Jump to content

Τεστ νιτρικων


Recommended Posts

Είναι φυσιολογικό τα νιτρικά να βγάζουν την ίδια τιμή(12,5) από νερό βρύσης και από νερό ενυδρείου?

Γιατί να μην είναι? :)

Link to comment
Share on other sites

Το έψαξα λίγο και όντος είναι φυσιολογικό αλλά αυτό μου τώρα έχω άλλη απορία :):thumbup: Όταν στρώνουμε ένα ενυδρείο, στην αρχή ανεβαίνει η αμμώνια, μετά ανεβαίνουν τα νιτρώδη και στο τέλος τα νιτρικά. εφ όσον το νερό που βάλαμε στην αρχή έχει τα ίδια νιτρικά με το νερό του ενυδρείου μετά από μια εβδομάδα πως ξέρουμε ότι έγινε ο κύκλος και δεν βρισκόμαστε ακόμα στο μηδέν?

Link to comment
Share on other sites

διαβασε για τον κυκλο του αζωτου.με τι κανεις τα τεστ; γιατι εγω που εχω μετρησει το νερο απο την βρυση εχει no3 μηδεν.οταν εχεις nh3/nh4 και νο2 μηδεν εισαι εταοιμος.τα no3 φυσιολογικες τιμες ειναι 0-20.

Link to comment
Share on other sites

Έχω υγρά τεστ της τετρα. Τα έχω ένα χρόνο όπου τα χρησιμοποιώ στο παλιό μου ενυδρείο και πάντα οι τιμές ήταν no2 0, no3 12,5 no3/no4 0. Ξεκίνησα ένα δεύτερο ενυδρείο και βλέπω ότι πάλι τις ίδιες τιμές λέει. Άρχισα να τα αμφισβητώ και τα δοκίμασα με νερό βρύσης όπου βγάζουν πάλι τις ίδιες τιμές. Δεν ακούγεται σαν να μην πάει κάτι καλά?

Επίσης στην δημοσίευση 2# κατάλαβα ότι έχει νιτρικά το νερό βρύσης. Δεν ξέρω τι ισχύει αλλά άμα βάλεις στο goοgle tap water nitrate βγάζει πολλά λινκ όπου λένε ότι έχει το νερό βρύσης νιτρικά.

Link to comment
Share on other sites

Το έψαξα λίγο και όντος είναι φυσιολογικό αλλά αυτό μου τώρα έχω άλλη απορία :):thumbup: Όταν στρώνουμε ένα ενυδρείο, στην αρχή ανεβαίνει η αμμώνια, μετά ανεβαίνουν τα νιτρώδη και στο τέλος τα νιτρικά. εφ όσον το νερό που βάλαμε στην αρχή έχει τα ίδια νιτρικά με το νερό του ενυδρείου μετά από μια εβδομάδα πως ξέρουμε ότι έγινε ο κύκλος και δεν βρισκόμαστε ακόμα στο μηδέν?

Ρίξε μια ματιά εδώ και εδώ και θα καταλάβεις

Έγινε επεξεργασία - lasal
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν το εξηγώ καλά. Να το πω αλλιώς, στρώνω ένα ενυδρείο και από την πρώτη μέρα οι τιμές είναι no2 0, no3 12,5 no3/no4 0!!! Ποτέ δεν άλλαξε κάποια τιμή. Μήπως τα τεστ είναι χαλασμένα?

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν το εξηγώ καλά. Να το πω αλλιώς, στρώνω ένα ενυδρείο και από την πρώτη μέρα οι τιμές είναι no2 0, no3 12,5 no3/no4 0!!! Ποτέ δεν άλλαξε κάποια τιμή. Μήπως τα τεστ είναι χαλασμένα?

