Jump to content

Σύνθεση ψαριών για το ενυδρείο του σχολείου


Recommended Posts

Με βαση αυτό το θέμα και μετά απο μια κουβέντα με τον Σταμάτη και τους υπόλοιπους που επιμεληθηκαν το θέμα του ενυδρείου αποφασίσαμε τελικά να πάρουμε ενα νέο εργοστασιακό ενυδρείο για το σχολειο (για λόγους ασφάλειας).Το ενυδρείο θα είναι περίπου 230 λίτρα με διαστάσεις στο περίπου 120Χ40Χ45.

Μέχρι να βρεθεί λοιπών θέλω να συζητήσουμε λίγο γαι τα ψάρια που θα μπούν.

Αυτό που στοχεύουμε είναι να μήν είναι απαιτιτικά αλλα πολύ ανθεκτικά,εντιπωσιακά και ζωηρά για να τα βλέπουν τα παιδια.Τα ψάρια που θα μπούν πρέπει να είναι απλά στην συντήρηση τους για να μήν πρέπει να είμαι εγω εκεί αναγκαστικά για τις αλλαγές νερού (λόγο σχολείου) δηλαδή να ζουν αξιοπρεπώς σε νερό δικτύου (ph 7-8) ,αρα αμέσως αποκλείεται ο αμαζόνιος :).

Ενα θέμα που συζητήθηκε είναι το να βάλουμε ψάρια που κανουν ευκολα γέννες γιατι τα παιδιά θα δουν τον κυκλο της ζωης στην άγρια φύση.Προτάθηκαν τα Kribensis γιατι είναι εντυπωσιακά και γεννούν εύκολα.(Τα ζωοτόκα απορρίπτονται απο μένα :) )

Μια αλλη πρόταση ήταν να το κάνουμε full planted Ασιάτικο με danio ,μελανοταινίες κτλ.

Θα μου άρεσε κι εμένα το φυτεμένο μιας και λατρέυω τα φυτά

Οι αμανο που είχα πρίν στο ενυδρείο είχαν μεγάλη πέραση στα παιδια μιας και όταν με βλέπανε μου λεγαν διάφορες ερωτήσεις γι αυτές.Οπότε καλό θα ήταν να μπουν και γαριδούλες (αν είναι συμβατές με τα ψάρια που θα διαλέξουμε)

Ας πει λοιπών ο καθένας την γνώμη του με βάση τα παραπάνω και ας προτείνει μια ψαροσύνθεση για το ενυδρείο των παιδιών.

Έγινε επεξεργασία - Freeman
Link to comment
Share on other sites

Οτι πρεπει για ενα Αφρικανικο.Θα βλεπουν τα παιδια γεννες ,κινιση,καβγαδακια,κυνηγι,χορο ζευγαρωματος,και πολλα αλλα. :)

Link to comment
Share on other sites

Οτι πρεπει για ενα Αφρικανικο.Θα βλεπουν τα παιδια γεννες ,κινιση,καβγαδακια,κυνηγι,χορο ζευγαρωματος,και πολλα αλλα. :)

συμφωνω

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πρότεινα ένα Ασιατικό με Zebra danio, τιγράκια κλπ ώστε να μπορούν να μουν φυτά αλλά και περισσότερα ψάρια ώστε να υπάρχει κίνηση, επίσης αυτά τα ψάρια είναι ανθεκτικά, υπερκινητικά και θα είναι οκ σε ένα ph 7-7,5 που έτσι κι αλλιώς το ενυδρείο με φυτά θα πάει μόνο του εκεί. Θα πρέπει όμως κατά τη γνώμη μου να μπει και κάποιο μεγαλύτερο ψάρι πάνω από 7-8 εκατοστά ώστε να "γράφει" καλύτερα στο μάτι. :)

Link to comment
Share on other sites

Επισης μπορεις να βαλεις edler,ζωηρα,πολυχρωμα,πολλες γεννες!αν βαλεις και κερατοφυλλο και moss θα σωθουν αρκετα μικρα.

