Jump to content

Θολότητα νερού μετα απο παροχή Co2 Diy


Recommended Posts

Χθές το πρωί εφτιαξα ενα DIY co2 reactor ακολουθώντας πιστά τις οδηγίες απο ενα guide ενός συνχομπίστα.

Ο reactor δουλεύει πολυ καλα και βλέπω ικανοποιητικό αριθμό φυσαλίδων χρησιμοποιώντας μια σκάλα διάχυσης για καλύτερο αποτέλεσμα.

Αυτό που με ανησυχέι ειναι οτι το ph έπεσε αποτομα απο 7.6 σε 6.6 μεσα στην διάρκεια μιας μέρας και το νερό εχει θολώσει αρκετά παρα την σημερινή αλλαγή νερού (40%)

Μήπως η παροχή co2 ειναι μεγάλη για το 50λιτρο ενυδρείο και θα έχω πρόβλημα με το ζωντανό?

Η θολούρα επιμένει κ δεν λεει να φύγει!!

Να ειμαι υπομονετικός η προτείνετε κάποια λυση πριν να ειναι πολυ αργά?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Χθές το πρωί εφτιαξα ενα DIY co2 reactor ακολουθώντας πιστά τις οδηγίες απο ενα guide ενός συνχομπίστα.

Ο reactor δουλεύει πολυ καλα και βλέπω ικανοποιητικό αριθμό φυσαλίδων χρησιμοποιώντας μια σκάλα διάχυσης για καλύτερο αποτέλεσμα.

Αυτό που με ανησυχέι ειναι οτι το ph έπεσε αποτομα απο 7.6 σε 6.6 μεσα στην διάρκεια μιας μέρας και το νερό εχει θολώσει αρκετά παρα την σημερινή αλλαγή νερού (40%)

Μήπως η παροχή co2 ειναι μεγάλη για το 50λιτρο ενυδρείο και θα έχω πρόβλημα με το ζωντανό?

Η θολούρα επιμένει κ δεν λεει να φύγει!!

Να ειμαι υπομονετικός η προτείνετε κάποια λυση πριν να ειναι πολυ αργά?

ευχαριστώ

κάνε μετρήσεις σε ΚΗ να δεις ποσότητα CO2 και δημιουργησε ανατάραξη στην επιφάνεια.

υπάρχει περίπτωση μιγμα να μπήκε μεσα στο ενυδρειο ????

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς kh μέτρηση δεν εχω . Αυτο που μπορώ να σου πώ αν σε βοηθάει ειναι οτι χρησιμοποιώ δίκτυο νερού θεσσαλονίκης (αρκετ'α σκληρό νερό) με μικρή ποσότητα τύρφης στο φίλτρο για να μαλακώσει και να πέσει το ph

το κρατούσα σταθερα στο 7.6 τώρα επεσε...

Υγρό δεν πέρασε στο ενυδρείο καθώς χρησιμοποιώ και ανεπίστροφη βαλβίδα για καθε ενδεχόμενο αναρρόφησης απο ενυδρειο στο μίγμα

Έβαλα το κάρβουνο στο φίλτρο (για κανενα 12ωρο θα το κρατήσω) που είχε οταν το είχα πρωτοπάρει και το χρησιμοποιω σε ασθένειες κτλπ , λέτε να βοηθήσει η να το αφαιρέσω?

;)

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς kh μέτρηση δεν εχω . Αυτο που μπορώ να σου πώ αν σε βοηθάει ειναι οτι χρησιμοποιώ δίκτυο νερού θεσσαλονίκης (αρκετ'α σκληρό νερό) με μικρή ποσότητα τύρφης στο φίλτρο για να μαλακώσει και να πέσει το ph

το κρατούσα σταθερα στο 7.6 τώρα επεσε...

Υγρό δεν πέρασε στο ενυδρείο καθώς χρησιμοποιώ και ανεπίστροφη βαλβίδα για καθε ενδεχόμενο αναρρόφησης απο ενυδρειο στο μίγμα

Έβαλα το κάρβουνο στο φίλτρο (για κανενα 12ωρο θα το κρατήσω) που είχε οταν το είχα πρωτοπάρει και το χρησιμοποιω σε ασθένειες κτλπ , λέτε να βοηθήσει η να το αφαιρέσω?

;)

σίγουρα το PH πέφτει με την χρήση CO2

μαγιά να βάζεις μισή κουταλιά περίπου για τα λίτρα σου.

η μπουκαλα με το μιγμα να ειναι πιο χαμηλά απο το ενυδρείο σου.

ο άνθρακας θα καθαρίσει μόνο κάποιο χημικό στοιχείο, δεν σε βοηθά αλλού.

αν δεις τα ψάρια να ανεβαίνουν στην επιφάνεια και να αναπνέουν γρήγορα σημαίνει δεν έχει αρκετό οξυγόνο.

κάνε μέτρηση ΡΗ γράψτην και με το ίδιο δείγμα κάνε καλή ανατάραξη και πάρε και αυτή την μέτρηση, και πές μας την πρίν και μετά μέτρηση.

