Jump to content

πειτε μου την γνωμη σας!!!!


Recommended Posts

εχω 100ltr ενυδρειο και εβαλα μεσα ενα παπαγαλοψαρο και αλλα δυο ενα Tiger Oscar και Albino Tiger Oscar

ταιριαζουνε αυτα?τι αλλο μπορω να βαλω??

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες ;)

Ρωτας τι αλλο να βαλεις χμμμ ειναι δυσκολη η ερωτηση σου ;)

Μαλλον πρεπει να βγαλεις απο το ενυδρειο σου τα Οσκαρ μιας και ειναι ακαταλληλα λογο ελειψης του χωρου που χρειαζονται , για το παπαγαλοψαρο δεν μπορω να σου πω κατι γιατι ειναι θεμα του δικου σου γουστου :thumbup:

Στα 100 λιτρα που εχεις διαθεσιμα θα μπορουσες να κανεις ενα πολλη ομορφο κοινωνικο ενυδρειο , ριξε μια ματια στις παρουσιασεις των ενυδρειων για να παρεις μερικες ιδεες :blink:

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να τα βγαλω ε!!τι αλλο μπορω να βαλω με το παπαγαλοψαρο?

η πρεπει να το βγαλω και αυτο?

μου αρεσουνε λιγο τα χρωματα!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Κώστα από οτι είδα στο καλωσόρισμα σου το ενυδρείο σου είναι πολύ καινούργιο, μόλις μίας εβδομάδας.

Είναι σίγουρο πως το ενυδρείο σου είναι άστρωτο από πλευράς βιολογίας, και εσύ του έβαλες ένα βαρύ φορτίο (τα συγκεκριμένα ψάρια)και οχι μόνο. Πιστεύω πως θα πρέπει να διαβάσεις αρκετά για το στρώσιμο του νέου ενυδρείου και μετά να προβληματιστείς για τα ψάρια που θα βάλεις μέσα έτσι ώστε να μην έχεις διάφορα προβλήματα στο μέλλον, και να χαρείς με το όμορφο αυτό χόμπι.

Καλή συνέχεια!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου τα οσκαρ γινονται "γαιδουρια" και μεγαλωνουν αρκετα γρηγορα.τρωνε ακαταπαυστα και τα 100 λιτρα δεν φτανουν ουτε για ενα οσκαρ.τωρα για το παπαγαλοψαρο τι να σου πω στη θεση σου θα το εδινα πισω θα εβαζα ευκολα φυτα και ενα κοπαδακι 10-12 ατομων.

Link to comment
Share on other sites

ναι ειναι πολυ καινουργιο το ειχα παρει την τεταρτη το εβαλα δουλεψε και την δευτερα (χθες)τα εβαλα!!!

αλλα δεν επρεπε να μου πει που τα πηρα ρε φιλε μην βαζεις αυτα βαλε αλλα? ;)

του εξηγησα οτι δεν το κατεχω!!!!τεσπα........

θα με βελτιωσεται εσεις με τις απαντησεις σας!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Δωσε πισω παπαγαλοψαρο - Οσκαρ και παρε λαμπιδοχρομιδες 3-4 ατομα (προσπαθησε για χαρεμι 1-3) .

Και πριν φωναξετε οι υπολοιποι:

1. οπως και στα οσκαρ ετσι και στις αφρικανες δεν θες πολλα φυτα εκτος απο μερικα σκληρα

2. ΡΗ >8 αρα νερο βρυσης !!!

3.Χρωματα ...κιτρινο αλλα εν καιρο μαθαινεις και αυξανεις λιτρα και ψαρια .

4.Κινηση και κοινωνικη συμπεριφορα

Link to comment
Share on other sites

ναι ειναι πολυ καινουργιο το ειχα παρει την τεταρτη το εβαλα δουλεψε και την δευτερα (χθες)τα εβαλα!!!

αλλα δεν επρεπε να μου πει που τα πηρα ρε φιλε μην βαζεις αυτα βαλε αλλα? ;)

του εξηγησα οτι δεν το κατεχω!!!!τεσπα........

