Jump to content

Αγορα καινουριου ενυδρειου


Recommended Posts

Γεια σας!

Θα ηθελα να παρω ενα καινουριο ενυδρειο 126 λιτρα και εχω βρει ενα hagen σε πολυ καλη τιμη.

Θα ηθελα την γνωμη σας για την μαρκα του ενυδρειου και κατα ποσο ειναι αξιοπιστη.

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Γιατι κανεις δεν μου απανταει;

Μηπως δεν επιτρεπεται να ρωταμε για συγκεκριμενες μαρκες κτλ;

Ειμαι καινουριος και θα ηθελα μια βοηθεια!

Link to comment
Share on other sites

Γιατι κανεις δεν μου απανταει;

Μηπως δεν επιτρεπεται να ρωταμε για συγκεκριμενες μαρκες κτλ;

Ειμαι καινουριος και θα ηθελα μια βοηθεια!

οχι φιλε μου δεν απαγορευεται..ολο και καποιος θα βρεθει να σου απαντησει κανε λιγη υπομονη.εγω προσωπικα δεν εχω αποψη για αυτο το ενυδρειο για να σε βοηθησω δυστηχως..

καλο ξεκινημα παντως :)

Link to comment
Share on other sites

Η τιμή ενός ενυδρείου είναι πάντα σχετική με το τι σου προσφέρει,δηλαδή τι εξοπλισμό περιλαμβάνει.

Θα μπορούσες να μας γράψεις την τιμή καθώς και τι φίλτρο έχει (παροχή κυκλοφορητή,όγκος κάδου υλικών),

Επίσης πληροφορίες για το φωτιστικό (λάμπες,τύπος,watt).Είναι σημαντικές πληροφορίες που θα βοηθήσουν κάποιον στο να σου απαντήσει ή να σου προτείνει κάτι αντίστοιχο.Επίσης καλό θα ήταν να ενημερωθείς αν υπάρχει εγγύηση που σε καλύπτει για τη γυάλα και τον εξοπλισμό.

Έγινε επεξεργασία - FotisGt
Link to comment
Share on other sites

Δεν κοιταξα λεπτομεριες γιατι βιαζομουν οταν περασα απο το pet shop,ξερω οτι ειναι 126 λιτρα οτι εχει 2 λαμπες αλλα δεν εχω ιδεα για τα watt,εσωτερικο φιλτρο της ιδιας εταιριας που ειναι μεχρι 150 λιτρα ενυδρειο,αεραντλια παλι hagen,βαση,θερμοστατη και μαζι χαλικι που μπρορω να διαλεξω εγω συνολο 200 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Για το φιλτρο ξερω οτι εχει ενα μπλε και ενα πρασινο σφουγγαρι,ενα ασπρο υλικο και μακαρονια.

Link to comment
Share on other sites

Αυτές οι αποφάσεις δε θέλουν βιασύνες,θα τα βρεις μπροστά σου... :)

Μάθε περισσότερες πληροφορίες και αναλογίσου αν θα συνέφερε να ψάξεις κάτι σε μεταχειρισμένο.

μην κοιτάζεις μόνο την τιμή αγοράς αλλά και το τι άλλο θα χρειαστείς στο μέλλον.

Εγώ θα προτιμούσα ένα ενυδρείο μόνο γυάλα-βάση-καπάκι-φωτιστικό και τα υπόλοιπα να τα έβαζα εγώ με τα "ρέστα",έτσι ώστε να καλύψω όλες μου τις μελλοντικές ανάγκες.

Γνώμη μου πάντα!

Link to comment
Share on other sites

Μονο γυαλα φωτισμος και βαση 145 ευρω.Φυσικα κοιταω και αλλου και διαφορετικα μεγεθη(πιο μεγαλα).Το θεμα ειναι αν η εταιρια αυτη εχει "καλο ονομα" ωστε να ασχοληθω η να μην κοιταω καν.

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να βαλω σκαλαρια αλλα τα λιτρα ειναι οριακα προς τα κατω,οποτε σκεφτομαι να βαλω red-line torpedo barbs και αν ταιριαζουν να βαλω νανο γκουραμι μαζι.

Το θεμα ειναι οτι κανεις δεν μου απαντα στο αρχικο μου ερωτημα,να κοιταξω αλλη μαρκα ή να την δω και αυτη?

Εχω βρει και juwel rio 180 σε σχετικα καλη τιμη.

Link to comment
Share on other sites

εγω στην θεση σου θα επερνα το juwel πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης

και με πολυ καλο εσωτερικο φιλτρο.φιλε μου ολα τα ενυδρεια την δουλεια σου την κανουν.απο εκει και περα να κοιταξεις με προσοχη τα υπολοιπα λαμπες, εσωτερικο φιλτρο, καπακια, θεση για ταιστρα κλπ.απο εκει και περα βεβαια αναλογα το πορτοφολι σου πρατεις.

