Jump to content

ερωτηση..


Recommended Posts

Βαζω και μια φωτογραφια οπως ειναι τωρα το ενυδρειο μου(θα με κραξεται για το καραβι αλλα εχω σκοπο να το ντυσω με moss η κατι παρομοιο)

post-26285-1289653219_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 188
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επειδή έχεις μετρήσει το pH και τις σκληρότητες με sticks, δεν μπορούμε να είμαστε απόλυτοι για την ακρίβεια, αλλά τουλάχιστον έχουμε έναν μπούσουλα που λέει ότι είσαι κοντά στο 7 pH.

Για να μη παρεξηγηθούμε... Το ενυδρείο είναι δικό σου κι εσύ τελικά θα αποφασίσεις τι είναι καλύτερο να βάλεις και τι θα χαίρεσαι να βλέπεις. Εγώ θα είμαι απόλυτος μόνο σε περίπτωση που επιλέξεις κάτι που είναι προφανώς λάθος.

"Ζητάς" 2 ειδών κοπαδόψαρα... Ναι μπορεί να γίνει... Και τρία μπορείς να βάλεις. Απλά η δική μου γνώμη είναι ότι θα ευχαριστηθείς περισσότερο ένα είδος κοπαδόψαρου 30 ατόμων παρά τρία των 10. Θα δεις καλύτερες συμπεριφορές και σίγουρα θα είναι και πιο ασφαλές για το ενυδρείο σου.

Προτάσεις μπορούν να γίνουν πολλές... Εγώ έχω τις δικές μου που έχουν να κάνουν και με το προσωπικό μου γούστο. Καλό είναι να πουν και τα άλλα μέλη τι πιστεύουν :)

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι και τι θα μπορεσω να βρω στο εμπορειο απο αυτα τα ψαρια..για το 2 που μου ειπες πιο πανω πρεπει να παω οποσδηποτε σε black water?

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι και τι θα μπορεσω να βρω στο εμπορειο απο αυτα τα ψαρια..για το 2 που μου ειπες πιο πανω πρεπει να παω οποσδηποτε σε black water?

Καταρχήν να σου απαντήσω για το black water μη το ξεχάσω πάλι :)

Όχι απαραίτητα black water, αλλά σχετικά μαλακό νερό ναι. Το νερό θα σου καφετίσει από κάποια ξύλα που πιθανόν να βάλεις μέσα, αλλά δεν θα είναι και black water. Αυτό που χρειάζεσαι γενικώς, με τις παραπάνω επιλογές, είναι σχετικά σκοτεινό ενυδρείο που μπορείς να το πετύχεις με φυτά επιφανείας και χρησιμοποιώντας τη μία από τις 2 λάμπες σου (αυτό εξαρτάται και θα το δούμε).

Στα ψάρια τώρα...

Έχε στο νου σου πως κανένα ενυδρείο δεν στήνεται από τη μία μέρα στην άλλη. Θέλει χρόνο. Οπότε δεν έχει σημασία τι θα βρεις τώρα στο εμπόριο. Θα το βρεις αργότερα. Δεν χρειάζονται βιαστικές κινήσεις.

Και για να προχωρήσουμε και κάπως το θέμα, από θέμα στρωσίματος προχωράς καλά. Μηδένισε η αμμωνία, αυξήθηκαν τα νιτρώδη και ήδη άρχισαν να δημιουργούνται βακτήρια που διασπούν τα νιτρώδη σε νιτρικά.

Σου παραθέτω κι ένα πρόχειρο πινακάκι (μη τελειοποιημένο), για να το έχεις ως μπούσουλα στρωσίματος...

th_kyklos-azotou_3.jpg

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

καταλαβα και εχεις δικιο για αυτο που λες στο θεμα ψαριων!! :) οπωτε τι προτηνεις να κανω τωρα μεχρι να στρωθει το ενυδρειο μου?πχ καλο θα ηταν να αλλαξω για αρχη τα σφουγγαρια με βιολογικο υλικο τωρα που ειναι ακομη νωρις και να βαλω και καποια φυτακια?οσο για το black water θα το ξανασυζητησουμε οταν ερθει η ωρα,απλα σκεφτομαι μηπως γινει πολυ σκοτεινο.. :)

