Jump to content

Γλαστρολιμνη...απορειες...


plaYgirl

Recommended Posts

Καλησπερουδιαααα....

εχω δει και διαβασει για τις ομορφες λιμνουλες(και λιμναρες!!!) του forum μας..και μπορω να πω πως εχω ζηλεψει πολυυυυυυυ!!! :ninja:

Επειδη μενω στον 2ο και μαλιστα με ενοικιο...δυστηχως πρεπει να δεχτω κατι πολυ μικροτερο..αλλα οπως και να χει ΘΕΛΩ ΛΙΜΝΗ!!!! :)

Ψαχνω κανα διμηνο να βρω κατι τουλαχιστον στα 180λ για να μπορω να βαλω 2-3 χρυσοψαρα..αλλα και αρκετα βαθυ ωστε να αντεχει κρυο-ζεστη...Το μονο που εχω βρει σε γλαστρα ειναι 70λ.. :blink: αλλα βρηκα και κατι σαν δεξαμενουλα..αυτες που ειναι για λαδι,ελιες κτλ και η ποιο μεγαλη ηταν 300λ :hysterical:

Το κακο ειναι οτι ρωτησα τον πωλητη την γνωμη του για το τι θελω να την κανω..και μου ειπε οτι δενθαμου αντεξουν ζωντανα..ουτε στη γλαστρα ουτε στη δεξαμενη..λογο υλικου.. :P Εω δει εδω γλαστρα και δεν αναφερθηκε κανενα τετοιο θεμα.????Ισχυει ή οχι???

Υ.Γ. σορυ για το μακρυσκελες θεμα μου :D

Link to comment
Share on other sites

προφανός δεν πήγες σε πετ σοπ .Σωστα;άρα μάλλον ο πωλητής σου είπε κάτι εντελός αυθέρετο.(όχι ότι στα πετ σοπ δίνουνε πάντα ξέρουν τι λένε)Γνώμη μου κάνε αυτό που σου αρέσει με τις καλήτερες δυνατές συνθήκες για τα ψάρια.και οι θάνατοι είναι μέσα στο παιχίδι δυστυχώς.αν κρατήσεις τις ισοροπίες δεν θα έχεις πρόβλημα.ιδικά τοχρυσόψαρο είναι πολύ σκληρό ψάρι συγκριτικά με τα άλλα,χωρίς όμως αυτόνα σημαίνει ότι δεν του παρέχουμε σωστές συνθήκες!

γνώμη μου είναι να το επιχειρήσεις καθώς τέτοια εγχηρήματα έχουνε γίνει με επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

για μενα δεν ισχυει. αν το πλαστικο ειναι καταλληλο για τροφιμα δεν θα εχεις προβλημα. εννοειται οτι θα εχεις και φιλτρανση.

λες οτι μενεις σε οροφο και θελεις η δεξαμενη να εχει βαθος για τη θερμοκρασια. πως θα το πετυχεις αυτο? εχεις κηπο στο μπαλκονι με βαθος? :)

Link to comment
Share on other sites

για μενα δεν ισχυει. αν το πλαστικο ειναι καταλληλο για τροφιμα δεν θα εχεις προβλημα. εννοειται οτι θα εχεις και φιλτρανση.

λες οτι μενεις σε οροφο και θελεις η δεξαμενη να εχει βαθος για τη θερμοκρασια. πως θα το πετυχεις αυτο? εχεις κηπο στο μπαλκονι με βαθος? :ninja:

Κι εγω την ιδια γνωμη ειχα..αφου κανει για τροφιμα και μαλιστα χωρις κυκλοφορια(στασιμα)δν κανει για ζωντανο και μαλιστα με φιλτρα και ολα...???ενταξη για την γλαστρα το δεχομαι..ειναι για χωμα καιι φυτα...αλλες αναγκες..

Οσον αφορα το βαθος..αναγκαστικα θα μου βγει σε υψος.... :P αλλα τι να κανω...ΘΕΛΩ ΛΙΜΝΟΥΛΑΑΑ!!!! :)

Ποσο υψος ειναι το καλλυτερο για να αντεχει χειμωνα καλοκαιρι??....γτ σκεφτομαι μηπως την κοντινω λιγο και την κανω κανα 200λ ...