θα με βελτιωσεται εσεις με τις απαντησεις σας!!! ;)

Eιναι ελαχιστα τα πετ σοπ που σε κοιτανε σαν χομπιστα και οχι σαν χρημα .... για αυτο δεν σου ειπε τιποτα παρα μονο σε αφησε να βαλεις οτι νανε μεσα στο ενυδρειο σου .

Οπως ειπε και ο φιλος ποιο πανω το ενυδρειο πρεπει να ειναι αστρωτο , πραγμα που θα ταλαιπωρησει τα ψαρια και υπαρχει και η περιπτωση να στα σκοτωσει ...

Οποτε καλο θα ειναι να βρεις μπολι απο καποιον χομπιστα στη περιοχη σου - πολη σου και να το βαλεις στο φιλτρο για να επισπευσης την διαδικασια τους στρωσιματος .

Προσοχη - Μην παρεις μπολι απο πετ σοπ :thumbup::blink:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Κώστα αφού το ενυδρείο σου είναι όντως καινούργιο επομένως άστρωτο, θα σου πρότεινα τα ψάρια που έχεις τώρα μέσα να τα επιστρέψεις (το καταλαβαίνω οτι μπορεί να σου φαίνετε δύσκολο) γίατί σε αντίθετη περίπτωση το πιο πιθανό είναι να έχεις απώλειες.

Στη συνέχεια στρώσε το ενυδρείο σου όπως πρέπει, και αφού διαβάσεις και αποφασίσεις με ποιά ψάρια θέλεις να ασχοληθείς διαμόρφωσε το ενυδρείο σου έτσι ώστε να είσαι ευχαριστημένος και εσύ και τα ψάρια που θα φιλοξενείς και θα ανταμείφθείς με όμορφες εικόνες.

Link to comment
Share on other sites

Δωσε πισω παπαγαλοψαρο - Οσκαρ και παρε λαμπιδοχρομιδες 3-4 ατομα (προσπαθησε για χαρεμι 1-3) .

Και πριν φωναξετε οι υπολοιποι:

1. οπως και στα οσκαρ ετσι και στις αφρικανες δεν θες πολλα φυτα εκτος απο μερικα σκληρα

2. ΡΗ >8 αρα νερο βρυσης !!!

3.Χρωματα ...κιτρινο αλλα εν καιρο μαθαινεις και αυξανεις λιτρα και ψαρια .

4.Κινηση και κοινωνικη συμπεριφορα

Εισαι σιγουρος οτι 3-4 τετοια ψαρακια κανουν σε 100λτρ μεικτα?? ;)

Καλό ειναι πριν δωσουμε καποιες πληροφορίες να ειμαστε σιγουρε για αυτές.

Προς όλους οσους απαντησαν....

Φιλοι μου, μην ξεχνάτε οτι μιλάτε σε καποιον αρχαριο χομπιστα που δεν εχει πανω απο 1 εβδομαδα που ασχολειται. Αυτό σημαίνει οτι δε χρειαζεται να τον βομβαρδιζεται σε πληροφορίες... καθε φορα λίγες, και κυριως αυτες που ζηταεί

Φίλε didymos81,

Οπως σου είπα και οι παραπανω, τα ψαρακια σου δυστυχώς δεν κανουν για τα λιτρα που έχεις. Κι εμενα το πρωτο μου ψαρα παπαγαλόψαρο ήταν.... και γλικοκοιταζα και τον οσκαρ... ομως δυστυχώς ακόμα δε μπορείς να τους παρεχεις αυτο που χρειάζονται.

Σύντομα θα το καταλάβεις και μόνος σου οταν θα δεις οι θα δισκολεονται και να κινηθούν στο ενυδρείο.

Υπαρχουν πολλα μικροτερα ψαρακια εξίσου ομορφα κι εντυπωσιακά κι ας του λείπει το μέγεθος.

Οτι πληροφορία χρειαστείς ειμαστε εδω να σου την παρεχουμε...

Link to comment
Share on other sites

.

Προς όλους οσους απαντησαν....

