Jump to content

Sos αγγελοψαρο δεχεται επιθεση...


Recommended Posts

καλησπέρα, αντιμετωπίζω ενα αρκετα σωβαρο θεμα...

Εχω σε ενα Juwel Record 600 ενα ζευγάρι mollυ, ενα silver καρχαριακι και 2 αγγελοψαρακια...να σημειωσω οτ τα αγγελοψαρακια δεν ειναι πολυ μεγαλα και γνωριζω οτι θελουν παραπανω λιτρα οταν μεγαλωσουν...ειναι στο πλανο αμεσα....

το θεμα μου ομως ειναι οτι απ'οτι ειδα τα molly πρεπει να γενησαν αλλα τα αγγελοψαρα τους χαλασαν τη φωλια, και μαλλον το ενα απο τα 2 αγγελοψαρα που ειναι και λιγο πιο μεγαλο...

απο χθες βλεπω τη θυλικια να επιτιθεται στο αγγελοψαρακι μου και ειπα οτι θα ηρεμησυν αλλα σημερα απο την ωρα που ξυπνησα δεν εχει σταματιμο...και μαζι με αυτην του επιτηθεται και ο καρχαριακος (που και αυτοσ ειναι μικρουλης..).

Εβγαλα αμεσως το αγγελοψαρο και το εχω τωρα σε μια σακουλιτσα ενυδρειου...δυστυχως δεν εχω αλλο ενυδρειο, ειναι κυριακη και δε μπορω να σκεφτω κατι αλλο να κανω για να τον σωσω...

ειναι πολυ ταιλαιπωριμενος, αφου για να καταλαβεται δεν εφερε καμια αντισταση οταν πηγα να τν βγαλω απο το ενυδρειο...

τι να κανω???βοηθεια....!!!

σκεφτηκα διαχωριστικο αλλα πως να το φτιαξω με υλικα που μπορω να βρω ευκολα και αμεσα??

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα τα ψαρακια σου δεν ειναι συμβατα μεταξυ τους.και δεν μπορεις να το εχεις στην σακουλα ολη μερα.βαλε ενα διαχωριστικο. η αμα βρεις κανεναν συνχομπιστα να στα κρατησει λιγο μεχρι να δεις τι θα κανεις. :)

φιλικα γιωργος

Link to comment
Share on other sites

βγάλε το ψάρι άμεσα από τη σακούλα!

κλείσε τα φώτα και δες τι θα γίνει... λογικά θα ηρεμήσουν :)

Link to comment
Share on other sites

το κυριως προβλημα νομιζω ειναι οτι τα ψαρια σου δεν ταιριαζουν σε συνθηκες ολα μεταξυ τους. ειδικα τα μολλυ νομιζω. για το προβλημα σου και με καλες κρυψωνες παλι θα μπορουσες να το λυσεις, εκτος απο διαχωριστικο :)

Link to comment
Share on other sites

εννοειται οτι δε θα το αφησω ολη μερα στη σακουλα αλλα τι να εκανα?? :)

ξερει κανεις αν μπορω να βρω καπου διαχωριστικο σημερα??παιζει τιποτα στο κεντρο?μοναστηρακι κλπ??

η μηπως καποιο ευκολο τροπο να κατασκεβασω διαχωριστικο??

Παντως μεχρι χθες δεν ειχα προβλημα....******... :lmao:

Ευχαριστω πολυ παιδια!!!

mod note:

Σε παρακαλώ να προσέχεις λίγο τις εκφράσεις σου

Έγινε επεξεργασία - theodor72
Link to comment
Share on other sites

στο μοναστηρακι δεν εχει κανενα μαγαζι με ψαρικα .η να βρεις να βαλεις μια σιτα πλαστικια

Link to comment
Share on other sites

παρε κανα τουλι και βρε ενα τροπο να το δεσεις ....οχι οτι ειναι πολυ σωστο.........αλλα ειναι κατι αμεσο....

ξερεις σαν αυτα που βαζουν στις μπουμπουνιερες...

Έγινε επεξεργασία - μηνας
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας...εκανα μια βολτα χθες τελικα στην Αθηνας μπας και πετυχω τιποτα ανοικτο και βρω καμια λυση αλλα...δυστυχως τιποτα!!

Τελικα γυριζοντας σταματησα σε ενα ανθοπωλειο και ζητησα περιτυλιγμα, αυτο που μοιαζει με τουλι αλλα ειναι πιο χοντρο..., εκανα ενα αυτοσχεδιο πλεγμα με καλαμακια (του καφε) και "εραπσα" πανω το "τουλι"...

τι να εκανα?? :lmao:

το καλο ειναι οτι τα χωρησα (για να τον σωσω οσο μπορουσα) αλλα τωρα τι κανουμε??

Πηγα σημερα και πηρα μια γενυστρα με τουλι μπας και βαλω μεσα τη μολυ και καταφερει να ηρεμισει λιγο αλλα δε μου ακουγεται και πολυ καλη λυση...

εχω μπερδεφτει ρε παιδια...ο ενας μου λεει οτι ταιριαζοθν τα ψαρακια αυτα μεταξυ τους, ο αλλοςμου λεει οχι, ο ενας μου λεει οτι πρεπει να παρς 300λ ενυδρειο και ο αλλος οτι αν δεν βαλω αλλα ψαρια μεσα θα ειναι μια χαρα και στο 60λ!!

το θεμα ειναι οτι μεχρι πριν 2 μερες ολα ηταν αρμονικα και ηρεμα...τι σ@@τ@ εγινε τωρα?? :)

Link to comment
Share on other sites

Αν ρωτησεις πετσοπαδες, οι περισσοτεροι θα σου πουν οτι ανετα ταιριαζουν τα ψαρακια σου και μπορεις να προσθεσεις και 7-8 χρυσοψαρα.

Η ΑΛΗΘΕΙΑ ομως ειναι οτι δεν ταιριαζουν και πρεπει να διωξεις τα αγγελοψαρα και το καρχαρια πριν "φυγουν" μοανα τους...

Link to comment
Share on other sites

διαβασε τα προφιλ και τις απαιτησεις των ψαριων που εχεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...