Jump to content

αν δεν βαλω σκουπα πειράζει?


Recommended Posts

Έχω στο ενυδρείο μου εδώ και κάνα μήνα άλγη (ξανά), έχει πιάσει πράσινη άλγη όλο το χαλίκι κάτω και είναι σαν να έχω στρώση γκαζόν. Στις τελευταίες 2-3 αλλαγές δεν το έχω καθαρίσει και δεν βάζω σκούπα. Αν το αφήσω έτσι θα πάθει κάτι?

Link to comment
Share on other sites

αν καταλαβα καλα ρωτας αν δεν καθαρισεις την αλγη με την σκουπα βυθου αν θα υπαρχει προβλημα στο ενυδρειο σου????

αν ειναι αυτη η ερωτηση σου δεν θα εχεις προβλημα παρα μονο θα αυξανεται η αλγη μεχρι να γεμισει ολο το ενυδρειο.

και να την καθαρισεις με την σκουπα παλι θα εμφανιστει μετα απο καιρο καθος κατι δεν παει καλα στο ενυδρειο σου.τι αλγη ειναι?ειναι τριχοτη ή γλυοδες?

Link to comment
Share on other sites

Σκούπα είχα χρησιμοποιήσει μόνο στην αρχη 2-3 φορές που ήταν αστρωτος ο βυθός. Τώρα δε χρησιμοποιώ καθόλου, ο βυθός μένει αρκετά καθαρός και λιγη αλγη που υπάρχει σε μερικά σημέια βόσκουν τα σαλιγκαρια

Link to comment
Share on other sites

φιλε μπυ μην ανησυχεις για την πρασινη αλγη.ποσες ωρες εχεις την φωτοπεριοδο;μειωσε την φωτοπεριοδο καποιες ωρες και θα φυγει.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μπυ μην ανησυχεις για την πρασινη αλγη.ποσες ωρες εχεις την φωτοπεριοδο;μειωσε την φωτοπεριοδο καποιες ωρες και θα φυγει.

δεν ειναι τοσο απλο!

πρεπει να κοιταξει παραμετρους νερου,αλλαγες κανει?λιπασμα βαζει?ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο κλπ...

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι τοσο απλο!

πρεπει να κοιταξει παραμετρους νερου,αλλαγες κανει?λιπασμα βαζει?ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο κλπ...

ΠΡΑΣΙΝΗ ΑΛΓΗ (Green Spotted Algae – Hair Algae)

Η πράσινη άλγη υπάρχει σε διάφορες μορφές, σαν μικρές πιτσιλιές (που είναι ορατές στα τζάμια του ενυδρείου) ή σαν μακριές κλωστές. Οι πράσινη άλγη είναι ένδειξη καλής ποιότητας νερού.

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΑΣΙΝΗ ΑΛΓΗ (Green Spotted Algae – Hair Algae)

Η πράσινη άλγη υπάρχει σε διάφορες μορφές, σαν μικρές πιτσιλιές (που είναι ορατές στα τζάμια του ενυδρείου) ή σαν μακριές κλωστές. Οι πράσινη άλγη είναι ένδειξη καλής ποιότητας νερού.

Όντως είναι ένδειξη καλής ποιότητας νερού. Απλά επειδή θα χρειαστεί να την καθαρίζεις συχνά απο αισθητικής άποψης, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να μειώσεις την περίοδο φωτισμού. Ανάλογα με τα ψάρια που έχεις όταν θα καθαρίζεις θα δείς ότι τους αρέσει και την τρώνε κι όλας(Malawi πχ) . Αν δεν είσαι σε Αφρική οτιδήποτε αλγοφάγο θα βοηθήσει αρκετά. Σκούπα εγώ πάντως βάζω μόνο μια φορά το μήνα κι αυτό για να πάρω τα χοντρά κομάτια άγης που έχουν μαζευτεί η οτιδήποτε άλλο ίζημα.

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το αρχικό ερώτημα του g_konstantinos, από το πολύ ενδιαφέρον link που έδωσε ο karydas μπορούν να βγουν χρήσιμα συμπεράσματα.

Σε σχέση με την πράσινη άλγη, δε νομίζω πως η ύπαρξη της είναι ένδειξη καλής ποιότητας νερού. Μπορείται να πείτε την σκέψη σας και πως καταλήξατε σε αυτό το συμπέρασμα; :D

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το αρχικό ερώτημα του g_konstantinos, από το πολύ ενδιαφέρον link που έδωσε ο karydas μπορούν να βγουν χρήσιμα συμπεράσματα.

Σε σχέση με την πράσινη άλγη, δε νομίζω πως η ύπαρξη της είναι ένδειξη καλής ποιότητας νερού. Μπορείται να πείτε την σκέψη σας και πως καταλήξατε σε αυτό το συμπέρασμα; :D

Πράσινη άλγη - bga - blue green algae Η πράσινη άλγη δείχνει σημάδια καλής υγείας του ενυδρείου. Προσπαθήστε να αποφύγετε κάποιο ξέσπασμα της, μειώνοντας την διάρκεια του φωτισμού ή την ένταση του. Προμηθευτείτε κάποιο pleco (ψάρια που τρώνε άλγη). Η πράσινη άλγη αποτελεί τροφή για κάποια είδη της αφρικάνικης λίμνης Malawi (Mbuna). - www.enydreio.gr

και απο πρωσοπικη εμπειρια μια και ειχα και εγω την πρασινη και μιλαω μονο για αυτη μειωνοντας την φωτοπεριοδο(εγω το αφησα 2 μερες χωρις φως εξαφανιστηκε τελειως).

