Jump to content

Siporax της Sera ή της μαϊμούς?


maneni

Recommended Posts

μολις παρελαβα το γνωστο siporax της sera σε χυμα μορφη απο καποιο ελληνικο μαγαζι.

Το ιδιο υλικο ειχα παρει παλαιοτερα απο το γνωστο ηλεκτρονικο γερμανικο μαγαζι.

Τα 2 υλικα δεν εχουν καμοια σχεση το ενα με το αλλο.

Οι διαφορες που παρατηρω στο "ελληνικο" siporax ειναι οι εξης:

* Ειναι ασπρο με καποια ελαφρως σκουροχρωμες (σαν αρπαγμα στο ψησιμο) περιοχες αντι του μπεζ.

* Ειναι τουλαχιστον διπλασιο σε μεγεθος

* Τριβεται πολυ πιο ευκολα (βασικα το "γερμανικο" ουσιαστικα δεν τριβεται εκτος και το προσπαθησεις)

Γενικα με την πρωτη ματια που του εριξα, μου φαινεται μουφα υλικο.

Πριν αρχισω να ζηταω τα ρεστα, εχει καποιος εμπεριστατομενη αποψη?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που πήρα το sera Biotop Cube που μέσα είχε 6 λίτρα siporax έτσι ήταν πολύ μούφα.

Link to comment
Share on other sites

Οπτικα εχω παρατηρησει κι εγω τις διαφορες που ανεφερες!!!

Ειναι πολυ πιο φτηνο και μονο αυτο σε βαζει σε υποψιες... αλλα πως μπορουμε χωρις ειδικα εργαλεια (πχ μικροσκοπιο) για ελεγχο να πουμε με σιγουρια αν ειναι ή οχι γνησιο;

Απο την αλλη μερια, αν κανει την δουλεια για την οποια το θελουμε, εστω και στο 70-80% του γνησιου, τοτε εγω προσωπικα δεν εχω προβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά μπορεί να γίνει τεστ απορροφητικότητας με μελάνι.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς Vicious! :D

Περιμένουμε τα αποτελέσματα φίλε maneni.

Link to comment
Share on other sites

Τι ειπα; 70-80% να εχει την απορροφητικοτητα του γνησιου οτι θα ειμαι ευχαριστημενος;

Αυτο δεν εχει ουτε 20%... :D ...αρα και τα λεφτα που εχει, πολλα ειναι!

Αλλα ας περιμενουμε και μια δοκιμη για να ειμαστε πιο σιγουροι!

Link to comment
Share on other sites

μπραβο πολυ καλο! ετσι για να ξέρουμε τι μας γίνετε

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πηγα προσωπικώς σε κατάστημα με φτηνή τιμή siporax ,είχα ζητήσει κάποια λίτρα ,δεν έχει σημασία πόσα.Είδα οτι άνοιξε εκείνη την ώρα μεγάλο κουτί με την φίρμα της sera σφραγισμένο.Πράγματι είναι πιο λευκό πάντως τα ενυδρεία μου λειτουργούν εδω και καιρό χωρίς να έχω προβλήματα ,βέβαια πειράματα δεν έκανα,απλά βλέπω οτι από τις κατά καιρούς μετρήσεις ανατποκρίνεται.

Προσωπική μου πείρα καταθέτω και δεν θέλω να επηρεάσω κανένα ,κάντε οτι νομίζετε :D

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Γενικά είμαστε υπερβολικοί στις ποσότητες βιολογικού υλικού (τίγκα τα sump! :D ) οπότε δύσκολο να έχουμε πχ αμμωνία σε ενυδρείο επειδή το βιολογικό υλικό είναι λίγο μούφα, το θέμα κυρίως είναι να ξέρουμε αν είναι μούφα ή όχι για να ξέρουμε τι αγοράζουμε. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω σε ποιο καταστημα αναφερεται ο maneni αλλα να ξερετε οτι το χυμα Siporax εχει 45 mm κοκκομετρια. Ερχεται σε μεγαλο χαρτινο κουτι της Sera το οποιο αναφερεται σε ατομα τα οποια εχουν μεγαλα ενυδρεια ή λιμνες. Το συγκεκριμενο κουτι καλυπτει 11 τονους νερο και ζυγιζει 14,5 κιλα ολοκληρη η συσκευασια.

Πανω στο κουτι υπαρχει διαφορετικη κοκκομετρια αλλα δεν ειναι σημειωμενη.

Αν ειναι μαιμου το συγκεκριμενο κουτι τοτε η Sera, ο aquaristic που επαιρνα παλια μας κοροιδευαν...

Προβληματα στα ενυδρεια μου δεν ειχα ποτε, ουτε εχω ακουσει κατι.

