Jump to content

Περίεργη άνοδος του Ph στο στρώσιμο


Recommended Posts

Για κάποιο περίεργο λόγο το ph ανέβηκε από το 7.5 στο 8 μέσα σε μια μέρα. Προχθές γέμισα το ενυδρείο με νερό 60% βρύσης(7.5 ph) 40% από όσμωση με στόχο το 5-6 kh και το ph στο ενυδρείο εκείνη την μέρα ήταν 7.5. έριξα tetra aqua safe και sera bio nitrivec και μετά από 24 ώρες έβαλα και μια αεραντλία να δουλεύει. Την επόμενη μέρα μετρώ το ph και βλέπω 8, τι μπορεί να το ανέβασε? Το μόνο που έχω μέσα στο ενυδρείο είναι υπόστρωμα και χαλίκι της dennerle. Να προσθέσω ότι τα φώτα δεν τα πολύ ανοίγω, μόνο όταν δουλεύω στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Α sorry ξέχασα να το πω αυτό.

Χτες ammonia ανάμεσα από 0 και 0.25

Nitrate 12.5

Nitrite 0

Τώρα αναμέτρησα και έχω τις ίδιες μετρήσεις με χτες.

Link to comment
Share on other sites

Παιρνοντας το δρομο του το ενυδρειο,θα κατρακυλησει και το pH εφ'οσον δεν εχεις κατι ασβεστολιθικο μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση η αερόπετρα να είναι ασβεστολιθική? Μόνο αυτό μπορώ να σκεφτώ, δεν υπάρχει και τίποτα άλλο μέσα.. Απλά μου φαίνεται περίεργο, δεν θα έπρεπε να μείνει στο 7,5? Γιατί να ανέβει τόσο πολύ?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση η αερόπετρα να είναι ασβεστολιθική? Μόνο αυτό μπορώ να σκεφτώ, δεν υπάρχει και τίποτα άλλο μέσα.. Απλά μου φαίνεται περίεργο, δεν θα έπρεπε να μείνει στο 7,5? Γιατί να ανέβει τόσο πολύ?

Οχι,αλλα η αεραντλια μπορει να σου το ανεβασει :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Οκ και εγώ αυτό συμπέρανα μιας και την έχω βγάλει απ το πρωί και το ph έπεσε ήδη στο 7.8.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...