Jump to content

Στρωσιμο με αμμωνια και φυτα


Recommended Posts

καλημερα παιδια θα ηθελα να ρωτησω (για ακομα μιαφορα)ξεκινησα το στρωσιμο με αμμωνια αλλα εχω και φυτα μεσα ,5 ντοματιεσ 6pistia kai 3 pteropus και οπωσ καταλαβαινετε την αμμωνια την τρωνε αυτα!τι κανω σε αυτην την περιπτωση( εκανα πατατα το ξερω το στρωσιμο γινετε χωρισ φυτα!)δεν θελω να τα βγαλω εξω γιατι θα μου χαλασουν γινετε να στρωθει?

Link to comment
Share on other sites

Άσε τα φυτά σου όπως είναι.Ότι καλύτερο να υπάρχουν τα φυτά από την αρχή στο ενυδρείο.

Δεν επηρεάζουν τον κύκλο αν ακολουθείς σωστά τη διαδικασία, ούτε τα ποσοστά αμμωνίας που θα συγκεντρωθούν έχουν τη δυνατότητα να βλάψουν τα φυτά.Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω φιλε μου για την γρηγορη απαντηση σου΄,

και συγνωμη για την αργοπορημενη δικη μου. αναφερεσαι στη σωστη διαδικασια, την γνωριζω ,αλλα εχω μια απορια πωσ θα μετρησω no2 ,και no3 θα φτασω σε ενα ικανοποιητικο μετρησιμο οριο 40 ,50 ωστε να ειμαι σιγουροσ οτι στρωθηκε σωστα,θα προλαβω ?τα φυτα 15 σταγονεσ αμμωνια τισ τρωνε σε 3 μερεσ (δεν τα ταιζαν εκει που τα ειχαν)και βαζω παλι και ξανα τα ιδια εδω και 8 μερεσ κανουν παρτι τα φυτακια.να ριξω κανα λιπασματακι η οχι ακομα ?(την ερωτηση στο πρωτο ποστ την εκανα γιατι διαβασα εδω μεσα οτι ειναι πιο δυσκολο και πιο καλα να αποφευγετε το στρωσιμο με φυτα αν δεν κανω λαθοσ το εγραψε ο dellta66)

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω γιατί στρώνεις το ενυδρείο με αμμωνία ;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε Σταματη,υπαρχει πιο καλη λυση? ,αν υπαρχει ειμαι ολοσ αυτια (εεε ματια) το εκανα γιατι το κανουν ολοι και δεν ηθελα με ψαρια!

Link to comment
Share on other sites

μου κανει εντυπωση αυτο που απαντησεσ στο <στρωσιμο ενυδρειου>Η ΑΜΜΩΝΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΡΟΠΟΣ ΣΤΡΩΣΙΜΑΤΟΣ!!!!!!!διαβασα την υπογραφη σου (να παρει ,δεν την ειχα δει πιο μπροστα),γραφεισ ομωσ οτι δεν μπορεισ να μπερδεψεισ μεθοδουσ αρα οπωσ αντιλαμβανομαι εγω πρεπει να συνεχισω οπωσ αρχισα, τωρα δεν μπορω να κανω την μεθοδο που χρησιμοποιησεσ εσυ ,σωστα?και τελικα αν συνεχισω με την αμμωνια τι γινετε με τα φυτα θα μπορεσω να καταλαβω αν στρωθηκε ?

Link to comment
Share on other sites

Απ ότι κατάλαβα δεν έχεις βάλει ψάρια .

Αλλάζεις όλο το νερό και ξεκινάς τη νέα μέθοδο !!! :)

Link to comment
Share on other sites

μου κανει εντυπωση αυτο που απαντησεσ στο <στρωσιμο ενυδρειου>Η ΑΜΜΩΝΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΡΟΠΟΣ ΣΤΡΩΣΙΜΑΤΟΣ!!!!!!!διαβασα την υπογραφη σου (να παρει ,δεν την ειχα δει πιο μπροστα),γραφεισ ομωσ οτι δεν μπορεισ να μπερδεψεισ μεθοδουσ αρα οπωσ αντιλαμβανομαι εγω πρεπει να συνεχισω οπωσ αρχισα, τωρα δεν μπορω να κανω την μεθοδο που χρησιμοποιησεσ εσυ ,σωστα?και τελικα αν συνεχισω με την αμμωνια τι γινετε με τα φυτα θα μπορεσω να καταλαβω αν στρωθηκε ?