Απ` την αλλη ομως οι διατυπωσεις του maneni ειναι λαθος ποιος θα παρει την ευθυνη να ζητησει δημοσια συγνωμη απο τις εταιρειες?

Κανε το πειραμα που λενε και ενημερωσε σε παρακαλω!

Link to comment
Share on other sites

Απ` την αλλη ομως οι διατυπωσεις του maneni ειναι λαθος ποιος θα παρει την ευθυνη να ζητησει δημοσια συγνωμη απο τις εταιρειες?

:D

Γιατί να ζητήσει συγνώμη?Καταρχάς εδώ συζητάμε μήπως το μαγαζί που του έστειλε το προϊόν τον εξαπάτησε και του έβαλε χύμα μακαρόνια για spaghetti.Αν πάλι θες να πεις ότι ''καταδικάζει'' το προϊόν με αυτά που λέει νομίζω ότι είναι αστείο ότι μπορεί να το κάνει αν το προϊόν στα αλήθεια είναι καλό.Αν δεν είναι όμως??

Link to comment
Share on other sites

Αυτο περιμενω να δω και `γω. Αν το προιον ειναι το αυθεντικο. Αν δεν ειναι τοτε εγω θα πρεπει να κατηγορησω την Sera και να ζητησω εξηγησεις.. Σωστα??

Απλα εγω ελαβα τηλεφωνηματα για το συγκεκριμενο προιον και την αυθεντικοτητα του. Καποιοι μου ειπαν οτι εκαναν το πειραμα με το μελανι και εδειξε οτι ειναι αυθεντικο. Ετσι εμαθα οτι ανοιχθηκε το συγκεκριμενο θεμα.

Απλα ειδα απολυτη σιγουρια στον τροπο γραφης και μου δημιουργηθηκαν αποριες.

Link to comment
Share on other sites

Kαι για να εξηγησουμε στους φιλους το τεστ με το μελανι,προκειται για μια δοκιμη που εδειξε η ιδια η sera περυσι στο σεμηναριο της.Αποδεικνυε με αυτον τον τροπο την λειτουργικοτητα του υλικου της. :D

Έγινε επεξεργασία - DIMITRIOS
Link to comment
Share on other sites

λοιπον για να μπαινουν λιγο τα πραγματα στη σειρα τους.

Το πρωτο υλικο το ειχα παρει περισυ απο το aquaristic. Τι δευτερο το πηρα πριν λιγες μερες απο το petcumulus. Δεν αναφερα εξαρχης το ονομα για ευνοητους λογους. Μια και απαντησε ομως (προφανως με καταλαβε?) το διευκρινιζω.

ΣΕ ΚΑΜΟΙΑ περιπτωση δεν θελω να κατηγορησω καποιον αν δεν εχω απτα στοιχεια. Ακομα και το υλικο να ειναι μουφα, δεν σημαινει οτι το μαγαζι το γνωριζει αυτο.

Τωρα οσον αφορα το υλικο, οπτικα οι διαφορες τους ειναι η μερα με τη νυχτα. Τοσο εμφανες.

Θα προσπαθησω να κανω το test και να βαλω και φωτογραφιες.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον αν η δοκιμασια απορροφητικοτητας ειναι δειγμα γνησιοτητας, τοτε το περασε με απολυτη επιτυχια.

Δεν ειχα μελανι και εβαλα χυμο ροδακινου. Μεχρι και 6 μακαρονακια που εβαλα, βραχηκαν ολα.

Προφανως κατι γινεται με το παλιο που πρεπει να διερευνησω.

Απλα το καινουριο τριβεται σχετικα ευκολα (εχει και τις διχρωμιες) και με τρομαξε. Ισως η χυμα συσκευασια να ειναι Β διαλογης (απο το εργοστασιο ενοω) και για αυτο το λογο και η μεγαλη διαφορα τιμης.

Τελος, για να μην δημιουργουνται παρεξηγησεις, θα ηθελα να ζητησω συγνωμη απο το καταστημα αν κατα οιονδηποτε τροπο του δημιουργησα καποιο προβλημα.

Εκεινο που εχω να πω (το οποιο του το ειπα και προφορικα) ειναι οτι ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο τη συνεργασια.

Οι δε τιμες του ειναι απαιχτες.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον αν η δοκιμασια απορροφητικοτητας ειναι δειγμα γνησιοτητας, τοτε το περασε με απολυτη επιτυχια.

Δεν ειχα μελανι και εβαλα χυμο ροδακινου. Μεχρι και 6 μακαρονακια που εβαλα, βραχηκαν ολα.

Προφανως κατι γινεται με το παλιο που πρεπει να διερευνησω.