τι θερμοκρασία έχεις ?

Link to comment
Share on other sites

φυτά έχεις αρκετά μέσα ?

όπως και να έχει δημιούργησε ανατάραξη στην επιφάνεια με την έξοδο του φίλτρου

Link to comment
Share on other sites

δώσε μας περισσότερες πληροφορίες.

τι ψάρια έχεις

γιατί έβαλες CO2

τι θέλεις να κάνεις

και πόσες φυσαλίδες CO2 / λεπτό έχεις τώρα

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εχουμε κ λέμε :

οι αναλογίες ητανε μια κοφτή κουταλιά μαγιά , 1 λιτρο νερό , μισο κιλό ζάχαρη (μάλλον τις μισές ποσότητες επρεπε να χρησιμοποιήσω >< )

η μπουκάλα ειναι πιο κάτω απο το ενυδρείο αλλα δεν παιζει ρόλο απο οτι διάβασα η θεση της, αν ειναι στο ταβάνι η στο πάτωμα απο τι στιγμη που χρησιμοποιείς ανεπίστροφη βαλβίδα , αλλιώς θα έπρεπε να βρίσκεται σε ψηλότερο σημείο της στάθμης του ενυδρείου σωστα? ;)

η θερμοκρασία κυμαίνεται απο 25-27 βαθμούς (εξαρτάται απο διάφορα)

τελευταία μετρηση ph Πριν 5 min ηταν στα 7 !! ! ! ( η μεγάλη πτώση εγινε με την είσοδο του reactor, σημερα εγινε αλλαγη 40% και ανέβηκε ξανά, μαλλον θα πρέπει να σταματήσω να παιζω με το ph :rasp: )

οσο για την έξοδο του φίλτρου επίτηδες εχω βάλει σφουγγαράκι στην έξοδο να μειώνω την ροή

εχω μονομαχούλη μέσα καταλαβαίνεις, αλλα και παλι ειναι δυνατό για τα λίτρα και δεν είχα ποτε πρόβλημα σχεδον 1 χρόνο τώρα

φυτά εχω αρκετούτσικα (σχετικά εύκολα) που δεν αναπτύσσονται και πολύ καλα. εχουν μέινει αρκετά χαμηλα σε ύψος . μονο το κερατόφυλλο δινει κανονικα . έριχνα excel και flourish και επειδη με ταλαιπωούσε η διαδικασία ειπα να δοκιμάσω diy co2

Το σημαντικότερο ειναι οτι δεν ειχα ποτε πρόβλημα με την θολούρα μονο οταν πρωτοαγόρασα το ενυδρείο και το έστρωνα , απο εκει και μετα εμφανιστηκε παλι εντονη ! οποτε σίγουρα εχει να κάνει με την παροχή co2 λες να την σταματήσω?

Link to comment
Share on other sites

δώσε μας περισσότερες πληροφορίες.

τι ψάρια έχεις

γιατί έβαλες CO2

τι θέλεις να κάνεις

και πόσες φυσαλίδες CO2 / λεπτό έχεις τώρα

Co2 εβαλα να επιταχύνω την ανάπτυξη μετα απο τοσο καιρό παραμένουν στάσιμα

εναν μονομαούλη σε 45 λίτρα καθαρά

γυρω στισ 25-30 φυσαλίδες ανα λεπτό με μικρή σκαλα διάχυσης!

ελπίζω να βοήθησα ;p

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εχουμε κ λέμε :

οι αναλογίες ητανε μια κοφτή κουταλιά μαγιά , 1 λιτρο νερό , μισο κιλό ζάχαρη (μάλλον τις μισές ποσότητες επρεπε να χρησιμοποιήσω >< )

την μισή ποσότητα μονο στην μαγιά για΄λιγότερη παραγωγη co2

η μπουκάλα ειναι πιο κάτω απο το ενυδρείο αλλα δεν παιζει ρόλο απο οτι διάβασα η θεση της, αν ειναι στο ταβάνι η στο πάτωμα απο τι στιγμη που χρησιμοποιείς ανεπίστροφη βαλβίδα , αλλιώς θα έπρεπε να βρίσκεται σε ψηλότερο σημείο της στάθμης του ενυδρείου σωστα? ;) οχι σε χαμηλότερο

η θερμοκρασία κυμαίνεται απο 25-27 βαθμούς (εξαρτάται απο διάφορα)

τελευταία μετρηση ph Πριν 5 min ηταν στα 7 !! ! ! ( η μεγάλη πτώση εγινε με την είσοδο του reactor, σημερα εγινε αλλαγη 40% και ανέβηκε ξανά, μαλλον θα πρέπει να σταματήσω να παιζω με το ph :rasp: ) σίγουρα θα ξαναπέση το PH σε λίγο και το βράδυ προσοχή γιατι τα φυτά αναπνέουν Ο2 και αποβάλουν co2

οσο για την έξοδο του φίλτρου επίτηδες εχω βάλει σφουγγαράκι στην έξοδο να μειώνω την ροή

