Jump to content

Νέο ενυδρείο! Συμβουλές??


Recommended Posts

Καλησπέρα! Είμαι νέος στο φόρουμ και έχω εδώ κι ένα μήνα ένα view aquarium ΗR-500 , 55 λίτρων περίπου.

Μέχρι στιγμής το μόνο που έχω κάνει είναι να αντικαταστήσω τον εξοπλισμό που είχε μαζί με τα εξής:

Φίλτρο-κυκλοφορητή: Sera fil60 380 lit/h

Θερμαντήρα: Scuba heater 100watt 18-32 C και αναλογικό θερμόμετρο

2 λάμπες Tropical River 8watt 14000K στο καπάκι

Οξυγόνο δίνω απο τον κυκλοφορητή

Για το στρώσιμο του νερού έχω χρησιμοποιήσει το JBL Denitrol (βακτήρια) και το Biotopol.

Απο πλευράς διακόσμησης έχω βάλει ένα μέτριο χαλικάκι σκούρου χρώματος και 2 συνθετικά πλαστικά φυτά και ένα μικρό καραβάκι στη μέση.

Δεν σκέφτομαι να βάλω φυσικά φυτά για το λόγο ότι είμαι ακόμα πολύ άπειρος και αν με "πάει" θα το κάνω σε μεγαλύτερο μελλοντικό ενυδρείο.

Λοιπόν εδώ και 15 μέρες περίπου έχω βάλει στο ενυδρείο 2 red eye tetra (Moenkhausia sanctaefilomenae) και ένα pleco τα οποία απ΄ότι φαίνεται τα πανε μια χαρά και τρέφονται κανονικά. Μετρήσεις στο νερό δεν έχω κάνει αλλά σκέφτομαι απο βδομάδα να πάρω ένα πολυτεστ (για ph, νιτρώδη κλπ κλπ).

Τα ψάρια που σκέφτομαι να βαλω μιας και μου αρέσουν πολύ τα tetra είναι τα εξής:

GOLDEN TETRA

SERPAE TETRA

NEON TETRA και ίσως κάποιο CAT FISH όπως και WHITE CLOUD MOUNTAIN MINNOW που έχω ακούσει πως είναι ανθεκτικά.

Αυτά δλδ που έχω δει μεχρι στιγμης και μ'αρέσουν και μπορώ πιστεύω να διαχειριστώ σαν αρχάριος.

Θα ήθελα λοιπόν την συμβουλή σας σε πρώτη φάση για το αν ταιριάζουν μεταξύ τους και τι άλλου τύπου θα μπορούσα να βάλω? Τι άλλο πρέπει να κάνω στο ενυδρείο μου??

Ευχαριστώ πολύ και αναμένω με ανυπομονησία απαντήσεις και συμβουλές!! :buttrock:

(Φωτογραφίες ελπίζω να βγάλω σύντομα γιατι φωτ. μηχανή έχω μόνο στο κινητό)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν μου αρέσει πολύ η υπογραφή σου :buttrock:

Κατά δεύτερον κι επί του θέματος...

Τα 55 λίτρα που έχεις είναι πολύ καλά λίτρα για ένα και μόνο από τα παραπάνω είδη ψαριών που αναφέρεις και κινούνται στο ενδιάμεσο του ενυδρείου σου. Με άλλα λόγια, μπορείς να επιλέξεις ένα κοπαδάκι 10-15 από ένα και μόνο είδος των tetras και μετά να κινηθείς και στην επιλογή κάποιου γατόψαρου για το βυθό. Δυστυχώς, επειδή στον βυθό έχεις χαλικάκι, οι επιλογές σου για γατόψαρο μειώνονται, αλλά όχι δραματικά.

Να αναφέρω επίσης πως τα περισσότερα εκ των ψαριών που αναφέρεις είναι μέτρια αλκαλικού έως όξινου pH. Αυτό σημαίνει περίπου pH 7.5 και κάτω. Καλό θα ήταν να κάνεις πρώτα μετρήσεις, να δεις τι νερό βγάζει η βρύση σου, να συζητήσουμε για τα ψάρια και το τι πιθανή επεξεργασία να χρειαστεί το νερό σου κι από κει και πέρα να αποφασίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να πω πως το White Cloud Mountain minnow είναι κρύου νερού ψάρι και δεν ταιριάζει με κανένα άλλο από τα προαναφερθέντα!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Σαν εξοπλισμός αρκεί? Χρειάζομαι κάτι άλλο ή να αλλάξω κάτι? Με το χαλικάκι που έχω βάλει τι είδους γατόψαρο να επιλέξω??

