Jump to content

Πρόβλημα με αμμωνία


Recommended Posts

Επιτέλους άρχισε να πέφτει η αμμωνία. Τις προηγούμενες τρεις ημέρες είχε σταθεροποιηθεί στο 0.2 χωρίς αλλαγές νερού και σήμερα έπεσε για πρώτη φορά.

NH3/NH4 0.1

NO2 0.5

NO3 0 (Το χρώμα του τεστ είναι πιο σκούρο από τις προηγούμενες μέρες)

Ουδέν καλόν αμιγές κακού. Τώρα έχω αυξημένο ΝΟ2 και δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω. Προς το παρών ξεκίνησα να κάνω μια αλλαγή νερού 25%.

Τι άλλο πρέπει να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους άρχισε να πέφτει η αμμωνία. Τις προηγούμενες τρεις ημέρες είχε σταθεροποιηθεί στο 0.2 χωρίς αλλαγές νερού και σήμερα έπεσε για πρώτη φορά.

NH3/NH4 0.1

NO2 0.5

NO3 0 (Το χρώμα του τεστ είναι πιο σκούρο από τις προηγούμενες μέρες)

Ουδέν καλόν αμιγές κακού. Τώρα έχω αυξημένο ΝΟ2 και δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω. Προς το παρών ξεκίνησα να κάνω μια αλλαγή νερού 25%.

Τι άλλο πρέπει να κάνω;

Φίλε πολύ λογικό. Η βιολογία άρχισε να αναπτύσσεται οπότε πάει στο δεύτερο στάδιο που είναι τα ΝΟ2. Θα αυξηθούν και αυτά και μετά θα αρχίζουν να αυξάνονται τα ΝΟ3 και να μηδενίζονται η αμμωνία και τα ΝΟ2.

Link to comment
Share on other sites

Το καταλαβαίνω, το ερώτημα όμως είναι τι να κάνω; Οι αλλαγές νερού, είναι αρκετό;

Υπομονή να στρώσει; Αλλαγές θα βοηθήσουν αλλά θα καθυστερήσουν και λίγο το στρώσιμο. Τι έχεις μέσα στο ενυδρείο αυτή τη στιγμή;

Link to comment
Share on other sites

Τρία ενήλικα Guppies και 15-20 μικρά.

Να ρωτήσω και κάτι άλλο; Θέλω να αλλάξω τον βυθό από χαλικάκι σε άμμο, να το κάνω τώρα ή να περιμένω να στρώση πρώτα;

Link to comment
Share on other sites

Τρία ενήλικα Guppies και 15-20 μικρά.

Να ρωτήσω και κάτι άλλο; Θέλω να αλλάξω τον βυθό από χαλικάκι σε άμμο, να το κάνω τώρα ή να περιμένω να στρώση πρώτα;

Τώρα σίγουρα όχι μιας και είναι και άστρωτο. Καλύτερα αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...