Link to comment
Share on other sites

Για κοίτα αυτό :D

IMG_3965.jpg

ενα τετοιο θα φτιαξω και εγω διπλα απο το κρεββατι μου :):P:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Για κοίτα αυτό :D

IMG_3965.jpg

τελειο :):P ειναι αλλα ποσο κοστιζει κατι τετοιο :hysterical: ....εγω αυτο το βαρελι θα το παρω κανα 40αρι.... :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος έκανε γύρω στα 120 ευρώ. Θα στείλω πμ στα παιδιά που την έφτιαξαν να μας πούνε σίγουρα και με λεπτομέρειες.

:)

Link to comment
Share on other sites

Η λιμνουλα αυτη ειναι πανεμορφη αλλα ειναι ακαταλληλη να μεινει σε εξωτερικο χωρο καθως εχει πολυ μικρο υψος.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...=21107&st=0

Link to comment
Share on other sites

Και παλι θα πω πως ειναι απλα Τ Ε Λ Ε Ι Ο!!!!! :hysterical::blink::):P

Αλλα μαλλον θα τ αφησω για την πορεια....θα ξεκινησω με το ''κουβαδακι''...αλλα θα το βαλω σιγουρα στον προυπολογισμο μου...μεχρι το καλοκαιρακι.. ;)

Αμα μαθεις τιμη...μαθε και απο που.??? :blush::blush::ninja::D

Link to comment
Share on other sites

Η λιμνουλα αυτη ειναι πανεμορφη αλλα ειναι ακαταλληλη να μεινει σε εξωτερικο χωρο καθως εχει πολυ μικρο υψος.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...=21107&st=0

Την εχω δει την συγκεκριμενη κα μπορω να πω ειναι απο τις αγαπημενες μου(αν οχι η..)αλλωστε το φιλτρο απο σενα θα το κλεψω... :hysterical:

Αλλα δν βρηκα πουθενα κατι αναλογο..συν το οτι φιβαμαι το 400λ...(Λιβαδια..νομιζψω κατι τετοιο ειχε αναφερθει..μου πεφτει λιγο μακρια...)

Οσον αφορα την αλλη...δν κανει σιγουρα??? :P:ninja::D:)

Link to comment
Share on other sites

Κατα τη γνωμη μου πολυ δυσκολα εκτος αν το σηημειο που θα μπει ειναι αρκετα προφυλαγμενο.

Για αυτο αλλωστε δεν εβαλα και εγω την συγκεκριμμενη καθως ειναι σαφως πιο ομορφη απο τη δικια μου.

ΥΓ: Σιγα μην σε αφησω εγω να μου κλεψεις το φιλτρο :)

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ: Σιγα μην σε αφησω εγω να μου κλεψεις το φιλτρο :P

Καλα ....αυτο θα το δουμεε... :ninja::D:)

Link to comment
Share on other sites

Η λιμνουλα αυτη ειναι πανεμορφη αλλα ειναι ακαταλληλη να μεινει σε εξωτερικο χωρο καθως εχει πολυ μικρο υψος.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...=21107&st=0

γενικα ισχυει οτι μια λιμνη πρεπει να εχει βαθος ωστε να εκμεταλευται τη γεωθερμια απο το εδαφος. δηλαδη αν εσυ σκαψεις και φυτεψεις τη γλαστρα σε κηπο, οσο πιο βαθια θα ειναι γλαστρα σου τοσο περισσοτερο θα εκμεταλευτεις τη γεωθερμια και το νερο της δεν θα κρυωνει το χειμωνα.

εσυ ομως μας ειπες οτι θα τη βαλεις στο μπαλκονι, οποτε δεν θα τη θαψεις στο κηπο. αρα η γλαστρα σου θα ειναι εκτεθειμενη στις καιρικες συνθηκες απο παντου. ισως σε αυτη τη περιπτωση να ηταν καλυτερο να ειναι χαμηλη και με μεγαλη επιφανεια. επομενως αν ημουν στη θεση σου δεν θα με ενοιαζε το βαθος. φυσικα θα με ενδιεφερε η καταναλωση ρευματος το χειμωνα απο το θερμοστατη, που τις κρυες ημερες του χειμωνα θα ειναι απαραιτητος και θα δουλευει συνεχεια.

