Jump to content

έχουμε αυγά


karrot

Recommended Posts

μόλις πριν από λίγο είδα ανάμεσα στην άμμο και στο ξύλο που δημιουργούν μια σπηλιά είδα αυγά και μαζί τους είναι το θηλυκό και τα προσέχει τι να κάνω? :buttrock: μέσα έχω και cardinal και το φοβάμαι ότι δεν θα έχω γέννες :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

μέχρι τώρα δεν τα αφήνει η μάνα τους από τα μάτια της....τι τροφές να πάρω γιατί σε λίγο θα βγουν τα μικρά μιας και έχουν αλλάξει χρώμα τα αυγά και έχουν γίνει πιο άσπρα :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήγα να δω τα αυγά και το θηλυκό είχε φύγει από εκεί που ήταν με τα αυγά και κρύβεται σe κουφάλα και δεν αφήνει να πλησιάσει κανένα ψάρι ούτε στο 1 μέτρο....όσο για τα αυγά δεν υπήρχαν.αρχικά φοβήθηκα ότι είχαν φαγωθεί αλλά τα κελύφη ήταν ακόμα κολλημένα στο ξύλο :buttrock: κίνηση άλλη μέσα στην κουφάλα δεν έχω δει που να μου δείχνει ότι υπάρχουν ψαράκια (δεν μπορώ να δω καλά όπως είναι το ξύλο και η κουφάλα ) Τι λέτε να έχει γίνει ? :buttrock::buttrock:

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

H φυση κανει τα δικα της !!! Ασε την να δεις τι θα ξετελεψει!!!

Link to comment
Share on other sites

Μην ανυσηχεις,η μαμα αλλαζει θεση στα αυγα σηναιχεις,οπως και στα μικρα οταν θα γεννθουν.

σε μερικες μερες αν οχι ωρες θα εκκολαφθουν και θα τα προσεχει η μανα τους απο τα cardinal.εσυ αυτο που μπορεις να κανεις ειναι το βραδυ να βαζεις ενα μικρο φωτακι να φεγγει στο σημειο που τα εχει ετσι ωστε να τα βρεισκει μεσα στο σκωταδι.Επισης ετοιμασαι και αρτεμια για να τα ταιζεις!!! :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ :buttrock: ..... φωτάκι θα μπει αύριο. Με το θέμα artemia δεν έχω ασχοληθεί και δεν ξέρω τι παίζει :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ :buttrock: ..... φωτάκι θα μπει αύριο. Με το θέμα artemia δεν έχω ασχοληθεί και δεν ξέρω τι παίζει :buttrock:

χωρις αρτεμια δεν μεγαλωνεις τα μικρα.εγω προσπαθησα πολλες φορες και απετυχα.

δεν ειναι δυσκολο....αγοραζεις αυγα αρτεμιας,τα ριχνεις σε διαλυμμα αλλατονερο (1,5-2 κουραλιες σουπας αλλατι χωρις ιοδιο για 500ml νερου) σε θερμοκρασια 22-30 βαθμους με αεραντλια νε τρεχει κακι σε 24 ωρες εχουν εκκολαφθει και μπορεις να ταισεις.

Χονδρικα ολα αυτα,δεσ εδω για λεπτομεριες:

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Themata/artemia.htm

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...&hl=artemia

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=48636&hl=

ανευασε και φωτο!

Link to comment
Share on other sites

έχουμε γέννες...................είδα τα μικρά τελικά δεν τα είχανε φάει όπως νόμιζα :buttrock::buttrock::blink::buttrock::buttrock:

Link to comment
Share on other sites

αντε με το καλο να ξεπεταχτουν τα πιτριροποπάκια χαχα

Link to comment
Share on other sites

με cardinal μέσα τι μέθοδο να εφαρμόσω για να βάλω μέσα αρτέμια και να μη τι φάνε τα cardinal?Μάλιστα μεταφέρει τα μικρά το θηλυκό μέσα στο στόμα

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

με cardinal μέσα τι μέθοδο να εφαρμόσω για να βάλω μέσα αρτέμια και να μη τι φάνε τα cardinal?Μάλιστα μεταφέρει τα μικρά το θηλυκό μέσα στο στόμα

τα εκολαφθεντα αρτεμια θα τα ριχνεις ακριβος εκει που ειναι το κοπαδακι με τα μικρα.χρισημοποιησε συριγγα με σολινακι.επισης κλεισε κ το φιλτρο για να μην σου παρει τα αρτεμια η ροη του.

