Jump to content

νερο απο γεωτριση


Recommended Posts

εκανα μετρισεις απο την πομονα του χωραφιου μου εδω στον τυρναβο και μετρισα τα εξης

GH = 14

KH = 8

PH = 7.4 ( χαμηλο)

το δυκτιο της πολης μου που μετρισα ειδα τα εξης

GH = 11

KH = 7

PH = 7.8

στο ενυδριο μου εχω της εξης μετρισεις

GH = 10

KH = 5

PH = 8.2

NO-3 = 0,25ML/L

το ενυδριο μου ειναι αφρικανικο και θελω ανεβασμενα GH-KH και το PH στο 8,4 ( αυτο ειναι το ιδανικο απ οτι ξερω) αξιζει να κανω της αλαγες μου απο την γεωτριση ή οχι??? το GH-KH ειναι η σκληροτιτα του νερου? το PH τι ακριβος ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Το ΝΟ3 στη γεώτρηση πόσο είναι ;

δεν το μετρισα....λογικα δεν θα ειναι 0? δεν μου πηγε καν στο μυαλο πως μπορει να εχει αμωνια.. θα το μετρισω αυριο μιας και πεταξα το δειγμα που πηρα..

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω την προσωπική μου εμπειρία(καθαρά προσωπική η οποία μπορεί να ήταν και καθαρά τύχη και δεν είχα απώλειες). Εγώ έβαλα από την γεώτρηση χωρίς να μετρήσω τιμές, σε ένα 120lt με αγγελόψαρα, neon, γατόψαρα, πλεκό και σαλιγκάρια. Και στο στρώσιμο και στις απαραίτητες αλλαγές. Δεν είχα κανένα μα κανένα πρόβλημα. Δεν σου λέω να το επιχείρησης γιατί δεν είμαι έμπειρος. Απλά σου λέω ένα πραγματικό περιστατικό.

Link to comment
Share on other sites

απλα ειδα πως εχω ανεβασμενο το GH - KH και αυτο ειναι ενα μεγαλο πλεονεκτημα που μπορω να το περνω ετιμο απο την φυση χωρις την προσθηκη ζουμιων, το ph με μπερδευει που ειναι χαμηλο και δεν ξερω ακριβος τι ειναι..

Link to comment
Share on other sites

κατα πάσα πιθανότητα εκτός απροόπτου θα έχεις πρόβλημα με το ΝΟ3. Για τσεκαρέ το :)

Link to comment
Share on other sites

αν ειναι οκ το NO3 ειναι καλητερα δηλαδι ε? τι ειναι τελικα το PH??? το GH - KH ???

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω την προσωπική μου εμπειρία(καθαρά προσωπική η οποία μπορεί να ήταν και καθαρά τύχη και δεν είχα απώλειες). Εγώ έβαλα από την γεώτρηση χωρίς να μετρήσω τιμές, σε ένα 120lt με αγγελόψαρα, neon, γατόψαρα, πλεκό και σαλιγκάρια. Και στο στρώσιμο και στις απαραίτητες αλλαγές. Δεν είχα κανένα μα κανένα πρόβλημα. Δεν σου λέω να το επιχείρησης γιατί δεν είμαι έμπειρος. Απλά σου λέω ένα πραγματικό περιστατικό.

Το νερό είναι διαφορετικό από γεώτρηση σε γεώτρηση .

ΣΑΚΗΣ83 το ΝΟ3 δεν είναι αμμωνία .

Link to comment
Share on other sites

το NH3/NH+4 = 0

TO NO2 = 0

Link to comment
Share on other sites

ειχα κανει και αυτες της μετρησεις αλλα ξερω πως δεν χρειαζονται γιατι αυτες ειναι στην διαδικασια του στρωσιματος... θα κανω μετρησεις αυριο για NO3 ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

Όσο περισσότερες πληροφορίες έχουμε για το νερό που θέλεις να χρησιμοποιήσεις τόσο ποιο ασφαλείς θα είμαστε στα συμπεράσματα που θα βγάλουμε .

