Jump to content

ποσο κοστιζει περιπου το κερατοφυλλο?


Recommended Posts

γεια σας κ παλι!

θελω να αγωρασω κερατοφυλλο πως παει αυτο??? θα του πω βαλε μου ενα κιλο? ;)

κ ποσο περιπου κοστιζει????

;):thumbup:

εχω δει να το πουλανε 60 λεπτα το ενα μικρα κομματια

εχω δει με 7 ευρω 2-3 κομματια μεσα

εχω δει και με 5

το καλυτερο θα ταν να σου δινε καποιος απο δω μεσα πιστευω γιατι μεγαλωνει συνεχεια και ειναι ευκολο φυτο!!

Link to comment
Share on other sites

εχω δει να το πουλανε 60 λεπτα το ενα μικρα κομματια

εχω δει με 7 ευρω 2-3 κομματια μεσα

εχω δει και με 5

το καλυτερο θα ταν να σου δινε καποιος απο δω μεσα πιστευω γιατι μεγαλωνει συνεχεια και ειναι ευκολο φυτο!!

ποιο καλο παιδι εχει να μου δωσει??? ;)

αλλα το "προβλημα" εινα οτι μενω Κρητη

Link to comment
Share on other sites

Στην αθηνα 5 ευρω σε γλαστρακι το εχω δει σε αρκετα μαγαζια.

καλη η τιμη!αλλα εδω στα Χανια εναν ειδα κ το δεινει 7 ευρω το μικρο!!!!

κατεβενει κανεις Χανια???

Link to comment
Share on other sites

καλη η τιμη!αλλα εδω στα Χανια εναν ειδα κ το δεινει 7 ευρω το μικρο!!!!

κατεβενει κανεις Χανια???

Οχι δυστυχως δεν εχω σχεσεις με κρητη καθολου,σαν φυτο ειναι πολυ ομορφο και νομιζω αρκετα ευκολο παντως.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος πιστεύω θα βρεθεί να σου δώσει.

άκου εκεί 5 και 7 ευρώ το κερατόφυλλο!!!! ;)

Στην χειρότερη κόψε 1 εκατοστό από ένα γλαστράκι από το μαγαζί (άνευ πληρωμής ;) ), ρίξτο σε ένα ενυδρείο σου στην επιφάνεια και σε κανα μήνα θα χαρίζεις!!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

60 λεπτα τα ματσακι το πηρα στον αγ.δημητριο.5 η 7 ευρο; θα τρελαθουμε τελειως;

Link to comment
Share on other sites

60 λεπτα τα ματσακι το πηρα στον αγ.δημητριο.5 η 7 ευρο; θα τρελαθουμε τελειως;

60 λεπτα το ματσακι το χα δει στον αγιο δημητριο και εγω

7 ευρω στο watter in

5 ευρω σε συνικοιακο μαγαζι αμπελοκηπους

τι να πεις ^^

Link to comment
Share on other sites

ετσι λειτουργει η ελλαδα μας αντι να πεφτουν οι τιμες λογο πληθωρας μαγαζιων ανεβαινουν κ ιδαιτερα εδω στην επαρχια...

θα παω αυριο να ζητησω ενα κλαδακι κ βλεπουμε...

Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε, δεν έχει ενυδρειόφιλους στα Χανιά; Οργανωθείται λιγάκι για να πάψουν να μας εκμεταλεύονται ;)

Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε, δεν έχει ενυδρειόφιλους στα Χανιά; Οργανωθείτε λιγάκι για να πάψουν να μας εκμεταλεύονται ;)

Έτσι ακριβώς ;)

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς ;)

μολις γυρισα απο 2 petshop(ενταξει εχουμε κ αλλα)

τα 2 αυτα ειναι μεσα στην πολη με την περισσοτερη κινηση! @@

ο ενας περιμενει να πουλησει κατι χρυσοψαρα κ κατι αλλα ψαρακια κ μετα να φερει αλλα

κ ο αλλος εχει μια Α ποικιλια αλλα οταν βλεπεις μεσα στα ενυδρια(σε 2) του ψαρια νεκρα , ποιος λογικος θα αγοραζε απο αυτον???

