Jump to content

Silver Scat η σκατοφαγοι


Recommended Posts

Γεια σας!!! Εχω δυο ερωτησεις για τους σκατοφαγους η silver scat?

ζουνε σε γλυκο νερο η οχι?

ειναι ηρεμα η αγρια ψαρια?

τελικα τι τρωνε?

αν γινεται θελω να μου απαντησεις καποιος που ξερει η τα εχει στο ενυδρειο του.... εχω ακουσει πολλα κουφα.....

Link to comment
Share on other sites

Σου έχει απαντήσει εδώ ο stormtrooper!

Δεν χρεάζεται να ανοίγεις και άλλο θέμα για να ρωτάς το ίδιο πράγμα! :)

Link to comment
Share on other sites

Σου έχει απαντήσει εδώ ο stormtrooper!

Δεν χρεάζεται να ανοίγεις και άλλο θέμα για να ρωτάς το ίδιο πράγμα! :)

μπορει ομως να ζισει και σε γλυκο νερο η οχι? και για ποσο?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι ένας Σκατοφάγος. Ζει σε υφάλμυρο νερό (αν το έχεις σε γλυκό κακώς) και τσακίζει τα φυτά.

Link to comment
Share on other sites

Μια σύντομη περίληψη από τα στοιχεία που δίνει το Fishprofiles.com

Επιστημονική ονομασία: Selenotoca multifasciata

Κοινή ονομασία: Silver Scat, Spot-banded Scat

Συνώνυμα : Scatophagus multifasciatus

Οικογένεια: Scatophagidae

Μέγεθος: Έως 28 εκατοστά

Βιότοπος: : Indo Pacific, Indo-West Pacific, Philippines, Indonesia, Northern Australia

Συναντώνται σε εκβολές ποταμών με υφάλμυρα νερά, καθώς και σε παράκτιες θαλάσσιες περιοχές.Τα νεαρά άτομα συχνά συναντώνται σε γλυκό νερό, κοντά στις εκβολές των ποταμών και των παραποτάμων τους.

Συντήρηση στο ενυδρείο:

PH: 7.5 -8.5 pH

GH: 12-30°dGH

Θερμοκρασία: 22-28°C

Κοινωνική συμπεριφορά: Ενεργητικά ημιάγρια ψάρια που ζουν σε κοπάδια.

Στο ενυδρείο πρέπει να διατηρούνται σε ομάδες των τριών τουλάχιστον ατόμων, ώστε να περιορίζεται η επιθετικότητα τους προς τους συγκατοίκους τους.Μπορεί να γίνουν επιθετικά προς ψάρια μικρότερου μεγέθους.

Διαχωρισμός φύλου: Δεν είναι εφικτός βάση εξωτερικών χαρακτηριστικών.

Ζώνη Κολύμβησης: Μέσο του ενυδρείου.

Διατροφή: Παμφάγα ψάρια. Θα δεχτούν σχεδόν οποιαδήποτε τροφή αλλά κυρίως κατεψυγμένες σε μικρά κομμάτια ώστε να χωρούν στο μικρό στόμα τους. Επίσης τα νεαρά άτομα μπορούν να δεχθούν ξηρά τροφή σε flakes ,ενώ τα μεγαλύτερα σε pellets ώστε να ικανοποιήσουν την όρεξη τους.Όταν είναι υποσιτισμένα συχνά δαγκώνουν τους συγκατοίκους τους. Επίσης είναι εξαιρετικά χορτοφάγα και προτείνεται ως ιδανική τροφή το μαρούλι.

Αναπαραγωγή στο ενυδρείο: Δύσκολη καθώς απαιτείται ιδανικός συνδυασμός περιβαλλοντικών και ορμονικών παραγόντων.

Ιδανικοί Συγκάτοικοι: Είναι καλύτερο να διατηρούνται σε species tanks ή με άλλα ψάρια υφάλμυρου νερού και όμοιου μεγέθους.

Γενικές πληροφορίες: Γενικά δύσκολα στη διατήρηση ψάρια καθώς είναι ευαίσθητα σε νιτρώδη και νιτρικά άλατα.Λόγω της έντονης διατροφικής τους δραστηριότητας, απαιτούνται συχνές αλλαγές νερού και μεγάλη ικανότητα φίλτρανσης. Σε φυτεμένα ενυδρεία θα πρέπει να αποφεύγονται δηλητηριώδη φυτά, καθώς μπορεί να φαγωθούν. Τα νεαρά άτομα μπορούν να διατηρηθούν σε γλυκό νερό, αλλά συνιστάται η προσθήκη αλατιού.Τα μεγαλύτερα είναι καλύτερο να διατηρούνται σε συνθήκες υφάλμυρου έως και θαλασσινού περιβάλλοντος.Όπως και άλλα ψάρια της οικογένειας οι καταλήξεις του ραχιαίου πτερυγίου τους θεωρούνται δηλητηριώδης και μπορούν καταφέρουν ένα επίπονο τσίμπημα.

Ουφ.... :)

Link to comment
Share on other sites

Ουφ.... :D

:)

Link to comment
Share on other sites

:)

Σας ευχαριστω για της πληροφοριες.... μια ακομα ερωτιση εχω.... επειδη τα εχω στο ενυδρειο μου ειδη αν δεν μπορεσω να τα δοσω καπου ποσο καιρο μπορουν να ζισουν σε γλυκο νερο?

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για της πληροφοριες.... μια ακομα ερωτιση εχω.... επειδη τα εχω στο ενυδρειο μου ειδη αν δεν μπορεσω να τα δοσω καπου ποσο καιρο μπορουν να ζισουν σε γλυκο νερο?

Μπορείς να τα επιστρέψεις από εκεί που τα πήρες ή να φτιάξεις ένα υφάλμυρο ενυδρείο. Δεν νομίζω ότι μπορεί κανείς να σου δώσει συγκεκριμένο αριθμό ημερών, εβδομάδων ή μηνών που μπορούν να ζήσουν αυτά τα ψάρια σε γλυκό νερό.

Για να αποφύγεις στο μέλλον τέτοιες καταστάσεις, το καλύτερο είναι να ενημερώνεσαι πριν κάνει κάποια κίνηση αγοράς :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...