εχω μονομαχούλη μέσα καταλαβαίνεις, αλλα και παλι ειναι δυνατό για τα λίτρα και δεν είχα ποτε πρόβλημα σχεδον 1 χρόνο τώρα προσπάθησε να έχεις ανατάραξη (έστω μεχρι να δεις τις εξελίξεις )

φυτά εχω αρκετούτσικα (σχετικά εύκολα) που δεν αναπτύσσονται και πολύ καλα. εχουν μέινει αρκετά χαμηλα σε ύψος . μονο το κερατόφυλλο δινει κανονικα . έριχνα excel και flourish και επειδη με ταλαιπωούσε η διαδικασία ειπα να δοκιμάσω diy co2 ( φωτισμό τι έχεις και πόσες ώρες? )

Το σημαντικότερο ειναι οτι δεν ειχα ποτε πρόβλημα με την θολούρα μονο οταν πρωτοαγόρασα το ενυδρείο και το έστρωνα , απο εκει και μετα εμφανιστηκε παλι εντονη ! οποτε σίγουρα εχει να κάνει με την παροχή co2 λες να την σταματήσω? άστο και θα δείς με τις εξελίξεις .

Έγινε επεξεργασία - tasosgv
Link to comment
Share on other sites

15 W T8 ειναι η λάμπα sylvania με φωτοπερίοδο 12 am με 10 pm !

Σκεφτόμουν μήπως εχω βάλει ανάποδα την βαλβίδα για ρίξε μια ματιά

img1616z.th.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Kατω ειναι το μίγμα και προς τα πάνω πηγαίνει προς ενυδρείο.

Αν και δεν είχε οδηγίες νομίζω σωστα το τοποθέτησα ,αλλιως λογικά θα πηγαινε να σπασει το μπουκάλι(αν το έβαζα ανάποδα) ..

Ρίξε μια ματια και στο ενυδρείο αν θές

img1617c.th.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Link to comment
Share on other sites

15 W T8 ειναι η λάμπα sylvania με φωτοπερίοδο 12 am με 10 pm !

Σκεφτόμουν μήπως εχω βάλει ανάποδα την βαλβίδα για ρίξε μια ματιά

img1616z.th.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Kατω ειναι το μίγμα και προς τα πάνω πηγαίνει προς ενυδρείο.

Αν και δεν είχε οδηγίες νομίζω σωστα το τοποθέτησα ,αλλιως λογικά θα πηγαινε να σπασει το μπουκάλι(αν το έβαζα ανάποδα) ..

Ρίξε μια ματια και στο ενυδρείο αν θές

img1617c.th.jpg

Uploaded with ImageShack.us

δεν νομίζω να είναι ανάποδα η βαλβίδα, δεν θα σου έβγαζε καθόλου φυσσαλίδες .

(αν φυσήξεις απο το πωμα θα δεις αν περνάει αέρας )

η φωτοπερίοδος είναι μια χαρά

τα watt 0,3/λιτρο για ευκολα φυτάκια

λίπασμα αν μπορείς να βάζεις κάθε εβδομάδα τα μισά απο την δοσολογία και οχι ολο μαζί αλλά σε δόσεις.

νομίζω χρειάζονται λίγο σίδηρο.

υπόστρωμα δεν πρέπει να έχεις. οπότε ίσως χρειαστείς κάποια ταμπλέτα για τις ρίζες.

και στο ξύλο μπορείς να δέσεις κάποια ανούμπια ή φτέρη.

όμορφο το ενυδρείο σου.

;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το νερό οσο περνάει η ώρα γινεται ολο και πιο θολό . να σταματήσω την παροχή ? ?? ? ?

Τι γινεται , ειναι φυσιολογικο?

κανενας με παρόμοια εμπειρία??

Το ψάρι δεν εχει καθόλου όρεξη και βρίσκεται στην επιφάνεια γενικά ;):rasp:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το νερό οσο περνάει η ώρα γινεται ολο και πιο θολό . να σταματήσω την παροχή ? ?? ? ?

Τι γινεται , ειναι φυσιολογικο?

κανενας με παρόμοια εμπειρία??

Το ψάρι δεν εχει καθόλου όρεξη και βρίσκεται στην επιφάνεια γενικά ;):rasp:

Εννοείται κόβεις την παροχή και κάνεις πολύ καλή ανατάραξη. Από τη στιγμή που δεν ξέρεις τι ΚΗ έχει το νερό σου δεν μπορείς να ξέρεις και αν έχεις πολύ CO2.

Επίσης είπες ότι φιλτράρεις με τύρφη. Πολύ επικίνδυνο μαζί με CO2 αφού μπορεί η τύρφη να σου έχει ρίξει πάρα πολύ την ΚΗ και το ph να αλλάζει συνέχεια πολύ εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

σταμάτησε την παροχή και ανατάραξη επιφανείας.

μην χάσεις το ψαράκι.

αν έχεις αεραντλία χρησιμοποιησε την.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι δυνατο το μιγμα και μπηκε στο ενυδρειο!

ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ συνεχεια

πετρος ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...