Jump to content

Phosguard και λίπασμα


Recommended Posts

Επειδή τα PO4 μου έχουν βαρέσει κόκκινα και μετά από πλήρη αλλαγή νερού του ενυδρείου δεν είχε πέσει από το ανώτερο που έχει ένδειξη το τεστ μου αποφάσισα να βάλω στο εξωτερικό μου φίλτρο αυτό. http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=680

Και άρχισε να εμφανίζεται σε ένα φυτό και πολύ λίγη καφέ άλγη σε τριχίτσες. Λέει να το αφήσω μέσα για 4 μέρες. Οπότε για να δούμε...

Η απορία είναι αν εκτός από τα PO4 αν επηρεάζει και το υγρό λίπασμα που βάζω. Αν το απορροφά δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Το προϊόν αυτό συγκρατεί τα φωσφορικά και τα πυριτικά άλατα. Και τα δύο είναι κάτι που δεν θέλουμε μέσα στο ενυδρείο σε μεγάλες συγκεντρώσεις.

ΠΡΟΣΟΧΗ. Δεν πρέπει να το χρησιμοποιήσεις αν το PH σου είναι κάτω από 6.0.

Θα αφήσει διαλύματα αλουμινίου στο νερό σου.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στο 7 PH. Οπότε δεν έχω πρόβλημα έ; Αναγκάστηκα να βάλω γιατί είχα πάρα πολλά po4 και δεν ξέρω πως αυξήθηκαν τόσο.

Τα PO4 μπορούν σταδιακά να απορροφηθούν από τα φυτά σε μικρή ποσότητα;

Link to comment
Share on other sites

Αμα βάζεις βελτιωτικά νερού για το πε-χα μπορεί να αυξηθούν. Πολλα απο αυτά τα προϊόντα απελευθερώνουν φωσφορικά.

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω σταματήσει τελείως από τη στιγμή που άρχισα την Α/Ο. Το blackwater ή η τύρφη δεν τα επηρεάζουν ε?

Link to comment
Share on other sites

Το blackwater ισως. Εξαρτάται το σκευασμα. Ψάξε μερικές πληροφορίες σχετικά με το προϊον που έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...