Όταν λέει να μην μπερδεύουμε τις μεθόδους εννοεί να μην χρησιμοποιούμε ταυτόχρονα αυτές. Το στρώσιμο είναι μεγάλο θέμα. Εγώ το έκανα με αμμωνία και όλα καλά. Βέβαια τώρα θα δοκίμαζα με τροφή. Ότι και να ακολουθήσεις όμως, αν έχεις υπομονή θα είσαι εντάξει. Και λέω υπομονή ώστε να περιμένεις να μηδενιστούν τα ΝΟ2 και ΝΗ3/ΝΗ4. Αν βάλεις έπειτα σταδιακά τα ψάρια μέσα και όχι όλα μαζί από την αρχή θα είσαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν εχω βαλει ψαρια ,θα αλλαξω ολο το νερο και θα ξεκινησω με το δικο σου τροπο αλλα θελω να ρωτησω κατι τελευταιο (ελπιζω να μην γινομαι κουραστικοσ)τα φυτακια θα τα αφησω μεσα σωστα? αυτα τι θα τρωνε ?θα μπορεσω να τα ταισω με τι ?το ενυδρειο μου ειναι( 40 λιτρα καθαρα )ηθελα να βαλω μονο ενα ψαρι μεσα !

Link to comment
Share on other sites

Το στρώσιμο δεν είναι τίποτα και όπως λέει και ο Heiko Bleher φτιάξε το ενυδρείο με το βιότοπό του και το νερό του βαλε και ψάρια το επόμενο 48ωρο και είσαι έτοιμος .

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν εχω βαλει ψαρια ,θα αλλαξω ολο το νερο και θα ξεκινησω με το δικο σου τροπο αλλα θελω να ρωτησω κατι τελευταιο (ελπιζω να μην γινομαι κουραστικοσ)τα φυτακια θα τα αφησω μεσα σωστα? αυτα τι θα τρωνε ?θα μπορεσω να τα ταισω με τι ?το ενυδρειο μου ειναι( 40 λιτρα καθαρα )ηθελα να βαλω μονο ενα ψαρι μεσα !

Ποιό ψάρι θέλεις να βάλεις ;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις 5 Guppy και 2 Ancistrus cf. cirrhosus και είσαι έτοιμος .

Πρόσεξε μόνο το τάισμα , το ρυθμό που θα βάζεις τα ψάρια σου και να μην είναι νεοφερμένα στο πέτ απ όπου θα τα πάρεις .

Υπάρχουν κι άλλα ψαράκια που μπορείς να βάλεις σε 40 λίτρα ενυδρείο λίγο ψάξιμο με διάβασμα θέλει και υπομονή .

Τα φυτά τα βάζεις από τώρα μέσα χωρίς λιπάσματα .

Αν μπορείς να έχεις και ένα δεύτερο φίλτρο καλό είναι .

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω που απαντασ σε ολα (και ασ εχω ενα τοσο μικρο ενυδρειακι !)αν βαλω ενα betta και μερικα σαλιγκαρακια zebra δεν θα ειναι καλα ?αν βαλω γκαππυ υποθετω πωσ λεσ αρσενικα ε?

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω που απαντασ σε ολα (και ασ εχω ενα τοσο μικρο ενυδρειακι !)αν βαλω ενα betta και μερικα σαλιγκαρακια zebra δεν θα ειναι καλα ?αν βαλω γκαππυ υποθετω πωσ λεσ αρσενικα ε?

Στα 40 λίτρα ο μονομάχος θα είναι βασιλιάς! :)

Αν από την άλλη, αν βάλεις γκάππυ και αρσενικά και θυληκά, θα πρέπει να έχεις προνοήσει από για το τι θα κάνεις τα μωρά...

Έγινε επεξεργασία - psarouklas
Link to comment
Share on other sites

Στα 40 λίτρα ο μονομάχος θα είναι βασιλιάς! :)

Αν από την άλλη, αν βάλεις γκάππυ και αρσενικά και θυληκά, θα πρέπει να έχεις προνοήσει από για το τι θα κάνεις τα μωρά...

ετσι θελω φιλε να ειναι ,αλλα εγω αυτο που ρωτησα ειναι αν το στρωσιμο που τελικα θα ακολουθησω( του σταματη)το σηκωνει ο μονομαχοσ γιατι οπωσ λεει και ο ιδιοσ δεν ενδεικνυται για καποια ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω που απαντασ σε ολα (και ασ εχω ενα τοσο μικρο ενυδρειακι !)αν βαλω ενα betta και μερικα σαλιγκαρακια zebra δεν θα ειναι καλα ?αν βαλω γκαππυ υποθετω πωσ λεσ αρσενικα ε?

Μιά χαρά θα είναι .

Απο τη πρώτη μέρα μπορείς να βάλεις το Μονομάχο θα τον ταΐζεις μια φορά κάθε 4 ημέρες ελαφρά , απ όταν κλείσει ο μήνας και μετά θα ταΐζεις κάθε μέρα .

Τέστ δεν σου χρειάζονται (μάζεψε χρήματα να πάρεις το επόμενο ενυδρείο :) ) .

