Jump to content

Κύκλος Αζώτου?


Recommended Posts

Θα ηθελα να σας κανω μια ερωτηση!

Ειναι τελικα δυνατον να ολοκληρωθει ο κυκλος της αμμωνιαs σε ενα ενυδρειο 20 μονο λιτρων?

Απο απογοητευτικη-προσωπικη εμπειρια αρχιζω να πιστευω πως οχι!

Θα ηθελα ομως την δικη σας εμπειρια!

:)

Έγινε επεξεργασία - ninaki
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα μεταφέρθηκε στη σωστή κατηγορία :)

Μπορείς να μας πεις τις διαδικασίες που ακολούθησες?

Link to comment
Share on other sites

Oι διαδικασίες που ακολούθησα ειναι οι κοινες που γραφοντε παντου σε βιβλια και φορουμ.

Ενυδρειο καινουργιο,φιλτρο να δουλευει για καιρο,

εμφανιση αμμωνιας μετα απο ριξη τροφης,

εξαφανιση αμμωνιας,εισαγωγη ψαριών...και τελος!

και ξαναμανα παλι τα ιδια και αμμωνια παρων!

εσεις εχετε μηδενισει ποτε κανενας σε ενυδρειο 20λ την αμμωνια για καιρο?

Link to comment
Share on other sites

Πόσα και τι ψάρια έβαλες μετά το στρώσιμο;

:)

Επίσης τι φίλτρο και με τι υλικά έχεις?

Ο κύκλος του αζώτου δεν κλείνει με το μηδένισμα της αμμωνίας, αλλά με το μηδένισμα των ΝΟ2 που αρχίζουν να αυξάνονται μετά την αμμωνία.

Link to comment
Share on other sites

Eβαλα εναν φουκαριαρη μονομαχο!

Εχω φιλτρο power clean 150 (50-150L/h)

Η αμμωνια δεν εξαφανιστικε ποτε !

Σκεφτηκα ομως το εξης,

Λιγο πριν την εξαφανιση της αμμωνιας λογικά και θεωρητικα τα ποσοστα της στο νερο θα πρεπει να φτασουν στα υψη και μετα να εμφανιστουν τα βακτηρια που την διασπουν! Σωστά?

Λοιπον βλεποντας εγω την αμμωνια στα υψη και διαβαζοντας διαφορα για καθημερινες αλλαγές προχωρισα σε αλλαγές ακόμα και χωρις να περιμενω το νερο 24ωρες!!! Σημαντικο!

Οποτε εριχνα νερο με χλώριο πηγαινε στο φιλτρο-σκοτωνε τα βακτηρια και πάλι απο την αρχη!

Οποτε σκεφτηκα για 1βδομαδα-10 μερες να μην μετρησω και μην αλλαξω νερο! Και βλέπουμε...

Link to comment
Share on other sites

Eβαλα εναν φουκαριαρη μονομαχο!

Εχω φιλτρο power clean 150 (50-150L/h)

Η αμμωνια δεν εξαφανιστικε ποτε !

Σκεφτηκα ομως το εξης,

Λιγο πριν την εξαφανιση της αμμωνιας λογικά και θεωρητικα τα ποσοστα της στο νερο θα πρεπει να φτασουν στα υψη και μετα να εμφανιστουν τα βακτηρια που την διασπουν! Σωστά?

Λοιπον βλεποντας εγω την αμμωνια στα υψη και διαβαζοντας διαφορα για καθημερινες αλλαγές προχωρισα σε αλλαγές ακόμα και χωρις να περιμενω το νερο 24ωρες!!! Σημαντικο!

Οποτε εριχνα νερο με χλώριο πηγαινε στο φιλτρο-σκοτωνε τα βακτηρια και πάλι απο την αρχη!

Οποτε σκεφτηκα για 1βδομαδα-10 μερες να μην μετρησω και μην αλλαξω νερο! Και βλέπουμε...

Καταρχήν να διευκρινίσουμε πως βιολογία μπορείς να αναπτύξεις σε όλα τα λίτρα. Από 1 λίτρο μέχρι πολλούς τόνους. Από κει και πέρα παίζει ρόλο το αν αυτή η βιολογία είναι αρκετή για την ιχθυοφόρτωση του εκάστοτε ενυδρείου.

Στη δική σου περίπτωση, δεν γίνεται να μην μπορεί να αναπτυχθεί βιολογία. Κάτι κάνεις λάθος!

Το πρώτο λάθος το αναφέρεις και μόνη σου... Νερό βρύσης κατευθείαν στο ενυδρείο. Πολύ κακό για πολλούς και διάφορους λόγους, όπως θερμοκρασία, χλώριο, τιμές σκληρότητας νερού κ.ο.κ.. Ο σωστός τρόπος είναι η προετοιμασία. Επιβάλλεται για κάθε κάτοχο ενυδρείου να έχει ένα βαρελάκι προετοιμασίας νερού με θερμοστάτη και ίσως κυκλοφορητή ή φίλτρο (ανάλογα το τι είδους προετοιμασία θέλουμε να κάνουμε).

