Jump to content

Juwel Rio 180


Recommended Posts

παμε παλι απ την αρχη...

αυτη τη φορα λεω να παω σε κατι ετοιμο κ οχι DIY (με ταλαιπωρησε πολυ στο προηγουμενο ο φωτισμος-καπακι)

κ τωρα θα παει στην ταρατσα για emmersed,αλλα αυτα θα τα πουμε σε αλλο θεματακι... :thumbup:

παμε λοιπον:

θα αγορασω το rio 180,απο βυθο λεπτοκοκκη χαλαζιακη αμμος πολλες ριζες κ φυσικα απο φυτα θα γινει μποστανι.

οσον αφορα το φωτισμο η γυαλα εχει 2x45watt,εχω κ ενα ηλεκτρονικο ballast 2x20 οποτε με απλη αριθμητικη εχουμε κοντα στα 0,75watt/Ltr με χρηση ανακλαστηρων σε ολες τις λαμπες,οποτε πιστευω θα μπορεσω να παιξω κ με πιο ''κοκκινα'' φυτακια για να σπασει η πρασιναδα του σαλατικου! :bigemo_harabe_net-117:

απο φιλτρο το eheim ecco pro 2236 δουλεμενο 1 χρονο τωρα,νομιζω με υπερκαλυπτει,το εσωτερικο θα βγει πριν καν μπει νερο ή μπορει να δουλεψει με ανθρακα για τις πρωτες μερες.

CO2 δεν θα μπει οποτε θα ειμαστε μονο με ταμπλετες-λιπασματακια κλπ.

αυτα ηταν τα ευκολα,παμε τωρα στα δυσκολα,επιλογη ψαριων:

η 1η μου σκεψη ειναι να βαλω το κλασσικο συνδιασμο δηλ:

Mikrogeophagus ramirezi

cardinal tetra

corys

θα ηθελα πολυ να με βοηθησετε στην επιλογη αριθμου ψαριων για το καθε ειδος :thumbup:

καποια αλλη ιδεα για ψαρακια εχουμε?οποιες αλλες γνωμες για ψαροσυνθεση δεκτες!!!

Έγινε επεξεργασία - mpompiras
Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι το θεμα μου δεν ξερω ουτε ποιο ειδος corys να βαλω αλλα ουτε κ πληθυσμο

οσο για τα tetra θα βαλω cardinal,αλλα ποσα???????????????? :thumbup:

edit:τα sterbai παντως ειναι παρα πολυ ομορφα,ελπιζω να τα βρω κ ευκολα μιας κ δεν εχω ξανα ασχοληθει με γατους.ποσα τετοια μπορω να βαλω?

αυτο που με προβληματιζει ειναι η θερμοκρασια που θελουν 21-25,καθως τα περισσοτερα τροπικα δεν θελουν κοντα στους 26? :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - mpompiras
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα αρχικα ειναι ποιο είδος θα ήθελες να ειναι το βασικό ψαρακι.

Δηλαδη, ποιο από ολα σου αρεσει περισσοτερο, και μετα θα δουμε και τους συγκατοικους που του ταιριαζουν. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πριν από οποιοδήποτε σχόλιο η οποιαδήποτε πρόταση για ψάρια, πες μας αν έχεις Α/Ο για να μαλακώνεις το νερό και να ρίχνεις το pH! Τι μετρήσεις έχει το δίκτυο της περιοχής σου;

Επίσης με ισχυρό φωτισμό και την απαραίτητη λίπανση για τα απαιτητικά κόκκινα φυτα, χωρίς χρήση CO2 το πιο πιθανό είναι να έχεις πρόβλημα με άλγες.

Link to comment
Share on other sites

το βασικο ειδος του ενυδρειου θα ειναι τα Mikrogeophagus ramirezi.

επισης λεω να βαλω μαζι με αυτα κ ενα κοπαδι cardinal tetra.

οσο για το βυθο λεω να βαλω corys sterbai.

σαν συνδιασμος ειναι ενταξει?

συμφωνα με το index εχουν παρομοιες απαιτησεις νερου περιπου.

αν κ εφοσον ταιριαζουν μεταξυ τους ποσα μπορω να βαλω απ το καθε ειδος? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Να ξειρεις ομως οτι αν θελεις να εχεις και επιτυχημενες γεννες, καλό θα ήταν να μη βαλει καριναλιους μεσα. :thumbup:

Ειναι αυγοφαγοι και αυγοκλέφτες.

Τωρα όσο αφορα τα ατομα της καθε ομαδας, καλο θα ηταν 10 cory και 20-30 απο το κοπαδι πχ καρδιναλιους.