οσο αφορα κερατοφυλλο ουτε λογος... μονο πλαστικα φυτα.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας ολες τις απαντησεις μεσα σε αυτο το post, εχω να κάνω καποιες επισημάνσεις...

1ον, επειδη καπου αναφερθηκε η διαφορά στην τιμή αναμεσα στα φυτά, οπως συμβαίνει σε ολο το εμποριο, θα πρεπει ο αγοραστής να κάνει την ερευνα του πριν κανει την αγορα του και κυρίως στα ενυδρειακά προιόντα που θεωρούνται είδη πολυτελείας... Τώρα, οσο αφορα ενα συγκεκριμένο κατάστημα, εκει ναι μεν υπάρχει απόλυτη εξειδικευση και η αληθεια ειναι οτι μπορεις να βρεις καποια πραγματα μαζεμένα, που ειναι δυσκολο να βρεις αλλού, ΑΛΛΑ(...) θελει μεγαλη προσοχη στις τιμες, γιατι σε μερικά, τσούζει.....

2ον, Το κερατόφυλλο δίνει ενα τεράστιο πλεονεκτημα στο ενυδρειο μας. Αναπτυσσεται με ταχύτατους ρυθμούς, απαιτει μηδαμινη φροντίδα(δεν έχει ούτε ρίζες, απλα το ριχνεις μεσα και το ξεχνάς).

Τα μαγαζία ειναι φυσικό και φυσιολογικό οπως και ολοι μας, να προσπαθουν να αποκομίσουν το μεγιστο κερδος, πουλώντας τα προιόντα τους. Απο εκει και πέρα ειναι στο δικό μας χέρι να κάνουμε οτι μπορούμε ωστε να αλληλοβοηθηθούμε μεταξυ μας. Και εχουμε ενα μεγαλο πλεονεκτημα, το οποιο ειναι η δικτύωση μεσω του aquazone. Τι εννοώ?

Όταν ειχα το Rio 240 full φυτεμένο, κάθε μήαν περίπου κλάδευα περιπου μαι σακουλα του super market κερατοφυλλο και αυτο κατέληγε στα σκουπίδια. Εγω βεβαια μενω στο Λαγονήσι και νομιζω οτι ειναι λιγο δυσκολο να ξεκινησει καποιος και να ερθει στο Λαγονησι για να παρει ενα ματσακι κερατοφυλλο. Βεβαια η ποσοτητα που πεταγα εγω αρκουσε για τουλαχιστον 20 ενυδρεια..... Καποιος ομως που μενει καπου κεντρικα μπορει να εξυπηρετησει πολους συνχομπίστες.

Το ιδιο συμβαινει και με το θαλασσινο νερο, που το αντιστοιχο του κερατοφυλλου ειναι η chaetto. Και εκει το ιδιο συμβαινει. Εγω προσωπικα ειχα βαλει αγγελια για chaetto και κανενας δεν εμπαινε στον κόπο να μου απαντησει. Μεχρει που μετα απο μηνες βρεθηκε ενα παληκαρι απο Αλεξανδρουπολη( ;) ) και μου εστειλε με courier....

Καλο λοιπον ειναι, ολοι να σκεφτομαστε τους αλλους και να μοιραζόμαστε καποια πραγματα που ενω για εμας ειναι αχρηστα και τα πεταμε, για καποιους άλλους ειναι απολυτα χρησιμα και μπορει να τους εξυπηρετήσουν.

Μην κοιταμε μονο την μια οψη του νομισματος και να λέμε ποσο ακριβα ειναι όλα.

Να κοιταμε και την άλλη πλευρα που λεει οτι μεταξυ μας μπορουμε να ενημερωνομαστε μεταξύ μας, για μια καλη προσφορα που έπεσε στην αντίληψη μας και οτι άλλο θεωρουμε οτι μπορει να βοηθησει.

;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...