Όσα τεστ έχεις να τα κάνεις όλα και να μας πείς .

Link to comment
Share on other sites

το νερο απο γεωτρηση σε γεωτρηση διαφερει, οπως ειπε και ο σταματης.

απλα θελω να αναφερω οτι το καθε νερο μπορει να εχει και αλλα βλαβερα στοιχεια που εμεις δεν μετραμε γιατι το νερο που βαζουμε ειναι απο τη βρυση και αρα ειναι καθαρο. θα πρεπει να κανεις πολλες μετρησεις, οπως φωσφορικα, βαρεα μεταλλα, κα. θα σε συμβουλευα, αν το σκεφτεσαι τοσο σοβαρα να πας το νερο σε χημειο.

οσο για το ΡΗ, θα πρεπει να δουμε και αλλες τιμες για να δουμε αν θα εχει ταση να ανεβει. για παραδειγμα μια τιμη ειναι αυτη του GH. μια αλλη ειναι τα επιπεδα του CO2. υπαρχουν και αλλα ομως. ειναι λιγο πολυπλοκο και προσοπικα δεν εχω πιασει τοσο το νοημα.

τι ζουμια χρησιμοποιεις σε καθε αλλαγη και θελεις να αποφυγεις? δεν εχεις και τα τοσα πολλα λιτρα. :)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είσαι από την Λάρισα και τα χωράφια τρώνε κάργα λίπασμα ειδικά από άνοιξη προς καλοκαίρι θα σου έλεγα να προσέχεις ειδικά την περίοδο του ποτίσματος δηλαδή το καλοκαίρι γιατί όλα αυτά τα λιπάσματα πλούσια σε νιτρικά φτάνουν κάποια στιγμή στον υδροφόρο ορίζοντα και εννοείτε στις γεωτρήσεις. Το δημόσιο δίκτυο νερού από την άλλη μας δίνει μια σχετική ασφάλεια( ποτέ μην λες ποτέ) όσο αφορά κάποιες μετρήσεις οι οποίες τουλάχιστον πρέπει να είναι μέσα σε ένα λογικό πλαίσιο ασφάλειας για την πόση από τους ανθρώπους, άρα ποιο έμπιστο. Άλλωστε για να ανεβάσεις την σκληρότητα δεν είναι και τόσο δύσκολο να τα καταφέρεις με ποιο σίγουρους τρόπους.

Link to comment
Share on other sites

αν ειναι οκ το NO3 ειναι καλητερα δηλαδι ε? τι ειναι τελικα το PH??? το GH - KH ???

ΝΟ3 θα πρέπει να είναι 0. Το ph σου δείχνει την οξύτητα του νερού. 7 είναι ουδέτερο. Όσο πάει προς το 0 είναι πιο όξινο και όσο πάει στο 14 είναι αλκαλικό ή αλλιώς βασικό. GH είναι η ολική σκληρότητα του νερού και ΚΗ η ανθρακική σκληρότητα του νερού. Το GH θα είναι πάντα μεγαλύτερο ή ίσο του ΚΗ.

Link to comment
Share on other sites

το νερο απο γεωτρηση σε γεωτρηση διαφερει, οπως ειπε και ο σταματης.

απλα θελω να αναφερω οτι το καθε νερο μπορει να εχει και αλλα βλαβερα στοιχεια που εμεις δεν μετραμε γιατι το νερο που βαζουμε ειναι απο τη βρυση και αρα ειναι καθαρο. θα πρεπει να κανεις πολλες μετρησεις, οπως φωσφορικα, βαρεα μεταλλα, κα. θα σε συμβουλευα, αν το σκεφτεσαι τοσο σοβαρα να πας το νερο σε χημειο.

οσο για το ΡΗ, θα πρεπει να δουμε και αλλες τιμες για να δουμε αν θα εχει ταση να ανεβει. για παραδειγμα μια τιμη ειναι αυτη του GH. μια αλλη ειναι τα επιπεδα του CO2. υπαρχουν και αλλα ομως. ειναι λιγο πολυπλοκο και προσοπικα δεν εχω πιασει τοσο το νοημα.

