Jump to content

Ενυδρειο με Astronotus Occelatus


rOUSSAkS

Recommended Posts

Καλημερα σας !!!

Μετα απο την λαθος αρχη που ειχα κανει οταν αρχιζα το χομπι , με 2 οσκαρακια και εναν πλεκο , που τελικα εφυγαν απο τα χερια μου λογω της αναζητησης αλλων ηπειρων (βλ. Αφρικη ) . Και την επιστροφη στην Αμερικη με ενα κοινωνικο Ν.Αμερικης με σκαλαρια που τρεχει ηδη αλλα και το ψησιμο της γυναικας για αποκτηση 3 ενυδρειου κατα το καλοκαιρι(720λιτρα) . Θελω να ξαναπαρω Οσκαρακια και οχι μονο ...

Η ιστορια εχει ως εξης :

Στην αρχη ηθελα να το χω μονο του τελειως , ωστε να με συνηθησει σαν αφεντικο του ας το πουμε αλλα μετα απο συζητησεις με ανθρωπους που ξερουν 5-10 πραγματα παραπανω απο μενα μου ειπαν οτι καλυτερα ειναι να εχει παρεα ! Και ετσι αποφασισα για μεγαλυτερο ενυδρειο εν καιρω αλλα και για αλλους συγκατοικους

Μια σκεψη ειναι 2 οσκαρ + 2 σεβερουμ (ευκολο ευρετα και τα 2 ) μαζι με pimelodus sp. ( το οποιο δεν μου αρεσει ! Πολυ ενεργητικο και δεν...

Οποτε προτεινετε μου συνθεσεις ή παρατηρησεις πανω σε αυτο το project...

Τα ψαρια θα φιλοξενηθουν μεχρι το καλοκαιρι σε ενα 240αρι με εσωτερικο και εξωτερικο φιλτρο .

Link to comment
Share on other sites

καμια ιδεα βρε παιδια!????! ενας-ενας

Link to comment
Share on other sites

καμια ιδεα βρε παιδια!????! ενας-ενας

Μην εισαι τοσο βιαστικος :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Jack Dempsey, Geophagus brasiliensis, Chocolate Cichlid (Hypselecara temporalis) συν κάποιο pleco. Τα παραπάνω ψάρια είναι ήπιων τόνων, θα μπορούσα να σου πω και κάποια αλλά όμως πιστεύω πως θα έχεις προβλήματα. Το θέμα είναι πως γενικός όταν έχουμε να κάνουμε με τόσο μεγάλα ψάρια καλό είναι να έχουν τον χώρο τους ακόμα και σε τόσα λίτρα. Από την άλλη δεν το συζητάμε για κάνα Red Devil ή Wolf Cichlid αυτά πάνε για Species Tank.

Link to comment
Share on other sites

Jack Dempsey μου αρεσε η μπλε version μονο

Απο Γεωφαγους διαβασα οτι τα altifrons , δεν προτειμανε τοσο τα φυτα (λεω να αφισω μερικα σκληρα μεσα, και προσανατολιζομαι προς τα εκει , απλα δεν θα εχω αμμο στο Νηπιαγωγειο μου μονο χαλικι μαυρο μικρης κοκκομετριας .

Για την τεμποραλις μου ειπαν οτι ειναι λιγο...ευεξαπτη !!!

Οσο για πλεκο οπως αναφερω ειχα και παλια ...καλος στην αρχη αλλα μετα κουραδομηχανη ο ατιμος !!!

Εαν βαλω αλτιφρονς σε τι αριθμο;;;; 3-4 ;;;

Έγινε επεξεργασία - rOUSSAkS
Link to comment
Share on other sites

Jack Dempsey μου αρεσε η μπλε version μονο Blue electric Jack Dempsey

Απο Γεωφαγους διαβασα οτι τα altifrons , δεν προτειμανε τοσο τα φυτα (λεω να αφισω μερικα σκληρα μεσα, και προσανατολιζομαι προς τα εκει , απλα δεν θα εχω αμμο στο Νηπιαγωγειο μου μονο χαλικι μαυρο μικρης κοκκομετριας .Θελει αμμο!

Για την τεμποραλις μου ειπαν οτι ειναι λιγο...ευεξαπτη !!! Temperment: Generally peaceful for a cichlid

Οσο για πλεκο οπως αναφερω ειχα και παλια ...καλος στην αρχη αλλα μετα κουραδομηχανη ο ατιμος !!! :buttrock::buttrock:

Εαν βαλω αλτιφρονς σε τι αριθμο;;;; 3-4 ;;; Και 4 με 5 ακομα καλυτερα!

http://www.google.gr/imgres?imgurl=http://...%26tbs%3Disch:1

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

All right .... μετα απο λιγο σερφαρισμα και ψαξιμο σε ελληνικα και ξενα σιτε εχω μια συνθεση και περιμενω σχολια !

2 oscar - 2 temporalis -1 platydoras costatus - και ισως και 2 severum ....

πως σας φαινονται ;;;

Link to comment
Share on other sites

τα σεβερουμ οχι.εγω θα προτιμουσα τα 2 οσκαρ με το γατοψαρο κοστατους μονο.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι οχι τα σεβερουμ και τα τεμποραλισ ??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...