Jump to content

Μετατροπη ενυδρειου απο χρυσοψαρα σε τροπικα.


Recommended Posts

Γεια σας!

έχω εvυδρείο 110 λίτρα και αυτή τη στιγμή υπάρχει μέσα μόνο ένα χρυσόψαρο. ο λόγος που δεν έχω πάρει άλλα ειναι γιατι σκεφτομαι να μην βάλω πάλι χρυσόψαρα. ήθελα να βάλω ψάρια (γλυκού νερού) οπου να μπορουν να συμβιώσουν με ψάρια βυθού και με ψάρια που καθαρίζουν την άλγη. το ενυδρείο μου έχει πράσινη άλγη. λόγω του οτι το έχω μόνο 2 χρόνια και μέσα σε αυτό το διάστημα είδα τις ανάγκες μου και τις αναγκες του ενυδρείου αποφάσισα να αλλάξω τα ψάρια. Αλλά πριν το κάνω ήθελα να ζητήσω τις συμβουλές σας.

ευχαριστώ

Έγινε επεξεργασία - juliet
Link to comment
Share on other sites

Μην μας μαλώνεις, πριν 4 ώρες έθεσες το ερώτημα σου :thumbup:

Στο θέμα μας, πολλά μπορείς να κάνεις αλλά εξαρτάται από τι σου αρέσει εσένα. Έχεις δει κάτι συγκεκριμένο να σε ενδιαφέρει; Κάποιο ψάρι, κάποιο ήδη στημένο ενυδρείο.

:D

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Κωστή!

λοιπόν δεν έχω δει κάτι συγκεκριμένο σε κάποιο ενυδρείο. ότι έχω ψάξει διαδικτυακά... ομολογώ οτι για αρχή δεν σκοπεύω να αγοράσω πολύ ακριβά ψάρια...

Επισης σκέψου οτι το ενυδρείο μου δεν ειναι και πολυ κλασσικό ενυδρείο... ως προς την διακοσμηση.. είναι πολύ φιλικό με τα ψάρια παρόλα αυτά. έχει πολύ χρώμα και λευκή άμμο.. 'ηθελα να είχα χρωματιστά ψαράκια.

αυτα!

καμια προταση?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να σου φανεί ότι αποφεύγω να σου απαντήσω αλλά δεν είναι έτσι. Έχει σημασία να κάνεις την βόλτα σου στις κατηγορίες του φόρουμ, να δεις ψάρια, βιότοπους, τι συνθήκες χρειάζονται, τι φροντίδα από σένα, τι εξοπλισμό, για να κάνεις τελικά κάτι που θα σου αρέσει αλλά και που θα είναι σωστά στημένο.

Μετά θα γράψεις εδώ τι είδες και σου άρεσε και θα συζητήσουμε πάνω σε αυτό.

Για τις τιμές των ψαριών μην σε απασχολεί γιατί μπορείς βρεις ψάρια από χομπίστες, προσεγμένα και σε φιλικές τιμές.

:D

Link to comment
Share on other sites

έχω κάνει βόλτες πολλές η αλήθεια είναι.. αλλα χωρις να θέλω κ εγω να φανω κακιά, το site ειναι λιγο δυσλειτουργικό. οπως όλα τα ελληνικά forums βεβαια. πχ. θελω να κανω search..

ενιγουει! θα κανω αλλη μια "βολτα" και θα σου πω..

σε ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

πως μπορω να μαθω αν ολα αυτα μπαινουν μαζι?

Σε κάθε ένα από τα προφίλ που βρήκες, αν διαβάσεις γράφει πόσα λίτρα απαιτεί το κάθε είδος και με τι οργανισμούς μπορείς να συγκατοικήσει.

Η πρόταση μου λοιπόν είναι το ενυδρείο σου να γίνει ένα ωραίο φυτεμένο, με εύκολα φυτάκια και ξύλα που θα φιλοξενεί ένα κοπαδάκι neon tetra που θα κινείται στα μεσαία και ανώτερα στρώματα, μαζί με μια ομάδα από μικρόσωμα γατόψαρα για τον βυθό.

