Jump to content

Θερμοκαλώδιο στο ενυδρείο μας


Recommended Posts

Με αφορμή ΑΥΤΟ το ποστ στο θέμα του συνχομπίστα μας για την μυρωδιά που έβγαζε το ενυδρείο του, θα ήθελα να αναλύσουμε κάποιες απόψεις κι εμπειρίες όσον αφορά το θέμα του θερμοκαλωδίου.

Προσωπικά είμαι υπέρμαχος της χρήσης του, καθότι θεωρώ πως προσφέρει πολλά θετικά σε ένα οικιακό σύστημα ενυδρείου, αλλά σε προσωπική συζήτηση που έγινε με μέλος μας, τέθηκε το πιθανό πρόβλημα που μπορεί να παρουσιαστεί στην περίπτωση που χρησιμοποιηθεί θερμοκαλώδιο μαζί με βυθό από άμμο. Κι αυτό γιατί η άμμος μπορεί πιθανόν να μην επιτρέψει την κυκλοφορία του νερού μέσα στον βυθό με αποτέλεσμα να αναπτυχθεί τέτοια θερμοκρασία στον πυθμένα του ενυδρείου με αποτέλεσμα να έχουμε ράγισμα.

Θα ήθελα να ακούσω απόψεις κι εμπειρίες ανθρώπων που έχουν κάνει χρήση θερμοκαλωδίου καθώς και απ'όσους θέλουν απλά να καταθέσουν σκέψεις κι ερωτήματα :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι υπερ του θερμοκαλωδιου για την σωστη αναπτυξη των φυτων.ποτε δεν ειχα προβλημα ουτε με την αμμο ουτε με χαλικι.δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα ραγισματος δεν μου εχει τυχη ποτε.αλλα και παλι σιγα την πολυ θερμοκρασια που βγαζει. :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Είναι σίγουρο ότι βοηθάει ;

Είναι σίγουρο ότι όντως δημιουργεί κάποιο ρεύμα, ή είναι θεωρητικό όλο το εγχείρημα ;

Link to comment
Share on other sites

Είναι σίγουρο ότι βοηθάει ;

Είναι σίγουρο ότι όντως δημιουργεί κάποιο ρεύμα, ή είναι θεωρητικό όλο το εγχείρημα ;

Το ζεστό νερό έχει την ιδιότητα να ανεβαίνει ψηλότερα από το κρύο κι αυτό θα μας δώσει μια κυκλοφορία στον βυθό.

:buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Είναι σίγουρο ότι βοηθάει ;

Είναι σίγουρο ότι όντως δημιουργεί κάποιο ρεύμα, ή είναι θεωρητικό όλο το εγχείρημα ;

ειχα βαλει το θερμοκαλωδιο που παραγει μια σταθερη θερμοκρασια. μετα απο 3-4 μερες βεβαια μου κραταγε την θερμοκρασια στους 23,8,-24περιπου σε 200 λιτρα χωρις θερμοστατη. στα πολλα κρυα δεν μπορουσε να κρατησει θερμοκρασια και δεν ηταν αρκετο και εβαλα θερμοστατη.

ειχα δει τρελη αναπτυξη σε cuba(φυτο σαν γρασιδη)που δεν το περιμενα.εγω πιστευω οτι σε ενα ενυδρειο με πολλα δυσκολα φυτα εκτος απο λιπασματα,co2, φωτισμο ειναι απαραιτητο και το θερμοκαλωδιο.

για μενα ειναι χρησιμο οταν θες φυτεμενο ενυδρειο με δυσκολα φυτα.τωρα αμα θες να φτιαξεις ενυδρεια με κιχλιδες η με ευκολα φυτα ειναι αχρηστο.

γνωμη μου παντα.φιλικα γιωργος

Link to comment
Share on other sites

Είναι σίγουρο ότι βοηθάει ;

Είναι σίγουρο ότι όντως δημιουργεί κάποιο ρεύμα, ή είναι θεωρητικό όλο το εγχείρημα ;

Το θερμοκαλώδιο δεν δημιουργεί ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ κίνηση του νερού μέσα στο υπόστρωμα.

Ούτε μπορεί να θεωρηθεί θερμαντήρας για την θέρμανση του ενυδρείου διότι δεν παράγει αρκετή θερμότητα.

Ούτε βοηθάει στην μετακίνηση των διαφόρων "βακτηρίων".

Αυτό που κάνει είναι η μετακίνηση των διαφόρων μεταλλικών στοιχείων που υπάρχουν στον βυθό ή δημιουργούνται από τα διάφορα "βακτήρια".

Και αυτό είναι το ζητούμενο για ένα φυτεμένο ενυδρείο.

Έγινε επεξεργασία - dimitrig
Link to comment
Share on other sites

Το ζεστό νερό έχει την ιδιότητα να ανεβαίνει ψηλότερα από το κρύο κι αυτό θα μας δώσει μια κυκλοφορία στον βυθό.

