Jump to content

Macro φακο ?


Recommended Posts

Ενδιαφερομαι για αγορα ενος φακου macro για την canon 450d που εχω... βασικα για να φωτογραφιζω τα ενυδρεια μου... το θεμα ειναι οτι ειμαι λιγο ασχετος με το τι χρειαζομαι και λογο περιοδου δεν θελω να διαθεσω κατι ποσα του στυλ 300-500. που βλεπω στο νετ !!!

Ενας φιλος μου μιλησε και μου προτεινε να δοκιμασω μια αγορα ενος παλιου φακου (μεταχειρισμένου) που να μπορει να κουμπωσει στη μηχανη βεβαιως δεν θα εχει auto-focus και καποια απο τα τελευταια συστηματα πραγμα που δεν με πειραζει...

..........Δεν αναζητω ευκολια αλλα Θελω ομως ποιοτητα....

Ξερει κανεις τα θετικά και τα αρνητικά και που και με ποια λογικη πρεπει να ψαξω/πραξω??

Προτασεις για μαγαζια ισως??

Καποιο φακο συγκεκριμενα?

Η το γενικο πλαισιο που θα επρεπε να ακολουθησω?

Η οποια βοηθεια σας ευπροσδεκτη

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή μπορείς να δοκιμάσεις και αυτό http://cgi.ebay.com/58MM-Close-up-Macro-4-...#ht_4767wt_1042

Εμένα μου έκανε καλή δουλειά, δεν συγκρίνεται βέβαια με μάκρο φακό ούτε στην ποιότητα αλλά ούτε και στο κόστος, είναι μια μέση λύση για αρχή και πειραματισμό

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή μπορείς να δοκιμάσεις και αυτό http://cgi.ebay.com/58MM-Close-up-Macro-4-...#ht_4767wt_1042

Εμένα μου έκανε καλή δουλειά, δεν συγκρίνεται βέβαια με μάκρο φακό ούτε στην ποιότητα αλλά ούτε και στο κόστος, είναι μια μέση λύση για αρχή και πειραματισμό

Καταρχας ενα ευχαριστω Αλεξ γιατι δεν ηξερα καν οτι υπαρχει κατι τετοιο ... αλλα μηπως υπαρχει κατι οχι με 10 αλλα με 100-150 ευρω ?? που να μπορει να αποδοσει πολυ καλα???

Link to comment
Share on other sites

Μήπως η μηχανή σου έχει zoom φακό με δυνατότητα macro ?

(Να μου πεις αν είχε δεν θα έψαχνες για macro)

Η λύση που σου πρότεινε ο Alex είναι καλή μην την βλέπεις που είναι φτηνή. Εγώ έχω και macro έχω και το σετ με τα δακτυλίδια close ups και κάνω πειράματα. Το κακό με τους close ups είναι η παραμόρφωση που υπάρχει στα μεγάλα close ups.

Αν θέλεις original λύση Canon close up δες αυτό και τα παρεμφερή

http://cgi.ebay.com/Canon-500D-77mm-Close-...=item336272c13f

Link to comment
Share on other sites

Μια αλλη λυση που θα βοηθησει,αν διαθετεις καλο φακο (οσο αναφορα την οξυτητα του),στην macroφωτογραφιση ειναι τα Extension Tubes που βγαζει η καθε εταιρια..Δεν ξερω κατα ποσο δουλευει καλα η Cannon το tube αυτο καθως ειμαι της Olympus αλλα ψαξτο λιγο..

Κατι σαν Αυτο η Αυτο..

