Jump to content

Παιδες εχω ξενερωσει..Σκευτομαι να κλεισω το ενυδρειο μου


Recommended Posts

Παιδια μαλλον παμε για κλησημο το ενυδρειο εχει τωρα χρυσοψαρα και πηγενε για guppy kai garidew..Oi diastaseiw einai 100*40*30 120 αλλα δυστιχος στο μπαλκονη..!!Μεσα στο σπιτι δεν υπαρχει πουθενα χωρος να μπει το ενυδρειο..Σκευτομαι οτι οτι λεφτα δινω καποια στιγμη θα πανε στραφη οποτε το μονο που μου μενει ειναι να το κλεισω..Μηπος εχετε καμια ληση κατι να μου προτεινεται..??

Link to comment
Share on other sites

Φίλε savou αν το πρόβλημα είναι ο χώρος, πως θα μπορούσαμε να σε βοηθήσουμε; Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι να στήσεις ένα μικρότερο.

;)

Link to comment
Share on other sites

Τι θερμοκρασίες πιάνεις το χειμώνα?

Link to comment
Share on other sites

με 300αρι θερμοστατη το ρυθμηζω εγω οπου θελω τωρα ασ πουμε ειναι στους 20 βαθμους..

Link to comment
Share on other sites

Φίλε savou αν το πρόβλημα είναι ο χώρος, πως θα μπορούσαμε να σε βοηθήσουμε; Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι να στήσεις ένα μικρότερο.

;)

:rasp::rasp:

Link to comment
Share on other sites

ένα 30ρη με γαριδούλες και cpd , σίγουρα χωραει στο γραφείο σου.

γαριδες θα σου δώσω εγώ.

;)

Link to comment
Share on other sites

δεν χρειαζεται να τα παρατησεις δωσε το μεγαλο και παρε ενα μικροτερο .και λιγοτερο κοστος σε ολα και μικροτερος χωρος.

Link to comment
Share on other sites

παρε ενα μικρο ενυδρειακι βαλε φυτακια και μονο γαριδες θα γινει στολιδη. ;):rasp::rasp:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Savou δεν με αφορά σίγουρα αλλά πιστεύω πως εάν το θέλεις πραγματικά κάπου θα βρεις λίγο χώρο μέσα στο σπίτι σου, δεν παρκάρεις αυτοκίνητο, ένα μέτρο χώρο θες, είπαμε! εκτός και αν το πρόβλημα είναι άλλο και όχι αυτός ο λόγος.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια πραγματικα...δεν υπαρχδει πουθενα και ο στεφανος83 που ηρθε σπιτι μου ειδε δεν υπαρχει πουθενα...Δυστιχος θα το ξεστησω..σε 2-3 μερες θα βαλω τη πραγματα θα πουληθουν και τη θα κρατησω για να φτειαξω φυτεμενο 20λιτρο μο μονομαχο ...Ευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites

Μα γιατί δεν το αφήνεις έξω στο μπαλκόνι με τα χρυσόψαρα; Θα μπορούσες να βάλεις γύρω γύρω και απο πάνω φελιζολ για μόνωση, για να μην καίει τόσο πολύ με τόσα λίγα αποτελέσματα κοτζαμαν 300αρις θερμοστάτης. Στην μερία απο την οποία το βλέπεις βάζεις ένα μεντεσέ, και όποτε θες να δείς τι τρέχει μέσα απλα το σηκώνεις και βλέπεις το ενυδρείο σου.

Αμα θες και κάποιο άλλο ψάρι πέρα απο τα χρυσοψαρα δες και τα white cloud mountain minnow. Είναι κάτι όμορφα ψαράκια, τα οποία ζουν και αυτά σε κρύο νερό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω ακριβώς το πρόβλημα…

Γιατί να το ξεστήσεις? Δεν σου αρέσουν τα χρυσόψαρα?

Δεν έχω ιδέα από χρυσόψαρα, όμως δουλεύω στη Μαλακάσα και εδώ έχουμε ένα σιντριβάνι, πάνω από την επιφάνεια της γης, από ανοξείδωτο εκτεθειμένο στο βοριά, με χρυσόψαρα. Το λειτουργούνε όποτε το θυμηθούνε για να τους ανανεώσουν το νερό. Το νερό είναι από γεώτρηση (συνήθως). Το χειμώνα πιάνει πολλές φορές πάγο, που αν χιονίσει φτάνει και τα 4 εκατοστά. Έχουν κάνει και διάφορα άλλα για να τα εξολοθρέψουν, αλλά αυτά τίποτα… Ζουν, αναπαράγονται, μεγαλώνουν…

Δεν το λέω ως πρότυπο. Αλλά φαντάζομαι πως μπορείς άνετα να διατηρήσεις ένα αξιοπρεπές ενυδρείο με χρυσόψαρα στο μπαλκόνι, μέσα στην πόλη και χωρίς να το καλύψεις, αν δεν το χτυπά ο βοριάς.

Άλλωστε ο χειμώνας στην Αθήνα είναι με το ζόρι 4 μήνες.

Και για το γ…το, φτιάχνεις κι ένα 20-30λιτρο για μέσα στο σπίτι. ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω ακριβώς το πρόβλημα…

Γιατί να το ξεστήσεις? Δεν σου αρέσουν τα χρυσόψαρα?

Δεν έχω ιδέα από χρυσόψαρα, όμως δουλεύω στη Μαλακάσα και εδώ έχουμε ένα σιντριβάνι, πάνω από την επιφάνεια της γης, από ανοξείδωτο εκτεθειμένο στο βοριά, με χρυσόψαρα. Το λειτουργούνε όποτε το θυμηθούνε για να τους ανανεώσουν το νερό. Το νερό είναι από γεώτρηση (συνήθως). Το χειμώνα πιάνει πολλές φορές πάγο, που αν χιονίσει φτάνει και τα 4 εκατοστά. Έχουν κάνει και διάφορα άλλα για να τα εξολοθρέψουν, αλλά αυτά τίποτα… Ζουν, αναπαράγονται, μεγαλώνουν…

Δεν το λέω ως πρότυπο. Αλλά φαντάζομαι πως μπορείς άνετα να διατηρήσεις ένα αξιοπρεπές ενυδρείο με χρυσόψαρα στο μπαλκόνι, μέσα στην πόλη και χωρίς να το καλύψεις, αν δεν το χτυπά ο βοριάς.

Άλλωστε ο χειμώνας στην Αθήνα είναι με το ζόρι 4 μήνες.

Και για το γ…το, φτιάχνεις κι ένα 20-30λιτρο για μέσα στο σπίτι. ;)

φιλε μου ειναι πολλα σκευτομαι τι εχωδωσει πολλα λεφτα και το καλοκαιρι τη θα γινει..??θα μου σαπισουν τα φυτα τα χρυσοψαρα παιζεται αν θα ζησουν.Ασε που το χτιπαει ο ηλιος και δεν μπορω να μαζεψω τις αλγες..πολλα λεφτα και κοπος για κατι πουπαιζεται αν θα κρατησει ...

Link to comment
Share on other sites

xaxaxa ειναι και αυτο μια λυση...!!! ;):rasp:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...