Jump to content

Πρόβλημα με αμμωνία


Recommended Posts

Καλημέρα συμφορουμήτες! Έχω πρόβλημα στο ενυδρείο μου με την αμμωνία όπου εδώ και καιρό είναι σκαλωμένη στο 0,6 και δεν πέφτει με τίποτα. Ούτε ταιζω πολύ ούτε τίποτα από όλα αυτά που θα υποθέσετε (έχω κάνει πολλές δοκιμές, χωρίς τάισμα-έχω βγάλει ψάρια-έχω κάνει σκουπα βυθού και έχω βάλλει βακτήρια σαν να το στρώνω - έχω βάλλει σκευάσματα κατά τις αμμωνίας). Αλλάζω το νερό (και με προεοιμασία από πριν) και αντί να πεφτει αυξάνεται στο 1! Υπάρχει κανένας λόγος να αλλάζεις νερό και να αυξάνεται η αμμωνία (εννοείται ότι το νερό της βρύσης δεν έχει)? Το μόνο που υποθέτω είναι μήπως είναι μάπα το αντιχλώριο και μου σκοτώνει τα βακτήρια το χλώριο.

Help :):D

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες. Αν θες πέρνα μια βόλτα από εδώ για να σε καλωσορίσουμε με όλες τις τιμές.

Τώρα για το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις προσπάθησε να μας κάνεις μια αναλυτική παρουσίαση του ενυδρείου (λίτρα, κάτοικοι, φίλτρανση, βιολογικά υλικά, τιμές νερού κλπ) για να έχουμε μια ολοκληρωμένη εικόνα.

:)

Link to comment
Share on other sites

60Χ60Χ55 φιλτρο fluval 305 2 bolivian ram, 2 ramirezi, 2 clown loach (τόσα έχουν μείνει πριν είχα και άλλα).

Τιμές

No3=0

No2=0

Gh=περίπου 9

Κh=περίπου 5

Ph= περίπου 7,5

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο σου είναι φυτεμένο; ΝΟ3=0 ίσως να σημαίνει άστρωτο ενυδρείο. Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο σου; Είναι φρεσκοστημένο; Πως έστρωσες το φίλτρο σου; Μήπως καθαρίζεις το φίλτρο με νερό βρύσης;

Link to comment
Share on other sites

Επίσης μήπως έκανες χρήση σιλικόνης και την επόμενη μέρα γέμισες το ενυδρείο κανονικά με νερό, το λέω γιατί το έχω δει και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...