Jump to content

αρτεμια


Recommended Posts

πιρα σημερα το απογευμα αρτεμια.....

αυτος μου ειπε οτι βαζω σε ενα μπουκαλι νερο ριχνω μερικα αυγα μεσα βαζω ενα αλατι και το αφινω για 24 ωρες σε φως!!!

ερωτιση....αμα το αλατι ειναι το κλασικο που βαζουμε στα φαγιτα πιραζει???

Link to comment
Share on other sites

Γενικότερα καλο θα ήταν να γνωρίζεις τι δινεις στα ψάρια σου.Το αλάτι του σπιτιου μας δεν ειναι και οτι καλύτερο,καλό θα είναι να προμηθευτεις ενυδρειακο για εκκόλαψη αρτέμιας,κυκλοφορουν απο διαφορες εταιρειες.

Link to comment
Share on other sites

τωρα για μια δοκιμη πιραζει αμα βαλω???

και μετα περνω κ ενυδρειακο!!!

απλα δεν εφταναν τα λεφτα μου για να παρω....και δεν πιρα...!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ετυχε ποτε να δοκιμάσω με αλάτι κουζίνας,ας μας πει καποιος που το έχει δοκιμάσει.Αν δεν θελεις να κανεις πειράματα με τα ψάρια σου,αγόρασε artemia salina της sera σε φακελάκι,ειναι ετοιμο με την κατάλληλη ποσότητα αλατιου και κοστίζει γύρω στο 1,20-1.40.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν αρκετές εταιρίες που βγάζουν αυγά και αλάτι μαζί. Αν θες να σου βγει μακροπρόθεσμα οικονομικότερο, αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να πάρεις σκέτα αυγά και αλάτι ενυδρειακό ή από σουπερμαρκετ μη ιωδιούχο. Σε ένα λίτρο νερό βάζουμε μια κουταλιά αλάτι, (χωρίς ιώδιο) και τα αυγά της Artemia.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντος που πηρα της σερα το φακελακι δεν μπορεσα να βγαλω και απο οτι μου ειπαν μετα ειναι μαπα.

Για την αρτεμια της jbl ακουσα οτι ειναι καλη αλλα εγω εκανα δουλεια με μια χυμα που αγορασα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντος που πηρα της σερα το φακελακι δεν μπορεσα να βγαλω και απο οτι μου ειπαν μετα ειναι μαπα.

Για την αρτεμια της jbl ακουσα οτι ειναι καλη αλλα εγω εκανα δουλεια με μια χυμα που αγορασα.

Κάτι λάθος πρέπει να έκανες :D

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντος που πηρα της σερα το φακελακι δεν μπορεσα να βγαλω και απο οτι μου ειπαν μετα ειναι μαπα.

Για την αρτεμια της jbl ακουσα οτι ειναι καλη αλλα εγω εκανα δουλεια με μια χυμα που αγορασα.

Εχω δουλεψει και τις 2,η 2η έχει πολύ μεγαλύτερο ποσοστό εκκολαψιμότητας.Βασικό είναι να είναι συσκευασμένη χωρίς αέρα.Το σακουλάκι της sera είναι αξιοπιστο και αξιολογο!

Link to comment
Share on other sites

Tι να πω ρε παιδια ισως εγω να μην εκανα κατι καλα αλλα με την χυμα που πηρα εβγαλα μπολικο πραμα με την ιδια διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Μια πολύ καλή επιλογή για Artemia, είναι της Ocean Nutricion το Remix (αυτό με το αλάτι) Πρόσεξε γιατί το κυκλοφορεί σε δυο τύπους και με χωρίς αλάτι.

Εκτός του ότι τα ποσοστά εκκόλαψης είναι μεγαλύτερα, έχει το χαρακτηριστικό ότι είναι πολύ καλά αναμεμιγμένα αυγά και αλάτι (είναι κάπως νωπό θα έλεγα), που σου δίνει τη δυνατότητα να επιλέξεις ότι ποσότητα θέλεις σύμφωνα με τις ανάγκες των ψαριών.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, θα σου πρότεινα την άλλη φορά να ψάξεις για αποφλοιωμένα αυγά αρτέμιας, είναι ναι μεν λίγο πιο ακριβά αλλά δεν γεμίζει το νερό μας με αυγά που δεν "έσκασαν" με αποτέλεσμα λιγότεροι ρύποι στη στήλη του νερού μας!

:D

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Επίσης, θα σου πρότεινα την άλλη φορά να ψάξεις για αποφλοιωμένα αυγά αρτέμιας, είναι ναι μεν λίγο πιο ακριβά αλλά δεν γεμίζει το νερό μας με αυγά που δεν "έσκασαν" με αποτέλεσμα λιγότεροι ρύποι στη στήλη του νερού μας!

:D

:thumbup:

Και πολύ καλύτερα για τα στομάχια από ευαίσθητα ψάρια (Aquamedic life A).

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν αρκετές εταιρίες που βγάζουν αυγά και αλάτι μαζί. Αν θες να σου βγει μακροπρόθεσμα οικονομικότερο, αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να πάρεις σκέτα αυγά και αλάτι ενυδρειακό ή από σουπερμαρκετ μη ιωδιούχο. Σε ένα λίτρο νερό βάζουμε μια κουταλιά αλάτι, (χωρίς ιώδιο) και τα αυγά της Artemia.

Επειδη σκεφτομαι να παρω και εγω, βαζουμε τα αυγα και το αλατι στο νερο και μετα τι γινεται , ποια ειναι η διαδικασια? δεν εχω κατσει να διαβασω καποιο θεμα , υπαρχει καπου? Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξε το αρχείο Pdf του πρώτου ποστ.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...9%E3%DE+Artemia

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...