Jump to content

Η Λιμνούλα Μου!


Recommended Posts

λοιπον αν και ακαταληλος ο καιρος και η εποχη για κατασκευη λιμνης... εμεις δεν μασαμε! αν εχεις το μικροβιο...
εσκαψα λοιπον...
DSC08862.jpg
DSC08865.jpg
DSC08866.jpg
DSC08891.jpg
DSC08892.jpg
DSC08894.jpg
DSC08896.jpg
DSC08898.jpg
DSC08905.jpg

την γεμισα και εβαλα μια ανλια να δουλευει μεσα με ενα μπλε ενυδριακο σφουγγαρι για να καθαρισει το νερο. στοχος ειναι να χτισω πισω απο το δεντρακι πετρες οπου εκει θα γινει κατι σαν καταραχτης... πρεπει να σκευτω κατι για φιλτρο... κατι φτηνο μαλλον με ελαφροπετρες κλπ.. το δεντρακι δεν εχει φοβο για της ριζες επιδη οταν ειχε φυτευθει ειχαμε τσιμεντολιθα περιμετρικα του και αυτο αναγκασε της ριζες να πανε προς τα κατω. εγω το εχτισα κιολας για να ειμαι συγουρος και απο επανω εβαλα το λιντερ μηκους 3χ2 και μου ηρθε ακριβος... ακουω σχολια και καμια ιδεα! ο υπολιπος τοιχος θα προσπαθησω να βάλω εναν κισο ωστε να δεσει με το ολο σκηνικο!

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι !!! :thumbup: Καλη η σκεψει για τον κατταραχτη .......δεν μου αρεσει και πολυ η τοποθεσεια να μπει κατω απο την σκαλα γιατι οτι ειναι απο πανω θα πεφτει μεσα στην λιμνη και απο τα παπουτσια .Καλη συνεχεια. :thumbup::bigemo_harabe_net-117:

Link to comment
Share on other sites

δεν ειχα πουθενα αλου χορο :thumbup: τωρα για τη σκαλα θα το φροντισουμε και αυτο! καμια ιδεα για φιλτρο?

Link to comment
Share on other sites

δεν ειχα πουθενα αλου χορο :thumbup: τωρα για τη σκαλα θα το φροντισουμε και αυτο! καμια ιδεα για φιλτρο?

Για φιλτρο προτεινω ενα DIY με ενα βαρελι θα σου βγει πολυ πιο φτηνα αποτι να επαιρνες ενα ετοιμο φιλτρο.

Έγινε επεξεργασία - Γιωργος guppy
Link to comment
Share on other sites

Σακη βλέπω δεν καθεσαι ήσυχος ε? :thumbup:

Να ευχηθώ καλή συνέχεια στο έργο σου!!!

:thumbup:

ευχαριστω! πιστευω θα γινει πολυ σουπερ με πολυ μικρο κοστος! πρεπει να γινει καλη δουλεια με το χτησιμο πισω σιγα σιγα και το πως θα φτιαξω τον καταραχτη. σκευτομαι μεσα να βάλω κανενα νουφαρο αλλα και καποιο αλλο φυτο το οποιο θα βοηθησει στην απονιτριοση.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω! πιστευω θα γινει πολυ σουπερ με πολυ μικρο κοστος! πρεπει να γινει καλη δουλεια με το χτησιμο πισω σιγα σιγα και το πως θα φτιαξω τον καταραχτη. σκευτομαι μεσα να βάλω κανενα νουφαρο αλλα και καποιο αλλο φυτο το οποιο θα βοηθησει στην απονιτριοση.

Αφού το κατέχεις το κτίσιμο, χτίσε το φίλτρο σου :thumbup:

Ένας κύβος στα μετρά που θες, με λάστιχο κάτω για είσοδο.

Την έξοδο θα την κάνεις καταρράκτη :bigemo_harabe_net-117:

Καλή συνέχεια :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

αυτο το θέμα με την εισοδο απο κατω δεν ζοριζει περισοτερο την αντλια? διλαδη αν με μια αντλια μεσα στο νερο δωσο να παει το νερο ψηλα και οπως κατεβένει να περναει απο το βιολογικο υλικο...και μια 2 αντλια να ριχνει μονο στον καταραχτη δεν θα ηταν καλητερα?