Το φίλτρο το πλένεις? Το ανοίγεις? Κι αν ναι, τι διαδικασίες ακολουθείς και πως το καθαρίζεις?

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο το εχω πλυνει στους 2 μηνες λειτουργιας 1 φορα με νερο ενυδρειου και αυτο γιατι μειωθηκε η ροη του.

Αυτην την στιγμη η αμμωνια ειναι στα υψη αλλα πονταρω στην εμφανιση επιτελους των βακτηριων.

Ελπιζω ο μονομαχουλης να αντεξει...

Το νερό πλεόν το ποετοιμαζω απο βραδυς για την επομενη.

Έγινε επεξεργασία - ninaki
Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο σου δεν το γνωρίζω αλλά υποθέτω κατά 99% ότι έχει μέσα σφουγγαράκι και ίσως και λίγο ενεργό άνθρακα σε κόκκους.

Σε αυτή την περίπτωση θα βγάλεις τελείως τον άνθρακα και αν το σφουγγάρι έχει μεγάλες τρύπες θα πρέπει να το βγάλεις και αυτό και μέσα θα το γεμίσεις με μίνι σιποραξ ή ακόμα καλύτερα substrat pro της eheim συν ένα μικρό σφουγγαράκι που να έχει μικρούς πόρους.

Στην ουσία τα υλικά που εμπεριέχει το φίλτρο σου δεν προσφέρουν αρκετή επιφάνεια για να αποικίσουν τα βακτήρια σε τέτοιο βαθμό ώστε να καλύψει τις ανάγκες ιχθυο φόρτωσης που έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Στην ουσία τα υλικά που εμπεριέχει το φίλτρο σου δεν προσφέρουν αρκετή επιφάνεια για να αποικίσουν τα βακτήρια σε τέτοιο βαθμό ώστε να καλύψει τις ανάγκες ιχθυο φόρτωσης που έχεις.

Κάτι δεν μου κάθεται καλά γενικώς, καθότι η ιχθυοφόρτωση είναι απλά ένας μονομάχος και ακόμα και χωρίς φίλτρο να ήταν, να είχε αναπτύξει αρκετή βιολογία μέσα στο ίδιο το ενυδρείο και το νερό ώστε να μην έχει αμμωνία από τα απόβλητα του μονομάχου και μόνο.

Κάτι άλλο φταίει... Θα ήθελα φίλη ninaki να κάνεις μετρήσεις και στο νερό του δικτύου σου, όπως βγαίνει κατευθείαν από τη βρύση. Επίσης θα ήθελα και 1-2 φωτογραφίες από το ενυδρείο σου!

Link to comment
Share on other sites

Κάτι δεν μου κάθεται καλά γενικώς, καθότι η ιχθυοφόρτωση είναι απλά ένας μονομάχος και ακόμα και χωρίς φίλτρο να ήταν, να είχε αναπτύξει αρκετή βιολογία μέσα στο ίδιο το ενυδρείο και το νερό ώστε να μην έχει αμμωνία από τα απόβλητα του μονομάχου και μόνο.

Μηπως ταιζει πολυ?!

Γενικοτερα να πουμε οτι δεν ειναι κ το καλυτερο πραγμα να στρωνουμε ενυδρεια με ψαρια μεσα ,μιας κ ταλαιπωρουνται.

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε γενικώς ελλειπή στοιχεία. Δεν ξέρουμε πόσο καιρό τρέχει το φίλτρο, δεν ξέρουμε με ποιες διαδικασίες προσπάθησε να στρωθεί, δεν ξέρουμε τις τιμές νερού της βρύσης, δεν ξέρουμε πως είναι στημένο το ενυδρείο.

Γι'αυτό φίλη ninaki θα σε παρακαλούσα να μας κάνεις μία παρά πολύ καλή και αναλυτική παρουσίαση του ιστορικού και των διαδικασιών που ακολουθείς στο ενυδρείο για να δούμε τι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Sorry αλλά δεν διατύπωσα σωστά τον συλλογισμό μου.

Αυτό που εννοώ είναι πως η βιολογία δεν επαρκεί για τις ανάγκες των αποβλήτων που δημιουργούνται είτε από τροφή είτε από τα ψάρια ειτε απο ?????.

Βέβαια γνωρίζω και μια περίπτωση που ένας φίλος μου είχε κάνει μια κατασκευή από πέτρες και σιλικόνη και την είχε αφήσει μόνο μια μέρα για να στεγνώσει.

Από την άλλη το ενυδρείο του ήταν σε φάση στρωσίματος και όταν έβαλε μέσα την κατασκευή είχε σαν αποτέλεσμα πολύ ΝΗ4 και δεν έλεγε να στρώση με τίποτα. Όταν έβγαλε την κατασκευή αφού είδε και απόειδε ο κύκλος έγινε κανονικά και εφόσον είχε περάσει μια εβδομάδα έβαλε μετά πάλι μέσα την κατασκευή και δεν είχε κανένα πρόβλημα.

Εν ολίγης δώσε μας όσες ποιο πολλές πληροφορίες γίνετε γιατί κάτι δεν πάει καλά, δεν εξηγείτε αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω σε τι να πρωτοαπαντησω...