τι ζουμια χρησιμοποιεις σε καθε αλλαγη και θελεις να αποφυγεις? δεν εχεις και τα τοσα πολλα λιτρα. :)

δεν χρησημοποιω τπτ απο ζουμια για να ανεβασωτο GH-KG-PH.. το ενυδριο μου ειναι 700λιτρα.... ειπαρχει καποιο τεστ που μπορω να ζητησω για φωσφορικα- βαρεα μεταλα?

Link to comment
Share on other sites

δεν χρησημοποιω τπτ απο ζουμια για να ανεβασωτο GH-KG-PH.. το ενυδριο μου ειναι 700λιτρα.... ειπαρχει καποιο τεστ που μπορω να ζητησω για φωσφορικα- βαρεα μεταλα?

Για φωσφορικά ναι. PO4, και αν δεν κάνω λάθος και για βαρέα μέταλλα.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πιστεύω πως το νερό της γεώτρησης θα πρέπει συνέχεια να το ελέγχεις καθημερινά με μετρήσεις μια που ποτέ δεν ξέρεις εάν ο υδροφόρος ορίζοντας κάποια στιγμή μολυνθεί.

Μετά ένα άλλο θέμα είναι εκτός από τα λιπάσματα στον κάμπο χρησιμοποιούνται και φυτοφάρμακα κατά των παρασίτων όπως σκουλήκια και πεταλούδες που προσβάλουν καλλιέργειες όπως το βαμβάκι. Εσύ που πιστεύεις πως καταλήγουν όλα αυτά τα φάρμακα;

Η αύξηση της Ολικής ή/και της Ανθρακικής σκληρότητας είναι σαφώς ευκολότερη υπόθεση και γίνεται απλά με τη χρήση κομματιών ασβεστόλιθου,. Μπορούμε επίσης να χρησιμοποιήσουμε Διττανθρακικό Νάτριο (Προσθήκη μαγειρικής σόδας), για τον ίδιο σκοπό, με μεγάλη επιτυχία ή προσθήκη ειδικού αλατιού για ενυδρειακή χρήση για άνοδο της σκληρότητας.

Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να έχεις ένα βαρέλι προετοιμασίας και εκεί να προετοιμάζεις το νερό και την θεμιτή σκληρότητα που θες. Αυτό έχει ως θετικό το ότι μπορούμε να το ελέγχουμε και να το προετοιμάζουμε στον βαθμό σκληρότητας που θέλουμε, ενώ εάν έχουμε πχ ασβεστολιθικά πετρώματα μόνο μέσα στο ενυδρείο καταλαβαίνεις πως σε κάθε αλλαγή του νερού που κάνουμε η σκληρότητα και παράλληλα και οι άλλες μετρήσεις θα παίζουν ανάλογα με το τη μετρήσεις έχει το δημόσιο δίκτυο του νερού σε συνδυασμό με το υπάρχων νερό διαφορετικής σκληρότητας που έχει ήδη μέσα το ενυδρείο μας.

Ελπίζω να βγάζεις νόημα και να κατάλαβες τη θέλω να πω.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πιστεύω πως το νερό της γεώτρησης θα πρέπει συνέχεια να το ελέγχεις καθημερινά με μετρήσεις μια που ποτέ δεν ξέρεις εάν ο υδροφόρος ορίζοντας κάποια στιγμή μολυνθεί.

Μετά ένα άλλο θέμα είναι εκτός από τα λιπάσματα στον κάμπο χρησιμοποιούνται και φυτοφάρμακα κατά των παρασίτων όπως σκουλήκια και πεταλούδες που προσβάλουν καλλιέργειες όπως το βαμβάκι. Εσύ που πιστεύεις πως καταλήγουν όλα αυτά τα φάρμακα;

Η αύξηση της Ολικής ή/και της Ανθρακικής σκληρότητας είναι σαφώς ευκολότερη υπόθεση και γίνεται απλά με τη χρήση κομματιών ασβεστόλιθου,. Μπορούμε επίσης να χρησιμοποιήσουμε Διττανθρακικό Νάτριο (Προσθήκη μαγειρικής σόδας), για τον ίδιο σκοπό, με μεγάλη επιτυχία ή προσθήκη ειδικού αλατιού για ενυδρειακή χρήση για άνοδο της σκληρότητας.

Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να έχεις ένα βαρέλι προετοιμασίας και εκεί να προετοιμάζεις το νερό και την θεμιτή σκληρότητα που θες. Αυτό έχει ως θετικό το ότι μπορούμε να το ελέγχουμε και να το προετοιμάζουμε στον βαθμό σκληρότητας που θέλουμε, ενώ εάν έχουμε πχ ασβεστολιθικά πετρώματα μόνο μέσα στο ενυδρείο καταλαβαίνεις πως σε κάθε αλλαγή του νερού που κάνουμε η σκληρότητα και παράλληλα και οι άλλες μετρήσεις θα παίζουν ανάλογα με το τη μετρήσεις έχει το δημόσιο δίκτυο του νερού σε συνδυασμό με το υπάρχων νερό διαφορετικής σκληρότητας που έχει ήδη μέσα το ενυδρείο μας.

Ελπίζω να βγάζεις νόημα και να κατάλαβες τη θέλω να πω.

ευχαριστω πολυ για την αμεση ανταποκριση σας.. ναι εχω βαρελι προετιμασιας και μαλλον ετσι θα γινει η δουλεια που θελω με μαγηρικη σοδα και ενυδριακο αλατι... μεσα στο ενυδριο εχω 40 κιλα αραγωνιτη και στο σαμπ εχω και εκει τριμενο κοραλι αλλα η σκληροτιτα μειωνετε εκει μεσα αντι να μεγαλοσει... εχω και 4 aple snails μεγάλα αλλα δεν μπορω να πω πως τραβανε τοσο πολυ σκληροτητα... 700 λιτρα νερο εχω μεσα...

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να περναγες το νερο τις γεωτρησης απο φιλτρο Αντιστροφης Όσμωσης.

παμε σε πολλα εξοδα μετα..... :)

Link to comment
Share on other sites

Κανε μετρησεις στο νερο μονος ή ακομη καλυτερα σε χημειο,να εισαι σιγουρος τι γινεται.Ο φιλος Rik εδωσε ενα λογο παραπανω για να το κανεις.Σιγουρα και η ΑΟ ειναι λυση,πιο ακριβη και χρονοβορα,μιας και θα πρεπει να φτιαξεις το νερο σου μετα. :)

Link to comment
Share on other sites

Έχει νόημα να το περνάει από Α/Ο και μετά από 0 να ξανά ανεβάζει τις σκληρότητες.

Link to comment
Share on other sites

το νερο απο γεωτρηση σε γεωτρηση διαφερει, οπως ειπε και ο σταματης.

απλα θελω να αναφερω οτι το καθε νερο μπορει να εχει και αλλα βλαβερα στοιχεια που εμεις δεν μετραμε γιατι το νερο που βαζουμε ειναι απο τη βρυση και αρα ειναι καθαρο. θα πρεπει να κανεις πολλες μετρησεις, οπως φωσφορικα, βαρεα μεταλλα, κα. θα σε συμβουλευα, αν το σκεφτεσαι τοσο σοβαρα να πας το νερο σε χημειο.

οσο για το ΡΗ, θα πρεπει να δουμε και αλλες τιμες για να δουμε αν θα εχει ταση να ανεβει. για παραδειγμα μια τιμη ειναι αυτη του GH. μια αλλη ειναι τα επιπεδα του CO2. υπαρχουν και αλλα ομως. ειναι λιγο πολυπλοκο και προσοπικα δεν εχω πιασει τοσο το νοημα.

τι ζουμια χρησιμοποιεις σε καθε αλλαγη και θελεις να αποφυγεις? δεν εχεις και τα τοσα πολλα λιτρα. :)

ποσο κοστηζει περιπου να στηλω ενα δειγμα σε χυμειο? το εχει κανει καποιος?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...