Απλα το καινουριο τριβεται σχετικα ευκολα (εχει και τις διχρωμιες) και με τρομαξε. Ισως η χυμα συσκευασια να ειναι Β διαλογης (απο το εργοστασιο ενοω) και για αυτο το λογο και η μεγαλη διαφορα τιμης.

Τελος, για να μην δημιουργουνται παρεξηγησεις, θα ηθελα να ζητησω συγνωμη απο το καταστημα αν κατα οιονδηποτε τροπο του δημιουργησα καποιο προβλημα.

Εκεινο που εχω να πω (το οποιο του το ειπα και προφορικα) ειναι οτι ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο τη συνεργασια.

Οι δε τιμες του ειναι απαιχτες.

Χιλια ευχαριστω για την δοκιμη!!

Η τελικη τιμη καθοριζεται απο τις ποσοτητες που αγοραζουμε. Αν παιρναμε 2 κουτια καθε 2 μηνες θα ειχε 10 ευρω.

Αν παιρνουμε 800 λιτρα καθε μηνα ομως θα εχει την τιμη που βλεπεις τωρα!

Ευχαριστω και παλι!!

Έγινε επεξεργασία - Petcumulus.gr
Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι για το αποτέλεσμα!Θα προτιμούσα όμως προσωπικά να γίνει και ένα τεστ με μελάνι,για να καλύψουμε πλήρως το θέμα.Δε γνωρίζω αν θα αλλάξει κάτι λόγω πυκνότητας του υγρού αλλά θα ήθελα να το δω. :D

Link to comment
Share on other sites

OK. Θα προμηθευτω μελανι (φανταζομαι αυτο για ταμπον σφραγιδων θα κανει) και θα επαναλαβω το πειραμα.

Παντως το τριχοειδες φαινομενο, εστω και με τον χυμο, ηταν απιστευτα εντονο.

Link to comment
Share on other sites

...... να ξερετε οτι το χυμα Siporax εχει 45 mm κοκκομετρια. Ερχεται σε μεγαλο χαρτινο κουτι της Sera το οποιο αναφερεται σε ατομα τα οποια εχουν μεγαλα ενυδρεια ή λιμνες.

Το συγκεκριμενο κουτι καλυπτει 11 τονους νερο και ζυγιζει 14,5 κιλα ολοκληρη η συσκευασια.

Για να το καταλάβω... άλλη κοκκομετρία έχει το χύμα Siporax και άλλη η σφραγισμένη συσκευασίες του π.χ, ενός λίτρου?

Εδώ

http://www.sera.de/en/products/technical-e...orax-15-mm.html

λέει "1 liter sera siporax ensures more than 200 liters of biologically clean aquarium water" και είναι 290γρ

Οι 11 τόνοι νερό είναι 11000 λίτρα και χρειάζονται από το χύμα 14,5 κιλά Siporax... που είναι ποσα λίτρα Siporax??? (παρακαλώ μια απαντηση)

Με το συσκευασμένο για 11000 λίτρα νερό χρειάζομαι...

11000/200=55λίτρα Siporax ή 55λίτρα x 290γρ = 15,95 κιλά Siporax... που είναι κατά 10% λιγότερη απόδωση.

Άρα το χύμα είναι καλύτερο??? και ως προς τι αυτή η διαφορά??? Δηλαδή έχουμε στην ουσία 2 διαφορετικά προιόντα???

Για να μην παρεξηγηθώ... ρωτώ για να μάθω... δεν κάνω κριτική

Έγινε επεξεργασία - lingistis
Link to comment
Share on other sites

Οταν εννοεις που ειναι..δλδ? Η κουτα οταν ηρθε για πρωτη φορα την μετρησαμε και ηταν 15 κιλα.

Το χυμα δεν ειναι ακριβως χυμα. Εμεις το μαθαμε σαν χυμα. Το συγκεκριμενο ερχεται σφραγισμενο σε κουτι που ειναι για λιμνες. Ισως ειναι ειδικο για λιμνες που εχουν περισσοτερη βρωμια.

Εγω αντεγραψα οτι ακριβως γραφει το κουτι.

Link to comment
Share on other sites

Κάνοντας τις πραξεις καταλαβένεις ότι η διαφορά πρέπει να έιναι στο βάρος του υλικού ανά λίτρο όγκο του. Δεν πιστεύω να είναι διαφορετικό υλικό αφού είναι η ίδια τεχνολογία από γυαλι... αν μπορεί κάποιος να μας πει πόσο βάρος έχει ένα λίτρο "χύμα" Siporax... το συσκευασμένο είναι σύμφωνα με την SERA 290γρ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...