Jump to content

Απότομη πτώση Ph


Recommended Posts

Καλησπέρα φίλοι,

Σε ενυδρείο 260l είχα pH 8.1 νωρίς το πρωί, μέχρι 8.5 στο σβήσιμο των φώτων και μετά πάλι κατηφόρα. Το νερό της βρύσης μου βγάζει 7.6-7.7 και έφτασα στο 8.5 με ασβεστολιθικές πέτρες.

Χρειάστηκα να κατεβάσω αρκετά το pH για να μεταφέρω εκεί 2 Ancistrus sp3, που φιλοξενώ σε μικρότερο ενυδρείο, λόγο χώρου, όποτε αφαίρεσα πριν 15 μέρες το 1/3 των πετρών. Καμιά πτώση του pH. Αλλαγή 50-60 λίτρα νερού και αφαίρεση το άλλο 1/3 των πετρών και ταυτόγχρονη είσοδος μια ρίζας, την περασμένη εβδομάδα. Και πάλι καμία πτώση του pH.

Αλλαγή νερού 70 λίτρα και αφαίρεση και των τελευταίων πετρών από το ενυδρείο την Τετάρτη με σκοπό να δω πως θα πάει το pH ώστε την Κυριακή με την αλλαγή να βάλω 2-3 ρίζες ακόμα και να διαμορφώσω το aquaspace.

Όλες οι αλλαγές έγιναν με νερό βρύσης. Όλες οι ρουτίνες έγιναν σύμφωνα με το πρόγραμμα(λίπανση κτλ).

Σήμερα το πρωί(στις 10:00) λοιπόν, έχω pH 6.9, στις 13:00 6.8 στις 15:00 που ανάβουν τα φώτα 6.75 και συνέχισε να κατηφορίζει μέχρι και το 6.6 στις 18:00. Μετά πήρε σιγά σιγά τον ανήφορο όπου λίγο πριν σβήσουν τα φώτα στις 00:00, είχε 6.8

Είναι φυσιολογική αυτή η πτώση? Έκτος από την μια ρίζα, που ίσως μπορεί να βοηθήσει στην πτώση του pH, έχω 5 applesnail, 4 zebra και 4 Hellena. Αλλά δεν νομίζω να παίζουν ρόλο τα σαλιγκάρια.

Πέρασε από το μυαλό μου μήπως τα έπαιξε ο κοντρόλερ(μόνο για παρακολούθηση) αλλά είναι μόλις 20 μέρες σε λειτουργία.

Θα του ρίξω βέβαια αύριο κι ένα καλιμπράρισμα, έτσι για τον φόβο.

Υ.Γ Ξέχασα να αναφέρω οτι έχασα κι ένα Molly. Προφανώς δεν άντεξε το όλο σκηνικό, αν και από το πρωί έριξα 40-50 ml Stress Coat.

Έγινε επεξεργασία - Vaggelis78
Link to comment
Share on other sites

Έλεγξε το ηλεκτρονικό ph-μετρο και ξαναπές μας. Να ξέρεις πως διακύμανση pH + ή - 0,5 ανά 24ωρο δικαιολογεί θάνατο ψαριού. Όχι ότι συμβαίνει πάντα, αλλά μπορεί να συμβεί και αυτό!

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Από 8.42 χθες το βράδυ, το πρωί ήμουν στο 6.9 οπότε μιλάμε για 10 ώρες, είχα πτώση 1.5 περίπου.

Και στις 18 ώρες έφτασε το 1.8.

Λογικό να μην αντέξει.

Link to comment
Share on other sites

Από 8.42 χθες το βράδυ, το πρωί ήμουν στο 6.9 οπότε μιλάμε για 10 ώρες, είχα πτώση 1.5 περίπου.

Και στις 18 ώρες έφτασε το 1.8.

Λογικό να μην αντέξει.

Ξαναλέω πως θεωρητικά η αλλαγή κατά 0,5 μπορεί να επηρεάσει. Δεν είναι κάτι απόλυτα επιβεβαιωμένο. Βέβαια στη δική σου περίπτωση είχαμε πολύ μεγάλη διακύμανση, το οποίο και πάλι υπάρχει πιθανότητα να μη επηρέασε άμεσα στο θάνατο του ψαριού.

Link to comment
Share on other sites

O controller δείχνει σωστά. Του έκανα καλιμπράρισμα και δείχνει οτι έδειχνε και πριν.

Το διασταύρωσα με φορητό ph meter και με υγρό τεστ Api.

Η διακύμανση σήμερα είναι από 6,6 μέχρι 6,9.

Έγινε επεξεργασία - Vaggelis78
Link to comment
Share on other sites

O controller δείχνει σωστά. Του έκανα καλιμπράρισμα και δείχνει οτι έδειχνε και πριν.

