Jump to content

ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΠΟΤΑΠΗ, ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΕΛΑΦΡΥΝΤΙΚΑ


Recommended Posts

ξεκινησα το ευλογημενο ενυδρείο, την Παρασκευη που μας περασε

HAILEA AQUARIUM F60

* Tank capacity: 60 Liters.

* BT400 εσωτερικο φίλτρο με σφουγγαρι και ανθρακα

* Complete with lighting and 24W Energy-saving tube.

SIZE: 590L x 335W x 490H

το αμαρτημα?

μετα απο 3 μερες sera bio nitrivec και αντιχλωριο στο γεμισμα του νερου πριν εριξα μεσα το χρυσοψαροοοοο

ναι , το εριξα

γιατι?

γιατι ηταν σε ενα 5λιτρο ταπερ με αεροπετρα 1,5 μηνα, και μαλλον χειροτερα απο το να το ριξω σε αστρωτο ενυδρειο 60 λιτρων νομιζω

απο τοτε που το εβαλα, δειχνει καλα, και ριχνω μονο μια νιφαδα τροφη τη μερα, γιατι διαβασα οτι η πολυ τροφη επιβαρυνει τωρα

επισης ανα 3 μερες, προσθετω ξανα 1,5 καπακι sera nitrivec ελπιζω να κανω καλα

παρατηρησα οτι μολις το προσθεσα πριν 3 μερες το νιτριβεκ, το χρυσοψαρο εβγαλε μια ασπρη κλωστη λεπτη

σημαινει εντερικη παθηση οπως διαβασα?

η λογω των βακτηριων?

σημερα δεν το ταισα καθολου , δεν εβγαλε τιποτα μεχρι το μεσημερι, αλλα μολις εβαλα παλι νιτριβεκ ξαναεβγαλε για λιγο ασπρη κλωστη

τα φωτα σας στην αμαρτωλη

ευχαριστω

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι τι έκανεεεεε!!!!!! :thumbup:

:bigemo_harabe_net-117:

Βρασμένο και ξεφλουδισμένο αρακά για τα κακάκια :thumbup: , συχνές αλλαγές νερού 20-30% ανάλογα με τις μετρήσεις αμμωνίας και νιτρωδών (NO2) μέχρι να στρώσει το φίλτρο, δηλαδή για 3-4 εβδομάδες.

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

ξεκινησα το ευλογημενο ενυδρείο, την Παρασκευη που μας περασε

HAILEA AQUARIUM F60

* Tank capacity: 60 Liters.

* BT400 εσωτερικο φίλτρο με σφουγγαρι και ανθρακα

* Complete with lighting and 24W Energy-saving tube.

SIZE: 590L x 335W x 490H

το αμαρτημα?

μετα απο 3 μερες sera bio nitrivec και αντιχλωριο στο γεμισμα του νερου πριν εριξα μεσα το χρυσοψαροοοοο

ναι , το εριξα

γιατι?

γιατι ηταν σε ενα 5λιτρο ταπερ με αεροπετρα 1,5 μηνα, και μαλλον χειροτερα απο το να το ριξω σε αστρωτο ενυδρειο 60 λιτρων νομιζω

απο τοτε που το εβαλα, δειχνει καλα, και ριχνω μονο μια νιφαδα τροφη τη μερα, γιατι διαβασα οτι η πολυ τροφη επιβαρυνει τωρα

επισης ανα 3 μερες, προσθετω ξανα 1,5 καπακι sera nitrivec ελπιζω να κανω καλα

παρατηρησα οτι μολις το προσθεσα πριν 3 μερες το νιτριβεκ, το χρυσοψαρο εβγαλε μια ασπρη κλωστη λεπτη

σημαινει εντερικη παθηση οπως διαβασα?

η λογω των βακτηριων?

σημερα δεν το ταισα καθολου , δεν εβγαλε τιποτα μεχρι το μεσημερι, αλλα μολις εβαλα παλι νιτριβεκ ξαναεβγαλε για λιγο ασπρη κλωστη

τα φωτα σας στην αμαρτωλη

ευχαριστω

:thumbup:

Καλώς ήρθες και καλή συνέχεια. Το ενυδρείο σου είναι άστρωτο ακόμα. Κάνε συχνές αλλαγές νερού με αντιχλώριο, περίπου 50% κάθε 2-3 μέρες. Αυτό θα το δεις αν κάνεις μετρήσεις για ΝΗ3/ΝΗ4, ΝΟ2, ΝΟ3. Τα δυο πρώτα θα πρέπει να είναι μηδεν ενώ τα ΝΟ3 10-20 (μείωση με αλλαγή νερού). Καλύτερα διάβασε τα άρθρα για το γλυκό νερό (στρώσιμο κλπ), συμπλήρωσε μια φόρμα ασθενείας και ανέβασε φωτό από το ψαράκι σου.

