Jump to content

Με τι ψάρια να αλλάξω τα Guupy και Platy μου;;;


kokolas

Recommended Posts

Καλημέρα,

με το ενυδρείο μου έχω κλείσει περίπου 2,5 χρόνια. Στην αρχή ξεκίνησα με πολλά προβλήματα: λάθος καθοδήγηση από petshopa, λάθος επιλογή ψαριών, λάθος διαδικασίες. Όμως με τις κατάλληλες συμβουλές από τον enydriofilo και άλλους φίλους από το παρόν site κατάφερα και κατέληξα σε ένα πολύ καλά φυτεμένο ενυδρείο με Guppies και Platys.

Τα Guppies και Platys είναι πολύ ωραία ψάρια.

Έχουν τα εξής πλεονεκτήματα: 1) γέννες (χαρμόσυνο γεγονός γενικά), 2) θέλουν υψηλό ph νερού (βολικό για τις περισσότερες περιοχές της χώρας), 3) χαμηλές απαιτήσεις (ιδανικά για αρχάριους),

και τα εξής μειονεκτήματα: 1) δεν έχουν μεγάλο μέγεθος (που σημαίνει ότι αν κάθεσαι στο σαλόνι να τα χαζέψεις, δεν φαίνονται. Πρέπει να πλησιάσεις κοντά για να χαζέψεις τα χρώματά τους), 2) τα θεωρώ αρκετά ευπαθή και μη ανθεκτικά σε ασθένειες (επίσης επειδή είναι μικρά σε μέγεθος η παρατήρησή τους καθίσταται δύσκολη ώστε ένας αρχάριος να καταλάβει τι χρειάζονται).

Στο ψητό τώρα: με τι ψάρια θα μπορούσα να τα αντικαταστήσω λαμβάνοντας υπόψη τους παρακάτω παράμετρους:

1. έχω ένα Juwel Lido 120lt με εξ. διαστάσεις: 60 x 40 x 55 (δηλαδή αρκετά βαθύ και όχι μακρύ)

2. θα ήθελα ένα ή δύο είδη ψαριών (εσείς θα μου προτείνετε) σε μεγαλύτερο μέγεθος από Guppy και Platy

3. τα νέα ψάρια να θέλουν χαμηλές απαιτήσεις και χαμηλού κόστους διαδικασίες

Ελπίζω να μη σας έβαλα δύσκολα. Αλλά εμπιστεύομαι τις δικές σας συμβουλές και όχι από petshop.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

εχεις πολλες επιλογες στο ενυδρειο αυτο. αλλά μετρησεις? για να δουμε και παραμετρους... ph ας πουμε?

Link to comment
Share on other sites

ρΗ: 7,5

GH: >10

ΚΗ: 8

ΝΟ3: 15

NO2: 0

Αμμωνία: 0

ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ: 26 C.

Φίλτρο εσωτερικό 600αρι

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν κοιτάς αρχικά στο προφίλ των ψαριών, ώστε να δεις και αρκετές λύσεις και ψάρια που θα αρέσουν σε σένα. Φιλικά πάντα καλύτερα να δεις τα προφίλ και μετά μπορείς να ρωτήσεις για περισσότερες πληροφορίες και αν είναι σωστές οι επιλογές σου. Στα λέω αυτά γιατί κάθε φορά που κοιτάω τα προφίλ βρίσκω και καινούρια ψάρια να μου αρέσουν. Τώρα αν θέλεις να σου πούμε εμείς, Στα λίτρα και τις παραμέτρους σου θα διάλεγα Pelvicachromis pulcher (Kribesnsis).

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο είδος είναι πολύ όμορφο και ενδιαφέρον, αλλά διαβάζω στο προφίλ ότι τα αρσενικά και τα θηλυκά έχουν μέγεθος 10 και 8 cm αντίστοιχα. Επειδή το δικό μου ενυδρείο δεν θεωρείται ''μακρύ'' (60cm), αλλά περισσότερο θα το χαρακτήριζα ''βαθύ'' (55cm), μήπως το συγκεκριμένο είδος θα είχε πρόβλημα στο ενυδρείο μου;

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο είδος είναι πολύ όμορφο και ενδιαφέρον, αλλά διαβάζω στο προφίλ ότι τα αρσενικά και τα θηλυκά έχουν μέγεθος 10 και 8 cm αντίστοιχα. Επειδή το δικό μου ενυδρείο δεν θεωρείται ''μακρύ'' (60cm), αλλά περισσότερο θα το χαρακτήριζα ''βαθύ'' (55cm), μήπως το συγκεκριμένο είδος θα είχε πρόβλημα στο ενυδρείο μου;

Aπ' όσο έψαξα και διάβασα δεν ανέφερε πουθενά για μήκος. Βέβαια το μήκος εξαρτάται από τις ανάγκες του ψαριού για γρήγορη κολύμβηση. Νομίζω ότι δεν έχεις πρόβλημα από θέμα μήκους (προσωπική άποψη).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...