Το διασταύρωσα με φορητό ph meter και με υγρό τεστ Api.

Η διακύμανση σήμερα είναι από 6,6 μέχρι 6,9.

Κάνε μία μέτρηση στο ΚΗ. Η διακύμανση που αναφέρεις είναι φυσιολογική να συμβαίνει στη διάρκεια μίας μέρας. Παρακολούθα να δεις αν θα σταθεροποιηθεί εκεί ή αν θα έχεις και άλλες αλλαγές!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλοι,

Σε ενυδρείο 260l είχα pH 8.1 νωρίς το πρωί, μέχρι 8.5 στο σβήσιμο των φώτων και μετά πάλι κατηφόρα. Το νερό της βρύσης μου βγάζει 7.6-7.7 και έφτασα στο 8.5 με ασβεστολιθικές πέτρες.

Χρειάστηκα να κατεβάσω αρκετά το pH για να μεταφέρω εκεί 2 Ancistrus sp3, που φιλοξενώ σε μικρότερο ενυδρείο, λόγο χώρου, όποτε αφαίρεσα πριν 15 μέρες το 1/3 των πετρών. Καμιά πτώση του pH. Αλλαγή 50-60 λίτρα νερού και αφαίρεση το άλλο 1/3 των πετρών και ταυτόγχρονη είσοδος μια ρίζας, την περασμένη εβδομάδα. Και πάλι καμία πτώση του pH.

Αλλαγή νερού 70 λίτρα και αφαίρεση και των τελευταίων πετρών από το ενυδρείο την Τετάρτη με σκοπό να δω πως θα πάει το pH ώστε την Κυριακή με την αλλαγή να βάλω 2-3 ρίζες ακόμα και να διαμορφώσω το aquaspace.

Όλες οι αλλαγές έγιναν με νερό βρύσης. Όλες οι ρουτίνες έγιναν σύμφωνα με το πρόγραμμα(λίπανση κτλ).

Σήμερα το πρωί(στις 10:00) λοιπόν, έχω pH 6.9, στις 13:00 6.8 στις 15:00 που ανάβουν τα φώτα 6.75 και συνέχισε να κατηφορίζει μέχρι και το 6.6 στις 18:00. Μετά πήρε σιγά σιγά τον ανήφορο όπου λίγο πριν σβήσουν τα φώτα στις 00:00, είχε 6.8

Είναι φυσιολογική αυτή η πτώση? Έκτος από την μια ρίζα, που ίσως μπορεί να βοηθήσει στην πτώση του pH, έχω 5 applesnail, 4 zebra και 4 Hellena. Αλλά δεν νομίζω να παίζουν ρόλο τα σαλιγκάρια.

Πέρασε από το μυαλό μου μήπως τα έπαιξε ο κοντρόλερ(μόνο για παρακολούθηση) αλλά είναι μόλις 20 μέρες σε λειτουργία.

Θα του ρίξω βέβαια αύριο κι ένα καλιμπράρισμα, έτσι για τον φόβο.

Υ.Γ Ξέχασα να αναφέρω οτι έχασα κι ένα Molly. Προφανώς δεν άντεξε το όλο σκηνικό, αν και από το πρωί έριξα 40-50 ml Stress Coat.

Τι ειδους λιπανση?

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μία μέτρηση στο ΚΗ. Η διακύμανση που αναφέρεις είναι φυσιολογική να συμβαίνει στη διάρκεια μίας μέρας. Παρακολούθα να δεις αν θα σταθεροποιηθεί εκεί ή αν θα έχεις και άλλες αλλαγές!

Ok. Θα κάνω μια μέτρηση kH αύριο το μεσημεράκι που μετράω συνήθως για να είναι πιο αντιπροσωπευτικό το αποτέλεσμα.

Τι ειδους λιπανση?

Με προϊόντα της Seachem. Flourish, Potassium,, Excell και Iron. Στον βυθό υπάρχει υπόστρωμα (Sera,Dennerle και Hobby) και ταμπλέτες της Seachem οι οποίες μπήκαν πριν κανα μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μία μέτρηση στο ΚΗ. Η διακύμανση που αναφέρεις είναι φυσιολογική να συμβαίνει στη διάρκεια μίας μέρας. Παρακολούθα να δεις αν θα σταθεροποιηθεί εκεί ή αν θα έχεις και άλλες αλλαγές!

To kΗ είναι στο 5(συνήθως είναι στο 7-8, όπως και στην βρύση) και το pH παραμένει σε αυτά τα επίπεδα (6,6-6,9). Έκανα και μια αλλαγή νερού προετοιμασμένο με τύρφη και pH στο 6,5.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...