Jump to content

Αλλαγή φίλτρου


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους τους συμφορουμίτες. Μπορεί να μην γράφω αρκετά όμως σε καθημερινή βάση διαβάζω και ενημερώνομαι τόσο από τα άρθρα που ήδη υπάρχουν, όσο και από τις ανησυχίες διαφόρων οι οποίες φυσικά είναι και δικές μου πολλές φορές. Στο θέμα μας τώρα: Ήρθε η ώρα να αγοράσω και εγώ εξωτερικό φίλτρο για το 60λιτρό μου. Πήρα λοιπόν ένα eheim 130 ecco pro αφού παρασύρθηκα από τα λεγόμενα σας για φίλτρα και η ερώτησή μου είναι τι πρέπει να κάνω για να γίνει ομαλή η μετάβαση του ενυδρείου (στρωμένου) από το ένα φίλτρο (εσωτερικό), στο καινούργιο(eheim εξωτερικό). Nα τα δουλέψω και τα δύο μαζί; Να βάλω το ένα και να βγάλω το άλλο; Χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο; Υπ' όψιν ότι το ενυδρείο αυτή την στιγμή αν και στρωμένο δεν έχει ψαράκια (φιλοξενούνται προσωρινά σε άλλο ενυδρείο) μέχρι να τελειώσει το στήσιμο για να μην στρεσαριστούν από τα βάλε βγάλε. Παρακαλώ για τις προτάσεις σας.

Ευχαριστώ

Κώστας

Έγινε επεξεργασία - kakos71
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους τους συμφορουμίτες. Μπορεί να μην γράφω αρκετά όμως σε καθημερινή βάση διαβάζω και ενημερώνομαι τόσο από τα άρθρα που ήδη υπάρχουν, όσο και από τις ανησυχίες διαφόρων οι οποίες φυσικά είναι και δικές μου πολλές φορές. Στο θέμα μας τώρα: Ήρθε η ώρα να αγοράσω και εγώ εξωτερικό φίλτρο για το 60λιτρό μου. Πήρα λοιπόν ένα eheim 130 ecco pro αφού παρασύρθηκα από τα λεγόμενα σας για φίλτρα και η ερώτησή μου είναι τι πρέπει να κάνω για να γίνει ομαλή η μετάβαση του ενυδρείου (στρωμένου) από το ένα φίλτρο (εσωτερικό), στο καινούργιο(eheim εξωτερικό). Nα τα δουλέψω και τα δύο μαζί; Να βάλω το ένα και να βγάλω το άλλο; Χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο; Υπ' όψιν ότι το ενυδρείο αυτή την στιγμή αν και στρωμένο δεν έχει ψαράκια (φιλοξενούνται προσωρινά σε άλλο ενυδρείο) μέχρι να τελειώσει το στήσιμο για να μην στρεσαριστούν από τα βάλε βγάλε. Παρακαλώ για τις προτάσεις σας.

Ευχαριστώ

Κώστας

Θα πρέπει άμεσα να το βάλεις να δουλεύει παράλληλα μαζί με το εσωτερικό.Προσωπικά άν ήταν δυνατό θα άφηνα και τα δύο φίλτρα σε λειτουργία αλλά άν θές να απομακρύνεις το εσωτερικό, θα σου πρότεινα να το βγάλεις μετά τον 1 μήνα παράλληλης λειτουργίας με το εξωτερικό αλλά και με ψάρια.

Μόλις βγάλεις το εσωτερικό θα πρέπει να προσέχεις το ενυδρείο για τουλάχιστον 1 εβδομάδα και καλό θα είναι για εκείνη την περίοδο να είσαι προσεκτικός στα ταίσματα σου αλλά να κάνεις μικρές αλλαγές νερού (π.χ. 20%) ανά 2 ημέρες. :)

Link to comment
Share on other sites

εγώ σε τέτοιες περιπτώσεις βάζω τα βιολογικά υλικά του πρώην φίλτρου στο νυν και δεν έχω ποτέ πρόβλημα. Συμπληρώνω και το καινούργιο φίλτρο με επιπλέον βιολογικό υλικό και όλα οκ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...