Καταρχας το φιλτρο μου εχει σφουγγαρακι με οχι μεγαλες τρυπες. Δημιουργει λασπη(βακτηρια).

Το φιλτρο τρεχει 2μιση μηνες. Ξεκινησε με 4 χρυσοψαρα σε 20λιτρα!!!

Αφου πηγαν στον παραδεισο τα επλυνα ολα οχι ομως το φιλτρο !(με νερο απο το ενυδρειο το επλυνα!!!)

Το αφησα λιγο να τρεχει ειδα μηδεν αμμωνια και μολις μπηκε ο μονομαχουλης παλι τα ιδια!!!

Link to comment
Share on other sites

οι τιμες του νερου της βρυσης ειναι ΟΚ! και ταιζω πολυ λιγο με μια μερα κενο!post-28079-1288357592_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - ninaki
Link to comment
Share on other sites

post-28079-1288357645_thumb.jpg

ο μονομαχουλης μου

Δοκίμασες test από άλλη εταιρεία? Αυτά που μας αναφέρεις είναι σωστά και λογικά και δεν μπορούν να εξηγήσουν το παράλογο της ύπαρξης αμμωνίας.

Κάτι σου διαφεύγει... Πρέπει να το βρεις. Δεν γίνεται να έχεις αμμωνία σε αυτό το ενυδρείο με έναν μονομάχο.

Από σαλιγκάρια "λαθρομετανάστες" πως τα πας?

Έχεις μήπως κάποιο είδος υποστρώματος για τα φυτά?

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε το σφουγγαράκι κόφτο και άφησε λίγο μέσα και γέμισε το με μίνι Σιποραξ της Σέρα ή Substrate pro της Eheim ακόμα καλύτερα. Να το κάνεις όμως μην περιμένεις άλλο.Βέβαια θα πρέπει να στρώσουν πρώτα για να δεις διαφορά αλλά ο λόγος είναι όπως είπα και παραπάνω ότι το σφουγγαράκι δεν σου προσφέρει αρκετή επιφάνεια για να αποικίσουν και τα ανάλογα βακτήρια.

Εάν δεν στρώσουν και έτσι τα πράγματα τότε βγάλε τελείως το σφουγγάρι και γέμισε το όλο με μίνι σιποραξ και τύλιξε το όλο φίλτρο με ένα σφουγγάρι εξωτερικά και δέσε το με δυο λαστιχάκια. Αυτή η περίπτωση είναι η έσχατη λύση και ίσως υπερβολή.

Δεύτερων να ταΐζεις μόνο μια φορά την ημέρα κατά προτίμηση το πρωί μια πολύ μικρή τσιμπιά ειδικά τώρα που ακόμα το φίλτρο σου δεν θα είναι στρωμένο.

Τρίτων θα κάνεις αλλαγές του νερού 50% κάθε τρεις ημέρες για την ώρα μέχρι να στρώσουν τα πράγματα. Το νερό θα το προετοιμάζεις σε ένα δοχείο μια με δυο μέρες πριν με αντιχλωριο και θα βάλεις και έναν θερμοστάτη έτσι ώστε το νερό να είναι παρόμοιας θερμοκρασίας με του ενυδρείου. Και αυτό επίσης είναι βασικό!

Βαλε μια ολική Φώτο του ενυδρείου σου.

Από ροη νερού το φίλτρο σου πως πάει;

Αληθεια ποσο ταιζεις, την αληθεια σε παρακαλω!

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Λες ότι ρίχνεις λίγη τροφή... Πόση είναι αυτή? Συγκεκριμένα θα ήθελα να μας πεις!

Link to comment
Share on other sites

Κάνε ότι λέει ο Rik παραπάνω.

Καλό θα ήταν να έπαιρνες και μια συσκευασία safestart, (βακτηρίδια) και να προσθέσεις στο ενυδρείο σου σύμφωνα με τις οδηγίες. Σε μερικές μέρες το ενυδρείο σου θα είναι έτοιμο.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια σας ευχαριστω για το ενδιαφερων σας...αλλα αν σας πω πως ριχνω στο σφουγγαρι biostart της sera θα φρικαρετε???

Τροφη εχω κοκκους και ριχνω 2-3 κοκκους την ημέρα!

:)

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω σαλιγκαρια λαθρομεταναστες στο ενυδρειο μου! :)

Δεν εχω υπόστρομα για φυτα απλο ψιλο χαλικακι μονο!

Έγινε επεξεργασία - ninaki
Link to comment
Share on other sites

Πές μας τώρα πόση αμμωνία έχεις , μην ταΐσεις για μια εβδομάδα , ακολούθησε τις οδηγίες του Rik και πες μας τι βλέπεις .

Link to comment
Share on other sites

Πές μας τώρα πόση αμμωνία έχεις , μην ταΐσεις για μια εβδομάδα , ακολούθησε τις οδηγίες του Rik και πες μας τι βλέπεις .

NH3-NH4 ? 5ml

Έγινε επεξεργασία - ninaki
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...