Jump to content

Αναπλήρωση


Aquazone Project Team

Recommended Posts

εγω το δοκιμασα με ενα δοχειο και ενα σωληνακι στον πατο του δοχειου .... η ακρη απο το σωληνακι ηταν σε συγκεκριμενο σημειο ακριβως στην σταθμη του νερου οταν κατεβαινε η σταθμη αρχιζε να τρεχει νερο εως ότου να φθασει το νερο να καλυψει το σωληνακι με αποτελεσμα μετα να σταματαει ,... νομιζω ειναι η ιδια λογικη απλα γλυτωνουμε τρυπες και σωλήνα ....

ναι ειναι ακρηβος το ιδιο πραγμα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιος συγχαρητηρια για την κατασκευη !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πια σιλικονη ειναι καλυτερη για να πιασει η πλαστικη γωνια στο γυαλινο δοχειο? Εβαλα σιλικονη για τα τζαμια ( που παραμενει ελαστικη ) αλλα επερνε λιγο αερα.... :waaa: και η γωνια κουνιοταν δεν ειχε πιασει πολυ σταθερα (5mm διαμετρο, 6mm τρυπα ανοιξα)

Link to comment
Share on other sites

Αν αντι για σιλικονη χρησιμοποιησω logo ή καποια παραπλησια θα υπαρχει προβλημα?

Έγινε επεξεργασία - gregkn73
Link to comment
Share on other sites

Η logo δεν θα σου κάνει δουλειά, δεν θέλει να υπάρχουν κενά ειδάλλως δεν κολλάει καλά.

Η καλύτερη λύση είναι η σιλικόνη, απλά βάλε περισσότερη για να καλύψεις το κενό. Ελαστικότητα είναι φυσιολογικό να υπάρχει, αρκεί να μην εισέρχεται αέρας.
Η διάμετρος των 6mm που άνοιξες, είναι πολύ μεγάλη για τα 5mm της γωνίας και μια ακόμη λύση που σκέφτηκα είναι να προσαρμόσεις στη γωνία σωληνάκι αέρα ώστε να σφίξει στην τρύπα του δοχείου και μετά να το κολλήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Η logo δεν θα σου κάνει δουλειά,

Η διάμετρος των 6mm που άνοιξες, είναι πολύ μεγάλη για τα 5mm της γωνίας και μια ακόμη λύση που σκέφτηκα είναι να προσαρμόσεις στη γωνία σωληνάκι αέρα ώστε να σφίξει στην τρύπα του δοχείου και μετά να το κολλήσεις.

Για τη logo λεω για τη gel και να βαλω αρκετη ποσοτητα...

Τρυπανι 5mm δεν ειχε ο μαστορας που εφτιαξα το ενυδρειο και μου ανοιξε την τρυπα

Σιλικονη εβαλα παρα πολυ, μεσα- εξω ,σε σημειο που να δειχνει ασχημο, αλλα λογο της ελαστικοτητας και του οτι επαιζε αρκετα η γωνια, πολυ γρηγορα αρχισε να παιρνει αερα...

γωνια και σωληνακι μολις ειδα δεν χωρανε μαζι...

Link to comment
Share on other sites

Εdit Τελικα αντι για τη γωνια δοκιμασα βανακι απο αεραντλια με το σωληνακι και μπαινει τοσο σφιχτα που δε θελει ουτε σιλικονη :bigemo_harabe_net-74: Με λιγη σιλικονη θα ειμαι πιστευω οκ, ευχαριστω για την ιδεα.

ΥΓ απλα δεν εκανα ακριβως το σχεδιο σας, αλλα χρησιμοποιησα μονο την εξοδο πιστευοντας οτι θα ηταν αρκετο, εχοντας στο νου της αυτοματες ποτιστρες σκυλιων, αλλα τελικα δεν δουλευει....μαλλον επειδη ειναι πολυ μικρη η τρυπα???? θα κανω ακομη μια τρυπα για εισοδο του αερα ψηλα οπως εσεις και πιστευω να ειμαι πλεον ενταξει...

