Jump to content

Θέλω βοήθεια!!!!!!!!!!!


Recommended Posts

Πριν 2 βδομαδες πήρα ένα ενυδρείο 25 λίτρα και έχω μέσα 2 γκαπακια(ζεγαρι) και ένα πλατυς αρσενικο... θέλω να βάλω μέσα αγγελόψαρα.....συμβιώνουν με τα γκαπακια...το πλατυς δεν με πειραζει και τόσο αλλά θέ΄λω πολύ να βάλω αγγελόψαραααααααα συμβιώνουν??? :)

Link to comment
Share on other sites

Καλως ορισες κ καλη αρχη !!

Το ενυδρειο σου δυστυχως ειναι πολυ μικρο για να φιλοξενηθει αξιοπρεπως καποιο απο τα ψαρια που ηδη εχεις.

Το προφιλ των ψαριων σου...

Xiphophorous maculatus(πλατυ)

Poecilia reticulata(guppys)

Σε αυτα τα λιτρα το μονο που θα μπορουσες να βαλεις ,ειναι ενας μονομαχος κ μετα απο αρκετο καιρο ισως καποιες γαριδες (red cherry πχ) Αφου εχει στρωσει καλα το ενυδρειο κ ο βυθος κ ΑΝ τις δεχθει ο μονομαχος για παρεα ...κ οχι για τροφη.

Το προφιλ του Μονομαχου.

Ριξε κ μια ματια σε Αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι συμβιώνουν μαζί :)

αλλα ΟΧΙ σε 25 λίτρα!!! ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ

Συμβιώνουν μαζί guppys και αγγελόψαρα??

Είσαι σίγουρος για αυτο?

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου σε 25 λιτρα θες και γπαπυς και αγγελοψαρα δυστυχως δεν γινεται.εκτος απο τα λιτρα σου φτανουν ισα-σια για να φιλοξενησεις εναν μονομαχο τα γπαπυς με τα αγγελοψαρα δεν συμβιωνουν ησυχα μεταξυ τους.παντως μπορεις να φτιαξεις ενα πανεμορφο φυτεμενο 25αρι να βαλεις καμια γαριδουλα και κανενα σαλλιγαρι.δες φωτο απο 25αρια στο φορουμ και θα καταλαβεις.

Link to comment
Share on other sites

Εάν δέν πάρεις ζευγάρι guppys δηλαδή δέν θα έχεις γέννες τότε μπορείς να βάλεις άνετα 2 ψαράκια το πρόβλημα είναι ότι τα θυληκά δέν είναι και τόσο όμορφα και απο την άλλη τα αρσενικά μπορεί να τσακώνονται,τώρα όσον αφορά τα Αγγελόψαρα ριξε μια ματιά εδώ θα σου έλεγα να μήν τα ταλαιπωρήσεις τα ζωντανά γιατί αργά ή γρήγορα θα σου πεθάνουν.

Link to comment
Share on other sites

κοιτα σιγουρα στο 25ρι σου ζουνε με αξιοπερεπει τα 2 guppy αυτο εννοειται,με αλλα λογια εχουν αρκετο χωρο το θεμα ειναι πως αυτα ευκολα αναπαραγωνται οποτε πρεπει να διαλεξεις αναμεσα σε θυληκα και αρσενικα.Αγγελοψαρα με guppy οντως δν πανε μαζι εκτος και αν εχουν μεγαλωσει μαζι σε ενα πολυ μεγαλυτερο ενυδρειο οστωσο οταν γεννησουν τα αγγελοψαρα θα στα φανε τα μικρα.αρχισε να διαβαζεις λιγο το κυκλο του αζωτου.επισης μην πανικοβαλεσε απο οσα θα ακουσεις εδω ειμαστε λιγο ψαροκαμμενοι και υπερβαλουμε καμια φορα.Δεν εχουν αδικο τα παιδια γιατι προσπαθουνε για το καλυτερο ομως λογω εμπειριας μπορω να σου πω πως αυτα τα 2 χρονια που εχω παρει doctora στα μικρα ενυδρεια,μπορουν να επιβιωσουν καποια ειδη κοπαδοψαρων -ροδοστομοι και ghost σχετικα καλα

Link to comment
Share on other sites

Ναι συμβιώνουν μαζί :D

... αν μπορείς να το τεκμηριώσεις αυτό σε παρακαλώ πολύ!

