Jump to content

Υβριδιζουν


Recommended Posts

Είμαι καινούριος τόσο στην παρέα όσο και στο χόμπυ!

Έχω λοιπόν μια ερώτιση,γιατί συχνά βλέπω σε άρθρα να γράφουν ΠΡΟΣΟΧΗ ΥΒΡΙΔΙΖΟΥΝ.

Είναι κακό το να αφήσεις δυο είδη να ζευγαρώσουν μεταξύ τους?

π.χ πλάτυ με ξιφοφόρους ή red cherry με κάποιο αλλο συγγενές είδος γαρίδας

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Άρη, θα σου πω την προσωπική μου άποψη πάνω στο θέμα. Πέρα από προβλήματα που μπορεί να προκύψουν στον γόνο από μια τέτοια αναπαραγωγή, για μένα υπάρχει η επιθυμία να διατηρούνται τα είδη καθαρά ώστε εμείς αλλά και οι μελλοντικοί χομπίστες (ειδικά όσοι δεν μπορούμε να κρατήσουμε άγρια ψάρια), να έχουμε στα ενυδρεία μας είδη όσο πιο κοντά γίνεται σε αυτά της φύσης.

;)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Άρη, θα σου πω την προσωπική μου άποψη πάνω στο θέμα. Πέρα από προβλήματα που μπορεί να προκύψουν στον γόνο από μια τέτοια αναπαραγωγή, για μένα υπάρχει η επιθυμία να διατηρούνται τα είδη καθαρά ώστε εμείς αλλά και οι μελλοντικοί χομπίστες (ειδικά όσοι δεν μπορούμε να κρατήσουμε άγρια ψάρια), να έχουμε στα ενυδρεία μας είδη όσο πιο κοντά γίνεται σε αυτά της φύσης.

;)

;)

Link to comment
Share on other sites

Γενικα μου αρεσει πολυ να διαβαζω οταν ασχολουμε με καποιο θεμα μιας και εγω δεν εχω εμπειρια.

Απο οτι ξερω τα χρωματα και τα "σχεδια" των ψαριων που εχουμε στα ενυδρεια μας οπως τα πλατυ οι ξιφοφοροι και οι red-cherry δεν ειναι αυτα που συναναταμε στη φυση αλλα πολυ πιο εντονα απο τα φυσικα.

Επισης αν εχω καταλαβει καλα απο χθες μολις που το ψαχνω ο υβριδισμος μπορει να δωσει απογονους ποιο κοντα στην "αγρια" μορφη.

Ειναι λανθασμενη η εντυπωση που μου δημιουργηθηκε?

Link to comment
Share on other sites

Γενικα μου αρεσει πολυ να διαβαζω οταν ασχολουμε με καποιο θεμα μιας και εγω δεν εχω εμπειρια.

Απο οτι ξερω τα χρωματα και τα "σχεδια" των ψαριων που εχουμε στα ενυδρεια μας οπως τα πλατυ οι ξιφοφοροι και οι red-cherry δεν ειναι αυτα που συναναταμε στη φυση αλλα πολυ πιο εντονα απο τα φυσικα.

Επισης αν εχω καταλαβει καλα απο χθες μολις που το ψαχνω ο υβριδισμος μπορει να δωσει απογονους ποιο κοντα στην "αγρια" μορφη.

Ειναι λανθασμενη η εντυπωση που μου δημιουργηθηκε?

Ο μοναδικος τροπος για να εχει ''αγρια'' μορφη,ειναι να αφησεις την φυση να κανει την δουλεια της.Αν θελουμε να πλησιασουμε ξανα το αγριο στοιχειο,αναμειγνυουμε αγριο αιμα,αν βεβαια μπορουμε.Οποιαδηποτε αλλη προσπαθεια μπορει να εχει ωραια αποτελεσματα,αλλα απεχει της πρωτογενους φυσης. ;)

Έγινε επεξεργασία - DIMITRIOS
Link to comment
Share on other sites

Ο μοναδικος τροπος για να εχει ''αγρια'' μορφη,ειναι να αφησεις την φυση να κανει την δουλεια της.Αν θελουμε να πλησιασουμε ξανα το αγριο στοιχειο,αναμειγνυουμαι αγριο αιμα,αν βεβαια μπορουμε.Οποιαδηποτε αλλη προσπαθεια μπορει να εχει ωραια αποτελεσματα,αλλα απεχει της πρωτογενους φυσης. ;)

Συμφωνω απολυτα με αυτο!

Δεν ειχα στο μυαλο μου το να δημιουργισω "αγρια" μορφη,ειμαι τοσο αρχαριος που με το ζορι πια μετα απο πολλες αποτυχιμενες προσπαθειες στο παρελθον,τωρα απλα μπρω να κραταω ζωντανα υγειη και ελπιζω χαρουμενα τα ψαρια μου.

Αυτο που ηθελα αρχικα να μαθω ειναι αν υπαρχει καποιο θεμα στο να ζευγαρωσουν δυο διαφορετικα ειδη,μιας και εχω πλατυ και ξιφοφορους μαζι,2 θηλικα 1 αρσενικο σε καθε ειδος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...