Link to comment
Share on other sites

Τελικα μαλλον το ματιασα...ενω εδω εγραψα οτι δουλευε μια χαρα για 2 μερες που ελειπα και ολας απο το σπιτι, http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=87170 σημερα το μεσημερι και ενω εχθες το βραδυ ειχα αδειασει επιτηδες περιπου στη μεση το δοχειο αναπληρωσης (4λιτ), ειδα οτι ενω η σταθμη ειχε πεσει κατω απο τη συριγγα, νερο δεν επεφτε....Δεν ξερω τι φταιει...Να αλλαξω μηπως το βανακι αεραντλιας με γωνια? 'Η μηπως ειναι ολα (σωληνακια, γωνια, βανακι) πολυ μικρα και θελουν αλλαγμα με μαγαλυτερα? και αν το τελευταιο ειναι η λυση, ποσο μεγαλυτερα που να μην δειχνουν τελειως ασχημα?

plf7.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν ακολουθήσεις κατά γράμμα τις οδηγίες κατασκευής όπως αναφέρονται στο αρχικό άρθρο δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δες μήπως έχεις διαρροή αέρα στης κολλήσεις που έχεις κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Αν ακολουθήσεις κατά γράμμα τις οδηγίες κατασκευής όπως αναφέρονται στο αρχικό άρθρο δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

Kata γραμμα πλεον τις εχω ακολουθησει, απλα αντι για γωνια στο σωληνακι εξοδου εχω βαλει το βανακι, αλλα απο οτι βλεπω δεν νομιζω να ειναι αυτο το προβλημα...

Δες μήπως έχεις διαρροή αέρα στης κολλήσεις που έχεις κάνει.

Διαρροη δεν εχω πριν καν κολλησω, με την ιδεα που μου ειπε ο αιολος και τα σφηνωσα (προσαρμογη σωληνακι αεραντλιας σε βανακι και γωνια) δεν χρειαζοταν καν σιλικονη...

Τπ προβλημα οσο το παρακολουθω καταληγω οτι οφειλεται στο σωληνακι εισοδου αερα, με το που πεφτει η σταθμη κατω απο το χειλος της συριγγας(10ml χρησιμοπειω) κανει το "γλουπ" αλλα δεν φευγει τελειως το νερο απο το σωληνακι, με αποτελεσμα να μην παιρνει αερα...κουνωντας το λιγο με το χερι ξεκιναει...μαλλον φταιει οτι ειναι πολυ στενο το σωληνακι της αεραντλιας, υπαρχουν σωληνακια αεραντλιας με διαφορετικες διαμετρους? ή θα πρεπει να παω στο πιο στενο αλφαδολαστιχο (9μμ νομιζω ειναι το μικροτερο?)

Προς το παρων εχω μικρεινει το μηκος απο τα σωληνακια εισοδου και εξοδου, φαιρνοντας πιο κοντα το δοχειο στο ενυδρειο ( ετσι και αλλιως στη μονιμη θεση ακριβως απο πανω θα το εχω), αλλα αν και βελτιωθηκε το προβλημα-δεν ξεκιναει πολυ λιγοτερες φορες, δεν νομιζω να το ελυσα οριστικα, μου κολλησε πριν απο λιγο προς το τελειωμα του δοχειου

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το δοκίμασα με καταπληκτικά αποτελέσματα, χωρίς κανένα πρόβλημα εδώ και 18 ημέρες.

Μπράβο στα παιδιά για την οικονομικότατη ιδέα τους.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την δούλευα κανα χρόνο και δεν είχα πρόβλημα εκτός από αυτό που έγραψα παραπάνω.Τώρα αφτό που γράφεις φίλε gregkn σίγουρα είναι το πρόβλημα.Αλλά μου κάνει εντύπωση το ότι δεν φεύγει τελείως το νερό.Μήπως έχεις κυματισμό σε εκείνο το σημείο?

Έγινε επεξεργασία - salamander
Link to comment
Share on other sites

Εγώ την δούλευα κανα χρόνο και δεν είχα πρόβλημα εκτός από αυτό που έγραψα παραπάνω.Τώρα αφτό που γράφεις φίλε gregkn σίγουρα είναι το πρόβλημα.Αλλά μου κάνει εντύπωση το ότι δεν φεύγει τελείως το νερό.Μήπως έχεις κυματισμό σε εκείνο το σημείο?