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Σαν εξοπλισμός αρκεί? Χρειάζομαι κάτι άλλο ή να αλλάξω κάτι? Με το χαλικάκι που έχω βάλει τι είδους γατόψαρο να επιλέξω??

Για να τα πάρουμε ένα-ένα...

Το φιλτράκι εσωτερικά τι υλικά έχει?

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο είναι αυτό http://www.sera.de/index.php?id=797&L=14 και έχει 2 επίπεδα καθαρισμού. Ενα με σφουγγάρι και ένα με sera super carbon. Έχει την δυνατότητα να μπει και άλλο ένα διαμέρισμα με sera siporax mini , αυτό το υλικό αν σε βοηθάει http://www.sera.de/index.php?id=802&L=1

Έγινε επεξεργασία - Pangasius
Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο είναι αυτό http://www.sera.de/index.php?id=797&L=14 και έχει 2 επίπεδα καθαρισμού. Ενα με σφουγγάρι και ένα με sera super carbon. Έχει την δυνατότητα να μπει και άλλο ένα διαμέρισμα με sera siporax mini , αυτό το υλικό αν σε βοηθάει http://www.sera.de/index.php?id=802&L=1

Το είχα βρει το φιλτράκι στο Internet αλλά δεν έλεγε αναλυτικά το περιεχόμενό του.

Λοιπόν...

Το φιλτράκι σου από θέμα όγκου είναι οριακό για τα λίτρα σου. Το τι είναι οριακό βέβαια και τι όχι δεν το ορίζουν πάντα και μόνο τα λίτρα, αλλά τα λίτρα σε συνδυασμό με την ιχθυφορτώση. Αυτό που θα σου προτείνω, αν ο χώρος του φίλτρου εσωτερικά είναι ενιαίος, είναι να κρατήσεις κάτω χαμηλά περίπου 3-4 πόντους σφουγγάρι, να γεμίσεις τον υπόλοιπο χώρο με βιολογικό υλικό (προτείνω το substrat τηw Eheim) και πάνω πάνω να βάλεις μία λεπτή φέτα από σφουγγάρι πάλι, αλλά πιο μικρή διάσταση πόρων. Εναλλακτικά μπορείς να βάλεις και filter wool, αλλά αυτό θα σε αναγκάζει να το αλλάζεις συχνά.

Από θέμα ιχθυοφόρτωσης τώρα... Όπως είπα και πιο πάνω, θα πρέπει να διαλέξεις ένα από τα παραπάνω είδη tetras σε μία ομάδα των 15 περίπου ατόμων και αυτά θα είναι τα μοναδικά ψάρια που θα κινούνται στο ενδιάμεσο στρώμα του ενυδρείου σου. Αν θες να ξεφύγεις από την λογική των tetras, μπορούμε να δούμε και κάποια άλλα κοπαδόψαρα από Ασία, όπως επίσης έχεις και την επιλογή να φτιάξεις ένα πολύ όμορφο φυτεμένο ενυδρειάκι με μόλις 2-3 ψάρια που να κινούνται στο μέσο και στον αφρό του νερού και αυτά θα είναι ένας αρσενικός με μία ή δύο θηλυκές μονομάχος. Ίσως να υπάρχει και η εναλλακτική του να μπορείς να βάλεις κάποιες μικρόσωμες κιχλίδες Αφρικής, αλλά αυτό θα στο πουν καλύτερα οι γνώστες της Αφρικανικής Ηπείρου :buttrock:

Πολύ βασικό για την επιλογή των ψαριών (ξαναλέω) πως είναι οι τιμές του νερού σου. Αν πχ βγάζεις από τη βρύση σου pH 8 τότε είτε θα πρέπει να βρούμε ψάρια που να μπαίνουν σε αυτό το pH ή να μπεις στη διαδικασία να φτιάχνεις το νερό σου με προετοιμασία σε πιο χαμηλό pH για να φιλοξενήσεις τα ψάρια που θες.

