Jump to content

πατεντα!!!!!!!αλλα .......


Recommended Posts

οπως τ λεει τ θεμα.......θελω να βαλω ενα 15 λτ ενυδρειο να περνει νερο απο ενα 55 λτ κ να το ξαναστελνει παλι στο φυλτρο του 55 λτ......αλλα πως????τ εχει κανει κανεις ποτε???? αν τα καταφερω να τ κανω αυτο θα εχω τ νερο μου στα ιδια επηπεδα με το 55 λτ κ ετσι θα τ κανω γεννηστρα αλλα δν τα καταφερνω.........ξερει κανεις κατι?????

Link to comment
Share on other sites

Πως θες να είναι; Διπλα δίπλα τα ενυδρεία να φανταστώ; Θα πρέπει να το κάνεις σαν σαμπ. Με μια υπερχείλιση ή με ενα σιφονι μπορεί να στέλνεις το νερο απο το μεγαλο στο μικρό και μετα με μια αντλία παλι απο το μικρό στο μεγάλο.

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε ενα σχήμα του συστήματος που νομίζω οτι μπορεί να γίνει.

system1.bmp

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε ενα σχήμα του συστήματος που νομίζω οτι μπορεί να γίνει.

αυτο τ εχει κανει κανεις????

Link to comment
Share on other sites

Πως θες να είναι; Διπλα δίπλα τα ενυδρεία να φανταστώ; Θα πρέπει να το κάνεις σαν σαμπ. Με μια υπερχείλιση ή με ενα σιφονι μπορεί να στέλνεις το νερο απο το μεγαλο στο μικρό και μετα με μια αντλία παλι απο το μικρό στο μεγάλο.

ναι διπλα διπλα να ειναι δν εχω προβλημα!!!!οταν λες σαμπ????καμια εικονα????

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου με το σχήμα που δίνεις γίνεται πάντως άνετα. Αρκεί να λειτουργήσει στο ίδιο ύψος η στάθμη οπότε θα είναι συγκοινωνούντα δοχεία. Εννοείται ότι κατά την εφαρμογή του στην αρχή το σωληνάκι που ενώνει τα δύο ενυδρεία θα πρέπει να είναι γεμάτο με νερό και να το αντιστρέψεις χωρίς να αδειάσει. Εύκολο είναι δεν είναι τίποτα.

Άλλο ένα που πρέπει να προσέξεις είναι η ένταση της αντλίας όπου θα πρέπει να είναι ήση με τη ροή που φεύγει το νερό από το μεγάλο προς το μικρό ενυδρείο. Αυτό είναι ένα δύσκολο κομμάτι που θέλει δουλειά.

Πολύ εύκολα μπορείς να το κάνεις όπως είπαν σαν samp με υπερχείλιση.

Θα χρησιμοποιήσεις μια υπερχείλιση εξωτερική (ρώτα καλύτερα κάποιον που έχει γιατί δεν ξέρω πως το κάνουν) όπου όταν ξεπερνάει η στάθμη αυτό το όριο θα πεύτει στο άλλο ενυδρείο και θα έχεις μια αντλία που θα μεταφέρει νερό στο μεγάλο ενυδρείο. Εκεί δεν θα έχεις πρόβλημα έντασης αντλίας. Βάζεις την ανάλογη που θες.

Έγινε επεξεργασία - IoSpy
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου με το σχήμα που δίνεις γίνεται πάντως άνετα. Αρκεί να λειτουργήσει στο ίδιο ύψος η στάθμη οπότε θα είναι συγκοινωνούντα δοχεία. Εννοείται ότι κατά την εφαρμογή του στην αρχή το σωληνάκι που ενώνει τα δύο ενυδρεία θα πρέπει να είναι γεμάτο με νερό και να το αντιστρέψεις χωρίς να αδειάσει. Εύκολο είναι δεν είναι τίποτα.

Άλλο ένα που πρέπει να προσέξεις είναι η ένταση της αντλίας όπου θα πρέπει να είναι ήση με τη ροή που φεύγει το νερό από το μεγάλο προς το μικρό ενυδρείο. Αυτό είναι ένα δύσκολο κομμάτι που θέλει δουλειά.

Πολύ εύκολα μπορείς να το κάνεις όπως είπαν σαν samp με υπερχείλιση.

Θα χρησιμοποιήσεις μια υπερχείλιση εξωτερική (ρώτα καλύτερα κάποιον που έχει γιατί δεν ξέρω πως το κάνουν) όπου όταν ξεπερνάει η στάθμη αυτό το όριο θα πεύτει στο άλλο ενυδρείο και θα έχεις μια αντλία που θα μεταφέρει νερό στο μεγάλο ενυδρείο. Εκεί δεν θα έχεις πρόβλημα έντασης αντλίας. Βάζεις την ανάλογη που θες.

τ θεμα με την εξατμηση θα εχει προβλημα???? :) να τ προσπα8ησω η θα γεμησω νερα στ δωματιο μου???

