Jump to content

Κατασκευή ενυδρείου 100lt


teo-95

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδια! Θα ηθελα να κανω μερικες ερωτησης σχετικα με το φτιαξιμο ενος ενυδρειου που θελουμε να βαλουμε μπρος με ενα φιλο μου. Διαβασαμε διαφορα απο δω και απο 'κει και αποφασισαμε να κανουμε ενα ενυδρειο 66x35x45 στο συνολο 100-105lt. Το πάχος τον τζαμιων θα ειναι γυρο στα 6 με 7mm. Τωρα επειδη θα ειναι το πρωτο μας ενυδρειο χρειαζομαστε λιγο βοήθεια αν μπορειτε να μας βοηθήσετε σε μερικα πράγματα θα ημασταν ευγνωμον. Αρχικα θα το κανουμε με βάση αυτον τον οδηγό:

Mod note

Υπάρχει κάτι πολύ πιό αναλιτικό εδώ

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=338105

που βοηθαει αρκετα. Στο Β' μερος τωρα αναφέρει κατι για κοντρες. Μπορει καποιος να μου πει πως ακριβώς τοποθετούνται? και επισης στο theaquatools.com βαλαμε τις διαστάσεις του ενυδρειου και λεει πως το filter power πρεπει να ειναι 206 litre/hour τι ακριβώς σημεινει αυτο? κανει το παρακάτω φίλτρο?

http://cgi.ebay.co.uk/External-Super-Silen...=item3f03100a38

η αυτο

http://cgi.ebay.co.uk/Aquarium-Floating-Oi...=item4153214acb

Έγινε επεξεργασία - dimitrig
Link to comment
Share on other sites

Τα γυαλια σου να ειναι 8αρια,κοντρες εγω δεν θα εβαζα κοντρες.Θα χασεις και πολα λιτρα

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι δεν σκοπευαμε να βαλουμε κοντρες μεχρι που ειδαμε τον οδηγό εκεινον που ελεγε για κοντρες.. δεν θα βαλουμε αν δεν χρειαζονται

Link to comment
Share on other sites

Το σχεδιο αυτο ειναι σωστο,αλλα πρακτικα εχει την δυσκολια του.Ειναι δυσκολο να κρατας 4 τζαμια ακουνιτα μεχρι να βαλεις ταινια.Θα σου προτεινα να κοψεις ενα ξυλο ισο με τον πατο (νοβοπαν),να βιδωσεις καθετα ξυλαρακια,και εκει να αρχισεις να το στηνεις.Παντα με χαρτοταινιες.

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι δεν σκοπευαμε να βαλουμε κοντρες μεχρι που ειδαμε τον οδηγό εκεινον που ελεγε για κοντρες.. δεν θα βαλουμε αν δεν χρειαζονται

Αν τα τζαμια ειναι 8αρια δεν νομιζω να χρειαζεται κοντρες για τοσα λιτρα.

Αν ηταν μεγαλυτερο ενυδρειο η' μικροτερα τζαμια σε παχος ισως να χρειαζοταν κοντρες.

Περιμενε να σου απαντησουν και οι εμπειροι,εγω δεν εχω κολλησει ακομα,οτι σου λεω ειναι απο αναγνωση αντιστοιχων περιπτωσεων.

Επισης στον οδηγο βλεπω να τονιζει οτι δεν πρεπει να ειναι ρονταρισμενα αν και οι περισσοτεροι προτινουν ρονταρισμενα.

Link to comment
Share on other sites

Αν τα τζαμια ειναι 8αρια δεν νομιζω να χρειαζεται κοντρες για τοσα λιτρα.

Αν ηταν μεγαλυτερο ενυδρειο η' μικροτερα τζαμια σε παχος ισως να χρειαζοταν κοντρες.

Περιμενε να σου απαντησουν και οι εμπειροι,εγω δεν εχω κολλησει ακομα,οτι σου λεω ειναι απο αναγνωση αντιστοιχων περιπτωσεων.

Επισης στον οδηγο βλεπω να τονιζει οτι δεν πρεπει να ειναι ρονταρισμενα αν και οι περισσοτεροι προτινουν ρονταρισμενα.

Αν δεν ειναι ρονταρισμενα,τουλαχιστον πρεπει να ειναι τροχισμενα.Τα 10 και πανω θελουν ροντε

Link to comment
Share on other sites

οποτε δεν υπαρχει προβλημα να ειναι τροχισμενα? πως θα τα κοψει ο ανθρωπος δηλαδη?

Τζαμας ειναι θα στα κοψει :) Καλυτερα ειναι ροντε.Το τροχισμα στο προτεινα καθαρα για οικονομικους λογους,και επιδη ειναι 8αρια.Η γνωμη μου ειναι να αγορασεις ενα ετοιμο,θα σου κοστισει ποιο φτηνα,αν βαλεις χρημα ,χρονο,και τελοιοτητα κατασκευης.Εκτος αν εχεις τον τσαγανο του μαστορα και θελεις να το φτιξεις εσυ.

Link to comment
Share on other sites

μια συμβουλή θα σου δώσω μόνο και άμα θες την ακούς... :)

Κανονικά δε θέλει ούτε πάνω ούτε κάτω κόντρες αυτό το ενυδρείο...

αλλά επειδή είναι το πρώτο σας και κάτι μπορεί να μην πάει καλά στους αρμούς βάλτε κόντρες και πάνω και κάτω για να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο :P

Link to comment
Share on other sites

για το τι ειναι κοντρες, διαβασε προσεκτικα το Β μερος. το εξηγει πολυ καλα και δειχνει και φωτο.

η αποψη μου ειναι να βαλεις κατω 4 και πανω μια στη μεση με 8αρι τζαμι. κατω γιατι ισως να σου ξεφυγει λιγο η σιλικονη και να εχει ενα πολυ μικρο σημειο που δεν θα εχει κολησει καλα. με τη κοντρα θα πετυχεις και πιο σιγουρη στεγανοτητα εκτος απο κοληση. επανω βαλε τουλαχιστον στη μεση γιατι οσο να ειναι θα κανει μια κοιλια και θα σου τι δινει στα νευρα να τη βλεπεις, οσο ακινδυνη και να ειναι. αλλωστε ολοκληρο ενυδρειο θα φτιαξεις και θα κολησεις εκει?

το ρονταρισμα καλο ειναι, αλλα για μενα προτιμοτερο ειναι να βαλεις κοντρες. το ρονταρισμα να ξερεις κοστιζει πολυ. εγω δεν θα ρονταριζα αν εφτιαχνα τοσο μικρο ενυδρειο. και μιλαω για παχος τζαμιου 6 χιλ. απλα πριν αρχιζεις να δουλευεις τριψε τις ακρες των τζαμιων με υαλοχαρτο, να στρογυλεψουν λιγο οι γωνιες ωστε να μην κοπεις αργοτερα. αν υπαρχει διαφορα στο ρονταρισμα ή τροχισμα δεν γνωριζω. δηλαδη δεν γνωριζα οτι υπηρχε τροχισμα. :)

πολυ εξυπνη η πατεντα με το φελιζολ. μορεις να χρησιμοποιησεις και σφυκτηρες που δουλευουν οι μαραγκοι αντι για ταινια.

επισης αν εισαι παιδι τη πατεντας και εισαι σιγουρος οτι δεν θα μεινεις σε αυτη τη κατασκευη μονο, μη τσιγγουνευτεις υλικα οπως οι σφηκτιρες. θα τα βγαλουν τα λεφτα στο μελλον.

τα φιλτρα που δινεις δεν κανουν, αλλα αστο για αργοτερα αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...