Jump to content

Διαρροή Ενυδρείου


Recommended Posts

Γειά σας, έχω ένα ενυδρείο 80lt και μετά τον τελευταίο καθαρισμό αρχισε και τρέχει νέρο. Μάλλον έχει χαλάσει η σιλικόνη που εννώνει δύο τζάμια. Ξέρει κανείς αν επισκευάζεται ή αναγκαστικά πρέπει να πάρω καινούργιο? Έχει φουσκώσει και το έπιπλο απο την διαρροή και φοβάμαι οτί θα σπάσει το ενυδρείο γιατί στραβώνει. Τι να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Αδειασε οσο περισσοτερο νερο μπορεις το συντομοτερο!! Αν δεν μπορεις να το αδειασεις ολο δλδ μεταφοροντας τα ζωντανα αλλου... χανει απο χαμηλα -απο ψιλα -απο που?!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας, έχω ένα ενυδρείο 80lt και μετά τον τελευταίο καθαρισμό αρχισε και τρέχει νέρο. Μάλλον έχει χαλάσει η σιλικόνη που εννώνει δύο τζάμια. Ξέρει κανείς αν επισκευάζεται ή αναγκαστικά πρέπει να πάρω καινούργιο? Έχει φουσκώσει και το έπιπλο απο την διαρροή και φοβάμαι οτί θα σπάσει το ενυδρείο γιατί στραβώνει. Τι να κάνω;

Καλησπέρα,

σε ποιο ύψος του τζαμιού είναι η διαρροή? Αν σε παίρνει κατέβασε τη στάθμη του νερού για να μειωθεί η πίεση στα τοιχώματα του ενυδρείου.

Το ενυδρείο επισκευάζεται αλλά πρέπει να αδειάσει τελείως πρώτα

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω σε ποιό ύψος είναι η διαρροή. Το κακό είναι ότι φουσκώσε πολύ το έπιπλο - βάση του ενυδρείου και ακόμη και αν το επισκευάσω δεν νομίζω να επανέλθει το έπιπλο. Επίσης είδα ότι δύο από τα τζάμια πετάξαν από μία μικρή φλύδα σε μία ένωση μάλλον από το στράβωμα της βάσης. Πώς επισκευάζεται? Με σιλικόνη?

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω σε ποιό ύψος είναι η διαρροή. Το κακό είναι ότι φουσκώσε πολύ το έπιπλο - βάση του ενυδρείου και ακόμη και αν το επισκευάσω δεν νομίζω να επανέλθει το έπιπλο. Επίσης είδα ότι δύο από τα τζάμια πετάξαν από μία μικρή φλύδα σε μία ένωση μάλλον από το στράβωμα της βάσης. Πώς επισκευάζεται? Με σιλικόνη?

Από όσο γνωρίζω ναι, επισκευάζεται με σιλικόνη αλλά αφού πρώτα αδειάσει τελείως το ενυδρείο (και θέλει και το χρόνο της η σιλικόνη να στεγνώσει πχ 2-3 μέρες..)

Link to comment
Share on other sites

Εχεις αποκλείσει την πιθανοτητα να χανει νερο απο κατι αλλο? πχ σωληνες των εξ.φιτρων ?Το καταλαβες δλδ γιατι εχει φουσκωσει το επιπλο?Νερα δεν βλεπεις απο που τρεχουν? Αν εχανε απο τις πλαϊνες κολλησεις θα το εβλεπες λογικα ακομα κ αν δακρυζε...

Link to comment
Share on other sites

Χάνει από ότι φαίνεται από τις δύο μπροστινές κολλήσεις... Η μία μάλιστα δακρύζει πάρα πολυ... και γενικώς χάνει πολύ νερο το ενυδρείο κάθε μέρα...

Link to comment
Share on other sites

Αδειασε το μεχρι το υψος που χανει . Αν δακρυζει απο πολυ χαμηλα πρεπει να αδειασει ολο. Ποσο καιρο χανει δλδ?! :) Το νου σου στις πριζες!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να χάνει 4 μέρες τώρα... Αν πάρω καινούργιο και ρίξω μέσα το χαλίκι και νερό από αυτό που έχω τώρα θα είναι εντάξει να μπούν τα ψάρια κατευθείαν ή πάλι θα θέλει στρώσιμο;

Link to comment
Share on other sites

Ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο σου?Αν ειναι στρωμενο κανονικα ναι ...μεταφερεις τα υλικα-φιλτρα-βυθους-διακοσμητικα κτλ στο νεο ενυδρειο..κ εισαι ετοιμος.Αλλα προσοχη στο ταϊσμα τις πρωτες μερες , κανε κ μετρησεις να εισαι σιγουρος πως δεν εχασες μερος της βιολογιας σου κατα την μεταφορα...(τα υλικα τα πλενουμε ολα με νερο του ενυδρειου κ οχι βρυσης-αλλαγες με αποχλωριωμένο νερο κλπ κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Χάνει από ότι φαίνεται από τις δύο μπροστινές κολλήσεις... Η μία μάλιστα δακρύζει πάρα πολυ...

Πως ξερεις οτι η μια πλευρα δακρυζει πολυ ενω δεν εισαι σιγουρος απο που ακριβως χανει!?!?!Βλεπεις το σημειο που δακρυζει?! τρεχουν νερα απο καπου συγγεκριμενα? Το ενδεχομενο να χανει απο αλλου το εχεις αποκλεισει τελειως?

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου αν εισαι μεσα στην εγγυηση αδειασετο και πηγαινε απο εκει που το πηρες για να το φτιαξουν.μηπως το χτυπησες κατα λαθος πουθενα;

δυστυχως αμα σου εχει φουσκωσει και το επιπλο θα χρειαστεις και βαση.

αμα παρεις καινουριο βαλε τα υλικα των φιλτρων απο το παλιο αλλα οχι το νερο του.τα υλικα τα πλενουμε παντα με νερο ενυδρειου.

καλη επιτυχια.

Link to comment
Share on other sites

Από ότι βλέπω στην μία άκρη έχει πετάξει μικρά καρουμπαλάκια η σιλικόνη. Από εκεί φαίνεται να χάνει. Βασικά είναι με αντλία η οποία τραβάει νερό από τον πυθμένα και φιλτράρει το νερό μέσα από τα χαλίκια. Είναι τουλάχιστον οκτώ χρόνια έτσι. Το μόνο πρόβλημα που παρατηρώ είναι ότι το νερό είναι κάπως σκληρό γιατί στην αρχή είχε βάλει η μητέρα μου χωρίς να με ρωτήσει μια πέτρα από θάλασσα μέσα. Την αφαίρεσα αλλά παρόλο που το πάλευα καιρό δεν έπεφτε και πολύ η σκληρότητα. Αν τα χαλίκια μείνουν χωρίς νερό και στεγνώσουν θα χάσουν τους μικροοργανισμούς και τα βακτήρια τους; Το ενυδρείο δεν έχει εγγύηση. Είναι ένα Aqua Dream που μου το είχε χαρίσει ένας φίλος γιατί μετακόμισε και δεν χωρούσε στο καινούργιο του σπίτι. Έτσι άρχισα κι εγώ να ασχολούμαι με το hobby.

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να κανεις κατι αμεσα γιατι το προβλημα της κολησης θα μεγαλωσει με απροβλεπτες συνεπειες

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...