Μαζι με αυτα Red cherry και amano,corydoas.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πρότεινα ένα Ασιατικό με Zebra danio, τιγράκια κλπ ώστε να μπορούν να μουν φυτά αλλά και περισσότερα ψάρια ώστε να υπάρχει κίνηση, επίσης αυτά τα ψάρια είναι ανθεκτικά, υπερκινητικά και θα είναι οκ σε ένα ph 7-7,5 που έτσι κι αλλιώς το ενυδρείο με φυτά θα πάει μόνο του εκεί. Θα πρέπει όμως κατά τη γνώμη μου να μπει και κάποιο μεγαλύτερο ψάρι πάνω από 7-8 εκατοστά ώστε να "γράφει" καλύτερα στο μάτι. :)

Και εμένα μου αρέσει η ιδέα του ασιάτικου φυτεμένου.

Απο Ασία για τον βυθό μπορούν να μπούν και SAE.Θα ήταν ωραίες και οι μελανοταινίες ή ενα κοπάδι CPD (οχι όλα μαζι φυσικά :) )

Σκεφτομαι να βάλουμε ένα κοπαδάκι και κάποιο κεντρικό ψαρι σε ζευγάρι αλλα πιό??help

Link to comment
Share on other sites

Pelvicachromis pulcher?

Εφ' όσον πέσει λίγο το ph κοντά στο 7, είναι και οι Αρλεκίνοι επιλογή για κοπαδόψαρο όπως και τα kuhlii για βυθό.

Ancistrus Cf. Cirrhosus όπως και Corydoras που ζουν σε pH 7-7,5 είναι πάντα μέσα στο πρόγραμμα. :)

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Αν και ξεφευγουμε λίγο απο Ασία μου αρέσει ενα ζευγάρι Pelvicachromis pulcher. :)

Τα Kribensis κυνηγόυν γαρίδες? - είναι στο μενού τους ?

Link to comment
Share on other sites

Και σκαλαρια δεν θα ειναι ασχημα.

πετρος :)

Πολύ όμορφα ψάρια, αλλά είπαμε ότι θέλουμε ένα είδος, το οποίο να είναι και εύκολο στην συντήρηση!! :)

Τα σκαλάρια θέλουν κατέβασμα pH κτλ...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω είμαι υπερ του φυτεμενου.

Οχι αφρική πετρες και ξεραΐλα... :)

Φυτα... να βλεπουν τα παιδια την ομορφια του πρασινου και να τουςμεινει υποσυνηδητα...

Οσο για τη συνθεση... σιγουρα ενα κοπαδι αρλεκινους που μου αρεσει προσωπικά πολύ.

Καποια μεγαλύτερα ψαρια όπως ζευγος γκουραμι ή μελανοταινίες... και στο βυθο... cory ... τα γνωστα μπαρμπυνακια για τα παιδια!! :)

Βεβαια και 2-3 sp3 θα μπορουσαν να είναι μέσα.

Το ξερω οτι τα ψαρια δεν ειναι καν από τις ίδιες ηπείρους.. αλλα μπορουμε να κανουμε μια εξαιρεση εδω εφοσον χρειαζονται τις ίδιες συνθηκες.

Link to comment
Share on other sites

Τα Kribensis κυνηγόυν γαρίδες? - είναι στο μενού τους ?

Δε θα μείνει τίποτα φίλε μου :)

Link to comment
Share on other sites

Κι έγω μάλλον στο φυτεμένο θα καταλήξω :)

Το θεωρώ την ποιό ενδιαφέρουσα λύση για την συγκεκριμένη περίπτωση.

Όσο για την επιλογή ψαριών ας μην ξεχνάμε ότι απευθυνόμαστε σε παιδάκια του δημοτικού και όχι σε χομπίστες που θέλουν να βλέπουν και συμπεριφορές ή "καθαρά" βιοτοπικά ενυδρεία.

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε ένα μεγάλο ενυδρείο να προτιμήσουμε έναν βιότοπο με ποικιλία. Γατόψαρα, σαλιγκάρια , κάποια φυτά και μεσαία ψάρια σε ζευγάρι η μικρό κοπάδι-χαρέμι για να κλέψουν την παράσταση.