Γνωστό αυτό που λες. Και λογικό. Όμως η λογική δεν είναι επιστήμη. Δηλαδή τό ότι λογικά εξηγήται δεν σημαίνει ότι συμβαίνει όντως. Το πείραμα είναι επιστήμη.

Για αυτό ρώτησα αν είναι εξακριβομένο το ότι δημιουργεί κίνηση.

Και επίσης ο φίλος μας λέει το εξής:

Το θερμοκαλώδιο δεν δημιουργεί ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ κίνηση του νερού...

Από ότι καταλαβαίνω πάντως στο δικό μου ενυδρείο δεν έχει κάποιο ρόλο, είτε δημιουργεί κίνηση, είτε όχι.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω τώρα κάτι εγώ:

Η εγκατάσταση του απαιτεί να βρίσκεται στον πάτο του ενυδρείου το καλώδιο ή και στη μέση του βυθού έχουμε αποτέλεσμα?

Το ρωτάω αυτό γιατί σκέφτομαι ΠΩΣ θα το εγκαταστήσεις σε ένα ήδη στημένο ενυδρείο...

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω τώρα κάτι εγώ:

Η εγκατάσταση του απαιτεί να βρίσκεται στον πάτο του ενυδρείου το καλώδιο ή και στη μέση του βυθού έχουμε αποτέλεσμα?

Το ρωτάω αυτό γιατί σκέφτομαι ΠΩΣ θα το εγκαταστήσεις σε ένα ήδη στημένο ενυδρείο...

Στη μέση του βυθού θα σου παρουσιαστούν πρακτικά προβλήματα. Το ένα αφορά τις ρίζες των φυτών σε περίπτωση που θες να ξηλώσεις κάποιο. Άλλο έχει να κάνει με ψάρια που πιθανόν να σκάβουν τον βυθό και να το φέρουν στην επιφάνεια.

Η δική μου εμπειρία έχει δείξει πως γι'αυτούς τους λόγους πρέπει να χρησιμοποιηθούν και αρκετά βεντουζάκια για να κρατήσουν το θερμοκαλώδιο στη θέση του πριν την τοποθέτηση του βυθού. Επίσης, ως καλώδιο δεν είναι ιδιαίτερα "φιλικό" ως προς τη διαχείρισή του. Θέλω να πω πως έχει την τάση να πηγαίνει όπου θέλει. Κάτι σαν το συρματόσχοινο ή τις χορδές κιθάρας (αν γίνεται πιο κατανοητό έτσι).

Από την άλλη, ακόμα κι αν τοποθετηθεί το θερμοκαλώδιο πριν το βυθό, δεν σημαίνει απαραίτητα πως θα πατάει ακριβώς πάνω στο τζάμι.Σίγουρα θα βρίσκεται κάποια χιλιοστά έως και 1-2 εκατοστά πάνω από τον πυθμένα του ενυδρείου έχοντας άμμο ή χαλίκι περιμετρικά του!

Link to comment
Share on other sites

Και μια διευκρίνιση.

Δεν θυμάμαι την ισχύ των καλωδίων του παρελθόντος (μου φαίνεται ότι ήταν αρκετά ισχυρά) αλλά η πρόταση σήμερα είναι

5 W 30 - 60 λίτρα

20 W 120 - 200 λίτρα

40 W 200 - 400 λίτρα

Link to comment
Share on other sites

Στη μέση του βυθού θα σου παρουσιαστούν πρακτικά προβλήματα. Το ένα αφορά τις ρίζες των φυτών σε περίπτωση που θες να ξηλώσεις κάποιο. Άλλο έχει να κάνει με ψάρια που πιθανόν να σκάβουν τον βυθό και να το φέρουν στην επιφάνεια.

Η δική μου εμπειρία έχει δείξει πως γι'αυτούς τους λόγους πρέπει να χρησιμοποιηθούν και αρκετά βεντουζάκια για να κρατήσουν το θερμοκαλώδιο στη θέση του πριν την τοποθέτηση του βυθού. Επίσης, ως καλώδιο δεν είναι ιδιαίτερα "φιλικό" ως προς τη διαχείρισή του. Θέλω να πω πως έχει την τάση να πηγαίνει όπου θέλει. Κάτι σαν το συρματόσχοινο ή τις χορδές κιθάρας (αν γίνεται πιο κατανοητό έτσι).

Από την άλλη, ακόμα κι αν τοποθετηθεί το θερμοκαλώδιο πριν το βυθό, δεν σημαίνει απαραίτητα πως θα πατάει ακριβώς πάνω στο τζάμι.Σίγουρα θα βρίσκεται κάποια χιλιοστά έως και 1-2 εκατοστά πάνω από τον πυθμένα του ενυδρείου έχοντας άμμο ή χαλίκι περιμετρικά του!

