Jump to content

τι ειναι αυτα?


Recommended Posts

σημερα με αποχαιρετησε ενα απο τα 6 black neon.το εβλεπα που δεν μπορουσε να κουνηθει και δυσκολευοταν να κολυμπισει.οταν πεθανε και εκατσε στο βυθο ειδα οτι ειχε φουσκωμενη κοιλια και υπεθεσα οτι ειναι αρρωστια.εκατσα το επεξεργαστηκα και κατα λαθος πατησα λιγακι την κοιλιτσα του και ειδα να αιορουνται αυτα τα μικρα ασπρα μπιλακια.τι ειναι αυγα?τωρα που τα εβγαλα μπορουν να εκκολαυθουν?να υπενθυμησω οτι πριν 3 μερες ειχε πεσει απιστευτο κυνηγητο αναμεσα σε ενα μεγαλοσομο και ενα μικρο τετρα αλλα δεν ειδα τιποτα το διαφορετικο. μετρησεις που εκανα ph 6.5-7 no2,no3=0.δεν εχω αλλες μετρησεις

post-20500-1289035819_thumb.jpg

post-20500-1289035959_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έχεις σαλιγκάρια Zebra Nerite?

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν εχω κανενα σαλιγκαρι.μονο 2 red cherry,μονομαχο,6 νεον,6 black

Τότε πιθανότατα να είναι αυγά. Για την πιθανότητα εκκόλαψή τους, διάβασε στο προφίλ των black neon και θα σου λυθούν οι απορίες :)

Link to comment
Share on other sites

Μοιάζουν πολύ με αυτά που έχω στο μονομαχοενυδρείο. Ο stormtrooper θα το θυμάται σίγουρα. Κι εμένα μεγάλωσαν κάπως τα κοπήποδα και έχουν γίνει έτσι.

Γιώργο τα έχεις παρατηρήσει με μικροσκόπιο ή με μάκρο φακό μηχανής; Μένουν στο ίδιο σημείο ή κινούνται;

Link to comment
Share on other sites

Μοιάζουν πολύ με αυτά που έχω στο μονομαχοενυδρείο. Ο stormtrooper θα το θυμάται σίγουρα. Κι εμένα μεγάλωσαν κάπως τα κοπήποδα και έχουν γίνει έτσι.

Γιώργο τα έχεις παρατηρήσει με μικροσκόπιο ή με μάκρο φακό μηχανής; Μένουν στο ίδιο σημείο ή κινούνται;

εμενα εμειναν στο ιδιο σημειο και κατεβαιναν προς το βυθο και χαθηκαν στο αμμοχαλικο και σε φυτα...βεβαια για καλο και για κακο εβαλα μια πλαστικη σιτα στο ενυδρειο μηπως και εκκολαυθουν

Link to comment
Share on other sites

εμενα εμειναν στο ιδιο σημειο και κατεβαιναν προς το βυθο και χαθηκαν στο αμμοχαλικο και σε φυτα...βεβαια για καλο και για κακο εβαλα μια πλαστικη σιτα στο ενυδρειο μηπως και εκκολαυθουν

Ε αυγά θα ήταν τότε. Λάθος μου. Εκτροφείο σε βλέπω να ανοίγεις. :)

Link to comment
Share on other sites

λες να ''σκασουν''? :):bowdown:

Ποτέ δεν ξέρεις :) Αλλά το θέμα είναι αν θα την παλέψουν μετά.

Link to comment
Share on other sites

γιατι το λες αυτο?

Γιατί σε όλες τις γέννες υπάρχουν απώλειες και στο δικό σου που έχεις αυγοφάγα φαντάζομαι θα επικρατεί μια επιθετική στάση προς τα μικρά.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί σε όλες τις γέννες υπάρχουν απώλειες και στο δικό σου που έχεις αυγοφάγα φαντάζομαι θα επικρατεί μια επιθετική στάση προς τα μικρά.

δεν εχω και γεννηστρα για να τα εβαζα μεσα (αν θα σκασουν)

Link to comment
Share on other sites

μα καλα πως θα εκκολαυθουν τα αυγα???

θα πρεπει να τα γονιμοποιηση πρωτα ο αρσενικος .

Link to comment
Share on other sites

μα καλα πως θα εκκολαυθουν τα αυγα???

θα πρεπει να τα γονιμοποιηση πρωτα ο αρσενικος .

Υποθέτω ότι όσο ήταν πάνω στο τζάμι θα έκανε την βόλτα του σε κάποια από αυτά. Σύντομα θα ξέρουμε. :)

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι όσο ήταν πάνω στο τζάμι θα έκανε την βόλτα του σε κάποια από αυτά. Σύντομα θα ξέρουμε. :)

το ελπιζω

Link to comment
Share on other sites

σημερα με αποχαιρετησε ενα απο τα 6 black neon.το εβλεπα που δεν μπορουσε να κουνηθει και δυσκολευοταν να κολυμπισει.οταν πεθανε και εκατσε στο βυθο ειδα οτι ειχε φουσκωμενη κοιλια και υπεθεσα οτι ειναι αρρωστια.εκατσα το επεξεργαστηκα και κατα λαθος πατησα λιγακι την κοιλιτσα του και ειδα να αιορουνται αυτα τα μικρα ασπρα μπιλακια.τι ειναι αυγα?τωρα που τα εβγαλα μπορουν να εκκολαυθουν?να υπενθυμησω οτι πριν 3 μερες ειχε πεσει απιστευτο κυνηγητο αναμεσα σε ενα μεγαλοσομο και ενα μικρο τετρα αλλα δεν ειδα τιποτα το διαφορετικο. μετρησεις που εκανα ph 6.5-7 no2,no3=0.δεν εχω αλλες μετρησεις

Τα αυγά που βλέπουμε στις φώτο είναι αυτά που βγήκαν από την κοιλιά του νεκρού ψαριού;

Link to comment
Share on other sites

Για να γίνει το "παιχνίδι" του ζευγαρώματος και η γονιμοποίηση των αυγών, χρειάζεται τουλάχιστον δύο υγειή ψάρια...

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα ηταν τα ψαρακια απο υγεια αλλα δεν ξερω τον λογο τον οποιο πεθανε...μπορει να πεθανε επειδη δεν τα γεννησε? δεν ξερω τι να πω

Έγινε επεξεργασία - giorginakos
Link to comment
Share on other sites

μια χαρα ηταν τα ψαρακια απο υγεια αλλα δεν ξερω τον λογο τον οποιο πεθανε...μπορει να πεθανε επειδη δεν τα γεννησε? δεν ξερω τι να πω

καλησπέρα, είναι το ίδιο ενυδρείο που έριξε όλη την τροφή ο μικρός?

έκανες καμια μέτρηση για αμμωνία τις άλλες μέρες ? αλλαγή νερού ?

όσο για την καισαρικη που έκανες :) δύσκολο να εκκολαφθούν.

Link to comment
Share on other sites

Η γονιμοποίηση των αυγών γίνεται στο νερό τη στιγμή που τα γεννά το θηλυκό και όχι μέσα στο σώμα του!

Link to comment
Share on other sites

Το link με το προφίλ το διάβασε κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...