Link to comment
Share on other sites

Αν το θέλεις γι γεννήστρα δεν αξίζει να κάνεις όλη αυτή την ιστορία.Οι αντλίες που χρησιμοποιούνται σε τέτοιες περιπτώσεις είναι πολύ πιθανό να σου ρουφήξουν τα νεογέννητα καθώς έχουν μεγάλα ανοίγματα για την είσοδο του νερού.Έτσι θα αναγκαστείς να κάνεις κι άλλη πατέντα για να καλύψεις τα ανοίγματα και πάει λέγοντας.

Ένα μικρό φίλτρο ή αερόφιλρο με σφουγγάρι και είσαι ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

τ θεμα με την εξατμηση θα εχει προβλημα???? :) να τ προσπα8ησω η θα γεμησω νερα στ δωματιο μου???

Η εξάτμιση θα είναι ανάλογη με την επιφάνεια. Δεν υπάρχει πρόβλημα με αυτό. Αλλά αποκυλίεται να καταφέρεις να ισορροπήσεις την μεταφορά νερού από Α σε Β δοχείο και αντίστροφα. Σίγουρα θα γεμίσεις νερά είτε σε λίγη ώρα είτε μετά από μια μέρα.

Για να καταλάβεις θεωρητικά είναι εφικτό. Πρακτικά ίσως ακατόρθωτο.

Link to comment
Share on other sites

Αν το θέλεις γι γεννήστρα δεν αξίζει να κάνεις όλη αυτή την ιστορία.Οι αντλίες που χρησιμοποιούνται σε τέτοιες περιπτώσεις είναι πολύ πιθανό να σου ρουφήξουν τα νεογέννητα καθώς έχουν μεγάλα ανοίγματα για την είσοδο του νερού.Έτσι θα αναγκαστείς να κάνεις κι άλλη πατέντα για να καλύψεις τα ανοίγματα και πάει λέγοντας.

Ένα μικρό φίλτρο ή αερόφιλρο με σφουγγάρι και είσαι ΟΚ.

τ εχω κανει κ αυτο αλλα δν κανει τπτ μου χαλαει τ νερο κ πανε τα μικρα.......ενω με αυτο θα ειναι οκ αποτι ξερω....η μπα???εξαλου δν εχω προβλημα να πανε στο μεγαλ γτ εχω πολλα φυτα μεσα κ δν νομιζω να πανε ολα στο μεγαλο.....δηλ αυτο που ειπαμε πιο πανω μπορει να γινει????κ αν βαλω ενα σφογκαρακι στην μια εξοδο θα τα τραβαει τα μικρα????

Link to comment
Share on other sites

Η εξάτμιση θα είναι ανάλογη με την επιφάνεια. Δεν υπάρχει πρόβλημα με αυτό. Αλλά αποκυλίεται να καταφέρεις να ισορροπήσεις την μεταφορά νερού από Α σε Β δοχείο και αντίστροφα. Σίγουρα θα γεμίσεις νερά είτε σε λίγη ώρα είτε μετά από μια μέρα.

Για να καταλάβεις θεωρητικά είναι εφικτό. Πρακτικά ίσως ακατόρθωτο.

δηλ ακυρο ολο τ θεμα ε??????? :thumbup::):D

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω κατάλαβες τον λόγο... :) Σε τόσο μικρή διαφορά στάθμης στο ένα δοχείο από το άλλο θα είναι πολύ μικρότερη η μετάβαση από το Α στο Β μέσα από το σωλήνα συγκοινωνούντων δοχείων.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω κατάλαβες τον λόγο... :) Σε τόσο μικρή διαφορά στάθμης στο ένα δοχείο από το άλλο θα είναι πολύ μικρότερη η μετάβαση από το Α στο Β μέσα από το σωλήνα συγκοινωνούντων δοχείων.

δηλ για να τα καταφερω πρεπει να εχω καπου στα 40λτ????

Link to comment
Share on other sites

δηλ για να τα καταφερω πρεπει να εχω καπου στα 40λτ????

Δεν έχει να κάνει με τα λίτρα αλλά με την υψομετρική διαφορά. Αν η Β δεξαμενή πάει πιο κάτω τότε θα αυξηθεί η ροή από Α σε Β. Αλλά σε αυτήν την περίπτωση δεν μπορείς να ελέγξεις τη ροή γιατί αν πάει κάτι στραβά θα ξεχιλήσει η Β δεξαμενή.

Είναι πολύ πιό απλό να κάνεις υπερχείλιση. Είσαι διατεθειμένος να κάνεις μια τρίπα στο ενυδρείο σου στο πάνω μέρος? Αν δεν θες να βάλεις εξωτερική υπερχείλιση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει να κάνει με τα λίτρα αλλά με την υψομετρική διαφορά. Αν η Β δεξαμενή πάει πιο κάτω τότε θα αυξηθεί η ροή από Α σε Β. Αλλά σε αυτήν την περίπτωση δεν μπορείς να ελέγξεις τη ροή γιατί αν πάει κάτι στραβά θα ξεχιλήσει η Β δεξαμενή.