Link to comment
Share on other sites

Πάντως μην ξεχνάμε ότι δεν είναι και η καλύτερη επιλογή (σε 40 λίτρα) να βάλει 1 μονομάχο, 5 γκάπυ, και 2 πλεκό. Ιδίως τα αρσενικά γκάπυ θα τα "ξεπουπουλιάσει". Επίσης οι συνθήκες των ψαριών δεν ταιριάζουν απόλυτα. Μπορεί να έχουν κάποιο κοινό εύρος ΡΗ και σκληρότητες, δεν σημαίνει όμως ότι είναι και οι ιδανικές συνθήκες. Πλεκό θέλει ελαφρώς όξινο και μαλακό, μονομάχος ουδέτερο και ελαφρώς όξινο, γκάπυ σκληρό και αλκαλικό περιβάλλον.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως μην ξεχνάμε ότι δεν είναι και η καλύτερη επιλογή (σε 40 λίτρα) να βάλει 1 μονομάχο, 5 γκάπυ, και 2 πλεκό. Ιδίως τα αρσενικά γκάπυ θα τα "ξεπουπουλιάσει". Επίσης οι συνθήκες των ψαριών δεν ταιριάζουν απόλυτα. Μπορεί να έχουν κάποιο κοινό εύρος ΡΗ και σκληρότητες, δεν σημαίνει όμως ότι είναι και οι ιδανικές συνθήκες. Πλεκό θέλει ελαφρώς όξινο και μαλακό, μονομάχος ουδέτερο και ελαφρώς όξινο, γκάπυ σκληρό και αλκαλικό περιβάλλον.

Δεν προτάθηκε πουθενά πιο πάνω να μπουν μονομάχοι με γκάπυ και καλά έκανες και το ανέφερες για να λύσουμε την πιθανή παρεξήγηση :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν προτάθηκε πουθενά πιο πάνω να μπουν μονομάχοι με γκάπυ και καλά έκανες και το ανέφερες για να λύσουμε την πιθανή παρεξήγηση :)

Είχα την εντύπωση ότι έλεγε να βάλει μονομάχο και ο κ. Σταμάτης πρότεινε μαζί 5 γκάπυ και 2 πλεκό. Μάλλον εγώ παρανόησα όπως διάβαζα τα post. Πάντως και γκάπυ με πλεκό δεν είναι και ότι καλύτερο. Βέβαια όλα τα γκάπυ που κυκλοφορούν στην αγορά είναι από αναπαραγωγές σε αιχμαλωσία, οπότε έχουν και μεγαλύτερο εύρος τιμών και προσαρμοστικότητας. Αν θελήσει ο φίλος πάντως να το επιχειρήσει πιστεύω με ουδέτερο ΡΗ καμνένα από τα δύο είδη δεν θα έχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Είχα την εντύπωση ότι έλεγε να βάλει μονομάχο και ο κ. Σταμάτης πρότεινε μαζί 5 γκάπυ και 2 πλεκό. Μάλλον εγώ παρανόησα όπως διάβαζα τα post. Πάντως και γκάπυ με πλεκό δεν είναι και ότι καλύτερο. Βέβαια όλα τα γκάπυ που κυκλοφορούν στην αγορά είναι από αναπαραγωγές σε αιχμαλωσία, οπότε έχουν και μεγαλύτερο εύρος τιμών και προσαρμοστικότητας. Αν θελήσει ο φίλος πάντως να το επιχειρήσει πιστεύω με ουδέτερο ΡΗ καμνένα από τα δύο είδη δεν θα έχει πρόβλημα.

Καταρχήν μιλάμε για γκάπυ και κατά δεύτερον μιλάμε για τα Ancistrus cf. cirrhosus και όχι για οποιοδήποτε πλέκο.

Και τα δύο ψάρια μπορούν συμβιώσουν τέλεια σε pH 7-7.5 και να αναπαραχθούν :)

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον εγω δεν τα εγραψα καλα και παρανοησε ο φιλοσ ,απο την αρχη betta σκεφτομουν και ο Σταματησ απλα μου προτεινε και αλλα ειδη ψαριων που θα μπορουσα να βαλω στην διατυπωση που εκανα (θα βαλω ΕΝΑ betta plakat ,τι αλλο να εβαζα σε 40 λιτρα καθαρα ? :thumbup: !ΟΦΕΙΛΩ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΤΟΝ ΚΥΡΙΟ ΣΤΑΜΑΤΗ για την καθοδηγηση και για την υπομονη του ! :):D:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αν πας σε μονομάχο και με βάση τα λίτρα λίτρα σου, οι γαρίδες είναι μονόδρομος. Το συγκεκριμένο είδος μονομάχου δεν είναι τόσο ευπαθές αλλά νομίζω ότι θα είναι επιθετικό σε άλλα είδη. Διαφορετικά αν δεν πας σε μονομάχο έχεις αρκετές επιλογές.

Link to comment
Share on other sites

Αν πας σε μονομάχο και με βάση τα λίτρα λίτρα σου, οι γαρίδες είναι μονόδρομος. Το συγκεκριμένο είδος μονομάχου δεν είναι τόσο ευπαθές αλλά νομίζω ότι θα είναι επιθετικό σε άλλα είδη. Διαφορετικά αν δεν πας σε μονομάχο έχεις αρκετές επιλογές.

αν καταλαβα καλα ενοεισ οχι σαλιγκαρακια αλλα γαριδεσ (σοβαρα?)μπορεισ να μου πεισ τισ επιλογεσ που εχω ?(ολεσ)( συγνωμη που απαντω αργα αλλα δεν γινετε αλλιωσ)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...