...ας προσέχουμε λίγο βρε παιδιά τι συμβουλές δίνουμε! :)

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε παιδια απο την αρχη αμα πουμε στους αρχαριους αλλα ντι αλλων θα ξενερωσουν και θα αρχισουν με λαθη!!!

Τα Αγγελοψαρα θελουν χαμηλο PH και σκληροτητες ενω τα γκαπυ ψηλο PH και σκληροτητες !!!

PH και αν αυτο ειναι πολυ χημεια για σενα τοτε ποιο απλα !!!

Το ph ειναι ας πουμε το Α απο της προυποθεσεις που κοιταζουμε να πληρει ενα ψαρι για να το βαλουμε στο ενυδρειο μας και το αντιστροφο .

Δλδ δεν μπορεις να εχεις ΡΗ 8 και να βαλεις δισκους <6 , ουτε ΡΗ 6 και να βαλεις αφρικανες >8 !

Αυτα επιγραμματικα !

επισης προμηθευσου τεστ(υγρα) για ph , gh , kh , no2 , no3 ,nh3/nh4 . τα κομματα χωριζουν τα τεστακια !

θα τα χρειαστεις !!!

Επειτα !

Το [/b]Β που κοιταμε σε ενα ψαρι ειναι το τελικο του μεγεθος !!!

π.χ το αγγελοψαρο που αναφερες εχει ενα μεγεθος περιπου 20χ20 δηλαδη 20 μηκος και 20 υψος ! Αυτο συνεπαγεται και ενα υψος ελευθεριας πανω και κατω απο το ψαρι αλλα το μινιμουμ ενα ενυδρειο 50-60 ποντους στο υψος !!!

Να ξερεις οτι πολλα ψαρια που θα δεις στα πετ σοπ δεν πρεπει να πουλουνται , οχι σε τοσο μεγαλη εκταση τουλαχιστον !!!

βλ. ΟΣΚΑΡ, ΑΡΑΓΟΥΑΝΑ ,Πακου ειδικα τα 2 τελευταια θελουν ΤΕΡΑΣΤΙΑ ενυδρεια εως και λιμνες για να επιβιωσουν!!!

Το Γ ειναι τα προτεινομενα λιτρα που δινουν για το καθε ψαρι π.χ το αγγελοψαρο εχει 50 λιτρα το ψαρι αλλα το Οσκαρ εχει 250 λιτρα το ψαρι , λογω ταπεραμεντου κινησης και επειτα απο παρατηρησεις!!

και τελος το Δ ειναι η θερμοκρασια !! π.χ τα χρυσοψαρα θελουν τοπ 25 βαθμους θερμοκρασια !

Έγινε επεξεργασία - rOUSSAkS
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχουν αδικο τα παιδια γιατι προσπαθουνε για το καλυτερο ομως λογω εμπειριας μπορω να σου πω πως αυτα τα 2 χρονια που εχω παρει doctora στα μικρα ενυδρεια,μπορουν να επιβιωσουν καποια ειδη κοπαδοψαρων -ροδοστομοι και ghost σχετικα καλα

Φιλε μου αν μεσα σε 2 χρονια που ασχολησε με τα ενυδρεια εβγαλες αυτο το συμπερασμα...τι να πω.Κατι εχεις καταλαβει λαθος.

Σε 20 λιτρα μπορει να φιλοξενηθει μονο ενας μονομαχος ή καποιες γαριδες ή σαλιγκαρια κ αυτα με το ζορι.Τα κοπαδοψαρα κ ειδηκα οι ροδοστομοι πχ που αναφερεις ,χρειαζονται ενυδρειο πανω απο ενα μετρο μηκος!Το οτι μπορεις κ εσυ να ζησεις σε ενα δωματιο 1 επι 1 δεν σημαινει οτι θα περνας καλα εκει μεσα!!! κ εμεις αυτο που θελουμε απο τα ψαρακια που αγοραζουμε ειναι ακριβως αυτο...να ζουν ανετα κ ομορφα!

Το οτι μπορεις να βαλεις 2 guppy μεσα δεν σημανει οτι ειναι κ το σωστο.Τα γκαππυ διατηρουντε σε ομαδες 5-6 ατομων για να νοιωθουν καλυτερα.Οταν δεν δινουμε στα ψαρια μας οτι χρειαζονται-ητε σε λιτρα-ητε σε παρεα/συγκατοικους-τοτε θα ειναι ποιο επιρρεπεις σε διαφορες ασθενειες λογο αγχους κοκ.

