Jump to content

βοηθεια για ξαναστησιμο ενυδρειου αρχαριου


aris1973

Recommended Posts

την καλησπέρα μου σε όλους που εχουνε τη όρεξη (όχι μόνο για φαγητό!!!) και διαβάζουν αυτό το θέμα.

αποφάσισα να αλλάξω το όποιο στήσιμο είχα στο ενυδρείο μου και να ξεκινήσω πάλι απο την αρχή(αν και θα ευχόμουνα να προσπερνούσα μερικά βήματα...) Δύσκολη απόφαση...και ακόμα πιο δυσκολη η απόφαση να γράψω αυτό το θέμα.

Στο θέμα μας (μου):Κάτοχος ενυδρείου carrefour 80 λιτρων,με αντλια eheim (600 lt/h), αεραντλία(αν την λεώ σωστα) της eheim 100,φιλτρο που περιλαμβάνει ..τωρα τα δυσκολα...κάτι σαν μακαρόνι σε δυχτι,ενα μπλε σαν υαλοβάμβακα και ενα άσπρο υαλοβάμβακα (να με συμπαθάτε...μετην ευκαιρια θα έπρεπε στην σχετικά εμπειρία να υπήρχαν και άλλα επίπεδα όπως εντελώς αρχάριος και τελευταίο επίπεδο ΝΤΙΠ ΑΡΧΑΡΙΟΣ στο οποίο μάλλον θα ανήκω!!!).Συνεχίζοντας την περιγραφή,αντισταση hydor 100watt, λάμπα sylvania standar 18w.

υπόστρωμα φυσικό χαλικάκι αγορασμένο απο petshop, καρυδες και πανω στις καρυδες anubies.Προσφάτος έβαλα για δεύτερη φορά αγριοντοματια,για να δουμε.

απο ψάρια ,αυτά που μου απεμηναν είναι ενα θυληκος ξιφοφορος και ενα ροζ τιγράκι.Επίσης έχω 10 γαρίδες αμάνο.

και σχετικά με μένα :ενας τυπικότατος τεμπέλης,ο οποίος ταϊζει κάθε μέρα τα ψάρια με διαφορετικές τροφες,κάθε μέρα.Αλλάζω το νερο κάθε τρεις βδομάδες χρησιμοποιόντας αντιχλώριο της prime το 30% του νερού...

τα φώτα σας:

-σχετικά με ψάρια: τα κορίτσια μου τα αρεσουν μικρά κοπαδόψαρα όπως ροδοστομοι,νεων,αρλεκίνοι κ.α.παρόμοια.Τι μου προτείνεται;

-χρειάζεται να αλλάξω και το υπόστρωμα;

-σκέφτομε να αλλάξω λάμπα και να βάλω osram fluora 18w, καθότι θα βάλω και άλλα μη απαιτητικά φυτά,

όπως βαλισνερια,κρινο θαλιουμ,πελία ,κρυπτοκοριν και οτι βρώ !!

ελπίζω να μην πλιάτιασα πολύ (λέω τώρα!!) ειλικρινά εαν έχεται διάθεση για βοήθεια (εννοώ στο γράψιμο) ή εαν έχεται διάθεση και για κράξιμο για τα παραπάνω δεν πειράζει ,περιμένω.

σας ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Γιώργος

-

Link to comment
Share on other sites

γιαυτο ειναι το φορουμ.....για πληροφοριες!!

αν εχεις διαθεση να ασχοληθεις πιο ενεργα με τα 1000 :):P καντο...

απλος ξεχνα λιγο τις αλαγες καθε 3βδομαδες και γενικος την τεμπελια!!!

περισοτερο για τα καΪμενα τα ψαρακια....

τωρα!εχεις κανει καθολου μετρισεις?

Link to comment
Share on other sites

γιαυτο ειναι το φορουμ.....για πληροφοριες!!

αν εχεις διαθεση να ασχοληθεις πιο ενεργα με τα 1000 :):P καντο...

απλος ξεχνα λιγο τις αλαγες καθε 3βδομαδες και γενικος την τεμπελια!!!

περισοτερο για τα καΪμενα τα ψαρακια....

τωρα!εχεις κανει καθολου μετρισεις?

αν θυμάμε καλά κατα τον ιούνιο,ήρθε φίλος μου με καλήτερη εμπειρία απο εμένα και έκανε μετρήσεις(της API) και τα βρήκε καλά,(να σου πω την μαύρη αλήθεια πρέπει να ψάξω να βρώ που τις έχω γράψει τις μετρήσεις).Απόρησε και αυτός με τις αλλαγές μου και τις τιμές που βρήκε για τα νιτρικα ,την αμωνια ,τον φώσφορο και την σκληρότητα.Γνωριζω οτι με γενικότητες δεν βοηθάω,αλλά αυτην την στιγμή δεν θυμάμε .Καθότι με βρήκε καλές τις μετρήσεις ,εφυσηχάστηκα και συνέχισα να κάνω αυτό που έκανα.

δικό σου

Link to comment
Share on other sites

αυτο δεν πρεπει να σε επαναπαυει και απτην αλλη με εσωτερικο φιλτρο 3βδομαδες ταΪσματα και δεν ειχες αμωνια :) ........

θα αλαξεις ολο το στησιμο θεσ να γυρισεις στο 0?γιατι εχεις και την επιλογη να ανανεωσεις το ηδει υπαρχον(φυτα ,νεα ψαρακια...κ.α)!!και αν ειναι και τοσο καλα στρομενο με τετια βιολογια δεν....α!μια ερωτειση οταν μετρισε ο φιλος σου ποτε ειχες κανει αλαγη τελευτεα φορα θυμασε?(πεζει ρολο)

Έγινε επεξεργασία - μηνας
Link to comment
Share on other sites

την αλλαγή πρέπει να την είχα κάνει 10 με 14 ημέρες πριν την μέτρηση.Δεν θα ήθελα να το ξαναστήσω ξανά απο την αρχή.Απλα ρωτάω εαν χρειάζεται αλλαγη υποστρώματος(...μακρυα απο δω!!!!) τωρα που θέλω να αλλάξω το πως να το πω..το σετ απ(ψαρια, φυτα,φωτισμο).

και σε ευχαριστώ μηνα για την πρόθεσή σου να με βοηθήσεις

Link to comment
Share on other sites

κοιτα αποφασησε πρωτα τη ψαρια θα μπουν για να κανεις κ το αναλογο στησιμο....κανε μια καλη αναζητηση στο φορουμ για να δεις τη μπορεισ να βαλεις σε αυτα τα λιτρα....δεν εχεις απειρες επιλογες αλλα δεν εχεις κ λιγες...σε αυτα τα λιτρα θα μπορουσες να βαλεις και καπιο ειδος αφρικης....ασια...εχεις εχεις επιλογες ψαξτο καλα και θα βρεις σιγουρα......και σαν συμβουλη προσεχ το ενυδρειο σου για να σε προσεχει κ για να ευχαριστιθεις αυτο το χομπυ :):P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...