Link to comment
Share on other sites

ιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι τι έκανεεεεε!!!!!! :thumbup:

:bigemo_harabe_net-117:

Βρασμένο και ξεφλουδισμένο αρακά για τα κακάκια :thumbup: , συχνές αλλαγές νερού 20-30% ανάλογα με τις μετρήσεις αμμωνίας και νιτρωδών (NO2) μέχρι να στρώσει το φίλτρο, δηλαδή για 3-4 εβδομάδες.

αλλαγες σε αστρωτο ενυδρειο διαβασα οτι δυσκολευουν το στρωσιμο, αλλα απο την αλλη βοηθανε στην αμμωνια και στην ποιοτητα του νερου. :P

για τον αρακα το διαβασα, και σκεφτομουν αυριο μετα απο 2 μερες νηστεια να φτιαξω αφου βοηθαει

ευχαριστω !

Link to comment
Share on other sites

Ίσως το στρώσιμο να πάρει λίγο παραπάνω με τις αλλαγές νερού αλλά μην φανταστείς τρελή διαφορά, αν υπάρχουν έστω και λίγοι ρύποι σε ένα ενυδρείο σε 40 μέρες έχει στρωθεί θες δε θες με βακτήρια ή χωρίς. :thumbup:

Φρόντισε το νερό των αλλαγών να έχει περάσει λίγη ωρίτσα στον κουβά με το αντιχλώριο και να μην είναι πολύ πιο κρύο από το νερό του ενυδρείου.

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες και καλή συνέχεια. Το ενυδρείο σου είναι άστρωτο ακόμα. Κάνε συχνές αλλαγές νερού με αντιχλώριο, περίπου 50% κάθε 2-3 μέρες. Αυτό θα το δεις αν κάνεις μετρήσεις για ΝΗ3/ΝΗ4, ΝΟ2, ΝΟ3. Τα δυο πρώτα θα πρέπει να είναι μηδεν ενώ τα ΝΟ3 10-20 (μείωση με αλλαγή νερού). Καλύτερα διάβασε τα άρθρα για το γλυκό νερό (στρώσιμο κλπ), συμπλήρωσε μια φόρμα ασθενείας και ανέβασε φωτό από το ψαράκι σου.

οπου εχω ψαξει και διαβασει για στρωσιμο , ειναι ο σωστος τροπος χωρις ψαρι

εγω που απο αγνοια ειχα παρει στο ταπερ το χρυσοψαρο, δεν ειχα αλλες επιλογες, οποτε, ψαχνω να δω και αν η ολη διαδικασια με τα ζουμια βακτηριων τα κανουν χειροτερα για το ψαρι

αυτη τη στιγμη με την γαλατιλα απο το υγρο, δεν ειναι καθαρα για φωτο, μολις καθαρισει θα προσπαθησω και για φωτο

επισης , απο οτι διαβασα παλι, τα τεστ σε μολις 5 ημερων ενυδρειο, δεν δειχνουν αφου ειναι αστρωτο, διορθωστε με αν κανω λαθος

αυριο θα του κανω αλλαγη νερου λοιπον αυτο ειναι σιγουρο

Link to comment
Share on other sites

επισης , απο οτι διαβασα παλι, τα τεστ σε μολις 5 ημερων ενυδρειο, δεν δειχνουν αφου ειναι αστρωτο, διορθωστε με αν κανω λαθος

Φυσικά και δείχνουν! :thumbup:

Αν έχεις τεστ, κάνε και ανέβασε νετρήσεις να δούμε που βρίσκεσαι. :bigemo_harabe_net-117:

Μπας και συγχωρεθείς...... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και δείχνουν! :thumbup:

Αν έχεις τεστ, κάνε και ανέβασε νετρήσεις να δούμε που βρίσκεσαι. :P

Μπας και συγχωρεθείς...... :thumbup:

μαλιστα πατερ

ευλογησον

:bigemo_harabe_net-117:

Link to comment
Share on other sites

:thumbup::thumbup::bigemo_harabe_net-117: Έχω λιώσει με τον τίτλο σου...καλός ήρθες και απο μένα...Άκου τί σου λένε τα παιδιά και δέν θα το μετανιώσεις...

σε καλό σου !!!

Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-117::P:P Έχω λιώσει με τον τίτλο σου...καλός ήρθες και απο μένα...Άκου τί σου λένε τα παιδιά και δέν θα το μετανιώσεις...

σε καλό σου !!!

:thumbup:

ειπα να σας πιασω με το αστειο, μην μου χυμηξετε για το καημενο το ψαρακι μου

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μην πανικοβάλεσε και μη πέφτεις τόσο χαμηλά :thumbup:

Κατά τη γνώμη μου, ο πιο ανώδυνος τρόπος για να στρώσει το φίλτρο σου, στη συγκεκριμένη περίπτωση, είναι το μπόλι. Αρκεί να βρεις στην περιοχή σου κάποιο έμπιστο άτομο με ενυδρείο χωρις ιστορικό ασθενειών. Διάβασε εδώ : Μπόλιασμα φίλτρου - προετοιμασία και διαδικασία Πολύ πιο άμμεσα από ότι με τα έτοιμα βακτήρια και χωρίς να ταλαιπωρήσεις περισσότερο το ψαράκι σου :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...