Ευχαριστω και για το πινακακι,ειναι πολυ κατατοπιστικο!! :bowdown:

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα να κάνεις την αλλαγή του υλικού και να ξανακάνεις μετρήσεις 12 ώρες μετά την αντικατάσταση. Φυτά όπως σου είπα μπορείς να βάλεις και θα κάνουν και καλό στον όλο κύκλο στρωσίματος.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια,μολις βρω μερικα λεφτα(γτ τωρα ειναι λιγο στεναχωρα τα πραγματα)θα αλλαξψ το βιολογικο υλικο και θα κανω μετρησεις οπως μου ειπες,αν καταφερω θα παρω και καποια φυτακια να βαλω μεσα!!Σ ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια και τον χρονο σου και sorry για ολες αυτες τις ερωτησεις μου αλλα προσπαθω να μαθω γτ αυτοι στα πετ σοπ δεν σου λενε τιποτα..απλα πουλανε!!Σ ευχαριστω και παλι!! :)

Link to comment
Share on other sites

Ωραια,μολις βρω μερικα λεφτα(γτ τωρα ειναι λιγο στεναχωρα τα πραγματα)θα αλλαξψ το βιολογικο υλικο και θα κανω μετρησεις οπως μου ειπες,αν καταφερω θα παρω και καποια φυτακια να βαλω μεσα!!Σ ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια και τον χρονο σου και sorry για ολες αυτες τις ερωτησεις μου αλλα προσπαθω να μαθω γτ αυτοι στα πετ σοπ δεν σου λενε τιποτα..απλα πουλανε!!Σ ευχαριστω και παλι!! :)

Μου αλλάζεις τα δεδομένα :)

Άπαξ και δεν πάρεις βιολογικό άμεσα (την Δευτέρα) θα ακολουθήσουμε άλλη διαδικασία. Μη κάνει αντικατάσταση χωρίς να ενημερώσεις. Ανάλογα με το βιολογικό που θα πάρεις θα σου πω τι θα κάνουμε :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει,θα κανω οτι μπορω για να παω την Δευτερα να παρω εστω το βιολογικο υλικο!Μεσα στο φιλτρο μου εχει κατι πλαστικα σαν θυκες που μπαινουν τα σφουγγαρια,αυτα να μη τα βγαλω ε?απλα να τα γεμισω με βιολογικο υλικο!Αν τα βγαλω δεν θα μπορω να βαλω πανω πανω το ενυδρειακο βαμβακι...Αν αλλαξει τιποτα με την δευτερα θα σε ενημερωσω για να μου πεις τι κανουμε..(αν και νομιζω οτι θα τα καταφερω :) )

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει,θα κανω οτι μπορω για να παω την Δευτερα να παρω εστω το βιολογικο υλικο!Μεσα στο φιλτρο μου εχει κατι πλαστικα σαν θυκες που μπαινουν τα σφουγγαρια,αυτα να μη τα βγαλω ε?απλα να τα γεμισω με βιολογικο υλικο!Αν τα βγαλω δεν θα μπορω να βαλω πανω πανω το ενυδρειακο βαμβακι...Αν αλλαξει τιποτα με την δευτερα θα σε ενημερωσω για να μου πεις τι κανουμε..(αν και νομιζω οτι θα τα καταφερω :) )

Θα μπορείς να βάλεις ενυδρειακό βαμβάκι. Θα προμηθευτείς χύμα που βγαίνει πιο οικονομικό κι εξυπηρετεί περισσότερο. Μη ξεχάσεις να πάρεις δίχτυ για το βιολογικό. Αν πάρεις Sera Siporax έχει δικό του διχτάκι. Αν πάρεις Eheim Substrat πρέπει να πάρεις εσύ. Προσοχή. Διχτάκι... όχι κάλτσα. Πρέπει το νερό να περνάει πολύ άνετα μέσα στο βιολογικό υλικό.