:D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα να το ξεκινήσουμε αλλιώς ως διαδικασία...

Καταρχήν τεστ νερού έχεις? Σε ρωτάω γιατί κάθε ψάρι έχει συγκεκριμένες απαιτήσεις από θέμα ποιότητας νερού, αλλά και από διακόσμηση και συγκατοίκους!

Αν έχεις τεστ νερού θα ήθελα να μετρήσεις το νερό της βρύσης σου και να μας δώσεις τις τιμές pH, kH και gH.

Αμέσως επόμενο ερώτημα είναι το κατά πόσο είσαι διατεθειμένη να μπεις στη λογική του να φτιάχνεις νερό για τα ψάρια σου. Δηλαδή... Μπορείς είτε να επιλέξεις ψάρια βάση του νερού της βρύσης σου, είτε να φτιάχνεις το νερό της βρύσης σου στις τιμές που θες για τα ψάρια που θα επιλέξεις.

Απάντησε στα παραπάνω για να δούμε πως θα προχωρήσουμε :D

Αν θες μπορείς να διαβάσεις και το θέμα του φίλου rastafarian εδώ...

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=50926

Κάναμε περίπου την ίδια διαδικασία με σένα... Ίσως να πάρεις μερικές ιδέες!

Link to comment
Share on other sites

@ karydas

Δεν ξερω καθόλου πως ονομάζονται τα ψαρια που καθαριζουν την άλγη.. πιο πολυ αυτη τη βοηθεια χρειάζομαι τωρα.. μπορει να ακουγεται λιγο ανάποδο αλλα θελω να δω ποια ψαρια μπορουν να μπουν με γατοψαρα κ με αυτα που καθαριζουν την αλγη.

@ stormtrooper

οι μετρησεις νερου είναι σωστές (για χρυσοψαρα τουλαχιστον). πιο συγκεκρημενα θα σου πω και αυριο που θα το μετρήσω μολις παω σπιτι. ειναι προτιμότερο να μετρησω της βρύσης λες ε?

θα τα κανω κ τα δυο κ θα το ποστάρω αυριο.

έχω τεστάκια.

Link to comment
Share on other sites

@ stormtrooper

οι μετρησεις νερου είναι σωστές (για χρυσοψαρα τουλαχιστον). πιο συγκεκρημενα θα σου πω και αυριο που θα το μετρήσω μολις παω σπιτι. ειναι προτιμότερο να μετρησω της βρύσης λες ε?

θα τα κανω κ τα δυο κ θα το ποστάρω αυριο.

έχω τεστάκια.

Οι σωστές μετρήσεις διαφέρουν από ψάρι σε ψάρι. Σε αυτό που δεν απάντησες είναι αν είσαι διατεθειμένη να κάνεις προετοιμασία νερού ή θα θες αν χρησιμοποιήσεις το νερό της βρύσης χωρίς προετοιμασία (πέραν της αποχλωρίωσης και θερμοκρασίας).

Βάλε τις μετρήσεις σου και προχωράμε :D

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό που δεν απάντησες είναι αν είσαι διατεθειμένη να κάνεις προετοιμασία νερού ή θα θες αν χρησιμοποιήσεις το νερό της βρύσης χωρίς προετοιμασία (πέραν της αποχλωρίωσης και θερμοκρασίας).

ναι ειμαι διατεθημενη να κανω την προετοιμασια νερου.

Link to comment
Share on other sites

εγω σε λεω guppy και ξερω ψομι.....βαλεις και ενα commo pleko μεσα και εισαι μια χαρα!!! :D

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry323428

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry323418

για ριξε μια ματια!!!

Έγινε επεξεργασία - mimikos15
Link to comment
Share on other sites

εγω σε λεω guppy και ξερω ψομι.....βαλεις και ενα commo pleko μεσα και εισαι μια χαρα!!! :D

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry323428

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry323418

για ριξε μια ματια!!!