ειναι με βεντουζες οταν το αγοραζεις εχει καμια 20αρια.δεν παταει το καλωδιο στο τζαμι.και τοποθετητε οταν ειναι αδειο το ενυδρειο δεν μπορεις να τοβαλεις μετα.

Link to comment
Share on other sites

Στο βιβλίο της Dennerle "The big dennerle guide" αναφέρει για το καλώδιο πως το θερμαντικό καλώδιο υποστρώματος είναι σημαντικό διότι εξασφαλίζει την συνεχή παροχή φρέσκων θρεπτικών συστατικών στα φυτά και μετατρέπει το υπόστρωμα σε ενεργό βιολογικό φίλτρο με τεράστια επιφάνεια και αρκετές πηγές αργής απελευθέρωσης θρεπτικών στοιχείων, όπως ακριβώς και στους υγειής, φυσικούς βιότοπους.

Από προσωπική εμπειρία και αν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα το προτείνω, κυρίως για τα φυτεμένα.

Η εγκατάσταση είναι εύκολη μόνο σε κενό ενυδρείο (δοκίμασα να το βάλω σε ήδη στημένο και δεν αξίζει. Πολύ πιο γρήγορο να το ξαναστήσεις.) η αναλογία σε βατ ανα λίτρο είναι 1-3 βατ ανά 10 λίτρα.

Έγινε επεξεργασία - Jester
Link to comment
Share on other sites

Το θερμοκαλώδιο δεν δημιουργεί ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ κίνηση του νερού μέσα στο υπόστρωμα.
Αυτό που κάνει είναι η μετακίνηση των διαφόρων μεταλλικών στοιχείων που υπάρχουν στον βυθό ή δημιουργούνται από τα διάφορα "βακτήρια".

Πως γίνεται να μετακινεί τα μεταλλικά στοιχεία χωρίς να μετακινεί το νερό;

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε μία επίσημη ενημέρωση της Dennerle για τα θερμοκαλώδια, κατόπιν επικοινωνίας που είχε το Aquazone μαζί τους. Στην ουσία μας προώθησαν συγκεκριμένες έτοιμες πληροφορίες που έχουν. Σύντομα θα υπάρξει ενημέρωση επί του θέματος :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Το θερμοκαλώδιο δημιουργεί μία μικρή κίνηση του νερού στο υπόστρωμα του ενυδρείου, λόγο της ελάχιστης διαφοράς θερμοκρασίας που δημιουργείται. Αυτό δημιουργεί καλύτερες προϋποθέσεις στα βακτήρια του φυτοχώματος, ώστε να μετατρέψουν τα θρεπτικά συστατικά σε μορφή που τα φυτά να μπορούν να απορροφήσουν. Επίσης, αυτή η θερμοκρασία εξυπηρετεί και στην ανάπτυξη των ριζών. Τέλος η ελαφρά κυκλοφορία νερού, μετατρέπει ολόκληρο τον βυθό του ενυδρείου σε ένα μεγάλο στρώμα βιολογικής φίλτρανσης.

Ελεύθερη μετάφραση από το "ζουμί" της παρακάτω πηγής:

http://www.dennerle.eu/global/index.php?op...117〈=en

Άργησα να απαντήσω σε αυτό το θέμα, γιατί θέλαμε ως ΑΖ να πειραματιστούμε πάνω σε αυτό το κομμάτι και να έχουμε καλύτερη και πιο άμεση εικόνα. Το πείραμα μας δεν έχει ολοκληρωθεί, αλλά θεωρώ πως για την ώρα η απάντηση από το site της Dennerle αρκεί. Στην πορεία βέβαια, θα μεταφέρουμε και τις δικές μας εμπειρίες.

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Σε 350 λίτρα ενυδρείο πόσα watt χρειάζεται;

Στην ουσία δεν παίζουν ρόλο τα λίτρα, αλλά οι διαστάσεις του πάτου του ενυδρείου. Αν μιλήσουμε για φυσιολογικές αναλογίες και διαστάσεις 350λιτρου ενυδρείου, τότε θες περίπου 40W.

Link to comment
Share on other sites

αλλά οι διαστάσεις του πάτου του ενυδρείου.

Για να το πάρουμε τώρα και με διαστάσεις, σε:

1,80 μήκος,

35 πλάτος,

45 ύψος...

πόσα watt θα χρειαστούμε?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει να κάνει και το πάχος του στρώματος χαλικιού; Δηλαδή αλλα βατ θα βάλει σε βυθό 4-5 εκατοστά, αλλα σε πιο χοντρό.