Link to comment
Share on other sites

Ωραια δουλεια εχεις ανοιξει. :P

Καλη συνεχεια :thumbup::thumbup::bigemo_harabe_net-117:

ευχαριστω Στράτο! ελπιζω να το κανω κουκλα οπως το φαντάζομαι!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω Στράτο! ελπιζω να το κανω κουκλα οπως το φαντάζομαι!

Στο ευχομαι ολοψυχα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πέτρες απ'τη μία, κοχύλια απ'την άλλη και έτοιμος για τον Διαγωνισμό :thumbup::thumbup:

Καλή επιτυχία Σάκη :bigemo_harabe_net-117:

ευχαριστω! για τον διαγωνισμο θα βάλω σηγουρα και γω το στολιδι μου! απλα περιμενω μια πολυ καλη φωτογραφικη ενος φίλου και τα zebra snails απο την συναντηση εκει στην αθήνα. μερικες μετατροπες και στης 14 πιστευω να σου στηλω email !!! στο τσακ θα προλάβω!

Link to comment
Share on other sites

αυτο το θέμα με την εισοδο απο κατω δεν ζοριζει περισοτερο την αντλια? διλαδη αν με μια αντλια μεσα στο νερο δωσο να παει το νερο ψηλα και οπως κατεβένει να περναει απο το βιολογικο υλικο...και μια 2 αντλια να ριχνει μονο στον καταραχτη δεν θα ηταν καλητερα?

Το ύψος που θα πρέπει η αντλία να στείλει το νερό είναι το ίδιο. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Το ύψος που θα πρέπει η αντλία να στείλει το νερό είναι το ίδιο. :thumbup:

:thumbup: οκ θα γινει δοκιμη σηγουρα τοτε..... περνοντας το νερο απο το βιολογικο υλικο πιστευω πως ζοριζεται περισσοτερο... αλλα θα το δοκιμασουμε

Link to comment
Share on other sites

μια αναβάθμηση...

DSC08974.jpg

DSC08973.jpg

Link to comment
Share on other sites

προχειρα της εβαλα δεν εβαλα καν τσιμεντο για δοκιμη, αλλα φενονται πως δεν κουνιουνται με τιποτα. απο πανω θα στηριξω μια σωλινα ποτισματος φ25 και θα της ανηξω τρυπες εκει που θελω για να διμειουργίσω καταρακτη παντου.... αυτην ειναι η ιδεα τωρα θα δειξει... να της τσιμενταρω ομως καλυτερα? τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλο παει να γινει :) .

προσεχε μονο μη σου σχιστει το liner απο τα συρματα..

α και αν θελεις χρυσοψαρα πες μου. θελω να διωξω τα δικα μου..

Link to comment
Share on other sites

και συγουρα θα χτισω απο μπροστα ενα πεζουλακι 15 ποντους περιμετρικα της λιμνουλας με την ιδια πετρα

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλο παει να γινει :thumbup: .

προσεχε μονο μη σου σχιστει το liner απο τα συρματα..

α και αν θελεις χρυσοψαρα πες μου. θελω να διωξω τα δικα μου..

θα τα φιλοξενίσουμε! :)

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικη δουλεια Σακη και ευτυχως βλέπω πολυ πετρα :)

Καλη συνεχεια :thumbup:

ευχαριστω Δημητρη! εεεε!!! αφρινακος ειμαι πρεπει να βάλω πολυ πετρα!

Link to comment
Share on other sites

Σακη...

Το καλυτερο θα ηταν να τις κολλησεις με τσιμεντο τις πετρες.

Επισης αυτο που σκευτεσαι με τον καταραχτη ισως να μην πετυχει μονο με τρυπες... θα ηταν καλυτερο μεγαλες σχισμες.

Καλο θα ηταν να ειχες και μια στρωση πετρες πάνω απο το σωληνα και μπροστα για να τον κρυβεις.

Αλλη λύση θα ήταν να μην τρυπησεις σωληνα, αλλα να τρει κανονικα το νερο από το σωληνα και τοποθτωντας καταλληλα τις πετρες να σπαει το νερο και να γινεται καταραχτης.

Υ.Γ.ελπιζω να γινομαι αντιληπτός σε αυτο που λεω...

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...