Jump to content

μεγαλο προβλημα


Recommended Posts

παιδια σημερα ελειπα απο το σπιτι μου 6 ωρες για αγωνα με την ομαδα μου.γυρνωντας στο σπιτι παω και χαζευω τα ενυδρεια μου και ετσι οπως τα χαζευα βλεπω παντου στον πατο των ενυδρειων τροφη μονομαχου pellets.κοιταω και τα ψαρακια και οι κοιλιες ολες πρησμενες.λεω οπα εδω ειμαστε αυτο ηταν....τερμα οι ομορφες στιγμες.λοιπον για να μην βαλω απο τωρα τελος θα μπορουσα να εχω πληροφοριες? :buttrock::buttrock:

Link to comment
Share on other sites

καθαριζεις σηγουρα τον πατο και δεν τα ταιζεις τουλαχιστον 2 βδομαδες...

Link to comment
Share on other sites

καποιος θα τα εριξε. αμα μπορεις βγαλτα .γιατι οσο εχει φαγητο θα τρωνε μεχρι να σκασουν. και 2 μερες διαιτα

Link to comment
Share on other sites

καθαριζεις σηγουρα τον πατο και δεν τα ταιζεις τουλαχιστον 2 βδομαδες...

2 βδομαδες δεν θα μεινει ψαρι :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

κάνε και μια μέτρηση αυριο για αμμωνία.

και κρύψε τις τροφές όταν λείπεις ... μάλλον υπάρχει μικρό στο σπίτι. :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

κανε βουτια και μαζευτα πριν αρχισουν και διαλυονται

Link to comment
Share on other sites

ναι ειναι ο μικρος μου αδερφος 6 χρονων και πρεπει να τον κυνηγαω

βάλε σκούπα βυθού άμεσα

και αντι να κυνηγάς τον αδελφό σου μάθε τον για το hobby και βάλτον να σε βοηθάει ,έτσι θα μάθει να μην ταιζει πολύ.

:buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Δεν παθαίνουν τίποτα πιστεύω.

καλα αστα και θα δεις. :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

βάλε σκούπα βυθού άμεσα

και αντι να κυνηγάς τον αδελφό σου μάθε τον για το hobby και βάλτον να σε βοηθάει ,έτσι θα μάθει να μην ταιζει πολύ.

:buttrock:

χαχα σκουπα βυθου δεν εχω.αν κατσω να τον μαθω για αυτο το hobby τοτε πρεπει να βγουμε εμεις απο το σπιτι και να μπουν τα ψαρια μεσα :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ πράμα!!! Με αναρρόφηση τράβα όσο περισσότερο μπορείς και κάνε 50% αλλαγή νερού! Σίγουρα για 3 μέρες δεν ταΐζεις. Αύριο μετράς ΝΗ3/ΝΗ4. Αν είναι σε χαμηλότερα επίπεδα από σήμερα κάνεις άλλη μία αλλαγή 20-30% και αφήνεις το σύστημα να ηρεμήσει.

Link to comment
Share on other sites

τελικα αρχιζω το μαζεμα της τροφης?τετοια ωρα?ποτε θα τελειωσω?στις 1?

Με σωλήνα θα κάνεις την αναρρόφηση. Δεν θες υποχρεωτικά σκούπα. Και πρέπει να το κάνεις... ΄Δεν καταλαβαίνω τον δισταγμό σου!

Link to comment
Share on other sites

χαχα σκουπα βυθου δεν εχω.αν κατσω να τον μαθω για αυτο το hobby τοτε πρεπει να βγουμε εμεις απο το σπιτι και να μπουν τα ψαρια μεσα :buttrock:

βουτα το χερι μεσα και μαζευτα 2 λεπτα θα κανεις γιατι η σκουπα δεν νομιζω να τα τραβηξει.θα στρεσαριστουν λιγο τα ψαρια αλλα απο το να σκασουν .

Link to comment
Share on other sites

χαχα σκουπα βυθου δεν εχω.αν κατσω να τον μαθω για αυτο το hobby τοτε πρεπει να βγουμε εμεις απο το σπιτι και να μπουν τα ψαρια μεσα :buttrock:

με την απόχη σιγά σιγά , ειδα εχεις αμμο οπότε θα ειναι πιο ευκολο ή μια τρυπητη κουτάλα.

:buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ πράμα!!! Με αναρρόφηση τράβα όσο περισσότερο μπορείς και κάνε 50% αλλαγή νερού! Σίγουρα για 3 μέρες δεν ταΐζεις. Αύριο μετράς ΝΗ3/ΝΗ4. Αν είναι σε χαμηλότερα επίπεδα από σήμερα κάνεις άλλη μία αλλαγή 20-30% και αφήνεις το σύστημα να ηρεμήσει.

με αναροφηση?τι ειναι αυτο? :buttrock: δηλαδη με λιγα λογια τα ξεστηνω τωρα και μετα μολις τελειωσω το μαζεμα ξαναστεινω?

Link to comment
Share on other sites

με αναροφηση?τι ειναι αυτο? :buttrock: δηλαδη με λιγα λογια τα ξεστηνω τωρα και μετα μολις τελειωσω το μαζεμα ξαναστεινω?

Πως κάνεις αλλαγές νερού? Βάζεις έναν σωλήνα μέσα στο ενυδρείο, έχεις έναν κουβά σε πιο χαμηλή στάθμη από το ενυδρείο, ρουφάς λίγο από το σωλήνα και το νερό αρχίζει να τρέχει μόνο του στον κουβά. Σε κάποιο ενδιάμεσο μέρος του σωλήνα, θα τον τσακίσεις λίγο ώστε να μην έχει πολύ δυνατή ορμή, αλλά να είναι αρκετή για να σου μαζέψει την τροφή.

Link to comment
Share on other sites

αλλαγες κανω με μικροτερο μεγεθος λαστιχου

Όταν λες μικρότερο τι εννοείς? Αυτό που χρησιμοποιούμε στις αεραντλίες? Αν ναι δεν μας κάνει γι'αυτή τη περίπτωση. Οτιδήποτε που να έχει μία διάμετρο περίπου μισό εκατοστό μας κάνει.
Link to comment
Share on other sites

ναι 2 τετοια χρησιμοποιω με 34εκ. και τα 2

Κάποιον σωλήνα στο σπίτι σου δεν έχεις? Στο μπαλκόνι? Στον κήπο? Κάπου? Κόψε περίπου 60-70 εκατοστά από αυτόν το σωλήνα και χρησιμοποίησέ τον γι'αυτή τη περίπτωση!

Link to comment
Share on other sites

πάρε μια τρυπητη κουτάλα απο την κουζίνα ή την απόχη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...