Εχεις δει 25λιτρο ενυδρειο με κοπαδοψαρα, εδω μεσα ή πουθενα αλλου κ να το χαρακτηριζουν "σωστο" ενυδρειο?!

Link to comment
Share on other sites

κοιτα σιγουρα στο 25ρι σου ζουνε με αξιοπερεπει τα 2 guppy αυτο εννοειται,με αλλα λογια εχουν αρκετο χωρο το θεμα ειναι πως αυτα ευκολα αναπαραγωνται οποτε πρεπει να διαλεξεις αναμεσα σε θυληκα και αρσενικα.Αγγελοψαρα με guppy οντως δν πανε μαζι εκτος και αν εχουν μεγαλωσει μαζι σε ενα πολυ μεγαλυτερο ενυδρειο οστωσο οταν γεννησουν τα αγγελοψαρα θα στα φανε τα μικρα.αρχισε να διαβαζεις λιγο το κυκλο του αζωτου.επισης μην πανικοβαλεσε απο οσα θα ακουσεις εδω ειμαστε λιγο ψαροκαμμενοι και υπερβαλουμε καμια φορα.Δεν εχουν αδικο τα παιδια γιατι προσπαθουνε για το καλυτερο ομως λογω εμπειριας μπορω να σου πω πως αυτα τα 2 χρονια που εχω παρει doctora στα μικρα ενυδρεια,μπορουν να επιβιωσουν καποια ειδη κοπαδοψαρων -ροδοστομοι και ghost σχετικα καλα

[/quote

μπορεις φιλε μου να μου πεις μια ομαδα 15 ροδοστομα η καρδιναλιοι πως επιβιωνουν σε 25 λιτρα;

η πιο ειδος κοπαδοψαρου επιβιωνει ανετα και ωραια; γιατι εγω πρωτη φορα ακουω για κοποδοψαρα σε 25 λιτρα.και ειδικα οι ροδοστομοι που θελουν μινιμουμ 1 μετρο μηκος ενυδρειου;το οτι εσυ τα βαζεις σε 25 λιτρα δεν σειμαινει οτι ειναι σωστο η το καλυτερο για το ψαρι.και τι ενοεις με τη λεξη σχετικα καλα;

Link to comment
Share on other sites

διαβασμα κ υπομονη ειναι το διδυμο της επιτυχιας!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Εν ολίγης αυτό που θέλουν να πουν τα παιδιά είναι ότι εάν όντως θέλεις να λέγεσαι φανατική ψαρινα θα πρέπει να ξεκινήσεις με μεγαλύτερες προσδοκίες για τα ψαράκια σου. Πάρε ένα εξηνταλιτρο τουλάχιστον και αυτό κράτα το για καραντίνα όταν αρρωσταίνει κάποιο ψάρι για να κανεις την θεραπια εκει.

Link to comment
Share on other sites

Kαι παλι θα πρεπει να χτυπησεις ενα ψαρο τατου για να λεγεσαι "Φανατικη Ψαρινα" !!!

Πιστευω μπορεις να κρινεις και να πραξεις αναλογα !!!

@zakkap

Πολυ θα ηθελα να δω 15 ροδοστομους μεσα σε 25 λιτρα ειναι 3εκ ο καθενας σαν αναφορα ταγματος θα ειναι !!! Εγω τους εχω σε 450 λιτρα και ακομα δεν εχουν κοπαδιασει κανονικα !!!

Link to comment
Share on other sites

Συμβιώνουν μαζί guppys και αγγελόψαρα??

Είσαι σίγουρος για αυτο?

up....

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχαχα ωραια σχολια κανετε ολοι σας!!!!!!!!!!!!!!!!! ευχαριστω για ολα....και συνεχιστε να σχολιαζετε πολυ ωραια τα λετε

Καταλάβατε;;; 15 μαντραχαλέοι τσακώνονται για μιά γυναίκα...άχ άχ και μου τά λεγε ο συγχωρεμένος ... :thumbup::P:thumbdown::):D:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