οσον αφορα το υλικο. προσωπικα προτιμω τις πηλινες γλαστρες, κυριως γιατι αναπτυσσεται καλυτερη βιολογια και αλγη σε αυτες απο το πλαστικο υλικο. η αλγη ειναι εστια καταναλωσης νιτρικων, φωσφορικων κτλ και ειναι τροφη για τα ψαρια. αν εχεις αλγη στα τοιχωματα το νερο σου θα ειναι περισσοτερο διαυγες.

η λιμνη που σου εδειξε ο φιλος ειναι στο AZ meeting point και απο κοντα ειναι πολυ πιο ομορφη απο οτι δειχνει στη φωτο. αν μπορεις καντο κι εσυ, αλλα μονο μεσα στο σπιτι!!!! απο το να εχεις 120 λιτρα ενυδρειο, εχεις 120 λιτρα λιμνη και ειναι σουπερ! αν θυμαμαι κι εγω το κοστος δεν ηταν μεγαλο.

Link to comment
Share on other sites

Και ομως, το υψος ειναι σημαντικο και στη δικια μας περιπτωση.

Πριν 2 χρονια στα χιονια της Αθηνας, η επιφανεια της δικιας μου ειχε πιασει η μιση παγο ενω στο βυθο ειχε 5 βαθμους....

Link to comment
Share on other sites

Ομως...οσον αφορα υψος κτλ...οσο ποιο κοντη ειναι...δν θα παγωνει και θα ζεσταινεται ποιο ευκολα???Αμα την''ντυσω '' με φελιζολ γυρω γυρω και αποο κατω...θα κανει τπτ??? :)

Link to comment
Share on other sites

Οι συγκεκριμένες προκάτ λιμνούλες δεν είναι ιδιαίτερα ακριβές και είναι της Gardena.

Tιμές μπορείς να δεις στο παρακάτω e-shop αλλά και στα καταστήματα Praktiker αλλά και όπου αλλού είναι μεταπωλητές της εν λόγω εταιρίας.

http://www.kipodinamiki.gr/default.asp?catid=478

Εχω ξεκινήσει και εγώ μια ίδια λιμνούλα 260lt στο μπαλκόνι μου εδώ και ενάμιση μήνα περίπου έχοντας ξεκινήσει να στρώνω φίλτρα (κάνιστρα) πολύ πιο πριν.

Αφορμή ήταν η πανέμορφη γλαστρολίμνη του Zorba_The_Freak απλά δεν ήθελα να ρίξω τόσο βάρος και πήγα σε κάτι μικρότερο σε λίτρα.

Ο χειμώνας έρχεται σιγά-σιγά δεν ξέρω πως θα πάει αν και είμαι αισιόδοξος.

Όσον αφορά αγαπητή φίλη δοχεία τροφίμων (λαδιού) συγκεκριμένα ρίχνεις και μια ματιά εδώ.

http://www.bakoplast.gr/kad.htm

Συγκρίνεις τιμές τις ανάγκες σου και αποφασίζεις ποιό σε καλύπτει.

Όλοι οι παραπάνω τόποι και ονόματα είναι ενδεικτικά επειδή είχα κάνει μια μικρή έρευνα αγοράς πριν καταλήξω σε αγορά και σε καμία περίπτωση δεν θέλω να θεωρηθούν διαφήμιση.

Link to comment
Share on other sites

Οι συγκεκριμένες προκάτ λιμνούλες δεν είναι ιδιαίτερα ακριβές και είναι της Gardena.

Tιμές μπορείς να δεις στο παρακάτω e-shop αλλά και στα καταστήματα Praktiker αλλά και όπου αλλού είναι μεταπωλητές της εν λόγω εταιρίας.

http://www.kipodinamiki.gr/default.asp?catid=478

Εχω ξεκινήσει και εγώ μια ίδια λιμνούλα 260lt στο μπαλκόνι μου εδώ και ενάμιση μήνα περίπου έχοντας ξεκινήσει να στρώνω φίλτρα (κάνιστρα) πολύ πιο πριν.

Αφορμή ήταν η πανέμορφη γλαστρολίμνη του Zorba_The_Freak απλά δεν ήθελα να ρίξω τόσο βάρος και πήγα σε κάτι μικρότερο σε λίτρα.