Link to comment
Share on other sites

Προς το juwel κλεινω που ειναι και μεγαλυτερο και εχει τ5 φωτισμο και καλυτερο φιλτρο σε σχεση τα υπολοιπα εσωτερικα.

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να βαλω σκαλαρια αλλα τα λιτρα ειναι οριακα προς τα κατω,οποτε σκεφτομαι να βαλω red-line torpedo barbs και αν ταιριαζουν να βαλω νανο γκουραμι μαζι.

Το θεμα ειναι οτι κανεις δεν μου απαντα στο αρχικο μου ερωτημα,να κοιταξω αλλη μαρκα ή να την δω και αυτη?

Εχω βρει και juwel rio 180 σε σχετικα καλη τιμη.

Εννοείται οτι θα πάρεις το rio ανάμεσα σε αυτά τα δύο. ΔΑΓΚΩΤΟ :)

Link to comment
Share on other sites

Ειδα ενας το πουλαει 180 ευρω το RIO με επιπλο και ολα σε αγγελια εδω στο forum αλλα ειναι θεσ/κη ενω εγω Αθηνα.Εδω καινουριο το βρηκα 380 με ολα αλλα εχει τ5 και οχι τ8 οπως αυτο της αγγελιας!

Link to comment
Share on other sites

Ειδα ενας το πουλαει 180 ευρω το RIO με επιπλο και ολα σε αγγελια εδω στο forum αλλα ειναι θεσ/κη ενω εγω Αθηνα.Εδω καινουριο το βρηκα 380 με ολα αλλα εχει τ5 και οχι τ8 οπως αυτο της αγγελιας!

380€ είναι πολύ καλή τιμή για το ΡΙΟ... αν στο φέρνουν και σπίτι μάλιστα super :)

Εάν έχεις τα χρήματα πήγαινε για το καινούργιο... αλλιώς περίμενε λίγο καιρό και κοίτα στις αγγελίες. Πολύ συχνά χομπίστες, επειδή πάνε σε μεγαλύτερα, τα δίνουν σε πολύ καλές τιμές (συνήθως στα μισά λεφτά και κάτι) :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Ειδα ενας το πουλαει 180 ευρω το RIO με επιπλο και ολα σε αγγελια εδω στο forum αλλα ειναι θεσ/κη ενω εγω Αθηνα.Εδω καινουριο το βρηκα 380 με ολα αλλα εχει τ5 και οχι τ8 οπως αυτο της αγγελιας!

Ποσα λιτρα ειναι!?

Link to comment
Share on other sites

Μου ακουγονται πολλα τα λεφτα γιαυτα τα λιτρα.Αν ψαξεις στις αγγελιες με αυτο το badget θα παρεις απο 300 λιτρα κ πανω σιγουρα :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα ηθελα ενυδρειο μεγαλυτερο απο 200 λιτρα!

Κοιταω για αγγελιες ετσι κι αλλιως παντως.

Δεν εχω σκοπο να παω να αγορασω χωρις να το ψαξω καλα.

Βρηκα και ενα aquatlantis σημερα 190 λιτρα με φιτρο που χωραει 5 λιτρα υλικα και εχει κυκλοφορητη 700 lit/h,βαση,φωτισμο τ8 και θερμοστατη συνολο 340 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Εννοειτε πως εσυ ξερεις τι χρειαζεσαι...συμφωνα παντα με αυτα που θελεις να φιλοξενήσεις μεσα σε αυτο.. εχεις σκεφτει τι θελεις να βαλεις μεσα ή πρωτα ψανχεις για το ενυδρειο κ θα δεις αργοτερα?

Παντως οσο μεγαλυτερο τοσο καλυτερο! Ολα ειναι αναλογα βεβαια με αυτο που θελεις να κανεις...πχ θελεις φυτεμενο? ψαχνεις καποιο με τ5 ,Αν οχι κ το παραπανω μια χαρα ακουγεται...(οχι οτι με τ8 δεν μπορεις να εχεις φυτεμενο-απλα περιοριζεσαι περισσοτερο)

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα σκεφτηκα τι ψαρια θελω και μετα κοιταω τι να παρω.

Βεβαια και σε μικροτερο κατι θα βρω να μου αρεσει και να μπορει να ζησει καλα εκει!

Εγω αρχικα θελω σκαλαρια και red-line torpedo barbs,θα δω με τι αλλο μαζι,εξαλλου τα σκαλαρια τελευταια θα μπουν στο χωρο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...