Τωρα το ποια cory θελεις να βαλεις εσυ θα μας πεις. Νομιζω πως θεμα απο θερμοκρασίες δε θα εχεις αλλα ουτε και απο μετρησεις.

Βεβαια, θα ηθελα να μου απαντησεις σε οτι ρωταει ο Θεόδωρος.

Link to comment
Share on other sites

Πριν από οποιοδήποτε σχόλιο η οποιαδήποτε πρόταση για ψάρια, πες μας αν έχεις Α/Ο για να μαλακώνεις το νερό και να ρίχνεις το pH! Τι μετρήσεις έχει το δίκτυο της περιοχής σου;

Επίσης με ισχυρό φωτισμό και την απαραίτητη λίπανση για τα απαιτητικά κόκκινα φυτα, χωρίς χρήση CO2 το πιο πιθανό είναι να έχεις πρόβλημα με άλγες.

Α/Ο δεν υπαρχει.νομιζω πως με ενα κυκλοφορητη κ τυρφη σε ενα βαρελακι θα κανω δουλεια,εσεις τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως δε θα εχεις προβλημα. Βεβαια, ελπίζω να μη σε ενοχλει το σκουρο καφε-κιτρινο χρωμα στο ενυδρείο που θα αφηενι η τύρφη. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

θα σου πω και εγω την αποψη μου μιας και εχω περιπου την συνθεση και το ιδιο ενυδρειο που αναφερεις

δλδ 1 αρσενικο ραμιρεζι ,3 θυληκα , 7 albino corry , 1 albino pleco 1 apple snail και 18 neon tetra ( αν και θα προτημουσα cardinal αλλα δεν τα βρισκω ευκολα εδω στην επαρχεια ) αλλα μου φενονται λιγα τα 18

τωρα παιζει και η αμμος η οτι αλλο θα βαλεις ,εμενα μου αρεσουν πολυ τα albinakia στην μπεζ την αμμο :thumbup:

δεν ξερω τι αλλο απο ψαρια με περνει να βαλω αλλα μου φενεται οτι λυπει κατι μεγαλο να τραβαει το ματι ( αν θελεις σου ανεβαζω μια φοτο να δεις πως εχει βγει το δικο μου )

Έγινε επεξεργασία - eja
Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω πως θα κουραστείς σύντομα. Για μια αλλαγή της τάξης του 30% σε 180 λίτρα νερού θα χρειαστεί να επεξεργαστείς με τύρφη πάνω από 50 λίτρα νερού. Επειδή δεν έχω πείρα με την τύρφη ας ακούσουμε κάποιον που έχει και να μας πει πόσο έυκολο ή δύσκολο είναι και πόσο δαπανηρό είναι.

Πόσο είναι το pH του δικτύου σου και που θέλεις να το πας;

Link to comment
Share on other sites

το pH του δικτυου ειναι περιπου 7,5.

συμφωνα με τις απαιτησεις ολων των ψαριων πρεπει να πεσει κατω απο το 6,5.

το θεμα ειναι πως δεν μ αρεσει ουτε το σκουρο χρωμα της τυρφης (το ξεχασα αυτο) αλλα ουτε μ αρεσει να πεταω νερο με τις οσμωσεις.δεν ξερω εχω πραγματικα μπερδευτει.

ενας φιλος μου ειπε πως αντι για ραμιρεζι μπορω να βαλω 4 δισκακια-corys-cardinal.

μου φαινεται θα βαλω μονο φυτα μεσα... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου η τυρφη θα σου σκουρυνει το νερο (θα στο καφετισει ελαφρα) αυτο ειναι θεμα γουστου.απελευθεωνει τανινες χουμινες που κανουν πολυ καλο στα ψαρια.θα σου κατεβασει το ph σου και την gh.προσωπικα εχω σταθερα 6,5 ph.την αλλαζω καθε μηνα και την εχω στο φιλτρο.εγω ομως τρελαινωμε γαι το black water.εσενα που δεν σου αρεσει ξεχασετη.

αλλο τροπο να κατεβασεις το ph απο την α/ο η την τυρφη δεν ξερω.πας για μετα για υγρα που ριχνουν το ph.ο φιλος που σου ειπε για τα δισκακια εκει θα χρειαστεις σιγουρα α/ο.και οι δισκοι εχουν απαιτησεις απο την ποιοτητα του νερου.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν βαζεις ψαρια που μπορουν να ζησουν σε ΡΗ 7,5;Υπαρχουν πολλες επιλογες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...