Αμα έχεις dow στον βυθό είναι καλή ιδέα να βάλεις θερμοκαλώδιο; Μην λιιώσει τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμα που δεν αναφέρθηκε καθόλου. Στο site της Hydor σε όλες τις απεικονησεις χρήσης του θερμοκαλωδιου τους, έχουν και controller. Πρέπει να έχουμε και κοντρόλλερ; Δεν είναι αυτό το κύριο θερμαντικό σώμα αρα....;; Χωρίς controller μπορεί να ανέβει υπερβολικά η θερμοκρασία και να αρχίσει να καταστρέφει τις ρίζες των φυτών αντί να τους κάνει καλο;

Link to comment
Share on other sites

Για να το πάρουμε τώρα και με διαστάσεις, σε:

1,80 μήκος,

35 πλάτος,

45 ύψος...

πόσα watt θα χρειαστούμε?

Το θερμοκαλώδιο τοποθετείται σε μορφή συνεχόμενου "S". Το πλάτος σου είναι 35 εκατοστά, οπότε θα έχεις πολλά 35άρια. Η απόσταση μεταξύ τους θα είναι 3-5 εκατοστά... Από το σχέδιο παρακάτω βγάζω ότι θες μήκος καλωδίου 16,2 μέτρα + 2x45cm (ύψος) + ότι χρειάζεται για να φτάσει σε μία πρίζα με το μετασχηματιστή του. Δηλαδή χονδρικά 17 μέτρα + για να φτάσει στη πρίζα.

Ξέρω ότι πουλάνε και θερκοκαλώδια χύμα, στο μήκος που θες, αλλά δεν το έχω ψάξει καθόλου το θέμα.

Με 2 των 40W που είναι περίπου στα 9 μέτρα το καθένα (7 θερμοκαλώδιο + 2εκτός ενυδρείου) νομίζω πως θα είσαι ΟΚ.

thermocable.jpg

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Εμένα η επιφάνεια είναι 120 x 45. Αλλά τελικά δεν με βλέπω να βάζω. Λογικά θα καίει συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η επιφάνεια είναι 120 x 45. Αλλά τελικά δεν με βλέπω να βάζω. Λογικά θα καίει συνέχεια.

Πρέπει να καίει συνέχεια. Αν για κάποιον λόγο σταματήσει να καίει, τότε ότι δουλειά κάνουμε όταν το έχουμε στη πρίζα, την καταστρέφουμε βγάζοντάς το. Δεν ανεβάζει και δεν επηρεάζει τη θερμοκρασία του νερού ούτε στο ελάχιστο.

Η κάθε εταιρία έχει τη δική της τακτική και φιλοσοφία.

Δείτε το site της Dennerle και της Hydor....

http://www.dennerle.eu/global/index.php?op...121〈=en

http://www.hydor.it/en/products/show/11

Στις εικόνες αλλά και στα πινακάκια μπορείτε να δείτε ουσιαστικές διαφορές. πχ της Hydor είναι σαν σωλήνας... Πολύ χοντρό και αν συγκρίνετε τους πίνακες θα δείτε ότι η Hydor προτείνει περισσότερα Watt στα ίδια λίτρα με αυτά που προτείνει η Dennerle. Με τον Controller, η Hydor πετυχαίνει να έχει συνεχώς ζεστό το βυθό, και με τον Controller δεν επιτρέπει να πέσει, αλλά ούτε και ανέβει η θερμοκρασία από κάποιο όριο.

Αντίθετα η Dennerle έχει πιο fix καταστάσεις. Μικρό καλωδιάκι και σου λέει έχετε 24ώρες την ημέρα αναμμένο.

Δεν είμαι σε θέση να σας πω τώρα μειονεκτήματα και πλεονεκτήματα. Το μόνο που θα πω είναι πως και οι 2 είναι μεγάλες εταιρείες οπότε όποια τακτική κι αν ακολουθηθεί, θα πρέπει να γίνει βάση οδηγιών της κάθε εταιρείας και όχι να γίνει "πάντρεμα" της μίας και της άλλης λογικής.

Link to comment
Share on other sites

Με 2 των 40W που είναι περίπου στα 9 μέτρα το καθένα (7 θερμοκαλώδιο + 2εκτός ενυδρείου) νομίζω πως θα είσαι ΟΚ.

Μερσι για το σχέδιο Νίκο...

80w 24/7 ... χμμμ... να ήταν λίγο πιο οικονομικό ... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ καταλαβαίνω οτι η Hydor το προτείνει ως κύριο σώμα θέρμανσης και γι'αυτό αμα δείς το θερμόμετρο στο τεραρριο το έχει στον αέρα για να ελέγχει την θερμοκρασία του αέρα και στο ενυδρείο στο νερό για να ελέγχει το νερό εκεί.

Καλό θα ήταν να στείλουμε ενα email στις δύο εταιρίες να μας που ποια είναι η λογική του προϊόντος τους: θέρμανση του χαλικιού ή θέρμανση όλου του ενυδρείου;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...