Οχι δεν εχω καθολου κυματισμο, αν και ειναι διπλα στο ATS...παντως φερνοντας το δοχειο διπλα και πανω απο το ενυδρειο μειωνοντας το μηκος απο τα σωληνακια δουλευει πολυ καλυτερα...αλλα οχι οπως γραφετε τελειεα.....καποιες φορες κραταει παλι ελαχιστο νερο, αλλα αρκερο για να μην δουλεψει, στο σωληνακι εισοδου, που το εχω αλλαξει με αλφαδολαστιχο 5αρι αλλα χωρις να δω διαφορα απο το σωληνακι αεραντλιας...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Τελικα πλεον δουλευει μια χαρα, αυτο που εφταιγε ηταν το μεγαλο μηκος απο το σωληνα που ριχνει το νερο στο ενυδρειο, ηταν περιπου 12εκ, με το που το εκανα 5εκ, δουλευει πλεον μια χαρα....να το εχουν υποψιν και οι επομενοι....

Link to comment
Share on other sites

Τελικα πλεον δουλευει μια χαρα, αυτο που εφταιγε ηταν το μεγαλο μηκος απο το σωληνα που ριχνει το νερο στο ενυδρειο, ηταν περιπου 12εκ, με το που το εκανα 5εκ, δουλευει πλεον μια χαρα....να το εχουν υποψιν και οι επομενοι....

Σε ευχαριστούμε φίλε για την ενημέρωση ,εμένα προσωπικά λειτουργούσε με αρκετά μεγαλύτερο από 12εκ.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Τελικα πλεον δουλευει μια χαρα, αυτο που εφταιγε ηταν το μεγαλο μηκος απο το σωληνα που ριχνει το νερο στο ενυδρειο, ηταν περιπου 12εκ, με το που το εκανα 5εκ, δουλευει πλεον μια χαρα....να το εχουν υποψιν και οι επομενοι....

Δεν ηταν αυτος ο λογος τελικα!!!! μετα απο 9 μηνες και αφου 6 μηνες τη δουλεψα οπως τα παιδια , δυσλειτουργησε μετρημενα στα δαχτυλα φορες αλλα, την μια ημουν απων και εχασα λογω στρεςς τα ψαρακια μου απο ick, ευτυχως τα κοραλια αντεξανε...Απορω παντως που ολοι γραφουν οτι δουλευει μια χαρα....οι ελαχιστες φορες που δεν θα δουλεψει ειναι ικανη να σου τουμπαρει το reef!

Μετα απο πολυ παρατηρηση αλλα διαβασμα και σε ξενα φορα που χρησιμοποιουν παρομοιες αναπληρωσεις βαρυτικες ακομη και σε μεγαλα ενυδρεια , χρησιμοποιοντας μεγαλα δοχεια με σκληρα τοιχωματα, ο λογος που δε δουλευε εστω καποιες ελαχιστες φορες ηταν...το πολυ στενο σωληνακι αεραντλιας μετα τη συριγγα! λογω επιφανειακης τασης , εξαιτιας της πολυ μικρης διαμετρου του σωληνα αεραντλιας, το νερο καποιες φορες δεν επεφτε, με αποτελεσμα να μην εισερχεται αερας στο δοχειο, και να μη δουλευει η αναπληρωση...Οποτε η λυση ειναι πολυ απλη->μεγαλυτερος σωληνας μετα τη συρριγγα, εγω χρησιμοποιω τους τελευταιους 3 μηνες αλφαδολαστιχο 8mm και πλεον λειπω αφοβα:-))) και μια ακομη παραλλαγη οχι τοσο κρισημη αλλα ειμαι σιγους οτι συντελει στην ακομη καλυτερη λειτουργια, εναι το σωληνακι που ριχνει νερο στο ενυδρειο απο το δοχειο, να μην καταληγει πανω απο την σταθμη του νερου, αλλα κατω απο αυτην!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...