Link to comment
Share on other sites

Ενυδρειακο βαμβακι εχω μια σακουλα χημα..θα παρω το sera siporax αν ειναι που ειναι και ετοιμο απλα αν θα βγαλω τα πλαστικα δεν ξερω πως θα βαλω το βαμβακι γτ με τα πλαστικα φτανει ακριβως κατω απο τον κυκλοφωρητη,αν δεν τα βαλω το βαμβακι θα ειναι χημα και θα βγει πανω απο τον κυκλοφωρητη,δεν θα εχει κατι να το συγκρατει..

Link to comment
Share on other sites

Ενυδρειακο βαμβακι εχω μια σακουλα χημα..θα παρω το sera siporax αν ειναι που ειναι και ετοιμο απλα αν θα βγαλω τα πλαστικα δεν ξερω πως θα βαλω το βαμβακι γτ με τα πλαστικα φτανει ακριβως κατω απο τον κυκλοφωρητη,αν δεν τα βαλω το βαμβακι θα ειναι χημα και θα βγει πανω απο τον κυκλοφωρητη,δεν θα εχει κατι να το συγκρατει..

Έχω δει RIO αλλά δεν είχα ποτέ και δεν θυμάμαι αυτή τη λεπτομέρεια. Κάποια "κομπίνα" θα πρέπει να υπάρχει. Ας μας ενημερώσουν όσοι έχουν το αντίστοιχο φίλτρο...

Link to comment
Share on other sites

εχει 2 πλαστικεσ θυκες που μπαινουν τα σφουγγαρια και πανω εχει 2 αφτακια που συγκρατουν τα σφουγγαρια.αν δεν τα βαλω το βαμβακι θα ειναι χημα..πειραζει αν τα βαλω και βαλω το βιολογικο υλικο μεσα στα πλαστικα?ποσο λες να χρειαστω περιπου?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κρατήσεις ένα χονδρότρυπο σφουγγάρι και να το κόψεις στη μέση οριζόντια.Το τοποθετείς πάνω από το βιολογικό υλικό και πάνω από αυτό το ενυδρειακό βαμβάκι, τυλίγοντας το στις άκρες ώστε να σφηνώνει.

Link to comment
Share on other sites

εχει 2 πλαστικεσ θυκες που μπαινουν τα σφουγγαρια και πανω εχει 2 αφτακια που συγκρατουν τα σφουγγαρια.αν δεν τα βαλω το βαμβακι θα ειναι χημα..πειραζει αν τα βαλω και βαλω το βιολογικο υλικο μεσα στα πλαστικα?ποσο λες να χρειαστω περιπου?

Δεν μπορώ να σου απαντήσω το τι μπορείς να κάνεις με τις πλαστικές θήκες, καθότι όπως σου είπα δεν έχω καθαρή εικόνα. Για να δεις πόσο βιολογικό θα χρειαστεί, μέτρα τις διαστάσεις του κουτιού σου, βρες τον συνολικό όγκο και αφαίρεσε τον όγκο του σφουγγαριού.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε FotisGt με εφτιαξες!! :) αυτο δεν το ειχα σκεφτει καθολου και θα το δοκιμασω αυριο που θα παρω το βιολογικο υλικο και θα κανω ολο το setup!Φιλε stormtrooper αυριο θα σε ενημερωσω σχετικα με το φιλτρο για να μου πεις τα επομενα βηματα που θα ακολουθισουμε!!Ευχαριστω και τους δυο σας για την πολυτιμη βοηθεια!! :)

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα φτιάχνουμε εδώ. :D

Όταν θα το βγάζεις για καθάρισμα προσπάθησε οι κινήσεις σου να είναι προσεκτικές και η στάθμη του νερού μειωμένη,ώστε να μη γεμίζει όλο το ενυδρείο βρωμιά.Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω οτι ολα τα φτιαχνεται εσεις εδω γι αυτο και εγω ρωτησα εσας και οχι τους πετ σοπαδες που λενε οτι ναναι απλα για να πουλησουν :D Θα ειμαι οσο πιο προσεκτικος γινεται FotisGt με το καθαρισμα και ευχαριστω για την ιδεα της πατεντας :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε stormtrooper πηρα σημερα βιολογικο υλικο Eheim substrat 1lt και δυχτακι,δεν ειχε να παρω της sera..να κανω αντικατασταση?Ρωταω γτ μου ειπες να σε ενημεωσω πριν το κανω και αναλογα με το βιολογικο υλικο που θα παρω θα μου πεις τι να κανω...Περιμενω οδηγιεσς φιλε!! :D

