Jump to content

Oscar θελω Infos!


Recommended Posts

καλισπερα! ποσα λυτρα πρεπει να ειναι ενα ενυδρειο για να μπουν οσκαρ μεσα??

και τα οσκαρ με πια αλλα ψαρια θα μπο ;) ρουσαν να ζησουν??

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!300 λιτρα για 1!!! 500 για 2(ζευγαρι)...απο συγκατοίκους δεν ξερω...Να μην χωρανε στο στομα τους παντως γιατι αλλιως.....κλαφτα! ;)

Link to comment
Share on other sites

Ρε ******!! εχω ενα ενυδειο 270λ! και δεν ξερω τι να βαλω μεσα...εχω ξενερωσει ειναι απειρα ψαρια!

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Ρε ******!! εχω ενα ενυδειο 270λ! και δεν ξερω τι να βαλω μεσα...εχω ξενερωσει ειναι απειρα ψαρια!

Κάνε μια αναζήτηση μέσα στο φόρουμ και ψάξε τι είναι αυτό που σου αρέσει. Θα έπρεπε να χαίρεσαι που έχεις το περιθώριο της επιλογής.

;)

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου με ενυδρειο 270 λιτρων εχεις πολλες επιλογες....καλυτερα θα ηταν βεβαια να περιοριστεις σε μικροτερα ψαρια* αλλιως το μονο που μπορεις να κρατησεις ειναι 1 οσκαρ κ τελος.(κ αυτο οριακα κατα την αποψη μου)

Αυτο που πρεπει να κανεις για να σου πουμε περισσοτερα ειναι να μας περιγμαψεις τον εξοπλισμο σου(φιλτρα-φωτισμος-διακοσμηση) οπως κ να μας αναφερεις τι μετρησεις εχεις ...(στο νερο του δυκτιου σου αλλα κ στο ενυδρειο σου)...Απο εκει κ περα θα πεσουν αρκετες ιδεες..απο παντου!! ;)

*μικρα κοπαδοψαρα...πχ νεον,αρλεκινοι,cpds,endlers κτλ

Link to comment
Share on other sites

Aρχικα πρεπει να βρω ενα ψαρι που να μου αρεσει! και στην συνεχεια να δω πια τεριαζουν μεταξυ τους..

και σκεφτομαι αναμεσα σε δισκους και Sciaenochromis ahli και Apistogramma ramirezi (electric blue ram)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου με ενυδρειο 270 λιτρων εχεις πολλες επιλογες....καλυτερα θα ηταν βεβαια να περιοριστεις σε μικροτερα ψαρια* αλλιως το μονο που μπορεις να κρατησεις ειναι 1 οσκαρ κ τελος.(κ αυτο οριακα κατα την αποψη μου)

Αυτο που πρεπει να κανεις για να σου πουμε περισσοτερα ειναι να μας περιγμαψεις τον εξοπλισμο σου(φιλτρα-φωτισμος-διακοσμηση) οπως κ να μας αναφερεις τι μετρησεις εχεις ...(στο νερο του δυκτιου σου αλλα κ στο ενυδρειο σου)...Απο εκει κ περα θα πεσουν αρκετες ιδεες..απο παντου!! ;)

*μικρα κοπαδοψαρα...πχ νεον,αρλεκινοι,cpds,endlers κτλ

το ενυδρειο ειναι 67χ67χ67 270λ εχω μεσα ψευτικα φυτα που στην πορεια μπορει να βαλω αληθινα,εχω 3 ξυλα ποταμιου αληθινα! χαλικι χαλαζιακο,φιλτρο εξωτερικο και εσωτερικο..δειτε και photo!

post-27867-1287502495_thumb.jpg

post-27867-1287502517_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - derde_pd
Link to comment
Share on other sites

to εξωτερικο φιλτρο ειναι αυτο τις οττο,και το εσωτερικο ειναι το Fluval 4 Plus Internal Filter

1000 Liters per Hour (315 gph)

post-27867-1287503802_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το οτι το ενυδρείο ειναι 270 λτρ δε σημαινει αυτόματα οτι μπορείς να βαλεις και δισκους... ;)

Δυστηχως οι τετραγωνες διαστασεις τους ενυδρείου σου δε σε βοηθανε καθόλου για ορισμενα είδη.

Ναι μεν αρκετα τα λίτρα, αλλα δε θα τα χαρείς... ;)

Τι θαέλεγες να κάνεις κάτι τέτοιο??

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=43681

Link to comment
Share on other sites

αν και έχω διάβαση το θέμα με τα oscar και έχω δει ποσα λίτρα θένε έχω παραγγείλει τζαμια 1.30 μήκος

40 πλάτος 50 ύψος k εκεί μέσα θα ζήσουν 1 "ζευυγαρι" oscar. ;)

Link to comment
Share on other sites

Ναι μεν αρκετα τα λίτρα, αλλα δε θα τα χαρείς... ;)

Γιατι να μην τα χαρει!!??!? Με μαλακο νερακι κ ενα κοπαδακι νεον ή αρλεκινους πιστευω οτι θα το καταευχαριστηθει αρκει να μην το παραφορτώσει (το πολυ 15 ατομα πχ)κ να κρατησει 1 ειδος ψαριου μαζι με καμια γαριδα η κανα σαλιγκαρια πχ!! ή με σκληρο νερακι κ cpds.... Υπαρχουν πολλοι συνδιασμοι που μπορει να κανει....

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να μην τα χαρει!!??!? Με μαλακο νερακι κ ενα κοπαδακι νεον ή αρλεκινους πιστευω οτι θα το καταευχαριστηθει αρκει να μην το παραφορτώσει (το πολυ 15 ατομα πχ)κ να κρατησει 1 ειδος ψαριου μαζι με καμια γαριδα η κανα σαλιγκαρια πχ!! ή με σκληρο νερακι κ cpds.... Υπαρχουν πολλοι συνδιασμοι που μπορει να κανει....

Για τους δισκους μίλησα.... ;)

Link to comment
Share on other sites

Οπως σου είπε και πριν ο φίλος καρυδας κανε μια αναζητηση στο φορουμ και θα βρεις όλα οσα χρειαζεσαι!!

Πληροφόρίες για όσκαρ?? Ορίστε

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry323425

Πληροφορίες για ραμιρέζι... ορίστε!!1

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry385822

Ας προσπαθησουμε να δουλευουμε και τηναναζητηση. ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...