Jump to content

Kuhli Loach


Recommended Posts

ειχα (δεν εχω πια τα εδωσα σημερα μαζι με τα γκαπι) νεον τετρα μεσα σε ενα ενυδρειο με γκαπι πλατυ moly ξιφοφορους γαριδες( 3 ghost 4 red cherry) ενα apple snail κι ενα pond snail. εχασα 2 νεον υπαρχει περιπτωση το kuhli η καποιο αλλο απο αυτα που εχω να τα εχει φαει? δεν βρηκα απομειναρια ουτε τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά στο προφίλ των Kuhli.

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...w&iden=1063

Ίσως τα έχασες από άλλο λόγο.Από επίθεση των Kuhli δε νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

αυτο το προφιλ διαβασα κι εγω και τα πηρα αλλα ενας πετ σοπας σημερα κατηγορησε αυτα...

τι μπορει να μου εξαφανησε 2 νεον?

Link to comment
Share on other sites

Αν το ψάρι δεν είναι υγιές μπορούν να του επιτεθούν ακόμη και τα τζάμια...

Η συμβίωση tetra και ζωοτόκων δεν είναι και ότι καλύτερο από πλευράς συνθηκών.

Ίσως τα neon χάθηκαν από ασθένεια ή από ξαφνικό θάνατο.

Οι γαρίδες και τα σαλιγκάρια σε αυτή την περίπτωση τα εξαφανίζουν πολύ γρήγορα και ίσως γι'αυτό δεν τα βρήκες.Τι γαρίδες έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Οι γαρίδες και τα σαλιγκάρια σε αυτή την περίπτωση τα εξαφανίζουν πολύ γρήγορα και ίσως γι'αυτό δεν τα βρήκες.Τι γαρίδες έχεις?

4 http://en.wikipedia.org/wiki/Cherry_shrimp

3 http://www.aquaticcommunity.com/inv/ghostshrimp.php

Link to comment
Share on other sites

Πολλές γαρίδες που θεωρούμε αθώες,στην πραγματικότητα δεν είναι.Παρατήρησε τη συμπεριφορά των ghost.

Βέβαια πάλι θα τονίσω οτι τα ψάρια ίσως να μην ήταν απολύτως υγιή.

Link to comment
Share on other sites

οι ghost γενικα κρατανε μια αποχη απο τα ψαρια οπως και οι red το πιο συχνο που βλεπω ειναι το να τρεχουν μακρια οταν καποιο ψαρι ψαχουλευει κοντα τους. το πρωτο νεον που εχασα το ειχε χτυπησει ενα gurami και του ειχε κοψει τη μιση ουρα και αν μου λες πως νεκρα ψαρια και οι γαριδες και τα σαλιγκαρια τα εξαφανιζουν μονονυκτι πιθανων ετσι να εγινε. το δευτερο το εχασα εχθες χωρις προφανη λογο. και κανοντας το συζητηση με εναν πετ σοπα οπως προειπα κατηγορησε τα kuhli γιαυτο και ανοιξα το θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Περίμενε γιατί μπερδεύει το θέμα...Το Gourami είναι στο ίδιο ενυδρείο;

Έγινε επεξεργασία - FotisGt
Link to comment
Share on other sites

ητο μετα την επιθεση απομακρυνθηκαν. κλασσικη συνταγη πετ σοπ παρτο κανει.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πως τα kuhli δεν ευθύνονται για τον θάνατο των νέων. Και ακόμα περισσότερο βέβαιο είναι πως δεν τα έφαγε.

Για τον θάνατο τους μπορεί να ευθύνονται ένα σωρό παράγοντες. Βλέποντας πάντως την παρουσίαση του ενυδρείου σου, υπάρχουν μερικά στοιχεία που μπορούν να οδηγήσουν σε κάποια συμπεράσματα. Η ύπαρξη ΝΟ2 δείχνει με βεβαιότητα άστρωτο φίλτρο. Μετρώντας και ΝΗ3/ΝΗ4 μάλλον θα επιβεβαιώναμε την ύπαρξη και τοξικής αμμωνίας. Έχεις ψάρια ασύμβατα και μεταξύ τους ( διαφορετική ποιότητα νερού, συμπεριφορά) αλλά και ασύμβατα με τα λίτρα που έχεις (ξιφοφόροι και μόλυ). Το ενυδρείο σου είναι πολύ "φρέσκο" για να αντέξει τόσα πολλά ψάρια.

Για την εξαφάνιση των πτωμάτων, μπορεί να είναι υπεύθυνα τα σαλιγκάρια, οι γαρίδες ή ακόμα και το φίλτρο.

Όπως βλέπεις, στα περισσότερα pet shop όταν βλέπουν αρχάριο, τρίβουν τα χέρια τους από την χαρά τους και προκειμένου να κρύψουν την ασχετοσύνη τους ή την κουτοπονηριά τους θα πουν ένα σωρό χαζομάρες για να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα. Γι' αυτό μην εμπιστεύεσαι αυτά που σου λένε οι πωλητές, και πριν κάνεις οποιαδήποτε αγορά, ρώτα εδώ αν έχεις κάποια απορία ή ενδοιασμό.

Πάντως μην απογοητεύεσαι! Οι περισσότεροι κάπως έτσι ξεκινήσαμε. Κάνε στη συνέχεια σωστές κινήσεις και όλα θα παν πολύ καλύτερα. Το πιο σημαντικό σου πρόβλημα είναι το άστρωτο φίλτρο που θέτει σε κίνδυνο και τα υπόλοιπα ψάρια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...