;)

Link to comment
Share on other sites

τελικα για αρχη αγορασα προολιγου ενα σετ 3ων CLOSE-UP φιλτρων HOYA x1 x2 και x4 (40 €)... και θα δειξω τα αποτελεσματα συντομα... ;):rasp::rasp::rasp:

Link to comment
Share on other sites

τελικα για αρχη αγορασα προολιγου ενα σετ 3ων CLOSE-UP φιλτρων HOYA x1 x2 και x4 (40 €)... και θα δειξω τα αποτελεσματα συντομα... ;):rasp::rasp::rasp:

Πολύ καλή επιλογή και σε μάρκα και σε κόστος :hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Μερικες πρωτες φωτογραφιες τραβηγμενες με τον ζοομ φακο 55-250 και το close up +4 ... μηδεν επεξεργασια photoshop... και επαιξα ελαχιστα με την μηχανη...

Η πρωτη μου εντυπωση.... τα καλυτερα 40 € που εχω δωσει στην ζωη μου... :rasp::hysterical::hysterical:

αναμενω τα δικα σας σχολια ..... ;):rasp::rasp:

img7185b.th.jpgimg7184b.th.jpgimg7165b.th.jpgimg7156b.th.jpgimg7155b.th.jpgimg7146b.th.jpgimg7124b0.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εύγε ! ;):rasp:

Προσπάθησε να βγάλεις με μικρότερο ISO για να μειώσεις τον κόκκο (τρίποδα χρησιμοποίησες υποθέτω)

Επίσης πειραματίσου και με πιο μεγάλο βάθος πεδίου ώστε να καταφέρεις να έχεις και όλο το ψάρι on focus (όχι πως δεν είναι όμορφο να θολώνει η προς τα πίσω, ίσα ίσα είναι πιο καλλιτεχνικό!).

Link to comment
Share on other sites

Εύγε ! :thumbup::blink:

Προσπάθησε να βγάλεις με μικρότερο ISO για να μειώσεις τον κόκκο (τρίποδα χρησιμοποίησες υποθέτω)

Επίσης πειραματίσου και με πιο μεγάλο βάθος πεδίου ώστε να καταφέρεις να έχεις και όλο το ψάρι on focus (όχι πως δεν είναι όμορφο να θολώνει η προς τα πίσω, ίσα ίσα είναι πιο καλλιτεχνικό!).

Εχεις απολυτο δικιο... οι φωτο που βλεπεις ειναι χερατες.. οι επομενες θα ειναι με τριποδο !!! και βεβαιως θα παιξω με το ISO... προς το παρον επαιξα μονο με Manual f4 και f5 με πολυ υψηλο iso... θα πειραματιστω αυριο παλι.... ;):rasp::rasp:

ξεχασα να αναφερω οτι δεν καθαρησα το τσαμι πριν αρχισω οποτε υπαρχει και λιγο αλγη στις φωτο!!! :rasp::hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

ξεχασα να αναφερω οτι δεν καθαρησα το τσαμι πριν αρχισω οποτε υπαρχει και λιγο αλγη στις φωτο!!! ;):rasp::rasp:

Φαίνεται ! :rasp::hysterical:

Με τον τρίποδα θα έχεις καταπληκτική βελτίωση. Περιμένουμε καινούργιες :hysterical::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται ! :P:P

Με τον τρίποδα θα έχεις καταπληκτική βελτίωση. Περιμένουμε καινούργιες :P:P

Μερικες ακομα παιζοντας με τις ρυθμισεις ... συνεχιζω να μην εχω βρει τις βελτιστες οποτε δεν εχω μπει και στην διαδικασια τριποδου ακομα... :thumbup::thumbup::bigemo_harabe_net-117:

img7245b0.th.jpg

img7142b.th.jpg

img7127b.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ωραίες (λίγο σκοτεινές)

η πρώτη είναι η καλύτερη κατά τη γνώμη μου.

Δεν στέκονται κιόλας τα άτιμα !

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλυτερες..Εμενα η δευτερη μαρεσει πολυ...

Και η τριτη ειναι καλη αλλα εχει χασει την εστιαση λογο μικρου Πεδιου(Προφανως χαμηλο ISO) και εχει εστιασει στο σωμα του ψαριου..Προσπαθησε να εστιαζεις στο ματι του ψαριου :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλυτερες..Εμενα η δευτερη μαρεσει πολυ...