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το αρχικό ερώτημα του g_konstantinos, από το πολύ ενδιαφέρον link που έδωσε ο karydas μπορούν να βγουν χρήσιμα συμπεράσματα.

Σε σχέση με την πράσινη άλγη, δε νομίζω πως η ύπαρξη της είναι ένδειξη καλής ποιότητας νερού. Μπορείται να πείτε την σκέψη σας και πως καταλήξατε σε αυτό το συμπέρασμα; :D

Κυανοβακτηριο η bga ειναι απο τα ειδη των αλγων που οντως η 3ημερη συσκοτιση του ενυδρειου χτυπαει δραστικα (εξολοθρεύει). Διαφέρει από τα αλλά είδη αλγών γιατί είναι συνδυασμός άλγης και βακτηριδίων , το κυανοβακτηριο , το οποίο κυκλοφορεί στον αέρα και αναπτύσσεται μόλις βρεί ευκαιρία( χαμηλά - μηδενικά Νιτρικά). Επίσης σε περιπτώσεις που υπάρχει χαμηλή κυκλοφορία νερού η χαμηλού οξυγόνου.

Καταπολέμηση BGA με Erythrocin. 1 δισκίο των 500mg την ημέρα, διαλυμένο σε 200 lit νερού χρήση της ερυθρομυκινης εχει σαν αποτελεσμα να αναστελει ακομη και να καταστρεφει τις αποικίες των βακτηριών και χρειάζεται προσοχή η χρήση της και παντα ως εσχατη λυση.

Εαν δεν γινει σωστη θεραπεια με ερυθρομυκινη η εάν δεν ολοκληρώσεις το 6ημερο θεραπειας τοτε θα δημιουργηθουν ανθεκτικα στελεχη που την επόμενη φορά δεν θα σκοτωθούν εύκολα.

Μπορεί να ξαναεμφανιστεί μετά από λίγο καιρό, αν δεν έρθει σε ισορροπία το ενυδρείο.

Άρθρο του Τάσου Στάμου - Φωτογραφία από τον Χρήστο Ζαραλή

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω πως η ύπαρξη άλγών,έστω και "καλών" είναι σημάδι καλής ποιότητας νερού,κάποιο στοιχείο,στην προκειμενη περίπτωση πιθανά τα φωσφορικά βρίσκοναι σε περίσσεια.Μη κάνοντας σκούπα το μόνο που κάνεις είναι να το αφήνεις κάποια στιγμή να ξεσπάσει,σκέψου το ενδεχόμενο με το πέρας το χρόνου και με παράγοντα τη συγκέντρωση ανόργανων και ιζήματος να εμφανιστεί bba,σε αυη την περίπτωση,τι θα κάνει?Οταν μιλάμε για κλειστά συστήματα τα πράγματα είναι διαφορετικά.Προσωπικά μια φωτογραφία και μια αναλυση των παραμέτρων το ενυδρείου καθως και το πρωτόκολλο λίπανσης και φωτισμού θα μας έδειχναν όλα όσα χρειαζόμαστε!

Link to comment
Share on other sites

Η αυξημενη αναπτυξη αλγης αποτελει παντα ενδειξη,οτι εχει διαταραχθει η βιολογικη ισορροπια στο ενυδρειο.

Τογεγονος αυτο οφειλεται συνηθως σε διαφορους παραγοντες π.χ. κακη ποιοτητα νερου,τις λανθασμενες συνθηκες φωτισμου,την απουσια η λανθασμενη λιπανση.

Η λιγη αλγη (πιτσιλιες στα τζαμια) ειναι σημαδι καλης βιολογικης ισορροπιας.

Η σκουπα ειναι το 8ον ΘΑΥΜΑ του κοσμου!!!

πετρος :D

Link to comment
Share on other sites

Πράσινη άλγη - bga - blue green algae Η πράσινη άλγη δείχνει σημάδια καλής υγείας του ενυδρείου. Προσπαθήστε να αποφύγετε κάποιο ξέσπασμα της, μειώνοντας την διάρκεια του φωτισμού ή την ένταση του. Προμηθευτείτε κάποιο pleco (ψάρια που τρώνε άλγη). Η πράσινη άλγη αποτελεί τροφή για κάποια είδη της αφρικάνικης λίμνης Malawi (Mbuna). - www.enydreio.gr

και απο πρωσοπικη εμπειρια μια και ειχα και εγω την πρασινη και μιλαω μονο για αυτη μειωνοντας την φωτοπεριοδο(εγω το αφησα 2 μερες χωρις φως εξαφανιστηκε τελειως).

Βλέπω αρκετά μπερδεμένα στοιχεία εδώ και πολλά λάθη.

Κατ' αρχήν υπάρχουν αρκετά είδη πράσινης άλγης. Η δική σου εμπειρία ποιάν άλγη αφορά;

Για την bga : δε γνωρίζω να υπάρχει κάποιο αλγοφάγο ή άλλο ψάρι που να την τρώει. Μείωση φωτισμού δεν έχει κανένα αποτέλεσμα στην ανάπτυξη της. Χρειάζεται πλήρη συσκότηση.

Link to comment
Share on other sites

Ο σχηματισμός του "ιζήματος" από τη μη χρήση σκούπας δημιουργεί ιδανικές συνθήκες για την έξαρση της άλγης; Όταν λέμε διατάραξη της βιολογικής ισορροπίας στο ενυδρείο τι εννοούμε; Και γιατί η λίγη άλγη δείχνει υγειές ενυδρείο; Μήπως θα ήταν καλύτερο να πούμε πως η λίγη άλγη είναι αναπόφευκτή;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...