Jump to content

μετρησεις νερου


Recommended Posts

Την καλημέρα μου σε όλους (που έχουν ξυπνήσει),

θα ήθελα λίγο την βοήθειά σας.Θα ήθελα να μάθω πότε γίνοντε οι σωστά οι μετρήσεις του νερού:μετά απο πόσες μέρες απο την αλλαγή του νερού;χρειάζεται να προσέξω κάτι άλλο;

σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Την καλημέρα μου σε όλους (που έχουν ξυπνήσει),

θα ήθελα λίγο την βοήθειά σας.Θα ήθελα να μάθω πότε γίνοντε οι σωστά οι μετρήσεις του νερού:μετά απο πόσες μέρες απο την αλλαγή του νερού;χρειάζεται να προσέξω κάτι άλλο;

σας ευχαριστώ

.....πιθανον να μην έχετε ξυπνησει αρκετοι για να βοηθήσεται ή το θέμα να έχει αναλυθεί πιο παλιά.Την βοήθεια σας την θέλω για να κάνω σωστά τα τεστ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε μου, τι εννοείς να "κάνεις σωστά τα τεστ" ?

Αν το ενυδρείο είναι φρέσκο μετράμε συνέχεια μέχρι να διαπιστώσουμε ότι ο *πρώτος κύκλος αζώτου έχει γίνει, από εκεί και πέρα αν δεν κάνουμε του * κεφαλιού μας μετράμε ανά τακτά χρονικά διαστήματα ή όταν διαπιστώσουμε ότι κάτι * δεν πάει καλά!

:)

* Δυστυχώς απάντηση σε 2 γραμμές δεν υπάρχει, ξεσκόνισε το φόρουμ και θα μπεις στο κλίμα σύντομα!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε μου, τι εννοείς να "κάνεις σωστά τα τεστ" ?

Αν το ενυδρείο είναι φρέσκο μετράμε συνέχεια μέχρι να διαπιστώσουμε ότι ο *πρώτος κύκλος αζώτου έχει γίνει, από εκεί και πέρα αν δεν κάνουμε του * κεφαλιού μας μετράμε ανά τακτά χρονικά διαστήματα ή όταν διαπιστώσουμε ότι κάτι * δεν πάει καλά!

:)

* Δυστυχώς απάντηση σε 2 γραμμές δεν υπάρχει, ξεσκόνισε το φόρουμ και θα μπεις στο κλίμα σύντομα!

καταρχην σε ευχαριστώ για το χρόνο σου ,

πολύ σωστά δεν έθεσα καλά το ερώτημά μου: καταρχην το ενυδρείο είναι σε λειτουργία εδω και ένα χρόνο και μόλις πρόσφατα πήρα υγράτεστ της API.Το ερώτημά μου είναι πότε μετράμε σε σχέση μετις τις αλλάγές του νερού,για να είναι πιο αξιόπιστες οι μετρήσεις;

Link to comment
Share on other sites

Πριν την αλλαγή νερού έχεις πλήρη εικόνα του τι γίνεται και που βρίσκεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Πριν την αλλαγή νερού έχεις πλήρη εικόνα του τι γίνεται και που βρίσκεσαι!

και αν θελεις και μια μερα μετα την αλλαγη για να δεις τι ''εκανες'' με την αλλαγη σου .

Link to comment
Share on other sites

Απλά να προσθέσω πως οι μετρήσεις γίνονται λίγο πριν την αλλαγή νερού, γιατί τότε το ενυδρείο μας βρίσκεται στη χειρότερη του κατάσταση από πλευράς ρύπων.

Link to comment
Share on other sites

Απλά να προσθέσω πως οι μετρήσεις γίνονται λίγο πριν την αλλαγή νερού, γιατί τότε το ενυδρείο μας βρίσκεται στη χειρότερη του κατάσταση από πλευράς ρύπων.

σε ευχαριστω για την απάντησή σου.

την δευτέρα που μας πέρασε έκανα τις πρώτες μου μετρήσεις(υγρά τεστ της API) και βρήκα:

-αμμωνία,μεταξύ 0 και 0,25

-ΝΟ2 μηδενκαι

-ΝΟ3 μεταξυ 10 και 20.

Η αμμωνία με ανυσήχυσε και έκανα αλλαγή του νερού εχθες το πρωϊ το 20%.

Σήμερα μέτρησα(κακός αν λάβουμε υπόψην τα παραπάνω) και βρήκα:

-Αμμωνία μηδεν

-ΝΟ2 μηδεν και

-ΝΟ3 μηδεν!!!!είναι νορμάλ αυτό;

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω για την απάντησή σου.

την δευτέρα που μας πέρασε έκανα τις πρώτες μου μετρήσεις(υγρά τεστ της API) και βρήκα:

-αμμωνία,μεταξύ 0 και 0,25

Μας είπες στην αρχή του θέματος ότι το ενυδρείο "τρέχει" περίπου ένα χρόνο τώρα... σίγουρα ΔΕΝ είναι φυσιολογικό να έχεις αμμωνία...