Και η τριτη ειναι καλη αλλα εχει χασει την εστιαση λογο μικρου Πεδιου(Προφανως χαμηλο ISO) και εχει εστιασει στο σωμα του ψαριου..Προσπαθησε να εστιαζεις στο ματι του ψαριου :P

το παλευωωωωωω :thumbup::thumbup::bigemo_harabe_net-117::P:P

ευχαριστω για τα καλα σας λογια ...συντομα θα προσθεσω καλυτερες...

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερομαι για αγορα ενος φακου macro για την canon 450d που εχω... βασικα για να φωτογραφιζω τα ενυδρεια μου... το θεμα ειναι οτι ειμαι λιγο ασχετος με το τι χρειαζομαι και λογο περιοδου δεν θελω να διαθεσω κατι ποσα του στυλ 300-500. που βλεπω στο νετ !!!

Ενας φιλος μου μιλησε και μου προτεινε να δοκιμασω μια αγορα ενος παλιου φακου (μεταχειρισμένου) που να μπορει να κουμπωσει στη μηχανη βεβαιως δεν θα εχει auto-focus και καποια απο τα τελευταια συστηματα πραγμα που δεν με πειραζει...

..........Δεν αναζητω ευκολια αλλα Θελω ομως ποιοτητα....

Ξερει κανεις τα θετικά και τα αρνητικά και που και με ποια λογικη πρεπει να ψαξω/πραξω??

Προτασεις για μαγαζια ισως??

Καποιο φακο συγκεκριμενα?

Η το γενικο πλαισιο που θα επρεπε να ακολουθησω?

Η οποια βοηθεια σας ευπροσδεκτη

αυτο που αναφερεις για παλιο φακο μακρο μεταχειρισμενο ειναι η καλυτερη λυση

απλα κοιτα να βρεις καποιον παλιο με μοντουρα ΕΟS και μαλιστα EF αφου θα

σου δινει πιο κοντινη εστιαση στον crop αισθητηρα της 450D!

μπορεις να παιξεις και με μοντουρα FD που ειναι η παλιοτερη της canon αλλα

πρεπει να βρεις ανταπτορ χωρις οπτικο στοιχειο γυαλινο γιατι ειναι χαμηλης ποιοτητας

και μειωνει αρκετα την αποδωση του φακου

πολυ καλες οι φωτος με τα rings :thumbup: σε ποιον φακο τα κουμπωσες ?

Link to comment
Share on other sites

αυτο που αναφερεις για παλιο φακο μακρο μεταχειρισμενο ειναι η καλυτερη λυση

απλα κοιτα να βρεις καποιον παλιο με μοντουρα ΕΟS και μαλιστα EF αφου θα

σου δινει πιο κοντινη εστιαση στον crop αισθητηρα της 450D!

μπορεις να παιξεις και με μοντουρα FD που ειναι η παλιοτερη της canon αλλα

πρεπει να βρεις ανταπτορ χωρις οπτικο στοιχειο γυαλινο γιατι ειναι χαμηλης ποιοτητας

και μειωνει αρκετα την αποδωση του φακου

πολυ καλες οι φωτος με τα rings :P σε ποιον φακο τα κουμπωσες ?

Να σε ευχαριστησω για την απαντηση αλλα και για τις γνωσεις σου, που συμπιπτουν με αυτα που μου εχουν πει και αλλοι φιλοι... η αληθεια ειναι οτι εχω αποφασησει οτι μολις βρω λιγο χρονο θα παω σε ενα μαγαζι με παλιους φακους στο κεντρο μπας και βρω κατι σε EF.. :P:P

οσο για τις φωτογραφιες ειναι τραβηγμενες με τον ζοομ φακο EF-S 55-250 IS :thumbup::thumbup::bigemo_harabe_net-117:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...