Τα 110 λίτρα είναι πολύ λίγα για το γατόψαρο που προτείνεις :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

αμα παρει ενα μικρο και τον μεγαλοση μεχρι τα 10-15 εκατοστα κ μετα τον δοσει??εγω προσοπικα ετσι εχω κανει....πιρα εναν μικρουλη και τον εκανα 10-15 εκατοστα...κ μετα τον ανταλαξα για ενα μικρο παλι!!!

δεν ξερω γιατι....αλλα μου αρεσει πολη αυτο το ψαρακι!!!

Link to comment
Share on other sites

το guppy ειναι οντως πολυ ομορφο.. αλλα έχω κάποιες ερωτήσεις:

εχω ακούσει οτι τα ψαρια με εντονα χρωματα συνηθως ειναι βαμμένα! αν αυτό ισχύει δεν θέλω να πάρω ένα ψαρακι που έχει υποστεί όλη αυτή τη διαδικασία.. α) για να μην καλομαθαίνουν οι έμποροι και β) γιατι το λυπάμαι..

αυτό πως μπορώ να το τσεκάρω??

Link to comment
Share on other sites

το καλο ειναι οτι αυτα τα ψαρακια ειναι ετσι απο την φυση τους.....και σαν κενουριος hobbystas που ειμαι και εγω θα σε προτηνα να πας στα gyppy πρωτο ενυδριο......τωρα για ψαρακια βηθου ρωτα εδω τα παλικαρια και θα σε απαντησουν.....

σε εχω και μια φοτο που την βρικα στο γοογλε........

δες και αποφασησε αν σε αρεσουν αυτα τα ψαρακια!!!

:D:thumbup:

post-19395-1289922521_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

το guppy ειναι οντως πολυ ομορφο.. αλλα έχω κάποιες ερωτήσεις:

εχω ακούσει οτι τα ψαρια με εντονα χρωματα συνηθως ειναι βαμμένα! αν αυτό ισχύει δεν θέλω να πάρω ένα ψαρακι που έχει υποστεί όλη αυτή τη διαδικασία.. α) για να μην καλομαθαίνουν οι έμποροι και β) γιατι το λυπάμαι..

αυτό πως μπορώ να το τσεκάρω??

Είναι συγκεκριμένα τα ήδη που συνηθίζουν να βάφουν και αυτά συνήθως είναι διάφανα. Γκάπι εγώ δεν έχω δει ποτέ βαμμένο. Τα βαμμένα έχουν υπερβολικά φωσφόριζε χρώμα.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πανέμορφα! πόσα μπορώ να βάλω στο 110λτ ενυδρείο μου?

επίσης τα φύτα είναι υποχρεωτικά για αυτά τα ψαρακια?

Link to comment
Share on other sites

αν σε 60 λιτρα μπωρεις να βαλεισ 1 χαρεμι που ειναι 3 θιλικα 1 αρσενικο....στα 110τλ

βαζεις 2 χαρεμια.....

νομιζω οτι ειναι απαρετιτο....αλλα υπαρχουν φυτα πολη ευκολα...οπος το κερατοφιλο...που δεν χρειαζονται πολλες απετισης!!!

Link to comment
Share on other sites

για αρχη καλα ειναι τα γκαπι τα ειχα και εγω στο 60αρι μου για ενα χρονο περιπου αλλα εδω και ενα μηνα τα εχω δωσει ολα και εβαλα αρλεκηνιους.ο λογος που το εκανα αυτο ειναι οτι στηβ αρχη ειχα μεσα 8 γκαπυ και εφτασα να εχω γυρω στα 50 απο τις γεννες καθε μηνα γεννουσαν μεχρι και 120 γκαπι ολες οι θηλυκιες που ειχα τα εδινα στα πετ σοπ τσαμπα και δεν τα ηθελαν απο καποια στιγμη και μετα δεν μπορουσαν να τα πουλησουν τοσα πολλα που τους εδινα.κοιτα και λιγο για αυτο το ψαρακι αν σου αρεσει μπαινει σε κοπαδακια στο ενυδρειο http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=896 και εσυ που εχεις και 110 λιτρα θα μπορεσεις να βαλεις πιο πολλα απο μενα θα σου πουν και αυτοι που ειναι πιο εμπειροι.εγω ετσι εχω 10 αρλεκηνιουσ και 5 κοριντορας και 2 σαλιγκαρια για να μην μενει τροφη στην αμμο και να τρωνε και την αλγη απο ολα τα σημεια του ενυδρειου.ακομα αντι για σαλιγκαρι μπορεις να βαλεις και εναν οτοκυκλο μεσα http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...iden=573.επισης εγω εχω βαλει και μερικες γιαριδες red cherry οι οποιες εχουν πολλαπλασιαστει αρκετα μπορω να πω.ελπιζω να σου εδωα καποιες ιδεες.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν οι μετρησεις μου έχουν ως εξής:

Νερο ενυδρειου

ΝΟ3 -10

ΝΟ2 - 0

Gh -7d

KH - 6

Ph - 7.6

Νερό βρυσης:

ΝΟ3 -0

ΝΟ2 - 0

Gh -7d με 14 d

KH - 3

Ph - 7.6

Link to comment
Share on other sites

για αρχη καλα ειναι τα γκαπι τα ειχα και εγω στο 60αρι μου για ενα χρονο περιπου αλλα εδω και ενα μηνα τα εχω δωσει ολα και εβαλα αρλεκηνιους.ο λογος που το εκανα αυτο ειναι οτι στηβ αρχη ειχα μεσα 8 γκαπυ και εφτασα να εχω γυρω στα 50 απο τις γεννες καθε μηνα γεννουσαν μεχρι και 120 γκαπι ολες οι θηλυκιες που ειχα τα εδινα στα πετ σοπ τσαμπα και δεν τα ηθελαν απο καποια στιγμη και μετα δεν μπορουσαν να τα πουλησουν τοσα πολλα που τους εδινα.κοιτα και λιγο για αυτο το ψαρακι αν σου αρεσει μπαινει σε κοπαδακια στο ενυδρειο http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=896 και εσυ που εχεις και 110 λιτρα θα μπορεσεις να βαλεις πιο πολλα απο μενα θα σου πουν και αυτοι που ειναι πιο εμπειροι.εγω ετσι εχω 10 αρλεκηνιουσ και 5 κοριντορας και 2 σαλιγκαρια για να μην μενει τροφη στην αμμο και να τρωνε και την αλγη απο ολα τα σημεια του ενυδρειου.ακομα αντι για σαλιγκαρι μπορεις να βαλεις και εναν οτοκυκλο μεσα http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...iden=573.επισης εγω εχω βαλει και μερικες γιαριδες red cherry οι οποιες εχουν πολλαπλασιαστει αρκετα μπορω να πω.ελπιζω να σου εδωα καποιες ιδεες.

Σε ευχαριστώ, μπορείς να μου δώσεις περισσότερες πληροφορίες για τους αρλεκινους? απο την προσωπική σου εμπειρία? δλδ πόσοι μπορούν να μπούν στο ενυδρείο μου? φωτο?

Link to comment
Share on other sites

Λίγες περισσότερες πληροφορίες για τους αρλεκίνους:

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/rasbora.htm

Από φίλτρο τι έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ, μπορείς να μου δώσεις περισσότερες πληροφορίες για τους αρλεκινους? απο την προσωπική σου εμπειρία? δλδ πόσοι μπορούν να μπούν στο ενυδρείο μου? φωτο?

σου εδωσε το φιλος πιο κατω το λινκ με πληροφοριες που μπορεις να διαβασεις.εγω τους εχω ενα μηνα και εχω βαλει 10 στο juwel 60 λιτρα που εχω.τωρα αν εχω πολλα η λιγα δεν ξερω να σου το πω θα σου πει καποιος ο οποιος ασχολειται καιρο με τους αρλεκινους.παντως εχουν πολυ ομορφη συμπεριφορα κοπαδιου και σε μεγαλυτερο ενυδρειο θα δειχνουν πολυ καλυτερα.περιμενε και θα σου απαντησει καποιος για τον αριθμο που μπορεις να βαλεις στο ενυδρειο σου.να μαθω και εγω αν εχω πολλα η λιγα για το δικο μου ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...