Οπότε αυτό πρέπει να το έχουμε ως ένδειξη για να προχωρήσουμε.

Όσον αφορά τα γατόψαρα, κι εφόσον το επιτρέπουν οι τιμές του νερού σου, θα μπορούσα να προτείνω κάποιο είδος Ancistrus που θα μπορούσε είτε να μπει μόνο του, είτε να μπει με τη λογική του μονομάχου (δηλαδή ένα αρσενικό με 1-2 θηλυκά).

Εναλλακτικά, κι εφόσον αποφασίσεις πως μπορεί να μη σου κάνουν τα γατόψαρα, μπορούμε να δούμε για κάποια είδη ασπόνδυλων όπως γαρίδες ή σαλιγκάρια.

Επίσης αυτό που θα πρέπει να γνωρίζεις είναι ότι κάθε είδος ψαριού έχει και κάποιες ιδιαιτερότητες που μπορεί να αφορά τον φωτισμό, τις κρυψώνες και τη γενικότερη διακόσμηση του ενυδρείου σου.

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα. Πολύ σημαντικό το ph δηλαδή... Οπότε αύριο που θα πάρω το test θα λυθούν και οι απορίες μου σχετικά με το τι ψάρια αντέχουν σε αυτό.... Το φίλτρο δεν εχει ενιαίο χώρο αλλά χωρίζεται σε διαμερίσματα που ενώνονται μεταξύ τους και το καθένα συγκρατεί κι απο ένα υλικό, οπότε θα προσθέσω ένα διαμέρισμα ακόμα και θα βάλω μεσα το substrat που μου είπες :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα. Πολύ σημαντικό το ph δηλαδή... Οπότε αύριο που θα πάρω το test θα λυθούν και οι απορίες μου σχετικά με το τι ψάρια αντέχουν σε αυτό.... Το φίλτρο δεν εχει ενιαίο χώρο αλλά χωρίζεται σε διαμερίσματα που ενώνονται μεταξύ τους και το καθένα συγκρατεί κι απο ένα υλικό, οπότε θα προσθέσω ένα διαμέρισμα ακόμα και θα βάλω μεσα το substrat που μου είπες :buttrock:

To Substrat είναι καλύτερο από το siporax mini οπότε σου προτείνω να βάλεις όσο μπορείς περισσότερο από αυτό. Επίσης να αφαιρέσεις το Super Carbon και αν το πετάξεις. Αυτό σου χρειάζεται μόνο για την πρώτη εβδομάδα του ενυδρείου για να το καθαρίσει χημικά.

Η λογική με τα βιολογικά υλικά είναι πως όσο περισσότερη βιολογία έχεις, τόσο μεγαλύτερη ιχθυοφόρτωση μπορείς να έχεις, πάντα υπό περιορισμούς καθότι τα ψάρια πρέπει να κινούνται κι όλας κι όχι να είναι το ένα πάνω στο άλλο.

Αυτό που πρέπει να προσέχουμε με τα βιολογικά υλικά, είναι να μην "μπουκώνουν" από βρωμιές του ενυδρείου. Κι αυτό γιατί τα βιολογικά υλικά έχουν μικρούς πόρους όπου μέσα σε αυτούς χρίζονται οι αποικίες βακτηρίων και ταυτόχρονα υπάρχει και ροή του νερού. Αν κλειστούν οι πόροι των υλικών από βρωμιές, τότε το νερό απλά α περνάει περιμετρικά του βιολογικού υλικού, χωρίς να γίνεται ο βιολογικός καθαρισμός.

Γι΄αυτό θα πρέπει να υπάρχει ένα σφουγγάρι πριν φτάσει το νερό στο βιολογικό υλικό ώστε να καθαρίζεται μηχανικά από μικροακαθαρσίες.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γνωρίζει κάποιος τι ψάρι είναι αυτό? Μου χάρισε σήμερα 2 ενας φίλος που δεν τα ήθελε αλλα ούτε εκείνος γνώριζε... :D Τα είχε μαζί με νέον τέτρα.

pict1424s.th.jpg pict1454.th.jpg pict1449q.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...