Jump to content

Γνωρίζει κανείς??


Recommended Posts

Παιδία καλησπέρα! Γνωρίζει κάποιος τί σημαίνουν οι αριθμοί στη συσκευασία aquatan της sera : CH 4-10 01500926. Το 4-10 είναι ημερομηνία λήξης ή παραγωγής;; Μπορώ να το χρησιμοποιήσω. Να σημειώσω ότι πριν λίγες μέρες το αγόρασα κ τώρα το είδα. Είναι ασφαλές ή ληγμένο?? Ευχαριστώ ...

Link to comment
Share on other sites

Παιδία καλησπέρα! Γνωρίζει κάποιος τί σημαίνουν οι αριθμοί στη συσκευασία aquatan της sera : CH 4-10 01500926. Το 4-10 είναι ημερομηνία λήξης ή παραγωγής;; Μπορώ να το χρησιμοποιήσω. Να σημειώσω ότι πριν λίγες μέρες το αγόρασα κ τώρα το είδα. Είναι ασφαλές ή ληγμένο?? Ευχαριστώ ...

Συνήθως για την ημερομηνία λήξης λένε EXP: και την ημερομηνία. Και κάποιες φορές είναι με σκαμμένα τα γράμματα. Βλέπεις πουθενά κάτι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πιστεύω ότι μέχρι το τέλος της ερχόμενης εβδομάδας θα σου δώσουμε μία απάντηση. Το ΑΖ επικοινώνησε με την Sera και περιμένουμε επίσημη απάντηση :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδία!! Όχι δεν γράφει πουθενά exp. Περιμένω νέα.. Μέχρι τότε δεν το χρησιμοποιώ εννοείται. Θα βάλω το stress coat της Api στην αλλαγή νερού. Και πάλι ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Κατω απο αυτο τον κωδικο που εγραψες και αναρωτιεσαι τι ειναι εχει καθαρα την ημερομηνια ληξης,κοιτα πιο προσεκτικα.Γραφει π.χ. 06.2012

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω?!εχω και εγω aquatan της sera και το γραφει καθαρα ποτε ληγει και εχει και τον κωδικο παραγωγης οπως αυτον που αναφερεις.Ισως εχω αλλη συσκευασια!Εγω εχω τα 100ml.

Link to comment
Share on other sites

Το mail έφυγε την Πέμπτη. Θεωρώ φυσιολογικό να μη μας απαντήσουν την επόμενη μέρα, οπότε θα περιμένουμε την Δευτέρα :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λίγο καθυστερημένη η απάντηση από μέρους μου και ζητώ συγγνώμη.

Έχουμε επίσημη απάντηση από τη Sera δια στόματος κου Νίκου Πλατή τον οποίο ευχαριστώ πολύ που ενδιαφέρθηκε πραγματικά και επικοινώνησε μαζί μου τηλεφωνικώς για να μας δώσει την απάντηση που θέλουμε ;)

Σύμφωνα με νομοθεσία και οδηγίες της Ευρωπαϊκής Ένωσης, προϊόντα που δεν συμπεριλαμβάνουν τροφή ή κάτι ζωντανό (όπως πχ τα βακτήρια) δεν υποχρεούνται να γράφουν ημερομηνία λήξης προϊόντος, εφόσον αυτά τα προϊόντα τηρούν κάποιες προδιαγραφές από την παρασκευή τους, την εμφιάλωσή τους και τη συντήρησή τους.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση, το Aquatan είναι ένα προϊόν που ανήκει στη κατηγορία όσων δεν είναι ανάγκη να φέρουν ημερομηνία λήξης. Σύμφωνα με την ενημέρωση που είχα, η Sera τηρεί όλες τις απαραίτητες προδιαγραφές με αποτέλεσμα το συγκεκριμένο σκεύασμα να έχει μακρά διάρκεια ζωής καθότι δεν πολυμερίζεται και δεν οξειδώνεται. Αυτό σημαίνει πως μπορεί να διατηρηθεί ένα μη χρησιμοποιημένο φιαλίδιο μέχρι και 10 χρόνια (ίσως και παραπάνω, ανάλογα με τον χώρο και τις συνθήκες διατήρησής του) κι ένα ανοιγμένο φιαλίδιο μπορεί να διατηρηθεί επίσης για μεγάλο χρονικό διάστημα, αλλά καλό είναι αυτό να μη ξεπερνάει το 1μιση έτος (πάντα υπό την προϋπόθεση ότι δεν έχει εκτεθεί σε υψηλές θερμοκρασίες, ήλιο, δεν έχει μπει νερό ενυδρείου μέσα στο μπουκάλι κ.ο.κ.).

Αν υπάρχει οποιαδήποτε άλλη απορία, μπορούμε να έρθουμε σε επικοινωνία με τον κο Πλατή να μας τη λύσει.

:rasp:

Link to comment
Share on other sites

Φοβερός!!! Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!! Πιο επεξηγηματικά δεν γινόταν! Το χρησιμοποιώ άφοβα λοιπόν. Μέχρι τώρα στις αλλαγές έβαζα stress coat, περιμένοντας απάντηση . Και πάλι ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...