Link to comment
Share on other sites

Φιλε stormtrooper πηρα σημερα βιολογικο υλικο Eheim substrat 1lt και δυχτακι,δεν ειχε να παρω της sera..να κανω αντικατασταση?Ρωταω γτ μου ειπες να σε ενημεωσω πριν το κανω και αναλογα με το βιολογικο υλικο που θα παρω θα μου πεις τι να κανω...Περιμενω οδηγιεσς φιλε!! :D

Επειδή αυτή τη στιγμή τα σφουγγάρια σου έχουν αναπτύξει ήδη μία βιολογία, για να μη τη χάσουμε, βάλε όσο substrat χρησιμοποιήσεις μέσα στο διχτάκι και βάλτο χύμα μέσα στο ενυδρείο σε σημείο που να έχει καλή ροή/κυκλοφορία. Σε 4-5 μέρες, θα ξαναμετρήσεις και λογικά τότε θα κάνεις την αντικατάσταση, βγάζοντας τα σφουγγάρια που δεν θες, βάζοντας το substrat και κάνοντας την πατέντα που σου είπε ο Φώτης.

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν ξερω ποσο ακριβως substrat θα χωρεσει στο φιλτρο μου θα βαλω αρκετη ποσοτητα μεσα στο δυχτακι και θα το βαλω εχει που βγαζει ο κυκλοφωρητης μου.ο τυπος απο το μαγαζι μου εδωσε 1lt και μου ειπε να βαλω οσο χωρεσει

Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν ξερω ποσο ακριβως substrat θα χωρεσει στο φιλτρο μου θα βαλω αρκετη ποσοτητα μεσα στο δυχτακι και θα το βαλω εχει που βγαζει ο κυκλοφωρητης μου.ο τυπος απο το μαγαζι μου εδωσε 1lt και μου ειπε να βαλω οσο χωρεσει

Μπορείς να το κάνεις κι έτσι... Δεν θέλω να φανώ υπερβολικός, αλλά θα ήθελα πριν βάλεις τα υλικά μέσα στο φίλτρο να μας έβαζες μία φωτογραφία του διχτυού ή να μας έλεγες περίπου τι διαστάσεις ανοιγμάτων έχει... Παίζει βασικό ρόλο για τη σωστή λειτουργία του φίλτρου και όπως σου είχα πει, δεν πρέπει να είναι κάλτσα, αλλά δίχτυ!

Link to comment
Share on other sites

το δυχτακι το εβαλα μεσα στο νερο οπωσ μου ειπες..εχει μικρες τρυπες ομως το δοκιμασα και περναει το νερο.αν δεν κανει πριν το βαλω στο φιλτρο μπορω να παω να βρω καποιο καλητερο

Link to comment
Share on other sites

το δυχτακι το εβαλα μεσα στο νερο οπωσ μου ειπες..εχει μικρες τρυπες ομως το δοκιμασα και περναει το νερο.αν δεν κανει πριν το βαλω στο φιλτρο μπορω να παω να βρω καποιο καλητερο

Το θέμα δεν είναι να περνάει τώρα το νερό, αλλά μετά, όταν θα αρχίσει να υπάρχει βρώμα μέσα στο φίλτρο. Αν έχει μικρούς πόρους και τους φράξει, τότε το νερό θα περνάει περιμετρικά του βιολογικού υλικού, οπότε χάνουμε την ουσία της φίλτρανσης. Αυτό βέβαια ελέγχεται και καθαρίζεται, αλλά καλό είναι να προβλέψουμε από τώρα κάποια πράγματα για να μην έχεις σκοτούρες αργότερα!

Link to comment
Share on other sites

καταλαβα φιλε,θα το αφησω για τωρα και αν ειναι αυτεσ τις μερες παω να βρω το αλλο :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...