Jump to content

BLOOD PARROT


Recommended Posts

Γεια σας

θα μπορούσε κάποιος που έχει Blood Parrot να μου πεί τί ακριβώς χρειάζεται το ψάρι?Δηλαδή πόσα λίτρα, χημεία νερού, θερμοκρασία, βυθός, φυτά, κτλ.

Αν και νέος σκέφτομαι αργότερα να στήσω ένα μεγαλύτερο ενυδρείο και είμαι ανάμεσα σε δίσκους και Blood Parrot

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα φίλε μου!

Πριν ξέχασα να σε καλωσορίσω στην παρέα μας!

Περιμένουμε την παρουσίαση του ενυδρείου σου!

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

τα blood parrot cichlids ειναι υβριδια. το τονιζουμε αυτο .

λεγεται οτι προερχονται απο υβριδισμο μεταξυ amphilophus citrinelum και severum. επισης ειναι εμφανες η δισμορφια που εχουν στο στομα τους με αποτελεσμα να μη μπορουν να το κλεισουν.

μεγαλωνουν γυρο στα 20εκ ισως και 30 σε ορισμενες περιπτωσεις (μη ξεχναμε οτι εχει γονιδια απο 2 ψαρια οποτε μπορει να γυρει σε οποιαδηποτε πλαστιγγα) μπορει να ειναι ηρεμο , semi aggresive και πολυ αγριο. καθως τα severum ειναι ηρεμα προς ημι-αγρια ενω τα citrinelum ειναι πολυ επιθετικα-αγρια ψαρια.

θα σου προτεινα αν ενδιαφερεσε φυσικα να αγορασεις το blood parrot cichlid. να παρεις καποιο απο τα original ψαρια που χρησιμοποιηθηκαν για τι δημιουργια αυτου του υβριδιου.

my 2 cents 8)

Link to comment
Share on other sites

Πόσα λίτρα χρειάζονται για δυο παπαγαλάκι??

Και με τι άλλα ψάρια μπορούν να συνδυαστούν?

Link to comment
Share on other sites

Πόσα λίτρα χρειάζονται για δυο παπαγαλάκι??

Και με τι άλλα ψάρια μπορούν να συνδυαστούν?

34619[/snapback]

200+ λίτρα

Και για συγκάτοικοι προτείνονται:

Silver Dollars

Severum

και μερικά καρχαριοειδές π.χ. Red Rainbow Shark

Υ.Γ. Ανάλογα τους συγκάτοικους ανεβαίνουν και τα λίτρα ;)

Link to comment
Share on other sites

Για ένα μόνο ζευγάρι 200 λίτρα?Εγω έχω στο μυαλό μου 230 λίτρα για 2 ζευγάρια + μερικά άλλα όπως πλεκόστομοι ή από αυτά που αναφέρονται παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

Στα 230 λιτρα δυο ζευγαρια parrotfish με γνωμονα οτι το ψαρι γινετε περιπου 25 εκατοστα ειναι παρα πολλα . Καλο ειναι να βαλεις ενα "ζευγαρι" ;)

Φιλικα,

Αντωνης

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι ότι μπορώ να βάλω και μερικά μικρότερα?

Φίλε chriskousis αναφέρεις ότι είναι υβρίδια. Δηλαδή υπάρχει κάποιο ηθικό πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

ένα ζευγάρι στα 200 λίτρα, αλλά με τι άλλα ψαριά??

Δεν θα χρειαστεί, γλυφτες, Pleco η τίποτα άλλο?

μπορούμε σε ένα ενυδρείο να έχουμε μόνο παπαγαλάκια?? ή θα έχουμε προβλήματα με το νερό , ενυδρείο...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να έχουμε πρόβλημα με το νερό?Εγω ρωτάω για άλλα ψάρια διότι από τι διάβασα τα parrot θέλουν μόνο πέτρα για φωλιές (αλήθεια πόσο μεγάλες πρέπει να είναι αυτές ώστε να χωρέσει ένα ενήλικο parrot?), για φυτά ούτε λόγος, οπότε το ενυδρείο θα δείχνει πολύ άδειο. Επίσης είναι αλήθεια ότι είναι στείρα?Αν είναι έτσι παίζει ρόλο αν θα είναι αρσενικό-θυληκό ή του ίδιου φύλου?

Link to comment
Share on other sites

μπορούμε σε ένα ενυδρείο να έχουμε μόνο παπαγαλάκια??

34684[/snapback]

Ξερει κανεις να μου πει??

2 παπαγαλακια μονα τους...

ειχε ποτε κανεις μονο παπαγαλακια???

Έγινε επεξεργασία - CHRISTOS222
Link to comment
Share on other sites

Γιατί να έχουμε πρόβλημα με το νερό?Εγω ρωτάω για άλλα ψάρια διότι από τι διάβασα τα parrot θέλουν μόνο πέτρα για φωλιές (αλήθεια πόσο μεγάλες πρέπει να είναι αυτές ώστε να χωρέσει ένα ενήλικο parrot?), για φυτά ούτε λόγος, οπότε το ενυδρείο θα δείχνει πολύ άδειο. Επίσης είναι αλήθεια ότι είναι στείρα?Αν είναι έτσι παίζει ρόλο αν θα είναι αρσενικό-θυληκό ή του ίδιου φύλου?

Υπάρχει κάποιος που μπορεί να μου απαντήσει?

Έγινε επεξεργασία - nkary
Link to comment
Share on other sites

Αποτι ξερω προβλημα με το νερο δε θα υπαρχει αυτο ειναι το μονο σιγουρο ... Οσο αναφορα για πετρες δεδομενου οτι παρουμε τα υβριδια σαν κιχλιδες Αμερικης ο βιοτοπος τους ειναι ριζες δεντρων και οχι πετρες ... Φυτα θεωρω οτι θα μπορεις να βαλεις καποια "σκληρα" γρηγορης αναπτυξης για αλλα ομως ουτε λογος γιατι τα παπαγαλοψαρα θα τα φανε/κοψουν κλπ ... ;)

Link to comment
Share on other sites

Ναι ο αρσενικός δεν έχει σπέρμα .

Link to comment
Share on other sites

Ναι ο αρσενικός δεν έχει σπέρμα .

Καλά και πως αναπαράγονται??

Link to comment
Share on other sites

Ε αφού είναι υβρίδια. Οπότε παίζει ρόλο στην συμπεριφορά τους αν βάλεις 2 του ίδιου φίλου ή καλύτερα αρσενικό-θηλυκό?

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι δε παιζει ρολο αν θα ειναι 2 αρσενικα , 1 αρσενικο 1 θηλυκο , 2 θυληκα ετσι και αλλιως η συμπεριφορα αυτου του ψαριου ειναι διαφορετικη απο ψαρι σε ψαρι απο μονη της ....

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι μικρα δεν θα εχει προβλημα απλως καποια γινονται επιθετικα μεγαλωνοντας

Link to comment
Share on other sites

Τελικά γεννάνε ή όχι? Πως αναπαράγεται αυτή η ποικιλία? Είναι υβρίδια ή "μούλοι"?

Ξέρει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...