Jump to content

Στρώσιμο νέου-μικρού ενυδρείου


nkary

Recommended Posts

Με το που τελείωσε το στρώσιμο ενός μικρού ενυδρείου (18 λίτρα) με αμμωνία παρατήρησα ότι κατά μήκος και γύρω από το σωληνάκι του αέρα είχε αναπτυχτεί μια άσπρη ουσία σαν βαμβάκι. Με του που έβαλα 2 χρυσόψαρα είδα ότι την έφαγαν.

Ξέρει κανείς να που πει τι είναι και αν καλώς την καταβρόχθισαν τα ψαράκια?

Link to comment
Share on other sites

Κατεβαίνω τι εννοείς αλλά δυστυχώς δεν έγινε καλή αρχη. Στο 60αρι έχω ήδη άλλα 2 χρυσόψαρα, 4 ζεμπράκια και ένα γλύφτη. Μου έχουν ψοφήσει ένας γλύφτης ένα ζεμπράκι και ένα ψαράκι που μοιάζει με ραμιρεζι αλλά δεν έχει τόσο έντονα χρώματα. Ένα ακόμη σαν το τελευταίο το έχω σε καραντίνα γιατί παρουσίασε τα ιδία συμπτώματα με το πρώτο πριν ψοφήσει(σύνολο 2) . Οπότε σκεφτικά να βάλω σαν προσωρινή λύση τα 2 μικρά χρυσόψαρα στο 18άρι γιατί για την ώρα δεν υπάρχουν φράγκα.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να ξαναμελετήσεις τις συνθέσεις / επιλογές ψαριών και να δώσεις κάποια από αυτά για να μην έχεις προβλήματα στο μέλλον!

Link to comment
Share on other sites

Κατεβαίνω τι εννοείς αλλά δυστυχώς δεν έγινε καλή αρχη. Στο 60αρι έχω ήδη άλλα 2 χρυσόψαρα, 4 ζεμπράκια και ένα γλύφτη. Μου έχουν ψοφήσει ένας γλύφτης ένα ζεμπράκι και ένα ψαράκι που μοιάζει με ραμιρεζι αλλά δεν έχει τόσο έντονα χρώματα. Ένα ακόμη σαν το τελευταίο το έχω σε καραντίνα γιατί παρουσίασε τα ιδία συμπτώματα με το πρώτο πριν ψοφήσει(σύνολο 2) . Οπότε σκεφτικά να βάλω σαν προσωρινή λύση τα 2 μικρά χρυσόψαρα στο 18άρι γιατί για την ώρα δεν υπάρχουν φράγκα.

Τα 60 lt είναι ένας οριακός όγκος νερού για 2 χρυσόψαρα. Κάθε χρυσόψαρο χρειάζεται 30 lt τουλάχιστον. Μακροχρόνια στα 18 lt θα εμφανιστούν προβλήματα. Τα 18 lt δεν είναι αρκετός όγκος ακόμα και για ένα χρυσόψαρο. Θα σου πρότεινα να διατηρήσεις τα 2 χρυσόψαρα στο 60αρι και να φτιάξεις το 18αρι τοποθετώντας μικρά ψαράκια ανθεκτικά όπως τα guppy.

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα ήδη δεν έγινε καλή αρχή. Εγώ σαν αρχάριος ρώτησα το κατάστημα αν μπορώ να προσθέσω και άλλα ψάρια και αυτό μου απάντησε ναι. Αργότερα διαβάζοντας σε αυτό το forum αλλά και σε άλλα διαπίστωσα πόσο λάθος έκανα. Με τα χρήματα που διαθέτω πήρα το 18αρι για να βοηθήσω τα ψαράκια. Δεν έχω κάποιον γνωστό να τα δώσω (έχω αλλά και αυτός είναι στην ίδια μοίρα με μένα ίσως και χειροτέρα ) και δεν θέλω να τα δώσω πίσω στο κατάστημα γιατί κατά πάσα πιθανότητα θα βρεθούν σε χειρότερες συνθήκες.

Link to comment
Share on other sites

nkary,είναι το γνωστό πρόβλημα των άσχετων ή αδιάφορων ή καθαρά κερδοσκόπων υπαλλήλων αρκετών pet shop.Νομίζω πως η λύση που προτείνει ο arisedu ειναι αρκετά καλή.Εάν αμφιβάλλεις για τη διαβίωσή τους σε περίπτωση που τα επιστρέψεις μπορείς να βρεις κάποιο pet shop όπου εμφανώς οι συνθήκες θα είναι καλύτερες για τα ψαράκια.

Όπως και να χει,επιβάλλονται οι συχνές αλλαγές νερού και στα δύο ενυδρεία!

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγές νερού κάνω 2 ή 3 φορές την βδομάδα γιατί να νιτρικά (ΝΟ3) είναι αρκετά ανεβασμένα (100-150 mg/lit)

Link to comment
Share on other sites

Έτσι θα το ζητήσω?Έχω μια anubia αλλά δεν ξέρω πια ακριβώς. Έχει πλατιά μεγάλα φύλλα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι έτσι.

Η επιστημονική του ονομασία είναι Ceratophyllum demersum.

Δες περισσότερα εδώ.

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=242

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...