Φιλοι μου, μην ξεχνάτε οτι μιλάτε σε καποιον αρχαριο χομπιστα που δεν εχει πανω απο 1 εβδομαδα που ασχολειται. Αυτό σημαίνει οτι δε χρειαζεται να τον βομβαρδιζεται σε πληροφορίες... καθε φορα λίγες, και κυριως αυτες που ζηταεί

Νικο μηπως θα ηταν καλυτερα να εχει μαζεμενες τις πληροφοριες μηπως και προλαβει καποιες ανεπιθυμητες καταστασεις ?

Πχ δινω παραδειγμα το ποστ με το μπολι που εκανα ,

εαν ο φιλος παει αυριο το πρωι και παρει μπολι απο το πετ σοπ και ερθει και γραψει εδω στο φορουμ , παιδια πηρα και εβαλα μπολι απο πετ σοπ δεν θα ειναι αργα? ;);)

Οποτε καλυτερα δεν ειναι τωρα που ξερει τι να ζητησει και απο που ? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Νικο μηπως θα ηταν καλυτερα να εχει μαζεμενες τις πληροφοριες μηπως και προλαβει καποιες ανεπιθυμητες καταστασεις ?

Πχ δινω παραδειγμα το ποστ με το μπολι που εκανα ,

εαν ο φιλος παει αυριο το πρωι και παρει μπολι απο το πετ σοπ και ερθει και γραψει εδω στο φορουμ , παιδια πηρα και εβαλα μπολι απο πετ σοπ δεν θα ειναι αργα? ;);)

Οποτε καλυτερα δεν ειναι τωρα που ξερει τι να ζητησει και απο που ? :thumbup:

Δεν αναφερθηκα σε εσενα γιωργο. Ητανγενικογια τα περισσοτερα αποταπαραπανω...

Link to comment
Share on other sites

δεν σας ειπα οτι οταν το πηρα το ενυδρειο μου εδωσε ενα μπουκαλακι βακτηρια και αλλα 2 μπουκαλακια

τα οποια δεν ξερω τι περιεχουν και τωρα δεν βρισκομαι σπιτι και δεν τα θυμαμαι πως λεγοτανε!!! ;);)

και εριξα αυτα μεσα δουλεψε 5 ημερες και μετα εβαλα τα ψαρακια!!!

δηλαδη πρεπει να τα αφαιρεσω και τα τρια ψαρια?

και αν ναι τι προτεινεται να βαλω??

σας κουραζω αλλα .........δεν το κατεχω καθολου!!!!! :thumbup::blink:

Link to comment
Share on other sites

δεν σας ειπα οτι οταν το πηρα το ενυδρειο μου εδωσε ενα μπουκαλακι βακτηρια και αλλα 2 μπουκαλακια

τα οποια δεν ξερω τι περιεχουν και τωρα δεν βρισκομαι σπιτι και δεν τα θυμαμαι πως λεγοτανε!!! ;);)

και εριξα αυτα μεσα δουλεψε 5 ημερες και μετα εβαλα τα ψαρακια!!!

δηλαδη πρεπει να τα αφαιρεσω και τα τρια ψαρια?

και αν ναι τι προτεινεται να βαλω??

σας κουραζω αλλα .........δεν το κατεχω καθολου!!!!! :thumbup::blink:

Επαναλαμβανω ορισμενααπο αυτα που αναφερουν παραπανω.

Οσκαρ: 400λτρ το ζευγαρι εδω θα δεις πληροφορίες. http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry323425

Παπαγαλος: Αγνωστε πληροφορίες γιατι τοείδος δεν υπαρχει στη φυση αλλα κατασκευαζεται σε εργαστηρια. Λίτρα... 400+ και ατο εκτιμαται.

Ερωτηση.

Τι σκεφτεσαι να κανεις?? Αν εχεις σκοπο να τα επιστρέψεις... καντο νωρις για να μπορεσεις μετα να ξεκινησεις σωστα το ενυδρείο σου. Πανταθα εχεις οτι βοηθεια χρειαστείς από εμας.