Αν θελεις μας κάνεις μια μίνι παρουσίαση του ενυδρείου σου (αριθμό ψαριών-είδη, εξοπλισμό,ρουτίνα συντήρησης; κτλ) για να βρούμε την αιτία της αμμωνίας!

Link to comment
Share on other sites

την καλησπέρα μου,

θα προσπαθήσω να κάνω μια οσον το δυνατον καλυτερη παρουσίαση του φτωχού μου ενυδρείου.Δεν γνωρίζω εαν είναι στη σωστή κατηγορία η παρουσίαση συνεπώς να το προσέξουν οι συντονιστές.

Για να δούμε:ενυδρείο απο το carrefour 100 λίτρων ή καλυτερα για 100 μου το έδωσαν(χάρησαν!!) οι διαστάσεις είναι 80-30-40(τι ακριβώς μετράμε για ύψος δεν ξέρω).Εγώ θεωρώ οτι έχω περίπου 80 λίτρα καθαρά(διορθώστε με εαν κάνω λάθος).Εσωτερικο φίλτρο με άσπρο πως να το πω τώρα...υαλοβάμβακα της sera, ενα μπλέ που μιάζει περισσότερο με σφουγγάρι(τωρα μπορείτε να γελάσεται),και ενα δίχτυ με κάτι πλαστικό που μιάζει με μακαρόνι(οθφ τέλειωσα με το εσωτερικό φίλτρο).Κυκλοφορητής eheim 600lt/h.Αντισταση HYDOR 100watt.Αεραντλία της EHEIM100.

Διακόσμηση: ενα ξύλο μοπάνι(αν θυμάμε καλά..)vallisneries,anubiesx5,hygrophylla difformis,java moss,windelow fen.

Υπόστρωμα χαλίκι αγορασμένο απο pet shop, ποταμίσια άμμο.πέτρε ποταμίσιες(της πέρασα αρχικά με ξίδι για να διαπιστώσω εαν άφριζαν..)

Ψάρια:1χCapoeta tetrazona (ροζ τιγράκι),1χ θηλυκό ξιφοφόρο,9χ γαρίδες αμάνο.

το ενυδρείο είναι σε λειτουργία εδω και ένα χρόνο περίπου ,με αρκετά πειράματα ,ειδικά με τα ψάρια διστυχώς.Το καλοκαίρι πριν τις διακοπες είχα πέντε τιγράκια και ενα αρσενικο ξιφοφορο με τρεις θυληκές και τις γαρίδες αμάνο.Γυρνόντας απο τις διακοπες και κάνοντας την αλλαγή του νερού είχα μαζικές απώλειες...όλο αυτό το διάστημα δεν είχα κάνει τεστ παρα μόνο μία φορά(τις οποίες βρήκε καλές τις μετρήσεις...μη μου ρωτάτε πως).

Οπότε τέλος σεπτεμβρίου αποφάσισα να δράσω διαφορετικα: αγόρασα φυτά(μέχρι τότε είχα μονο anubia),και το στήσιμο ολοκληρώθηκε αρχές νοέμβρη.Τα υγρά τεστ τα παράγγειλα απο το internet και ήρθαν την προηγούμενη δευτέρα.

Οι πρώτες μετρήσεις έδειξαν τα εξής νούμερα:

-pH 7,8

-NH4 0,25

-NO2,0 μηδεν

-NO3, 10-20

Με ανησυχησε η αμμωνία και είχα υποψία οτι θα φταίει το φίλτρο και ειδικά το μακαρόνι και το μπλέ σφουγγάρι(άντε πάλι!!).Έκανα αλλαγή νερού εχθές και καθάρησα εσωτερικά το φίλτρο.

Σήμερα το πρωϊ έκανα μετρήσεις:

-pH 7,8

-NH4,0 μηδεν

-NO2,0 μηδεν

-NO3,5 (ξαναέκανα μέτρηση καθότι δεν είχα διαβάσει σωστα τις οδηγείες και είχα βγάλει το πρωϊ 0 μηδεν).

Μετά απο τόσο γράψημο θα μου επιτρέψετε να ρωτήσω την άποψή σας με το τι ψάρια θα μπορούσα να βάλω στο ενυδρείο μου.όλες οι απόψεις δεκτές.

Σας ευχαριστώ και θα προσπαθήσω να επισυνάψω φωτογραφίες.

post-18188-1289768977_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

.Έκανα αλλαγή νερού εχθές και καθάρησα εσωτερικά το φίλτρο.

Ελπίζω μόνο να ΜΗ το καθάρισες με νερό βρύσης !?!

Link to comment
Share on other sites

την καλημέρα μου,

όχι το καθάρησα με το νερό του ενυδρείου.

σε ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...