Ο χειμώνας έρχεται σιγά-σιγά δεν ξέρω πως θα πάει αν και είμαι αισιόδοξος.

Όσον αφορά αγαπητή φίλη δοχεία τροφίμων (λαδιού) συγκεκριμένα ρίχνεις και μια ματιά εδώ.

http://www.bakoplast.gr/kad.htm

Συγκρίνεις τιμές τις ανάγκες σου και αποφασίζεις ποιό σε καλύπτει.

Όλοι οι παραπάνω τόποι και ονόματα είναι ενδεικτικά επειδή είχα κάνει μια μικρή έρευνα αγοράς πριν καταλήξω σε αγορά και σε καμία περίπτωση δεν θέλω να θεωρηθούν διαφήμιση.

:):P:ninja:

Link to comment
Share on other sites

γενικα ισχυει οτι μια λιμνη πρεπει να εχει βαθος ωστε να εκμεταλευται τη γεωθερμια απο το εδαφος. δηλαδη αν εσυ σκαψεις και φυτεψεις τη γλαστρα σε κηπο, οσο πιο βαθια θα ειναι γλαστρα σου τοσο περισσοτερο θα εκμεταλευτεις τη γεωθερμια και το νερο της δεν θα κρυωνει το χειμωνα.

εσυ ομως μας ειπες οτι θα τη βαλεις στο μπαλκονι, οποτε δεν θα τη θαψεις στο κηπο. αρα η γλαστρα σου θα ειναι εκτεθειμενη στις καιρικες συνθηκες απο παντου.

Θα "σπαμάρω" λιγάκι για να πω κάποια πράγματα.

Όσον αφορά την γεωθερμία είναι κάτι τελείως διαφορετικό. Άλλο πράγμα η πλευρική προστασία από τους εξωτερικούς περιβαλλοντικούς παράγοντες και άλλο η γεωθερμία.

Η γεωθερμική βαθμίδα σε νορμάλ συνθήκες γεωθερμικών δεδομένων (σε χώρο που δεν έχει ηφαιστειότητα) είναι 1οC ανά 33 μέτρα περίπου. Δηλαδή η θερμοκρασία ανεβαίνει όσο προχωράμε προς τον πυρήνα της Γης 1 βαθμό ανα 33 μέτρα... οπότε η συμβολή της γεωθερμίας στην διατήρηση της θερμοκρασίας είναι μηδαμινή...

Θα συμφωνήσω, όπως προείπα, για την προστασία που προσφέρει το "θάψιμο" της γλάστρας...

καλή συνέχεια στο εγχείρημά σου! :)

Έγινε επεξεργασία - ilouvatar
Link to comment
Share on other sites

Θα "σπαμάρω" λιγάκι για να πω κάποια πράγματα.

Όσον αφορά την γεωθερμία είναι κάτι τελείως διαφορετικό. Άλλο πράγμα η πλευρική προστασία από τους εξωτερικούς περιβαλλοντικούς παράγοντες και άλλο η γεωθερμία.

Η γεωθερμική βαθμίδα σε νορμάλ συνθήκες γεωθερμικών δεδομένων (σε χώρο που δεν έχει ηφαιστειότητα) είναι 1οC ανά 33 μέτρα περίπου. Δηλαδή η θερμοκρασία ανεβαίνει όσο προχωράμε προς τον πυρήνα της Γης 1 βαθμό ανα 33 μέτρα... οπότε η συμβολή της γεωθερμίας στην διατήρηση της θερμοκρασίας είναι μηδαμινή...

Θα συμφωνήσω, όπως προείπα, για την προστασία που προσφέρει το "θάψιμο" της γλάστρας...

καλή συνέχεια στο εγχείρημά σου! :)

δηλαδη, σε θερμοκρασια ατμοσφαιρας 0 βαθμων στα 99 μετρα θα εχουμε3 βαθμους θερμοκρασια?

Link to comment
Share on other sites

http://www.bakoplast.gr/kad.htm για κοίτα λιγο εδώ σου κάνει καμμία...

Κοντά βρίσκεται..

Ο κωδ. 022 πιθανον να ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ η ιδια με τη δικια μου. (Υπαρχει λαθος στον πινακα, η διαμετρος βασης ειναι 0,95 και οχι 1,95)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...