Είναι πολύ πιό απλό να κάνεις υπερχείλιση. Είσαι διατεθειμένος να κάνεις μια τρίπα στο ενυδρείο σου στο πάνω μέρος? Αν δεν θες να βάλεις εξωτερική υπερχείλιση.

τ αλλο μπορω να κανω για να μν μου χαλαει τ νερο κ να ειναι περιπου τ ιδιο με τ 55λτ μου????

Link to comment
Share on other sites

Γεννήστρα γιατί δεν θες να βάλεις? Επίσης μπορείς να κάνεις μια DIY κατασκευή μέσα στο ενυδρείο.

Αν όμως θες ενυδρείο ξεχωριστό, μονόδρομος είναι η υπερχείλιση. Και αν μπεις στη διαδικασία να τροποποιήσεις το αρχικό σου ενυδρείο και να έχεις σαν καταρράκτη μικρό προς το μικρό ενυδρείο γεννήστρα πάνω σε κάποιο ξύλο ώστε να μην έχει μεγάλη ανατάραξη νερού θα έχεις ένα πρακτικό αλλά και πολύ όμορφο αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Μισό λεπτο. Ο Aiolos έχει παρουσιάση με DIY εξωτερική υπερχείλιση εδώ στο φορουμ. Αν χρησιμοποιήσεις αυτήν, δεν θα έχεις πρόβλημα με την στάθμη του νερού και αν είναι όλα σωστα δεν θα γεμίσεις ποτέ νερά στο πάτωμα.

Το "γεννήστρα" δεν το είχα προσέξει να πώ την αλήθεια. Για να αποφύγεις το να σου ρουφήξει τα μικρά η αντλία μπορεις να κάνεις ενα χώρις στυλ φίλτρου Αμβουργου και να βάλεις εκεί μεσα την αντλία. Ερχεται σχήμα για το τελευταίο!

Link to comment
Share on other sites

Μισό λεπτο. Ο Aiolos έχει παρουσιάση με DIY εξωτερική υπερχείλιση εδώ στο φορουμ. Αν χρησιμοποιήσεις αυτήν, δεν θα έχεις πρόβλημα με την στάθμη του νερού και αν είναι όλα σωστα δεν θα γεμίσεις ποτέ νερά στο πάτωμα.

Το "γεννήστρα" δεν το είχα προσέξει να πώ την αλήθεια. Για να αποφύγεις το να σου ρουφήξει τα μικρά η αντλία μπορεις να κάνεις ενα χώρις στυλ φίλτρου Αμβουργου και να βάλεις εκεί μεσα την αντλία. Ερχεται σχήμα για το τελευταίο!

αν μπορεις βαλε τ link......

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε το σχήμα

system2.bmp

Και μερικές φωτογραφίες για να καταλάβεις τί είναι το φίλτρο αμβούργου.

1

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε το σχήμα

system2.bmp

Και μερικές φωτογραφίες για να καταλάβεις τί είναι το φίλτρο αμβούργου.

1

Στο σκίτσο που έχεις έχεις την Β δεξαμενή έ? Με υπερχείλιση.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, είναι το μικρό. Εβαλα και νούμερα υποτιθεται για να εξηγήσω τι είναι το καθένα αλλα το ξέχασα...

Λοιπόν:

1-Εισαγωγη απο την υπερχείλιση

2-σφουγγάρι

3-αντλία που στέλνει πίσω στο μεγάλο.

Με αυτόν τον τρόπο δεν χρειάζεσαι κατι άλλο για το μικρό ενυδρειάκι. Ουτε θερμοστάτη ούτε ξεχωριστό φιλτρο κτλπ.

Link to comment
Share on other sites

post-21690-1287785398_thumb.jpg

Συμφωνώ, και αν μπορείς να μπεις στη διαδικασία επιμένω ότι θα γίνει πολύ ωραίο. Δες εδώ. Εκεί που είναι το καφέ στο μικρό ενυδρείο μπορείς να βάλεις ένα διακοσμητικό ξύλο και να είναι σαν μικρός καταρράχτης.

Έγινε επεξεργασία - IoSpy
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα θέλει τρύπημα στο ενυδρείο και πρέπει να αδειάσει το ενυδρείο για να γίνει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα θέλει τρύπημα στο ενυδρείο και πρέπει να αδειάσει το ενυδρείο για να γίνει αυτό.

Ναι, απλά θα είναι σαν ένα διπλό ενυδρείο και μπορεί να κάνει μια πολύ όμορφη διακόσμηση. Και βέβαια μπορεί να χρησιμοποιήσει μια εξωτερική υπερχείλιση και να κάνει τη δουλειά του όπως τη θέλει.

Link to comment
Share on other sites

:) ...Αυτό δεν είπα;

Ο Aiolos έχει παρουσίαση με DIY εξωτερική υπερχείλιση εδώ στο φορουμ. Αν χρησιμοποιήσεις αυτήν, δεν θα έχεις πρόβλημα με την στάθμη του νερού και αν είναι όλα σωστα δεν θα γεμίσεις ποτέ νερά στο πάτωμα.
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...