Link to comment
Share on other sites

αλάτι χωρίς ιώδιο που θα βρω? :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

αλάτι χωρίς ιώδιο που θα βρω? :buttrock:

ή αλλατι που βαζουν στα reef ή στο supermarket θα βρεις καποιο που δεν γραφει οτι εχει ιοδιο.

εγω βρηκα στο DIELLAS ενα αλατι μαρκας ΑΚΤΗ και κανει μια χαρα!! :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό να μεγαλώσουν :buttrock::blink::blink:

Βάλε φουλ για αρτέμια και δώσε στο λαό καμια φωτογραφία. :buttrock::buttrock::buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσουν ρε φίλε! Βάλε αν έχεις κανά σφουγγαράκι ή δυχτάκι στην εισαγωγή του fluval μη σου τραβήξει κανένα μικρό, εμένα μου είχε τραβήξει κανά 2 cardinal μια φορά.

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσουν ρε φίλε! Βάλε αν έχεις κανά σφουγγαράκι ή δυχτάκι στην εισαγωγή του fluval μη σου τραβήξει κανένα μικρό, εμένα μου είχε τραβήξει κανά 2 cardinal μια φορά.

ναι είχα σκοπό να βάλω :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσουν ρε φίλε! Βάλε αν έχεις κανά σφουγγαράκι ή δυχτάκι στην εισαγωγή του fluval μη σου τραβήξει κανένα μικρό, εμένα μου είχε τραβήξει κανά 2 cardinal μια φορά.

ναι είχα σκοπό να βάλω :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

βρήκα αυτήν την εταιρία για αλάτι που έχει και τυροκομικό που είναι καθαρό την έχει βρει κανένας σε κανένα supermarket ?

http://www.chionsalt.gr/profil.htm

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

όλα οκ μέχρι τώρα απλά θα προσθέσω μια μέθοδο ταΐσματος χθες έβαλα αμέσως εκεί που ήταν τα μικρά και αμέσως όρμισαν και τα cardinal η μάνα δεν ήξερε τι να πρωτοπροστατεύσει και πρέπει να είχα και μια απόλια σε μικρό :) ....Σήμερα εφάρμοσα άλλη μέθοδο έριξα χύμα έτσι όρμισαν οι καρδινάλιοι και μετά με σωληνάκι εκεί που ήταν τα μικρά και έτσι δεν είχαμε πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

πως πανε τα μικρα??εχουμε καμια εξεληξη?

Link to comment
Share on other sites

τα τάισα 2 μέρες συνεχόμενα αλλά την 3 εξαφανίστηκαν :) τώρα τι έγινε ποιος ξέρει

ελπίζω την επόμενη να τα καταφέρω πιο καλά

Link to comment
Share on other sites

τα τάισα 2 μέρες συνεχόμενα αλλά την 3 εξαφανίστηκαν :) τώρα τι έγινε ποιος ξέρει

ελπίζω την επόμενη να τα καταφέρω πιο καλά

φαγωθηκαν!!!!

αν θες να τα κρατισεις πρεπει να ειναι μονο το ζευγαρι στο ενυδρειο ή μολις γεννηθουν τα μαζευεις και τα βαζεις σε μια γενηστρα και τα ταιζεις,μετα απο κανα 15 μερες μπορεις να τα βαλεις σε ενα μικρο ενυδρειο για κανα 1,5 μηνα ακομα να παρουν λιγο μεγεθος για να τα ξαναβαλεις πισω!

Ειναι πολυ ενδιαφεροντα ψαρια...και απο μικρα εχουν τον χαρακτηρα τους.............εγω αυτην τη στιγμη εχω 2 που προλαβα και εβγαλα απο το ενυδρειο τα οποια ειναι 45 ημερων,βεβαια ακομα τρωνε αρτεμια...δεν θελουν την τροφη που δινω στα μεγαλα,την βαζουν στο στομα και την βγαζουν.το ενα εχει πιο εντονο χρωμα και ειναι το κυριαρχο απο τα δυο..λιγο μικρα δεν ειναι θα μου πειτε?....ναι αλλα ετσι συμπεριφερονται.

Link to comment
Share on other sites

πάντως από τις λίγες μέρες που τα έζησα είχε πάρα πολύ ενδιαφέρον η αναπαραγωγή αυτών των ψαριών :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...