Ας σκεφτούμε τον συνδυασμό και να δήξουμε αποικία σε ένα ενυδρείο για παιδία. Υπάρχουν άπυρα ενυδρεία με νερό βρύσης που έχουν γέννες (σκαλαρια για πχ) και άλλα τόσα που φιλοξενούν μεγάλα ψάρια (κιχλιδες Αμερικής για πχ) σε μικρότερους από τους προτεινόμενους χώρους για πολλά χρόνια.

Αν πάει προς Αφρική, σκεφτείτε κανένα Χαρέμι αυλονακαρες που δεν μεγαλώνουν πολύ

Καλή επιτυχία σε ότι καταλήξετε

Έχω να δώσω βαλσινεριες και apple sails λαμμα τ8 75cm και άλλα ψιλολογία.

Αν το set up το επιτρέπει έχω μικρά occelatus.

Link to comment
Share on other sites

Το θεωρώ την ποιό ενδιαφέρουσα λύση για την συγκεκριμένη περίπτωση.

Όσο για την επιλογή ψαριών ας μην ξεχνάμε ότι απευθυνόμαστε σε παιδάκια του δημοτικού και όχι σε χομπίστες που θέλουν να βλέπουν και συμπεριφορές ή "καθαρά" βιοτοπικά ενυδρεία.

Αρα χτυπάμε ενα Ασιάτικο φυτεμένο :)

Έγινε επεξεργασία - Freeman
Link to comment
Share on other sites

Έχω σχεδόν μηδενική εμπειρία στα ενυδρειακά , αλλα θα τολμήσω να πω τις σκέψεις μου.

Νομίζω οτι ένα ενυδρείο που να έχει μέσα ψάρια , φυτά , σαλλιγκάρια , γαρίδες που να μεγαλώνουν και να αναπαράγονται , σε βάθος χρόνου θα πρόσφεραι πολλά (π.χ. τα παιδάκια που πάνε στην 1η τάξη πιθανόν να μπορούν να το παρακολουθούν για τα 6 επόμενα χρόνια της ζωής του).

Υποθέτοντας οτι μέλη του συλλόγου θα αναλάβουν μια στοιχειώδη συντήρηση/εποπτεία του ενυδρείου , θα μπορούσαν να δωρίζουν/κληρώνουν στα παιδάκια τις αναπαραγωγές και κλαδέματα.

Με αυτό το σκεπτικό θα προτείνω apple snails , red cherry , ένα είδος ψαριού που να γενάει συχνά και μεγάλο αριθμό μικρών (π.χ. endlers ή/και ένα ζευγάρι sp3 απο συγχομπίστα που έχει πετύχει αναπαραγωγή σε νερό βρύσης) και εύκολα φυτά ( anubia , κερατόφυλλο , βαλισνέρια , java moss , eleocharis parvulla , κ.ο.κ. )

Γενικά ένα εύκολο set-up που να περιλαμβάνει λίγο απο όλα τα είδη ζωής ( ψάρια , ασπόνδυλα , φυτά )που να μπορεί κάποιος να συνατήσει σε ένα ενυδρείο και που να μπορούν και μικρά παιδιά να διατηρήσουν σπίτι τους εύκολα , χωρίς μεγάλο κόστος , λιπάσματα, CO2 , Α/Ο , υψηλούς φωτισμούς κ.ο.κ.

Οι απόψεις που παρέθεσα είναι ενδεικτικές (και όχι αποκλειστικές) του σκεπτικού μου και έιμαι πρόθυμος να βοηθήσω σε οποιαδήποτε τέτοια προσπάθεια που έχει ως σκοπό την εκπαίδευση και ψυχαγωγία των νέων γενιών.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα προτειμουσα απο Ασια τα 2 συγκεκριμενα ψαρια :CelestialPearlDanio(τα κοινα CPD) και Pseudomugil furcatus. :):):bowdown:

Eιναι πολυ ομορφα ψαρια και θα ξετρελεναν τα παιδια με τα χρωματα και τον χορο τους.Μια ομαδα απο 15 ατομα η καθε μια δηλαδη 30 ψαρακια στα 230 λιτρα θα ηταν μια χαρα.Επισης θα μπορουσαμε να βαλουμε και γαριδες μιας και ειναι φιλησυχα ψαρια.

Έγινε επεξεργασία - Γιωργος guppy
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...