Jump to content

νεα αρχη-νεο ξεκινημα


theocimba

Recommended Posts

γεια χαρα,

επειδη ειχα για πολυ καιρο το ενυδρειο μου αποφασισα να ξαναασχοληθω.το ενυδρειο μου ειναι 120Λ και θα ηθελα να βαλω kribensis για αναπαραγωγη(τωρα στο ενυδρειο εχω guppakia).το θεμα ειναι ομως πως ειχα ασχημο παρελθον με τα kribensis.αγοραζα συνεχεια θυλικιες και ψοφουσαν ενω οι αρσενικοι ηταν μια χαρα.ειχα αγορασει 5 θυλικιες στη σειρα και 2 αρσενικους.οι παραμετροι του νερου μου τωρα ειναι ph:7,6-8,0 KH:15d GH:>14d NO2:0mg/l και NO3:25mg/l,και ειναι test strips της JBL(ειναι αξιοπιστα??? :) ),τεστ για αμμωνια δεν εχω.οι θυληκιες παντως στην αρχη φαινονταν καλα και ετρωγαν.και οι πεντε ομως μετα απο καποιο διαστημα σταματησαν να τρωνε(και μιλαμε για ποικιλια τροφης φιλαρακια απο αλγη και κατι μπιλακια,στα ωπα ωπα τις ειχα τις ατιμες:D ).το ερωτηματα μου λοιπον ειναι:1)μηπως φταιει το νερο της βρυσης και αν ναι τι μπορω να κανω,2)μηπως φταιει το χαλικι(θα μπορουσα να βαλλω αμμο???)3)υπαρχουν προιοντα οι καποιοι τροποι ωστε να κανω τις παραμετρους του νερου καταλληλες για τα ψαρια???περιμενω απαντησεις....

Link to comment
Share on other sites

ενδιαφερουσες πληροφοριες,για σπηλιες εκτος απο πετρα η καρυδες μπορω να χρησιμοποιησω και γλαστρακια εμποριου(για το λογο οτι οι καρυδες κιτρινιζουν το νερο και οι σπηλιες απο πετρα ανεβαζουν την σκληροτητα)?για υποστρωμα εαν εβαζα αμμο θα ηταν καλυτερα???και αν ναι οι τιμες που κυμαινονται περιπου?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...