θα προσθέσω ακόμα κάτι πέρα από τα λίτρα άμα από τα 2 guppy το ένα είναι αρσενικό και το άλλο είναι θηλυκό θα έχει πρόβλημα ξανά γιατί το αρσενικό θα κυνηγάει το θηλυκό όλη την ώρα με αρνητικές συνέπειες για το θηλυκό.Τέλος για τη συμβίωση guppy me σκαλάρια από το interent και από το forum μας έχω διαβάσει ότι τα guppy θέλει ελαφρά αλκαλικό και σκληρό νερό,σε αυτό θα ήθελα να προσθέσω κάτι στο ενυδρείο του Βερολίνου σε αμαζονιακό ενυδρείο με δίσκους και σκαλάρια είχε άγριο guppy (δεν ξέρω τι σημαίνει αυτό για την καταγωγή του ψαριού και την προσαρμογή)

4o post http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=40540&hl=

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

το γκαπυ θελει ΒΑΡΙΑ αλκαλικο νερο , με gh πανω απο 20 !!! Σε καμια περιπτωση δεν προτεινετε σε νεους ενυδρειοφιλους ο παραπανω συνδιασμος !!!

Γιατι κανενα απο τα δυο ψαρια δεν θα περναει καλα , δεν θα δεις σε κανενα συμπεριφορες και ουτε απο κανενα γεννες !

Τα γκαπυ (γενικα) εχουν μεγαλη προσαρμοστικοτητα ,ναι ! Με δισκους ; το θεωρω ακυρο , δεν θελαν οι γερμανοι να μεινουν στα κλασσικα νεον μαλλον!!!

Μηπως εγραφε και σε τι συνθηκες κρατιωνταν;;; ΡΗ κτλπ ..

Link to comment
Share on other sites

το γκαπυ θελει ΒΑΡΙΑ αλκαλικο νερο , με gh πανω απο 20 !!! Σε καμια περιπτωση δεν προτεινετε σε νεους ενυδρειοφιλους ο παραπανω συνδιασμος !!!

Γιατι κανενα απο τα δυο ψαρια δεν θα περναει καλα , δεν θα δεις σε κανενα συμπεριφορες και ουτε απο κανενα γεννες !

Τα γκαπυ (γενικα) εχουν μεγαλη προσαρμοστικοτητα ,ναι ! Με δισκους ; το θεωρω ακυρο , δεν θελαν οι γερμανοι να μεινουν στα κλασσικα νεον μαλλον!!!

Μηπως εγραφε και σε τι συνθηκες κρατιωνταν;;; ΡΗ κτλπ ..

αυτό που θέλω να πω ναι ξέρω θέλει σκληρό νερό γι'αυτό και βλέπουμε αναπαραγωγές σε αυτές τις συνθήκες. :) Μήπως όμως πριν μπει στα ενυδρεία και αρχίζει να πολλαπλασιάζεται μαζικά ζούσε σε μαλακό νερό και από τις τόσες αναπαραγωγές ανά τα χρόνια στα ενυδρεία μας προσαρμόστηκε στα δικά μας νερά τα σκληρά?

Link to comment
Share on other sites

Τα γκαπυ (γενικα) εχουν μεγαλη προσαρμοστικοτητα ,ναι ! Με δισκους ; το θεωρω ακυρο , .....

Κακώς το θεωρείς άκυρο .

Link to comment
Share on other sites

το γκαπυ θελει ΒΑΡΙΑ αλκαλικο νερο , με gh πανω απο 20 !!! Σε καμια περιπτωση δεν προτεινετε σε νεους ενυδρειοφιλους ο παραπανω συνδιασμος !!!

Γιατι κανενα απο τα δυο ψαρια δεν θα περναει καλα , δεν θα δεις σε κανενα συμπεριφορες και ουτε απο κανενα γεννες !

Τα γκαπυ (γενικα) εχουν μεγαλη προσαρμοστικοτητα ,ναι ! Με δισκους ; το θεωρω ακυρο , δεν θελαν οι γερμανοι να μεινουν στα κλασσικα νεον μαλλον!!!

Μηπως εγραφε και σε τι συνθηκες κρατιωνταν;;; ΡΗ κτλπ ..

επίσης άμα πρόσεξες είπα ότι βάλανε άγιο guppy και όχι σαν αυτά των ενυδρείων μας και γι'αυτό κάνω αυτά τα ερωτήματα για την ιστορική εξέλιξη του ψαριού. :)

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

βρήκα αυτό το άρθρο για τα guppy που απαντάει αρκετά πραγματάκια από αυτά που ρωτάω....

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...ost&id=3100

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...