Link to comment
Share on other sites

ναι μπορω να τα επιστρεψω ολα!!!

μετα τι να κανω?

Μετα θα μας δωσεις περισσοτερες πληροφορίες για το ενυδρείο σου και θα αποφασισεις για τοπια ψαρακια θαφιλοξενησεις.

Υπαρχουν και μικρα εξίσου ομορφα.

Ριξε μια ματιαστα ενυδρεία μελων. Και μετα τα ξαναλέμε. ;)

Link to comment
Share on other sites

σ'ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου!!!!

θα τον παρω αυριο κιολας τηλεφωνο να τα επιστρεψω!!!

θα αρχησω την μελετη ;);) και οτι χρειαστω θα ξαναενοχλησω......... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

σ'ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου!!!!

θα τον παρω αυριο κιολας τηλεφωνο να τα επιστρεψω!!!

θα αρχησω την μελετη ;);) και οτι χρειαστω θα ξαναενοχλησω......... :thumbup:

Χαρα μας... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Εαν επιστρεψεις τα ψαρια,στρωσε με την ησυχια σου το φιλτρο(διαβασε τους τροπους που

μπορει να στρωσει ενα φιλτρο),ψαξε,ρωτα και μετα αποφασισε τι και ποσα ψαρια θα

βαλεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

56752094.th.jpg

71789878.th.jpg

να'μαι παλι!!!!αυτες ειναι 2 φοτο απ το ενυδρειο μου!!!

τελικα γυρισα πισω τα παπαγαλοψαρα και το oscar και

μου ειπε να παρω 3 ραμιρεζι τα οποια ειναι ποιο ανθεκτικα!!! :buttrock:

αντεξαν 1 εβδομαδα και τωρα εχω μονο ενα :buttrock:

πηρα και τεστ το οποιο εκανα μολις τωρα και δειχνει:

ΝΟ3:25

ΝΟ2:5

GH:8

KH:15

PH:8

CI2:0

τι πρεπει να κανω τωρα???

Link to comment
Share on other sites

56752094.th.jpg

71789878.th.jpg

να'μαι παλι!!!!αυτες ειναι 2 φοτο απ το ενυδρειο μου!!!

τελικα γυρισα πισω τα παπαγαλοψαρα και το oscar και

μου ειπε να παρω 3 ραμιρεζι τα οποια ειναι ποιο ανθεκτικα!!! :buttrock:

αντεξαν 1 εβδομαδα και τωρα εχω μονο ενα :buttrock:

πηρα και τεστ το οποιο εκανα μολις τωρα και δειχνει:

ΝΟ3:25

ΝΟ2:5

GH:8

KH:15

PH:8

CI2:0

τι πρεπει να κανω τωρα???

εισαι αστρωτος !!!

αλλαγη νερου αμεσα 30-40 %

και ξανα μετρησεις για τις περαιτερω ενεργιες

ΜΗΝ βαλεις αλλα ψαρια μεχρι το ενυδρειο σου να ειναι ετοιμο - στρωμενο .

Φροντισε να παρεις και ενα τεστ για αμμωνια , θα σου χρειαστει .

Έγινε επεξεργασία - Geosid
Link to comment
Share on other sites

πρεπει να ριξω και κατι αλλο μεσα απο αυτα που μου εδωσε ο τυπος?

(aquasafe,blackwater extract)

Αquasafe την ποσοτητα που αναλογη στη ποσοτητα του νερου που θα προσθεσεις κατα την αλλαγη σου

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!!!πρωινη μετρηση.....

NO3:25

NO2:1

GH:8

KH:15

PH:7,6

CI2:0

τι να κανω τωρα?

το ραμιρεζακι που μου εμεινε το ταιζω καθε μερα ?

Link to comment
Share on other sites

Τα νερα σου ειναι αρκετα σκληρα,καταλληλα για Αφρικη,κοιτα για νανοκιχλιδες αν σου αρεσουν.Τα νιτρωδη ειναι παλλα,τεστ για αμμωνια δεν βλεπω,Το C12 τι τεστ ειναι;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...