καλημέρα. πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο ,τι ψάρια έχεις μέσα και τι ταιζεις ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει τίποτα μέσα το ενυδρείο. Μόνο υπόστρωμα και χαλίκι, τρέχει με εσωτερικό φίλτρο (bioflow 6.0) με τα μαμά υλικά. Στρώνω με bio nitrevec και ρίχνω που και που λίγο τροφή.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει τίποτα μέσα το ενυδρείο. Μόνο υπόστρωμα και χαλίκι, τρέχει με εσωτερικό φίλτρο (bioflow 6.0) με τα μαμά υλικά. Στρώνω με bio nitrevec και ρίχνω που και που λίγο τροφή.

πόσο καιρό τρέχει ?

Link to comment
Share on other sites

Αν και εντελώς αρχάριος από ενυδρεία, το να παίρνεις τις ίδιες μετρήσεις σε τρία διαφορετικά νερά με βάζει σε υποψίες. Φαίνεται ότι ή το τεστ είναι χαλασμένο ή κάνεις κάποιο λάθος στην διαδικασία. Θα σου πρότεινα να πάρεις λίγο νερό από το ενυδρείο σου και να πας σε κάποιο petshop να στο μετρήσουν. Ακόμα καλύτερα πάρε και τα τεστ σου να στα δοκιμάσουν.

Link to comment
Share on other sites

7 μερες

έπρεπε να έχει αρχίσει να έχεις μέτρηση τουλάχιστον απο ΝΗ4/3

το στρώσιμο πάντως θα κάνει 30 - 40 μέρες αναλόγως με ταισμα - βακτήρια.

εγω είχα χρησιμοποιήσει βακτήρια της τετρα και κρατούσε χαμηλά ΝΗ4 ,ΝΟ2

σε 15 μέρες είχε ΝΗ4=0 ΝΟ2=0,1 ΝΟ3=5 περίπου

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις μετρήσει ποτέ αμμωνία από την ημέρα που άρχισες να στρώνεις το ενυδρείο, τότε σημαίνει ότι ο κύκλος του αζώτου δεν έχει καν ξεκινήσει!

Link to comment
Share on other sites

έπρεπε να έχει αρχίσει να έχεις μέτρηση τουλάχιστον απο ΝΗ4/3

το στρώσιμο πάντως θα κάνει 30 - 40 μέρες αναλόγως με ταισμα - βακτήρια.

εγω είχα χρησιμοποιήσει βακτήρια της τετρα και κρατούσε χαμηλά ΝΗ4 ,ΝΟ2

σε 15 μέρες είχε ΝΗ4=0 ΝΟ2=0,1 ΝΟ3=5 περίπου

και ένα διάγραμμα της τετρα

post-21555-1292069748_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς λέω και εγώ. Ότι μάλλον δεν έχει ξεκινήσει καν κύκλος. Πράγμα που είναι περίεργο γιατί ταΐζω συχνά. Απ την άλλη γιατί μετρώ νιτρικά από την πρώτη μέρα? από που ήρθαν?

Να προσθέσω ότι χρησιμοποίησα και aqua safe, νομίζω η καλύτερη λύση να πάρω άλλης μάρκας τεστ να δω τι μετρήσεις θα πάρω(αν και δεν είναι κ η ποιο οικονομική δεν βλέπω άλλη)

Έγινε επεξεργασία - alexander
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς λέω και εγώ. Ότι μάλλον δεν έχει ξεκινήσει καν κύκλος. Πράγμα που είναι περίεργο γιατί ταΐζω συχνά. Απ την άλλη γιατί μετρώ νιτρικά από την πρώτη μέρα? από που ήρθαν?

Να προσθέσω ότι χρησιμοποίησα και aqua safe, νομίζω η καλύτερη λύση να πάρω άλλης μάρκας τεστ να δω τι μετρήσεις θα πάρω(αν και δεν είναι κ η ποιο οικονομική δεν βλέπω άλλη)

σου πρότεινε ο φίλος πιο πάνω να πάς δείγμα στο πετ και να σου κάνουν μέτρηση και μετά αγοράζεις αν δεις διαφορά σε αυτή & στην δική σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...