Jump to content

Tetratek Ex600 σε 140 λίτρα;


babylonx

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Σκέφτομαι να φτιάξω ένα ενυδρείο 80x35x60. Αν πούμε ότι από το ύψος θα αξιοποιηθούν τα 50 εκατοστά μιλάμε για περίπου 140 καθαρά λίτρα. Θα είναι φυτεμένο και θα βάλω μόνο σκαλάρια.

Λόγω μικρού budget λέω να χρησιμοποιήσω το TetraTek EX 600 που έχω αυτή τη στιγμή στο 50άρι μου.

Είναι λίγα τα 600λίτρα/ώρα για 140 λίτρα ενυδρείο; Θα έχω πρόβλημα;

Τι με συμβουλεύετε;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

σκέψου πως τα 600 λίτρα ανά ώρα είναι η ονομαστική ροή, δηλαδή όταν θα το γεμίσεις υλικά η ροή αυτή θα πέσει.

το έχω κι εγώ σε ενυδρείο 120 λίτρων αλλά μαζί με το εσωτερικό της juwel. μόνο του δεν νομίζω να αρκεί για 140 λίτρα...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Σκέφτομαι να φτιάξω ένα ενυδρείο 80x35x60. Αν πούμε ότι από το ύψος θα αξιοποιηθούν τα 50 εκατοστά μιλάμε για περίπου 140 καθαρά λίτρα. Θα είναι φυτεμένο και θα βάλω μόνο σκαλάρια.

Λόγω μικρού budget λέω να χρησιμοποιήσω το TetraTek EX 600 που έχω αυτή τη στιγμή στο 50άρι μου.

Είναι λίγα τα 600λίτρα/ώρα για 140 λίτρα ενυδρείο; Θα έχω πρόβλημα;

Τι με συμβουλεύετε;

Ευχαριστώ!

Ποσα λιτρα βιολογικο υλικο χωραει;

Aν χωραει 2-3λιτρα βιολογικο υλικο,με κυκλοφορια στα 600 λιτρα/ωρα(3-4 φορες τα λιτρα σου) εισαι μια χαρα για 140 λιτρα ενυδρειο(με μια normal ιχθυοφορτιση).

Link to comment
Share on other sites

Ποσα λιτρα βιολογικο υλικο χωραει;

Aν χωραει 2-3λιτρα βιολογικο υλικο,με κυκλοφορια στα 600 λιτρα/ωρα(3-4 φορες τα λιτρα σου) εισαι μια χαρα για 140 λιτρα ενυδρειο(με μια normal ιχθυοφορτιση).

η εταιρεία το δίνει μέχρι 120 λίτρα (χωρίς ψάρια μέσα φυσικά, έτσι το μετράνε :P )

λες να κάνει για 140? :)

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο φίλτρο δεν κάνει με τίποτα για μόνο του σε τόσα λίτρα.

Η ροή του μετά τη σύνδεση και σε πολύ μικρό διάστημα είναι πολύ χαμηλότερη από την ονομαστική.

Πρόκειται για καλό φίλτρο αλλά μόνο παράλληλα με κάποιο ακόμη.

φαντάσου ότι εγώ το έχω στο RIO125 και τρέχει ταυτόχρονα και το εσωτερικό (και ακόμη ένα 2213 αλλά αυτό είναι το ψώνιο που έχω με τη φίλτρανση)

Link to comment
Share on other sites

Το φιλτρο δεν το ξερω δεν το εχω δουλεψει,εγω πιανομαι απο τα 600λιτρα/ωρα.

Αν το συγκεκριμενο φιλτρο με 600λιτρα/ωρα κανει μονο για 60λιτρα ειναι αλλο θεμα.

Επισης δεν νομιζω οτι πρεπει να λαμβανουμε υποψην τι εχουμε αλλα τι πρεπει.

Εγω μπορει σε 80 λιτρα να εχω 4 eheim 2260,δεν συμαινει οτι σε καθε 80λιτρο πρεπει να εχουμε 4 2260 σαν κανονα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν προσθέσω κι ένα εσωτερικό φίλτρο ή κάποιο κυκλοφορητή θα μπορέσω να καλυφθώ; Εντάξει, ένα εσωτερικό μπορώ να αγοράσω αλλά να δώσω κοντά στα €150 που κοστίζει ένα αξιοπρεπές εξωτερικό γι αυτά τα λίτρα δεν μπορώ αυτή τη στιγμή. Δηλαδή θέλω να το αξιοποιήσω το φίλτρο που έχω εάν γίνεται για να μειώσω το κόστος.

Γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πάρεις ενα Eheim 2213 που μαζι με τα διπλά βανακια και τα υλικά θα σου βγεί περίπου 80€.... Το συγκεκριμένο το δίνει η εταιρία για 250 λίτρα αν θυμάμαι καλα και μαζί με το φίλτρο που ήδη έχεις θα είσαι κομπλέ. Κατι λιγότερο δεν θα πρότεινα...

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι να πάρω το EHEIM γιατί να βάλω και το δικό μου πάνω; Αν είναι έτσι, μπορώ να αφήσω το άλλο φίλτρο στη θέση του και να κρατήσω και τα 2 ενυδρεία ενεργά. Του λείπει κάτι του EHEIM;

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω. Εγώ κατάλαβα οτι θα διελυες το ενα και γι'αυτο ελεγες να βαλεις το αλλο φίλτρο στο καινουργιο. Εγώ πρωσοπικά, όπως και ο Andreas301, έχω ενα ψώνιο με την φίλτρανση και θα έχω το 2213 με μετρια προς χαμηλη ιχθυοφορτωση σε 60 καθαρα και ενα ή δύο μικρά εσωτερικά (αυτα για αλλο ασχετο λόγο - κυκλοφορια και οξυγονωση λόγω των ψαρίων που θα βαλω.)

Οριστε το φίλτρο και μαζι με δυο λίτρα χύμα σιποραξ εισαι ετοιμος.

Πόσα περίπου ψάρια σκοπευεις να βάλεις σε αυτά τα λίτρα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...